Correspoudeutie. ©eameeagde Berigteu. laat zich ten dien aanzien in zeer opmerkelijke termen uit. De dagbladen zijn volkomen gemagtigd om onder het pu- ibliek allerlei afkeurende aanmerkingen, van hoedanigen aar nook, opzigtens eenen beambte te verspreiden; opdat een ieder WETEDAT HIJ, DIE IV BeiJEREN EENE OPENBARE BETREKKING AAN neemthet oordeel des PUBHEK.S niet vreest. Daarentegen zijn iide dagbladen gehouden de antwoorden der betrokkenen op >i te nemen; en, wanneer een beambte valschelijk zal zijn be- iiticht, zal het hem niet alleen vrijstaan eene klagt in te le- ii veren wegens beleediging of eerroof, maar zal ook het Mi- imisterie van Binneujandsche Zaken hel van zijnen, yligt ach ttien, de reytvaardiging van, den, betrokkene nadrukkelijk en vol- ii ledig openbaar te makenzich wijders het regt vooi behou- ii den de om ex officio te vervolgen. De geestige schrijver der Varia in de Arnhemsclie Coui ant zegt dienaangaande: «Bravo! Bravissimo! Ziedaar zoo de repten des publieks als die der beambten en staatspersonen gewaarborgd. Allerlei aanmerkingen jegens beambten en staatspersonen veroorloofd dus ook spot, wanneer zij zich bespottelijk maken, opdat een IEDER WETE, DAT HIJ, DIE EENE OPENBARE BETREK.RING AANNEEMT, HET oordeel des püblieics niet vreest; daarentegen valsclie aan- tijdingen gestraft. Eindelijk, wat vooral toejuiching verdient wat fabelachtig zal schijnen aan onze, onder vaderlijke en ridderlijke plak knielende landskinderen: verpliytiny des Be- stuurs om zijne beambten opentijk en onbewimpeld te regtvaar- diyen! dat is: afzetting dergenen, welke men niet regtvaardi- gen kan. «Gesteld nu: cr wierden in Beijeren gelden uit particuliere kassen genomen, en tot andere doeleinden besteed, ei wiel den illusoire budgetten voorgedragener hadden onwettige overschrijvingen plaats, enz., enz.; zoo zou het bestuur de betrokken personen openlijk en volledig moeten reglvaardigen of wel afzetten; hoe barbaarsch niet waar, jonker van CampeNs NieüwlAndwat vreemde, wat holle theoriën. In het goede land onzer vaderen, hangt men mantels van liefde om. Zoo is het als in Patertje langs de leant: «Je mag het no« wel zes maal doen! zes maalzes maal zes maal doen 1 Ik weet niets dat een beter denkbeeld geven kan van de bedrijvigheid onzer twee Kamers dan de volgende zamen- spraak: Piet, wat doet gij? Ik rust uit. En gij JAN? Ik help Piet. (Arnh. Cl.: Varia). Het door den Heer Adriaan van Bevervoorde ontworpen Adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal, bevattende een Protest tegén de vrijheid-moordende wets-ontwerpen van den minister de Jonge van Dampens Niedwland, hebben wij jl. Donderdag 10 dezer uit Maastricht van den Redacteur van het Journal de Limburg ontvangen, en na het onderteekend te hebben, onmiddelijk aan den Uitgever van den Limburger Courier te Heerlen toegezonden. Te Valenciennes is overleden zekere JacQUES Joseph Lecocij die zes vrouwen overleefde, welke hij acbtervolgens in 1760, 1763, 1766, 1777 1790 en 18Ó3 huwde. De Prins en Prinses vak Oranje hebben voor 't Standbeeld van Cóste'h 300 afgezonderd. De Aiusterdamsche burgervaderen vinden de aanneniingsom van 59,800 te boog voor liet overdekken der Beurs, en zullen dat werk op nieuw aanbesteden. Z. M beeft in de St.... Maatschappij van Dr. SarpHatie voor 10,000 deel genomen. Die onderneming vindt overigens nog weinig deelneming. De Leenwarder regering laat eenc groote kavullerie-slal bouwen voor 240 paar den ten behoeve der in Mei verwachte Lansiers. Te Sneek is een boeren- ion'1-eii liet slagtoffer geworpen van bet duivelse!) kunstje met drie kiiarlen hier is hg niet-, en daar is hij niet, maar vlak in den midden, t Heeft hem Zijn gouden liorologie met gouden ketting en toebebooren, een zilveren tabaksdoos en een rijksdaalder gekost. Te Oude-Pekela heeft een nriisaard tien dood in eenen regenbak gezocht en gevonden. Liet Legio Leeuwenriddertjes