hhmhh i mm het aannemen van het web-ontwerp, volgaarne zou overwegen ■welke prijsvermindering zoude kunnen aangebragt worden. Die beloofde overweging blijkt nu in deze zaak gevolg te hebben gehad, anders - men weet het helaas! heeft onze Regering de onloffelijke gewoonte, om zelfs de dringendste aangelegenheden, jaren lang, ja het derde eener eeuw soms in overweging te houden, J I Bii K B van 21 dan. jl-'s de prijs van een abonne ment voor een jaar van het Staatsblad, gesteld op f 2.D0 voor uitgevers f 3-0° v001' aD<Jcl'cn "al) ultgevers, en 50 cent voor 't Redster daarenboven, terwijl afzonderlijke nommers raar gelang°der bladzijden druks, volgens een vast tarief, gis ook de vroegere jaargangen en afzonderlijke nommers, tegen den nieuwen, verminderden prijs verkrijgbaar zijn gesteld. De Kamer had eveneens sterk aangedrongen op eene betere/ sierlijker uitgave van het Staatsblad. De Heer de Kempenaer zeide daaromtrent het volgende: „Die vermindering (van prijs) wenschle ik gepaard te zien gaan met eene verbetering der uitgave van liet Staatsblad; want ik ben van oor deel dat de Uitvinder der Boekdrukknnst in zijn Vaderland beter zal worden vereerd door veredeling zijner kunst, dan door Stasdbeeldex voor hem op te rigten, die zijne gelaatstrekken of wel of niet - gelijkend wedergeven; en liet komt mij voor, dat de Neüerlandsche bands-drukkerij niet de laatste mag zijn in deelneming aan het slichten van zoodanige Eerezuil en onmiskenbaar blijk van hoogachting." De Minister van Binnenlandsche Zaken, destijds nog Lode- wijk Napoleon, Graaf der toevallige kinderen antwoordde hierop „Met betrekking lot den wensch, door den geachten Spreker uit Gel derland geuit, naar het oprigten van een Gedenkteeken ter eere. van Lackeks Cosxeb, hetwelk bestaan zoude in eene verbetering van liet voor het Staatsblad gebruikte papier en van de voor hetzelve gebezigde let ter moet ik te kennen geven te vreezen, dat de voldoening van dien wensch moeijelijk te vereenigen zal zijn met den insgelijks uitgedrulcten wensch van het Staatsblad tegen minderen prijs uit te geven. Een en onder zoude welligt ten gevolge hebben, dat liet Staatsblad in plaats van een voordecliy een nadeeliij saldo opleverde, hetgeen waarschijnlijk niet met de bedoelingen der Kamer zou strooken." Eene verbetering van druk is dan ook iu het K. B. evenmin toegezegd, als immer eene verligting van den algemeenen druk der natie; zoodat de goede landskinderen zich voortdu rend zullen moeten vergenoegen met slecht papier en onsier lijke letters voor hun geld te krijgen, willen zij-de wetten des lands leeren kennen. Met de Staals-Courantwat de uit voering betreft^ staat het evenzoo geschapen. De Lands drukkerij levert in dit opzigt een ergerlijk paskwil, eene bit tere satyreop de vorderingendie de drukpers met reuzen schreden heeft gemaakt. De herigten omtrent de bevolking van ons Vaderland, die met het begin dezes jaari gegeven zijn, hebben eene ern stige daadzaak aan het licht gebragtnamelijk, dat in de meest groote steden van ons vaderland de bevolking gedurende 1847 zeer is afgenomen; de geboorten waren veel minder dan ge woonlijk en zelfs minder dan de sterften. Eu hoe zal het met de vermindering van bevolking ten platte lande wel ge steld zijn, ten gevolge van talrijke landverhuizingen? Een tweede treurig verschijset is rnaaf al te verontrustend dat de inkomsten der schatkist, wat de Accijnsen betreft, in het vorige jaar eene enorme som raio tier hebben opge- Bragt dan in 1840, door minder eonsumtie van accijns-waren ten gevolge der drukkende tijdsomstandighedenen bovenal wegens het stelsel van productiviteit, waardoor natuurlijk min der verbruikt en ook veel meer gesloken wordt. Het merkwaardigste cijfer," zegt naar waarheid het dagblad Overijssel »is dat der Accijnsen, die in 1846 f 19,133,831.14 opbragten en in 1847 slechts18,325,884.46. Wij willen hier niet stilstaan bij de vreeselijke somdie van drie millioenen zielen op hare eerste en onmisbare levensbehoeften geheven wordt, noch bij al de belemmeringen, oponthoud en verdub- Belde moeite, welke dit bedrag, met de provinciale en ge meentelijke opcenten, meer dan verdubbelen, noch bij al de onzedelijkheid, welke deze belasting met zich voert, noch bij al de hoogere en lagere ambtenarenwier arbeid zij aan den Staat onttrekt, en die zij in luiheid en ten koste van den Staat onderhoudt; maar de aandacht bepalen bij de opmerkelijke vermindering in 1847 bij het vorige jaar van bijna eeia isiilSaoesi. Wanneer men toch bedenkt, hoe het stelsel van productiviteit der belastingen, vooral in het afgeloopen jaar, zijne volkomene ontwikkeling gekregen heeft, hoe het artikel van 't geslagl b. v. thans ruim een vierde hoogerdan vroeger gcëischt werd, is opgedreven, dan is zulk eene belangrijke vermindering allezins waardig om nader beschouwd te worden." Het