NIEUWS- EN ADVERTENTiE-BLAD. 12 Februarij 1848. IV0. 7. ISet Nederlaiidsclie Staatsblad. KALEIflOSKOOP. ZWOLLEOETEVTER Dit blad verschijnt geregeld alle Zaturdagen. De prijs van het abonnement is voor Zwolle, Deventer Zutphen en Apeldoorn Vó cent in de drie maanden; overal elders franco per post81«/2cent. Alle post- kantoren nemen bestellingen aan. De prijs der Advertentiën is van één tot vijf regels 50 cent, en 10 cent voor eiken meerderen regel, be halve oocent zegelregl bij iedere plaatsing. ZETPOENAPELDOORN. De Advertentiën moeten vóór Vrijdag middag vie uur ter Drukkerij te Deventer rijn ingezonden. Alle toezendingen voor dit blad bestemd moeten franco geschiedenhetzij door bemiddeling der Post kantoren, of te Zwolle bij W. E. J. Tjeenk Willuk Deventer, A. Ter Gukkb; ZutphenJ. H. Mellmk; Apeldoorn, B. Gühmng. Hetzelfde nest, waar de Staatkundige brieven en meer dergelijk naehtgespuis uitgevlogen zijn, heeft dezer dagen een nieuw lichtschuw beeslje uitgelaten: «Be ontbindbaarheid der Tweede Kamer van de S/atenGeneraid o/> zich zelve en in ver band beschouivd, met directe verkiezingen en een verantwoorde lijk ministeriegenoemd, en waarschijnlijk door dezelfde nacht uilen uitgebroeid. Het moet ter waarschuwing dienen om die ontbindbaarheid bij de aanstaande herziening of verduidelijking der Grondwet daarin niet op te nemen. Immers, zoo redeneert het, zoo de Leden der Tweede Kamer door hetzelfde filtreertoestel als tol hiertoe blijven geprecipi teerd worden dan zou die ontbinding doelloos zijn, daar dezelfde Leden altijd weder zouden nederploifen. (Of dit een compliment voor ons kiesstelsel van behoud quand mé me iszouden wij niet durven bevestigen!) Bij directe verkiezingen echter (en hierin zit vooral de vrees) zou de volksstem grooter kracht krijgen en zich meer kunnen doen gelden. Het spreekt van zelf, dat dit de grootste onge rijmdheid zou wezen en met alle kracht moet tegengegaan worden. Hoe, het volk zou in zijne eigene belangen en aan gelegenheden mede willen praten! het zou zich niet meer lij delijk laten verdrukken en uitmergelen! wat gruwelijke ketterij I Met de Tweede Kamer, zoo als die tot hiertoe bestaatheb ben wij het zoo perfect gedaan. «Eene meer dan dertigjarige ondervinding (zegt de schrijver) heeft bewezen dat zij zich omtrent hare grondwettige bevoegdheid niet heeft laten mis leiden"; namelijk, dat zij bij bestaande conflicten met de Regering steeds heeft toegegeven; «dat zij hare grieven te°en de Regering door alle onder haar bereik en binnen de palen van hare grondwettige attributen liggende middelen ter harcr kennis gebragt heeft" (door hopen, wenschen en vertrouwen) hier heeft de schalk zich zeker niet kunnen Kouden van lagchen «zonder den geregelden gang van zaken te belem meren (zich tot krachtige maatregelen te verstouten) IIs het niet alsof de schrijver hier een paskwil op onze waardige Tweede Kamer maakt? diep pot, die nimmer gaar kookt; dien hoed die steeds over de oogen zit en het voortgaan verhindert! En de resultaten, die dit gezegend regeringstelsel tót hiertoe heelt aangebragt? Heerscht niet alom welvaart, tevredenheid en volksgeluk? Vermindert de armoede niet jaarlijks? (Vraag het den minister Malaise, de armbesturen en Ommerschans) Genieten wij niet de meest mogelijke Burgerlijke en Godsdien stige vrijheid? (Adres aan de Hagenaars, die langer dan een jaar gehee onschuldig