is weer met één vermeerderd in den persoon van S. vin Heel President van bet Agentschap Rotterdam der IlanUel-Maal- schanpij, te Rotterdam. Overleden te Utrecht, Prof. de Brugijs, oud 60 jaren hebbende 44 jaren georeerd: eerst als iloogleeraar in de Regtsge- leerdlieid' te Deventer. Van de twee ontsnapte gevangenen uit de pri son te Hoorn, is er nog een op den loop. Verschenen te Dordrecht bii v\N liouTRiJVF. Comp., bet eerste Proefnominer van een nieuw Weekblad, getiteld: «Lichtstraal in de duisternis der gemeente-besturen TER bevordering van openbaarheid in Plaatselijke aangelegenheden." De Uoofd-Redactcur (de Heer J. de Vries) en de Uitgever (de lleer N. VV vvn Nieterick) van de Hydra, zijn jl. Woensdag, op bevel der Raad kamer van de Arrond.-Regtbank te Amsterdam, wegens de bewuste ge ïncrimineerde VAN Hall's artikeltjes, naar de correctionele leregtzitting verwezen. Mehemed-Tli heeft geweigerd om Add-el-Kader in Eggpte toe te laten. Hij wil in zijnen lioogen ouderdom zulk eenen gevaarlijken aast niet in zijne Staten toelaten. De Fransche regering komt deze wci- lerin" zeer gelegen. Echter heeft de Emir op eene stellige wijze gewei- b 1° naar parijs te komen, wanneer men zijne overeenkomst met den Herló" VAN Aumale, 's Rollings zoon niet goedkeuren mogt. Eeue verer- nil'ing van Engelsclic dames ie Hamburg hoorde met verbazing, dat de kinderen der door de zendelingen nieuw bekeerde Oost-Indianen, nog vol gens hcidensch gebruik barrevoets liepen. Zij kwamen derhalve op den goeden inval, am eene geheele lading met kousjes derwaarts te zenden» Maar daar zij vergaten om er liet gebruik van aan te wijten loopt thans liet kleine christenvolk rond uiet de kous op den kop. De in gezetenen van 's Hertogcnbosch protesteren niet regt tegen eene gepro jecteerde verhooging van belasting, van 50 opcenten op het gemaal en geslagt en van 100 percent op den invoer van hooi en stroo. Dr. L. T. de Jongii te 's liage, heeft van den Koning eene zilveren medaille present gekregen, wegens het bezorgen hier te lande van echte levertraan uit Noorwegen. Koning Leopold van Belgie is roijaler geweest en heeft dien Esculoop de groote 'jouden Rijks-medaille geschonken. De Heer T. C. de Ruijter te Rotterdam, beweert een Luchtschip uitgevonden te hebben, dat, zonder het bezigen van ballons, door eigen kracht en werking, met eenen last van 200,000 Ned. P. zich in de lacht kan heffen, en met eene ontzagchélijkè snelheid naar iedere rigting bestuurd worden. (Men zal het moeten zien om het te kunnen geloo- ven). Te Hereford (Engeland) is onlangs eene oude jufvrouw overle den, die haar gansche vermogen van 45000 pond sterling aan den Staat tot delging der schuld vermaakt heeft. (Waren er in Nederland ook mede vele zulke oude jufvrouwen Z. M. de Koning heelt op nieuw een 9tal Predikanten eervol emeritaat met pensioen verleend; o.a. aan-. Ds. B. Peters op 't Kamper-eiland en Ds.J. Palthe tc Oldenzaal. Gerritje Mulder, weduwe Quirinus vau der Vogt te Kampen, vierde jl. Zaturdag haren verjaardag. Men verhaalt dat zij, nu twaalf jaren geleden, loen zij den ouderdom van 88 jaren had be reikt, eene regterlijke vervolging wilde instellen, omdat men haar, No- tabetie van onlcuischhèid beschuldigde. De vechtpartij tusschen den Oudes Stier honoris causa) uit Terwcldeen den gehoornden kleermaker uil Voorst, is nog in overweging ingezEen wetge leerde en ongepromoveerde beunhaas te Apeldoorn, hebben voor gemeen schappelijke rekening een Os vet gemest, en aan een kind Israels op eene voor heil noodlottige conditie verschaggerddaar4 het beestje erg in ge- wigt is tegengevallen; zoodanig, dat, naar men verhaalt, op poene van diie guldens voor den armen, het den ingewijden is verboden, om de wezenlijke zwaarte kond te doen. De beide praktizijns zullen nu wel nieuwe praktijken moeten opsporen, om de geledene schade te herstel len. IngezIn den nacht van zondag op maandag heeft zekere J. A. te lloogeveen, na zijn boeltjen tc gelde te hebben gemaakt, hei melijk niet zijne dienstmeid de plaat gepoetst, zijne onnoozele vrouw aan haar lot overlatende, en zonder spoor na te laten van den koers, die zij hebben genomen. Een Groninger kastelein en voerman D. W. echtgenoot en vader van zeven kinderen, heeft, wegens finantiële kreef tengang, jl. Woensdag, het tijdelijke met het eeuwige gaan verwisse len, bij wijze van ophanging. De Groninger Couranten melden ook, dal te Zollkanip en te Ulrum eenige huisgezinnen zich gereed maken naar N.