NIEUWS- Ei ADVERTENTIE-BLAD. 26 Februarij 1848. N°. 9. ^flt. Deventer, Vrijdag 23 Februarij. KALEIBOSKOÜP ZWOLLE, DEVENTER), Dit blad verschijnt geregeld alle Zaturdagen. De prijs van bet abonnement is voor Zwolle, Deventer, Zutphen en Apeldoorn 15 cent in derrie maanden overal elders franco per post8*4'/jcent. Alle post kantoren nemen bestellingen aan. De prijs der Advcrtentitn is van één tot vijf regels 50 cent, en 10 cent voor eiken meerderen regel, be halve 55cent zegelregt bij iedere plaatsing. v?- 'Va ZlïPnEVAPELDOORN. De AdvertentiSn moeten vóór Vrijdag middag vier uur ter Drukkerij te Deventer zijn ingezonden. Alle toezendingen voor dit blad bestemd moeten franco geschiedenhetzij door bemiddeling der Post kantoren, of te Zwolle bij W. E. J. Tjeenk Willink Deventer, A. Ter Gunnb; ZutphenJ. H. Mellirk;, ApeldoornD. Gunning. Wij moeten nog eens weder terugkomen op de Staats- Couranten speciaal op de Bijbladen van dit oificiëie blad. Men herinnert zich, dat de vorige minister van binnenland- sche zaken, Graat' van Randwijck ten vorige jare aan de huishoudelijke Commissie der Tweede Kamer plegtig heelt be loofd, lo. dat met den aanvang der volgende zitting, (Octo ber 1847) het verhandelde in de Kamer of de gedrukte stuk ken welke buiten dezelve tusschen de Regering en de Tweede Kamer worden gewisseld, in eene afzonderlijke reeks bijvoeg selen tot die Courant behoorende, zouden worden opgeno men en 2o. dat die verzameling Bijbladen genoemd) ook af zonderlijk voor een ieder zouden worden verkrijgbaar gesteld. Maar worden zulke groote heeren in den Haag dan be taald om den Michel goede voorbeelden te geven in het na komen van beloften? Och neen. Zij hebben buitendien werks genoeg met hetgeen zij daarvoor doen en niet doen. Het aangekondigde (wij zijn niet malgracieus genoeg om te zeeeen het beloofde) geschiedt dan ook niet, wat het 2de punt betreft; wij weten het bij eigen droevige ondervinding. De genoemde stukken worden wel in de Bijbladen dei staats- Courant opgenomen en gratis aan de geabonneerden dier Cou rant afgeleverd, maar - vragen wij verder: wanneer worden zij daarin opgenomen? Als het publiek reeds lang met den hoofdzakeliiken inhoud dier stukken door de onafhankelijke dagbladendie ze officieus en in 't geheim schijnen te krij gen is bekend gemaakt. Een paar voorbeelden: Reeds dem»27sten November des vo- rigen iaars leverde de Nieuwe Rolterdamsche Courant een overziet van het verhandelde in de Afdeeiingen van de Tweede Kamer, met betrekking tot het (destijds) laatstelijk op nieuw aangeboden 2de en 3de Wetboek van Strafwet dat o. a het beruchte regt van Placet en de aanranding der vrijheid van Drukpers inhoudt, en zulks naar aanleiding van het deswege door de Commissie van Rapporteurs opgemaakt en aan de Leden rondgedeelde Verslag. Den lsten en 2uen Januanf jl. publiceerde vervolgens de N. Rolt. Ct. de antwoorden van de Regering op het Verslag, nopens het onderzoek van de voorgedragene wetten, uitmakende het bovenvermelde ge deelte van 't Wetboek van Strafregl, en de daarbij voorge stelde (niets beteekenende) wijzigingen in die (noodlottige) ont werpen welke destijds reeds waren gedrukt en aan de Leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal kenbaar gemaakt. Het tweede voorbeeld betreft het Verslag der Commissie van Rapporteurs aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal, aan gaande het rampzalig wets-ontwerp: de ondersteuning van be- hoeftigen, dat reeds vroeger, in en buiten de Kamer alge meen was afgekeurd, en desniettemin weder op nieuw door den gewezen minister van binnenlandsche zakenvan Rand wijck geheel onveranderd is voorgestelden nu vrij zeker door de Regering zal ingetrokken, of door eene overgroote meerderheid van stemmen in de Kamer verworpen worden. De Politieke Bijdragen van den Heer Schüllek, deelden op 25 Dec. en 1 Jan. jl. jlit merkwaardig Verslag mede, en de N.