A»VEI|TJErcrI,IËr¥. tegeaa Mei '184S of eerder «leis geheelea Inboedel die geen voedsel meer kregen, een ontzettend geschreeuw aanhieven, waardoor de buren gewekt werden, die tot hulp aansnelden. De vrouw stierf echter, en het lijk werd weggedragen; toen hieven die kosljuners een lievig geklaag aan en volgden het lijk tot aan de kerk, terwijl na de lijkdienst een drietal der oudsten de lijkstoel naar de begraafplaats volgde. {Gron. Cl.) Te Arnhem kwam eene onbekende vrouw met een meisje in een kolfijwinkeltje en deed zich een keteltje koffij zetten; na het kind de borst gegeven te hebben, gaf zij liet aan de vrouw des huizes op den schoot, verliet onder een voorwendsel het vertrek en wordt nog terug verwacht. De Balinesche vofslen toonen nog weinig respect voor het Nederlandsche Gouvernement. Een Nederlaudscli lndisci vaartuig, o. a. is, na op de kust van Bali gestrand te zijn, door de Balinezen geplunderd. {St. Ct.) Te Keulen wordt eene commissie af gevaardigd om den Paus te verzoeken het Domleest (in Augustus aanst.) bij te wonen. Z. U. zal zeker wel vriendelijk laten bedanken, daar hij niet wel van huis kan. ln Italië breidt zich de ontwrfakle volksgeest steeds uit en wint in kracht. De Koning van Napels heelt aan de eisclien der insurgenten toe moeten geven. Eene les voor alle Koningen, dat ook hun het lid op den neus kan vallen. De bpregtc Haarlemmer heeft een leugenachtig bcrigt van een Middelburgseh ijsvermaak mcêgc- deeld, waarmee ze gefopt Was. ln Engeland zijn in 't vorig jaar 22l/.2 millioen brieven mver per post verzonden dan 1846; niet door dwang van zotte verouderde keizerlijke decretenmaar door de vermindering van liet posttarief. Dit is weer een proefje van verschil lusschen beide regeringstelsels, iiyt een zoekt het voordeel, bet andere het nadeel van den burger. ln Pruhen zijn de ligcharnelijke tuchtiging-straffen ook afgeschaft. Alleen in Rusland en Nederland blijven ze behouden!! In Schotland is een Congres gehouden van Schoulmeesfers, om te de libereren over de vraag, of men voortaan op de scholen uitsluiten gan zen- of stalen pennen zal gebruiken. Na veel wijsheid te hebben uitge kraamd bleef de queslie nog onbeslist en scheidde men tot nadere bij eenkomst. Baron van Spaen van Diljoen heeft een Slier van 900 pond aan de Velpsclie soepketel present gedaan. Ten grave gedaald Baron van Ittersum van den Oosierhofjaren lang lid van de Overijsselsche Stalen en der Ridderschap. De Raad van State heeft deze week vijf schoft gewerkt; men vermoedt, dat de lieeren hebben geknutseld aan de verduidelijking der Grondwet, want ook de Ministers zijn er bij te pas gekomen. De notabele ingezetenen van Voorst hebben den onbekenden Patroon van den bekenden jeugdigen ambtenaar den ooi log verklaard! de vijandelijkheden zijn bcreius begonnen, (ingez.) Men zegt, dat de eigenlijke naam van den afgetreden, dooven Minister van Buitenlamlsclie Zaken is: Lazvre, Lazarus, doch dat die naam, om de welluidendheidin dien van de la Sarraz veranderd is. Is dit zoo, en heet de Heer de la Sarraz werkelijk Lazarus, dan kun nen wij gevoegelijk zijn aftreden en dat van den Heer van IIall noemen.