-Amerika te vertrekken; en dat ook verscheidene personen te Horn huizen willen verkoopenom ook die reis aan te nemen. De sledel. ^regering te Rotterdam heeft besloten, dat de gewone Jaarmarkt of Kermis aldaar, voorlaan niet meer zal plaats hebben. Prof. Opzoomer heeft jl. Woensdag te Amsterdamin Felix Éeritis eenc merkwaardige lezing gehouden »over het noodzakelijke eener ge strenge plig Is vervulling ook in zoogenaamder overschillige zaken." Hij betoogde, dat er geene zaken zijn, die onverschillig kunnen genoemd worden. Hij zette uileen het stelsel, hieromtrent voorgedragen door Kast; hij betoogde dat de meening onjuist is, dat er een middenpad zoude bestaan tusschen den regten weg der deugd en liet dwaalpad der zonde. Hij nam evenmin aan de leer van hen, die beweren, dat er overtollige deugden zijn, die men naar verkiezing kan kweeken of niet, die men kan doen of laten en toch even braaf, even goedeven ach tingswaardig zijn. Menige gevoelige vrouw zal het aardig gekozen beeld hebben getroffen, toen hij sprak, «van de heidebloemen der on verschilligheid van de grafbloemen der zonde." De slotsom zijner redenering, da5r waar hij het noodzakelijke van strenge pligbelrachling toepaste op de burgers in de staat, was: «Ve len mecnen genoeg gedaan te hebben, als zij slechts zoodanig handelen, dat zij niet vullen in de termen van het Strafwetboek. Zij denken dat als zij slechts het land niet aan den vijand verradengeen oproer stichten, en hunne belasting betalen, zij genoeg hebben verrigt. Om als stemgeregtigdenals kiezers, als ondersteuners van armen, als be vorderaars van kunst en wetenschap, nuttig te zijn, dat rekenen zij als overtollig, ja, indien het geld kost, als dwaas." Deze fiaauwheid en traagheid bestreed de Heer Oosterzee met kracht van taal. Het is allezins wensclielijkdat deze voortreffelijke rede des üooglecraars het licht zie. tails-JN ieaaws vjksa f&eveaatca9. 1. De buitengewone Collecte, ten voordeele der Israëlieten, j.l. Maandag gehouden heeft f 177.43 opgébragt. 2. Op aanstaanden Woensdag, deu 16den Febr.den verjaardag der stichting van liet Athenaeum, des voormiddags te 11 uur, zal de lioögleeraar Jb. Yerburg het rectoraat aan zijnen, door den Ed. Achtb. Raad der Stad benoemden, opvolger, den Iloogleeraar M. J. Cop over dragen. Bij die gelegenheid zal ook de Iloogleeraar W. J. A Johcbloet, die onlangs deze betrekking voor de Nederlandsche Geschiedenis en Let terkunde aanvaard heeft, in de JSederlu/ulsche taal zijne inaugurele oratie houden. 3. De Eerw. Ivcrkeraad der Hervormde Gemeente alhier, heelt j.l. Woensdag met 6 van de 11 stemmen een' nieuwen Catechiseermeester en Krankenbezoeker benoemd, wiens naam is Tobi en de tegenwoordige woonplaats Dal f sen, op een jaarlijksch traclcment. van 200. WATERHOOGTE te DEVENTER, 's morgens 8 ure. 6 Febr. 23 palm 8 duim. 10 Febr. 42 palm 7 duim. 7.4-2. II 43 0 46 43 GRAANMARKT te DEVENTER11 Febr. 1848. Ten gevolge van bel afnemen der brug over den IJssel cn daardoor beiemineri|e jiassage, zoowel als door de buitengewoon zware lJsgaiw gedurende dezen morgen, was er van dien kant geen aanvoer van eenio- belang. Hierdoor was van TARYv'E weinig ter markt en werd deze va); 9.00 li f 0.70 verkoclit. KOGGE waarvan uit andere omstreken vrjj

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1848 | | pagina 3