-Rott. Ct., als ook de Arnli. enz., namen het geheel of ge deeltelijk over. Al die hoogst gewigtige stukken zoekt men nu tot heden te vergeefs in de Bijbladen der officiële Staats-Courant. Misschien heeft de Redactie van dit blad het te volhandig om spoediger dezelve te kunnen plaatsen. Dit kan men echter bezwaarlijk gelooven daar het personeel uit niet minder dan zes aiab tenaren bestaat, (1) en het den heeren ook aan lust tot wer ken niet kan ontbrekenals rijkelijk bezoldigd wordende (2). Zoo geniet bijv. de Redacteur, de Heer Noordziek (er is ook een //oo/H-'Redacteur) een jaarlijksch traktement van ten minste f 3 000; en het blijkt bovendien dat hij zich niet uitsluitend aan de Staats-Courant behoeft toe te wijden en nog veel tijd voor andere bezigheden over heeft. Zoo meldde n„g ,le vori"e week het Handelsblad: «Naar wij vernemen houdt de Heer Noordziek te 'sflage, ontwerper van het plan tot oprigten van een nieuw Standbeeld voor Laurens Coster, zich onledig met de uitgave, geheel ten voordcele der onder neming van een werk, waarin hij de beweeggronden zat ontvouwen, die hem tot het doel van het voorstel aan Ne derland hebben aangespoord, en een geschiedkundig overzigt wil leveren van de verschillende tijdpciken, welke het ge schilpunt, omtrent den uitvinder der Boekdrukkunst van den beginne af doorloopen heeft, tot op het oogenblik, dat het geding onveranderd beslist is. Wij prijzen het, dat die heer zijnen ledigen tijd dan nog aan meer levensblijken besteedt dan mefiig raadsheer in het hof van Assen; al maakt hij het er zich maar druk mede om zoowel aan Laurens Koster eencn bis te bezorgen, als aan Willem den zuijger is te beurt gevallen. Welnu, een slaals courantier kan ook geen Standbeeld voorstellen voor bij voorb. eenen staatsman als Tuorbecke, of diergelijke doornen in hel oog van alwie door gods genade de slaapmuts tot over den neus behoort te trekken. En als Micrel wordt bezig gehou den voor een beeld dat geen kwaad kandan houdt Miciiel minder geld en bezigheid over voor een ander beeld. Het zit dus niet in de veelvuldige werkzaamheden van de redactie der Staats-Courant, dat de bedoelde stukken niet tij die officiëel worden bekend gemaakt. Het ligt ongetwijfeld al weder aan de Regering of Men, dat wil e.genthjk zeggen: aan de individuele Ministers. Men weet toch, dat die Heeren gewoon zijn, als een hunner of meer «ch uit eene ne e,ge zaak niet best weten te redden vooral b,j interpellatie,! door Leden der Tweede Kamer, dat zi] zich verschansen achter het woord Regeringofte wel achter het woordeke „Men" dat zoo tamelijk onzin is, nu wij nog geen homo- neen ministerie bezitten. Even zoo verschuilen zij zich soms, als het in hunnen kraam te pas komt, achter den persoon 7T\ Zie de Residentie-Almanak voor 1B43 blatlz. 176. f2) Op de Staats-begrooting voor 1848 en 1849 is voor elk jaar, we- sens tractementen en verdere belooningen der ambtenaren en bedienden der Rederlandsche Staats-Courant de som van f 13,825 uitgetrokken.

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1848 | | pagina 1