pold van Belgie, zag men eenen Hollandschen SchuUer-Officier met een oraniesjerp om het lijf. Naar het zich laat aanzien, zal de landver- huizin,r haar Noord-Amerika, uit Nederland, Wurtemburg en Beijeren, n0<r drukker zijn dan in het vorige jaar, en zijn er vele scheepsyrachten noodig tot het vervoer van passagiers, die bereids met de reedprs ge contracteerd hebben, terwijl het aantal contractanten uit Groningen, Friesland, Drenthe, Overijssel en Gelderland, reeds over de duizend be loopt (O). Al weder heeft de Raad vau State drukke conferiën ge houden, naar gissing betrekking hebbende op de Verduidelijking der Grondwet. De Prins van Oranje heeft ook weder ijverig daaraan deelge nomen. Een groote ezel, kregelig op stal maar mak in het tuig, te huur of te koop op de oude Vest te Leijden. Het Hólel van den af getreden Redder des Vaderlands, Floris van Hall, staat op 32,500 in publieke veiling. De Caih. Ned. Stemmen juichen sterk de verdrijving uit Munclien van Lola Montez," Gravin van Landsfeld toe, en zeggen: Wij hebben thans ook in Nederland eenen ouden Duitschen von (Rap- pard?) aan het Bestuur, laat ons opmerkzaam zijn op s mans daden. Moge het hem nimmer gaan als Lola Montez! In eene nieuwe bro chure wordt Nederland: »Vernederdlatid'' genoemd. De Hooge Raad heeft iemand wegens laster veroordeeld tot eene maand gevangenisstraf en 25 boete, omdat hij een ander verweten had, dat deze gegeeseld en gebrandmerkt was. De Flesch is op 't Nationaal Fooneel wordt in de Letteroefeningen gezegd, en »ons Nalioneel Tooneel is ook op de Fleschr Twee jeugdige knaapjes te Zierikzee, hebben de Miris met 1000 bevoordeeld; zij hebben, namelijk, terwijl papa zijn kas op maakte, twee muntbiljetten van 500, spelende van tafel gelangd en met andere papiertjes in 't vuur gegooid, weshalve die van Hallet/es nimmer ter inwisseling zullen^Vyorden aangeboden, bij gevolg moesten die kinderen wel in het openbaar bedankt worden door van IIall en van Rappard. Op de vischmarkt te 's Gravenhage zal een Standbeeld voor Floris worden opgerigt, wegens eene affaire met eene schoone Scheve- ningsche maagd. Te Rotterdam hebben eenige policie-beambten een beschonken man op een berrie in statie de stad rondgedragen en daarna in victorie naar de policie-wacht gebragt. Wie zich nu schandelijker heeft aangesteld, laten wij aan het oordeel der lezers over. De Consul-Generaal der beide Siciliën en van Sardinië, de Iir. d Arata te Amsterdam, heeft gevlagd en geïllimuneerdter zake der verleende Constitutie in die beide landen. (Mogt Nederland ook eens kunnen vlag gen en illimuneren over zijne Grondwet, als zij herzien zal zijn. Maar ach! wat zal er van komen!). In den Haag wil men weten, dat ver scheidene Leden der Tweede Kamer met leedwezen gezien hebben, dat het protest der vreemde Consuls tegen het barbaarsch bombaidement van Palermo, niet onderleekend werd door den Nederlandschen consul, en dat zij zich voorgenomen hebben deswege bij de eerste gelegenheid de Graaf van Randwijck als minister van buitenlandsclie zaken te onderhou den (interpelleren). Als een klein staaltje van het verderfelijk nepotis- raus, vermeldt de Tielsc/ie Nieuwsbode, dat Mr.G.J. IJssel de Schepper, President der Arnhemsche Pteglbank, voor een- tweetal jaren nog een der jongste leden dier Regthank, iemand zonder bekende verdiensten en met voorbijgaan van zoo vele bekwame mannen en heldere koppenals eerste op de aanbevelingslijst van Candidatentot Raadsheer in het Gcldersche Hof, is geplaatst. De Heer IJssel de Schepper is de zwager van den Heer van Rappard, onzen Minister van Financiën. Begrepen? Er is gemeld dat Lola Montez den löden te Bonn was aangekomen, en haar intrek had willen nemen in hetzelfde liótélwaar de Prins van Saxen ïijn ver blijf houdt (misschien om amours met den Prins te maken!), maar dat de eigenares van 't logement dit weigerde; dat 's avonds eenige studen ten haar op