achter de tralies gezeten hebbenaan de vervolgde weerlooze Afgescheidenen, die geen ander kwaad verrigtten, dan God naar hunne wijze te vereeren.) Bestaat LZpe!?nV'J "I™.? T wcreld,leel eerdere vrijheid van Di ukpeis? Terwijl de Heer van Hulst langer dan een jaar onschuldig heeft gevangen gezetenen de Heer van Bever voorde binnen een jaar tienmaal om onschuldige en vermeende Drukpers-dcheten vervolgd en gemarteld werft). Hebben er het beheer van s Lands zaken misbruiken plaats? Is het beheer van s Lands gelden niet aan eene wettige en zeer naauwe controle onderworpen? (Wij weten waarlijk niet lan ger of de schrijver in ernst of scherts spreekt. Oberooideen beroofde schatkist »YVaarom', vraagt hij naïf, «verlangt men dan zoo zeer naar verandering van de Grondwet?" Wel ja! dal zou ik ook zeggen! Niet anders dan snoode ondankbaarheid, die u, verblinde burgers, de weldaden der Begering doet voorbijzien; terwijl ze toch zoo uit alle kracht en magt u den staat van zalig heid zoekt deelachtig te maken (immers zalig zijn de armen en de verdrukten!) En de kern der natie, de nijvere klasse, is verstokt genoeg om die zaligheid niet te begeeren en met duizenden dit land van Jan Perfect voor Noord-Amerika te verlaten I Weten ze dan niet, dat ze daar geene burgerlijke of gods dienstige vervolgingen zullen vinden; dat daar ieder zijn eerlijk verdiend brood in rust mag genieten; dat daar geene dage- lijksche knevelarijen en afpersingen voor een heir verwaten budgetschuimers gevonden worden; dat, in écn woord, daar vrijheid, geluk en welvaart heerschen? O gruwel! of zou het misschien zelfopofferende menschlie- vendheid zijn, om ons, overblijvendendien zegen van ar moede en verdrukking zooveel te ruimer en te spoediger te doen smaken? Ou peut-on être mieux "Wij leven vrij, wij leven blii Op Neêrlands dierbren grond Men herinnert zich, dat bij de behandeling der opheffing van het fonds voor het Staatsblad, de Tweede Kamer er sterk op aandrong, dat dé buitensporige prijs van het Staatsblad moest verminderd woiden tot een matig bedrag, ten einde het den ingezetenen gemakkelijker te maken, om aan den eersten hunner pligten als Staatsburgers «de wet te kennen te voldoen. De Heer de Kempenaer, na te hebben aangemerkt, dat de jaarlijksche opbrengst van het Staatsblad de daarvoor bestede kosten, met eene som van nagenoeg f 8000 overtreft, zeide dienaangaande in de zitting von 17 Nov. j 1. het volgende: »Mon bedenke hierbij, dat thans van het Staatsblad 3100 gedrukt worden, maar dat daarvan 806 gratis worden uitgegeven en 244 opge legd voor latere behoeften, en dat dus die overwinst van 8000 van slechts 2050 exemplaren getrokken wordt. En nu vraag ik: Waartoe zoo groote overwinst? Waarom de wetten des lands zoo duur verkocht? Waarom in de uitgave daarvan eene bate gezocht voor den Staat? Het is van belang, dat de wetten van het Rijk alomme worden verspreid, zoo goedkoop mogelijk verkrijgbaar worden gesteld, en dan is het niet wenschelijk dat voor een jaargang van het Staatsblad f 5.50 betaal.I moet worden, niet wenschelijk vooral wanneer noch papier noch druk zich aanbevelen. Naar evenredigheid van hetgeen geleverd wordt, is de prijs buitensporig enz." De Regering verklaarde toen, dat men zich wel kon voegen bij het geuite verlangen naar prijsvermindering, en dat men na

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1848 | | pagina 1