- De aftreding van Lazarus en den rijken man." {Hydra.) Be Redacteur van den Criticusde beer Sf.rvaan de Bruin, ver haalt in 't jongste nommer een merkwaardig gezegde van den emeritus- minister, Mr. Floris van Hall. Eens bij Z. Exc.toen hij nog minister van financiën was op publieke audiëntie zijnde, had deze liein verkaard: sik moet u zeggen, mijnheer! dat ik een vijand ben vao al wat jour- «nalisiuus is." (De Lieer van Hall was toen zeker vergelen, dat hij eertijds een daadwerkelijk deel nam aan de ultra-liberale redactie van de JSoordsiar.) Men leest nog een ander curieus gevalletje in 't zelfde nommer: In 't laatst des vorigen jaars gaf dc beer de Bruin cenc vertaling in 't licht bij den boekhandelaar Roos te Amsterdam, van Lc Delugehet laatste volkslied van den beroemden Bérangerdat zooveel indru-k in de politieke wereld heeft gemaakt. Bij de regtbank te Amsterdam werd een ©ogenblik overwogen, of men den vertaler vervolgen zou of niet? maar deze belagchclijke wensch van het Openbaar Ministerie leed schip breuk op bet gezond verstand der reglers. Om %ich over deze teleur stelling te wrekenzond men zeker persoon af, niet naar den moedigen uitgever, maar naar zijne moedereene zwakke, vrij bedaagde vrouw, in een geheel ander wijk der hoofdstad wonende. De afgezant sprak haar op eene brutale wijze aldus aan: «Jufvrouw! ik behoor tot de Policie. Uw zoon heeft uitgegeven de val der Koningen; het is een ze kere mijnheer Servaan de Bruin, die deze vertaling gemaakt heeft, en ofschoon men heul 0111 dat ding eigenUijk wel niets maken kan, kom ik eeliter u uit waarachtige belangstelling waarschuwen, uwen zoon te 'waarschuwen zich nimmer weer met dien meneer de Bruin in te la ten, als zijnde een zeer suspect persoon bij de Policie, en wrens geschrijf en gangen zeer zorgvuldig worden geobserveerd." De arme vrouw kreeg bijna een zenuwtoeval. Tcregt noemt de re dacteur deze geheele manoeuvre eene laagheid. Om dergelijke mcdedeelingen vergeven wij den beer de Bruin andere would-be 'aardigheidjes, waarvan hij blijkbaar niet op de hoogte is, en- waarschuwen hem voor alle scheeve en omgekochte critiken. vstan !fceveiatea% 1. Kennisgeving van Burgen), en Wet li.dat aan het Israëlitisch Armbestuur permissie is verleend, oin op a. s. Woensdag eene buiten gewone Collecte aan de huizen te doen. 2. Gelijk in «le exemplaren voor Deventer van den vorigen Kaleidos- koop reeds is gemeld, heeft de Hardrijderij op Schaatsen alhier dc som van f 80,40 ten behoeve der algemêene armen opgebragt. 3. De algemeene Collecte van jl. Maandag, ten behoeve van het R. Catli. cn Lutberscli Armbestuur bedroeg f 386,05. 4. liet Concert ten voordeele der Armen, jl. Zaturdag door bet Mu- zijk-GezelschapAldoende leert mengegeven, heeft na aftrek der kosten f 237,255 opgebragt. 5. Tot Lid van de Kamer van Koophandel en Fabrijken alhier is be noemd, in plaats van den Heer G. Westenink Sr., de lieer 11. Buiten- werff. 6". Jl. -Dingsdag den - lslen dezer, heeft dc Heer Dr. E. J. W. von Baumiiauer zijue betrekking als Geneesheer van hel Geneeskundig lvrank- sinnigcQ Gesticht~liier ter slede verlaten, cn overgegeven in handen van zijnen opvolger, den Heer Dr. E. C- C. van Lennep. Naar men verneemt zal Zijn Hoog Geleerde, na de voornaamste Heel- en Verloskundige in- rigtingen van Duilschland en Frankrijk te hebben bezocht, vóór de zo- mer-vacantie het'Jhem opgedragen Hooglecraarsambt in de Geneeskunde aau de Utrechtsche Hoogeschool aanvaarden, met het houden van eene Inwijdingsrede in de Ncflerduitsche taal. 7. Tot Doctor in de Regten gepromoveerd te Leijdenonze Stadgenoot de Heer J. J. Böltjes. 