een allerjammerlijkst kattenmuzijk hadden onthaald en dat zij voor het open raam verschenen was met een champagne-glas, enz. enz. Ook te Keulen, Antwerpen, ja zelfs te Amsterdam in 't llótel des Pays-Bas zou ze gearriveerd zijn.,En nu blijkt het, dat zij eene geheele andere cours heelt genomen, en als nog te Lindau in 't Hótel de Kroon logeert. De Koning van Pruisen zal in Aug. a. s. Keulen bezoeken, om het alsdan te vieren zesde eeuwfeest, van het leggen des eersten steens tot het bouwen van den Dom, met H. D. tegenwoordigheid te veree ren. Onze monarch werd jl. Woensdag weder in 't geliefde Tilburg verwacht. Door het onverstand der Fransche regering, om het aangekondigde feestmaal der reformisten (hervormingsgezinder)) met geweld te keeren, is te Parijs jl. Dingsdag, nadat den vorigen avond de Oppositie, uit vrees voor oproer, het banket had afgezegd, werkelijk oproer ontstaan. Volks-tumullen, oproerkreten, baricades door rijtuigen en straatsleenen plundering van wapens uit magazijnen, brandstichtingen, heeft men te belrenren; van beide zijden, het volk en de militare magt, zijn doo- den en gekwetsten gevallen, en hebben er reeds meer dan 200 arres- taliën plaats gehad. Bij den Minister Guizot heeft men de glazen inge worpen, onder het geroep van Weg met Guizot! liét hoofd van Gui zot! De nacht van Dingsdag op Woensdag is echter rustig afgeloopen. Bekend is het Duitsche spreekwoord: Wien God een ambt geeft, dien geeft hij ook het verstand er toe. (Zie Rabenf.r hierover). Het staat te bezien dat dit spreekwoord in Nederland in het vervolg luiden zal: »Wicn de Koning een ambt geeft, die krijgt er ook het geld toe." Helaas! Het Handelsblad meldt als eene daadzaak, dat eene vrouw te Mos- kau thans de oudste mensch is, 'die op aarde leeft. Zij zou namelijk Ao. 1G80 geboren, dus 168 jaren oud en op haar 122ste in 1802 met haren vijfden man getrouwd zijn. Men dient hierbij echter in aanmer king te nemen, dat iudien iemand in Rnsland het burgerregt ontvangen wil, hij zich hetzelve moet koopen, en dan alleen ais burger kan wor den ingeschreven, wanneer op de plaals, waar hij zich aanmeldt, juist een persoon overleden is. Is dit werkelijk het geval, dan treedt hij ge heel in de plaats van den overledene, ontvangt zijnen naam en titels en ook zijnen ouderdom. Op deze wijze dus kan een jong mensch van 20 jaren gemakkelijk eensklaps 70 worden. TEREGTWIJZING. Onlangs vonden we in een der dagbladen Handelsbladeene teregt- wijzing van een vroeger gegeven Correspondentie-berigt (uit Groningen) en later nog weder teregtwijzing op die teregtwijzing. Yolgens het eerste berigt was, meenen we, zeker bekend persoon (van Swinderen) overle den, volgens de teregtwijzing slechts zieken volgens, de laatste, was hij noch overleden, noch ziek geweest, maar in blakenden welstand. Dit curiosum herrinnerde het volgende uit eene Pruisische Courant des voorleden jaars. Den éénen dag berigtle ze: »Te Köpeniclc heeft zich gisteren eene kamenier, wegens gedwarsboomde liefde doodgeschoten." Een paar dagen later de teregtwijzing. Het was gebeurdniet te Köpe- ninckmaar te Potsdam; de bedrijver was geene kamenier, maar eene huzaar; de oorzaak was geene wanhopige liefde, maar gebrek aan geld bij overvloed van grimmige beeren; het middel van uitvoering was ook niet het militaire vuurwapen, maar de on-militairc strop! En toch de Pruisische bok wordt door den Uollandsche nog overtroffen. Bij den eersten, hoe ook te verkleeden, bleef nog waarheid overbij den laatsten? Vraag: Waartoe dient een Redacteur van de Slaats-Courantl Antwoord: Om nieuwe Standbeelden uit te vinden, of tot nietsom dat het officiële blad zonder eenige moeite en in den dut geredigeerd wordt. Vraag: Wat doet een Redacteur van de Staats-CouranC! Antwoord: Als hij iets doet, hij vindt dan nieuwe Standbeelden uit. Vraag: En hoeveel ontvangt een Redacteur van de Staats-Courant voor het uitvinden van nieuwe Standbeelden? Antwoord: Ten minste 3000 's jaars. §tatl§-l\icnws van Hcveuler. 