NIEUWS- EI «5 Febrüarij 1848. N°. 6. WSÊ? r ""fsSSi gpjg3 Bij (lit Jo. ontvangen de geabonncerden van de Kaleidoskoop gratis eene brochure, geti teld: Proeve van Grondwet-verduidelijking. ■-i WOUEj BEVEMTEa, Dit blad verschijnt geregeld alle Zaturdagen. De prijs van het abonnement i? voor Zwolle, Deventer, Zutphen en Apeldoorn 73 cent in de drie maanden; overal elders franco per poatBli/^ceut. Alle post- kautoren nemen bestellingen aan. De prijs der AdvertenliSn is van één tot vijf regels 50 cent, en 10 cent voor elkeu meerderen regel, be halve oocent zegelregt bij iedere plaatsing. ZrXPMEJVAPEXDOOSIN* De Advertentiên móeten vóór Vrijdag middag vie uur ter Drukkerij te Deventer zijn ingezonden. Alle toezendingen voor dit blad- bestemd moeten franco geschieden hetzij door bemiddeling der Post kantoren of te Zwolle bij W. E. J- Tjeenk "Willink; Deventer, ATer Gunne Zutphen J. H. Mellink; ApeldoornB. Gunning. oelhk met grond te verwachten washeett de tlooge Raad het ingestelde beroep in cassatie van den Prov.-generaal bii het Hof van Z. Holland, in de zaak van den Heer A. van Bevervoorde, jl. Woensdag verworpen. De Raad heeft geoor deeld dat' er geen schennis van vormen by het arrest had nlaats' aehaden dat ook de wet van 1 Juni] 1830 niet was geschonden, daar'de reglrf eenmaal feitelijk had beslisten uit gemaakt dat het beklaagde weekblad-ai tinei niet bevat het hoosaardig en openbaar smaden van den persoon des Komngs. Wij feliciteren den Heer van Bevervoode met deze nieuwe overwinning, als een gevolg van het gezond verstand de zelfstandigheid en onpartijdigheid van Neerland, eerwaardig hoogste regterlijk collegiaen condoleeren tevens de vervolg zieke Regering met deze drievoudige nederlaag in eene en dezelfde zaak als zich driemaal aan denzelfden steen te heb ben gestooten wat zelf een Ezel nog niet doet! Een nieuw bewijs der dringende noodzakelijkheid, dat de rommel oude wetten en decreten van fransche afkomst, die hier te lande nog geldende zijn, worden herzien leverde deze dagen eene zaak voor den Hoogen Raad. Eene Kleefsche dame per rijtuig naar hare woonplaats van Nijmegen terugkee- rende' had uit louter vriendschap, zonder er een cent voor te ontvangen een zestal brieven medegenomen, aan verschil lende personen te Kleef geadresseerd. Aan het grenskantoor te Beek "ekouien, werd het rijtuig-door Commiezen gevisiteerd en 'n hare kabas of draagmand de zes brieven gevonden. Hiervan werd dadelijk proces-verbaal opgemaakt en zij werd in reten betrokken! Maar de Regtbank te Nijmegen ontsloeg haar van alle regt. vervolging te dier zake De Officier van Justitie kwam echter, in cassatie, en nu heeft de Hooge Raad in smid met de conclusie van den Adv.-genei'aal Arntzeniüs de dame veroordeeld in eene geldboete van f 7O en de kosten van het regtsgeding met die in cassatie gevallen daaronder begre pen 1 en wel°op grond der strafbepaling van 't Arrêté van 27 Prairial, An IX (16 Jan. 1801) tegen elk, die, niet aan de dienst der posterij verbonden, zich mengt in 't transport van brieven enz., wier overbrenging uitsluitend aan de Adminis tratie der Brievenpost is toevertrouwd wat ook toepasselijk is op hen die zulks slechts een enkelen keer en het gratis doen Wanneer toch zal zulk een ongehoord en bespottelijk mo nopolie der Regering eens afgeschaft