30 31 1 WATERHOOGTE te DEVENTER, 's morgens 8 ure. Febr. 16' 16 16 16' palm 2 duim. 3 3 Fcbr. palm 4 duim. 2 MARKTPRIJZEN te ZWOLLE, 4 Febr. TARWE f 9.00 a 10.00. ROGGE 5.75 a 6.25. BOEKWEIT f6.00 a f 7.10. GARST f 5.00 a f 5.20. BOONEN f 6.00 a f 6.50. AARDAPPELEN f 2.20 a f 2.50. GRAANMARKT te DEVENTER, 4 Febr. 1848. De vrij aanzienlijke aanvoer van Granen ter markt van lieden, werd tot nagenoeg vorige prijzen vlug geplaatst; als: TARWE van 9.00 tot f 10.00. ROGGE van f 5.70 tot f 6.00. BOEKWEIT van f 6.50 lot f 7.50. GARST f 5.00 a f 5.50. HAVER f 3.60 a f 4.20. PAARDEBOONEN f 6.25 a f6.75. „BOTER: 1. soort f 17.50 a 'f\7.7öT~ 2. soort f 15.25 a f 16.00/ AARDAPPELEN, f 2.00 5 f 2.30 tot f 2.50 het mud. Aan de markt 10 A 15 mud. BURGERLIJKE STAND te ZWOLLE. Ondertrouwd: J. Ra.*, 25 j., "met G. F. Vunderink, 22 j. Gehuwd: 11. C. Tibout26 j., met J. H. Gaass, 28 j. Bevallen: 27 Jan. A. J. v. Ileusdengeb. v. Dijk, D. 28 dito. U. Jansen, geb. Nieuwhoff, Z. W. A. Greve, geb. Boom, Z. 29 dito. H. Menop, geb. Hulsebosch, Z. G. ten Dam, geb. Ilermeling, D. 30 dito. R. C. A. de Vidal de Sint Germain, geb. Gravin v. Rech- teren, Z. 2 Febr. M. C. Schaap, geb. Roels, Z. Overleden: 27 Jan. T. Hul, 80 j. Z. 28 dito. J. Duijm, 16 m. Z. E. de Graaf, vrouw van J. Horstman, 54 j. 29 dito. J. Oost- buijs, wed. van A. Meijer, 81 j. 30 dito. J. Ester, man van R. v. Berkurn, 66" j. A. E. Helsemanvrouw van P. Horn, 41 j. 31 dito. A. j. Poslma, 33 j. J. de Ruijler, vrouw van J. Kersten, 74 j. C. Muurman/ vrouw van G. v. d Kolk, 68j. M. Schutte, wed. van J. Jansen, 78 j. J. U. Hoffmans, man van M. G. v. Poorten, 37j. P. J. v. Voerst, wed. van G. Orby Hunt, 67 C. lloogenraad vrouw van C. Coenen73 j. W. Volkers, man van M.Zoors, G7j. 2 Fcbr. C. Schutte, vrouw van D. J. Pias, 49 j. 3 dito. L. Wester - veld, 82 j.^J. Richter, wed. van K. Dekker, 70 j. BURGERLIJKE STAND te APELDOORN: van 28 Jan. tot 4 Febr. Gehuwd: Geen. Bevallen: J. Mulder," geb. v. Asselt, D. H. Huiskamp, geb. Hoe gen, D. G. Konijnenberg, geb. Nij hof, D. G. Glade, geb. Huls hof, Z. W. v. Amersfoort, Z. J. Kuiper, geb. Spiekerman, D. J. D. Koldcnhoven, Z. L. Men sinkgeb. Janssen, Z. Overleden: H. Weijers15 j. 11. Gorseling 86 j. li. Bekking, liuisv. van G. G. de Ruiter, 60 j. v. Spankeren, 59 j. K. v. Beek, 6 m. L. Meijerink, wed. van P. Oldenhof, 76 j. W. Donk, ]0 j. G. D. Koldcnhoven; 72 j. A. v. Piekeren, liuisv. van J. Voorhorst, 72 j. H. Put, 65 j. \V. Pol, 2 p E. Pxekslroo 8 j. G. Papa, 2 j. A. Vink, 2 j. A. Woudenberg, wed. E. Huis man 86 j. Een BUITENTJE, 20 minuten van de R. K. Kerk, en 40 minuten van de Protestantsche Kerk te Wijhe een Voorhuis^ Keuken, Kelder, 2 Beneden- en 3 Bo venkamers en een Tuin met Truchtboomcnvoor 60 gulden 's jaars. Te bevragen bij J. SLEGTEN te Wijhe. Brieven franco. (-35) De Notaris de KRUIJFF te Voorst, zal ten vezoeke en huize van de Erven ELIA SSTÜFKEN te Beekbergenop Dingsdag den 15 Febr narij 1848, des voormiddags precies om 10 uren, verkoopen waaronder een Kabinet, Klok, Glazenkast, Tafels, Stoelen, .Koper en Tin, Bedden met toebehooren, Bouw-, Melk-, Deel- en Kerngereedschappen, Yleesch en Spek, 2 Paarden, 12 Melk- koeijen3 Kalveren, 1 Geit, 22 Schapen, een extra beste Schepershond; Wagens, Karren, Ploeg, Eggen; eene partij Ilog, Boekweit, Hooi, Stroo, Aardappelen enz. (36)

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1848 | | pagina 3