1. Publicatie van Burgein. en Weth. Kennisgeving der inwisseling van de onderdeelen der Zeeuwen. (Zie ons vorige No.). 2. Idem. Idem, dat de Herijk met de Ietter Q der maten en gewig- ten een aanvang zal nemen op Woensdag 1 Maart tot en met 31 Mei a. s. 3Idem. Idem, dat B. J. Gosschalk verzoekt om in het huis No. 1S26 in de Smcëstraat, eene Slagerij te mogen uitoefenen, en dat bezwaren daartegen tot Dingsdag a. s. ter Stads Secretarie kunnen kenbaar ge maakt worden. 4. Herinnering van Burgem. en Weth. aan de Public., betreffende de Loling voor de Nat. Militie op 1 Maart a. s. WATERHOOGTE te DEVENTER, 's morgens S ure. 20 Febr. 33 palm 3 duim. 24 Febr. 26 palm 9 duim. 21 30 7 D 25 26 7 22 28 5 D 23 27 3 B MARKTPRIJZEN te ZWOLLE, 25 Febr. TARWE ƒ6.50 5 9.50. ROGGE 4.90 d 5.60. BOEKWEIT 5.50 5 ƒ6.50. GARST ƒ5.00. 5 ƒ5.20. AARDAPPELEN 1.60 a 2.35. BOONEN 5.75 a 6.25. BOTER n. p. 0.85 a 1.05. iL ton 19.00 'a 19.50. GRAANMARKT te DEVENTER, 25 Febr. 1848. De aanvoer van alle soorten Granen was tamelijk, wat de hoeveelheid aangaat; de kwaliteit was meerendeels minder puik dan vorige markt dagen waardoor, om oplcruimen tot verlaagde prijzen moest worden afgegeven. TARWE gold ƒ8.00 8.75. ROGGE ƒ4.50 5.00. BOEKWEIT 5.50 a 6.25. GARST ƒ4.25 5 4.50. HAVER 3.40 5 ƒ3.80. PAARDEBOONEN 5.50 h 6.00. AARDAPPELEN, 1.80 5 ƒ2.00 tot 2.40, het mud. Ter markt 30 h 40 mud. BOTER- 1. soort 18.25 5 18.50. 2. soort 16.50 5 17.00. GRAANMARKT te ZUTPHEN, 24 Febr. 1848. De prijzen der Granen, waren heden, bij tamelijken aanvoer weder iets lager. TARWE gold 7.50 ,5 8.75. ROGGE 5.00 a 5.40. BOEKWEIT 6.00 5 7.00. GARST 4.25 d 4.75. HAVER 2.90 d 3.75. GELE ERWTEN 8.00 d 9.00. BOTER van 17.00 lot 18 00 heP^pVat. BURGERLIJKE STAND te ZWOLLE. Ondertrouwd: F. M. Ilartwig, 26 j., met W. Pheiffer, 22 j. P. v. d. Berg, 23 j., met G, Schurunk, 23 j. L. J. Weenink, 26' j., met U. Thomas, 23 j. Geruwd: Geen. Bevallen: 18 Febr. A. ter Mculen, geb. Oldersma Wielandt, D. B. v. d. Velde, geb. v. d. Beid, D. 19 dito. M. E. v. d. Berg, geb. v. Lier, D. W. v. Unen, geb. ten Katen, D. 20 dito. F. Velle- naar, geb. v. d. Horst, D. D. J. Parkementes, geb. Koning, D. 21 dito. J. Kuiper, geb. Daleman, Z. 22 dito. A. Lobman, geb. Kuiter, Z. J. Kolk, geb. Vedelaar, D. 23 dito. J. Westendorp, geb. Hendriks, D. E. Nymeijer, geb. Overmars, Z. D. ter Horst, geb. Volkers, D. Overleden: 18 Febr. W. Weenink, 6 j. C. de Vries, vrouw van II. Hagen, 54 j. 19 dito. H. J. Dassen, 1 j. D. H. J. B. Jansen, 23 j. Z. 20 Febr W. Schuurman, 2 j., D. II. A. Tholen, eclitg- van E. Alferink, 54 j. 21 dito. W. ten Hagen, 25 j., Z. D. J. A. Buijn, 9 m. Z. M. Vos, 6 j. D. 23 dito. H. J. Schuit, man van A. dc Vries, 28 j. J. M. Heufke, man van M. II Freijburger, 65 j. B: W. Meijer, man van G. v. d. Veen, 52 j. BURGERLIJKE STAND te DEVENTER. Ondertrouwd: J. Knobbe, 27 j., met G. Minnen, 28 j. J.Bosch, 24 j., met A. Hofman, 25 j. Geruwd: A. F. Nijman, 40 j., met T. D. Driessen, 48 j. M. Langendonk, 31 j., met J. Alink, 29 j. Bevallen: 19 Febr. II. J. Spijker, geb. Belt, D. R. ter Horst, geb. v. Aarde, Z. C. Hogenkamp, geb. Bueters, Z. A. Jansen, geb. Bekedam, Z. J. Stelder, geb. Demesmaker, Z. 21 dito. J. Hoefman, geb. Meijer, D. f— 22 dito. II. de Graaf, geb. Grutlerink, D. 23 dito. L. Keijzer, geb. Buitenhuis, D. 24 dito. J. P. Ilooge- veen, geb. v. Duuren, Z. 25 dito. R. Ueijsman, geb. O verdijk, D. H. A. Bolljes, geb. v. Essen, D. G. Hof, geb. Bruins, Z. Overleden: 19 Febr. G. Brascamp, wed. van G. v. Veenhuijsen57 j g n). M. Hekkers, vrouw van E. Kuipers, 52 j. 21 dito. A. Huisint veld32 j. 23 dito. J. v. Reeken, 4 m. H. Derks, 7 j. 6 m. 24 dito. B. v. Sluijters, man van E. B. v. d. Sigtenhorst, 57 j. G. Maalakker, man van J, C. Grevink, 71 j. 5 m,

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1848 | | pagina 3