Handelsblad merkt hieromtrent aan. Dat verschil tus- schen de twee jaren is inderdaad in het oogvallend merk waardig. Niettegenstaande de veelvuldige kosten die de per ceptie der Accijnsen vordertniettegenstaande al het onge rief, dat daardoor aan de ingezetenen wordt berokkend; in weerwil van de harde en hatelijke maatregelen, waartoe ufen heeft t moe ten overgaan, om smokkelarij te weren; ondanks alle maatregelen, verordeningen en instruction van de zijde van het bewind genomen, brengen de accijnsen in de twee jaren tijcisbijkans anrlerhalf smlïiöess guldens qtsisj» der op. Inderdaad is er een meer voldingend bewijs noo- digdat gestrenge wetten, soms juist een tegenovergesteld ge volg opleveren, dan men daarvan verwacht? Is er een meer afdoend bewijs noodig, om aan te toonen dat ons belasting stelsel op geene goede grondslagen steunt en dat de Rcerin° wel verpligt zal zijn, om aan den algemeenen wensch °in de Tweede Kamer meermalen, en nu laatstelijk in het Adres in antwoord op de Troonrede, te kennen gegeven, te voldoen door tot eene herziening van het belastingstelsel over té gaan. Maar is er een meer stellig bewijs noodig voor de treurige daadzaakdat de welvaart (n Nederland al meer en meer afneemt, en dat de armoede op eene kommervolle wijze toeneemt De Registratie c. a. heeft, wel is waar, ruim drie tonnen gouds meer opgeleverd; doch dit is geenszins een gunstig ieeken want die vermeerdering is blijkbaar het gevolg van meerdere hypotheken, die op vaste goederen genomen zijn, of door verkoop van dezelve uit nood, bij den algemeenen achteruit gang; alsmede grootendeels door het ten gelde maken van be zittingen wegens landverhuizing. Ja, voegt men hier nog bij het groot aantal dier landver huizers, welke het vaderland reeds hebben verlaten en het staan te verlaten dan is het een droevig vooruitzigt voor ons achterblijvenden dat wij, in geringer aantal, evenwel in de steeds aangroeijende behoeften der schatkist moeten voorzien; ieders aandeel in de belasting zal dus grooter en grooter wor den want van bezuiniging bij de groote ambtenaren en van een beter belastingstelsel is nog geeiie kwestie. Liefelijk vooruitzigt, niet waar? geduldige landskinderen? Niet vreemd dus, dat de Arnhemsche Courant in een hoofd artikel o. a. zegt: i>Uitgemergeld is het land door belastingen van allerlei aard, ontzenuwd door het wanbestuur van allerlei onbekwame mi nisters, prijs gegeven door eene karakterlooze meerderheid der Staten-Generaal en nog zou er slechts sprake zijn van ver duidelijkingvan eenige artikels der Grondwet. «Landgenootén, landgenooten het vaderland is in gevaar! ontwaakt en oordeelt zeiven: Is het verduidelijking wat wij behoeven, of wel hervorming?" Jl. Zaturdag werd te Kampen eene buitengewone alge- meene Vergadering van Aandeelhouders der Rijn- en IJssel- Stoombooi-Maatschappij gehoudenten einde tc bcraadsl&gen over het oprigten eener Stoom-Sleepdienst op den IJssel. Met 161 tegen 2 stemmen werd Uit voorstel goedgekeurd en be sloten om te Kampen in de werkplaats der Maatschappij eene Uzere Stoomboot te bouwen van 80 paarden kracht (I), ge schikt om des gevorderd zoowel de zee als de rivier te bevaren. Wij kunnen cr nog de volgende bijzonderheden bijvoegen: De Stoom-Sleepboot zal dienen, behalve tot opslepen van partikuliere schepen van Kampen tot Deventer (stations: Ka- lerveer en Veestenook tot het vervoeren van de meerdere vrachtgoederen dan de Stoomboot kan inladenen om de Stoom-zecbootde Admiraal van Kingsbergen, tijdelijk te ver vangen in geval deze reparation mogt moeten ondergaan. lie kosten der Sleepboot, op f 40,000 geraamd, zullen ge deeltelijk gevonden worden uit de overwinst a f 14,000 die de Maatschappij van de laatste jaren in kas heelt, en vervol gens door te beproeven nieuwe aandeelen a 80 pet. uit te geven, of bij niet slagen de dividenten niet uit te keeren. Men weet, dat de Beijersche Regering onlangs de Cen suur heeft afgeschaft, ten aanzien der binnenlandsche politiek en dat cr dezer dagen aan alle Censoren des Rijks eene Cir-> culaire is toegezonden waarbij het Koninklijk besluit nader uitgelegd wordt. De Circulaire verklaart, dat de Koning den belangrijken maatregel zonder eenig verbloemd voorbehoud heeft genomen, en dat Z. M. wil, dat dezelve met de volstreks'te loyauteit uitgevoerd worde. Alleen blijft het aan de dagbladen verbo den eerroovendc artikelen jegens p.artikulieren (ambtelooze burgers) te plaatsen zoodanige artikelen zullen voortdurend door de Censuur worden geweerd. Daarentegen geniet de kritiek de volste vrijheid jegens beambten en alle personen die met eenigerlei staatsbetrekking bekleed zijn. De Circulaire (1) De Provinciale Overjsselsche en Zwolsche Courant vermeldt van 10 paarden kracht, zeker een tlater. 1..1i

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1848 | | pagina 2