worden De Haaesche Regtbank heett Maandag j 1. uitspraak ge daan in de bekende zaak der aanranding van den Heer van Bevervoorde, door den boekhandelaar A. J. van Tetroode. De regtbank heeft, wat eerstgenoemden aangaat, hel door hem bedrevene vóór den ingang van het Fransche koff ij huis aangemerkt als noodweer, en hem te dier zake vrijgespro ken, doch den in gemeld koffijhuis toegebragten slag met de couranten-plank, beschouwd als moedwillige wraakneming, en hem deswege veroordeeld tot eene boete van f 6en wat den tweede betreft, heeft de regtbank hem schuldig verklaard aan onwillige verwonding doch moedwillige mishan deling, en Rem te dier zake veroordeeld tot eene maand ge vangenis en twee boeten, elke van f 8. De Kamper Courant van 27 January jl., bevat eenige re gelen over het Placet, die wij geheel beamen en welk ge voelen wij ook reeds vroeger hebben te kennen gegeven. Men herinnert zich hoe in Julij jl. onze Edelraogende Tweede ICamer terugdeinsde voor de aanneming van het toen behan deld 2de Boek onzer aanstaande strafwetgeving,, omdat er eene strafbepaling op de overtreding van t regt van placet in ge mist werd. Met 21 tegen 15 stemmen wérd de YJo-hiïagt af gestemd. Wij waren toen op de hand der Regering, omdat wij volstrekte onafhankelijkheid der Kerk van den Staat voor staan. De druk waaronder de Gereformeerden zuchten mag geene reden zyn om der Roomschen vrijheid te belemmeicn. De wijze Kamer begreep t anders. Wat deed toen de Rege- ring? Zij lascht eene strafbepaling tegen gemelde overtreding in de wet, doch stelt de acten vrij, welke onderwerpen van kerkelijke leer en tucht betreffen. En de Kamer? »de groote meerderheid heeft verklaard, dat zij met den geest en destrek king van dit nieuw ingevoegde artikel genoegen kan nemen." Men gelooft naauwelijks zijne oogen die dit lezen want het placet Jiangt juist af van de oordeeling of het onderwerpen van kerkelijke leer en tucht zijn. Zoo heeft dan die goede Kamer zich laten verschalken en ondanks zich zeiven de Room schen volkomen genoegen gegeven. iiO," roept de Heer Schüller in zijne Politieke Bijdragen (No. 39) bij deze gelegenheid uit: »0, gij wachters onzer kudde, leest eens wat Jesaja, die aloude vrijmoedige oppo sant, die Koning noch rijksgrooten ontzag, waar het de hand having van waarheid gold, van inves gelijken zegt (H. 56 vs. 10 (1) en vervult nog bij tijds uwe verpligtingen Ten slotte zegt hij: «En zoo is de zaak van weerszijde beklon ken De Minister van Justitie de Jonge, noch de Tweede Kamer van 1348 kan nu op de zaak meer terug komen, en als dus het Strafwetboek door deze heeren zal behandeld worden ge- - lijk allerwaarschijnlijkst is, dan wordt by de openbare beraad slaging het thans vermoorde regt van placet pleg .g begraven. »Of men moest nu eens het geheele Tweede Boek verwer- nen om den Zeventienden Titel (van hoon en laster).' Dit 1 u...ddeltie om salvo honors, het argeloos pros ware een huismiddeltje om salvo geven regt van placet le behouden prijs ge- m .Hare wachters zijn alle Wint, sy en weten niet, sy alle zijn Stomme honden, sy en kunnen niet bassen: sy zijn slaperigh, sy liggen neder sy hebben het sluynieren lief." Het'elfde vers is niet tuinder van toepassing: .Ende deze honden zijn sterek van begeerte, sy en kunnen niet verza- di»ht worden, ja liet zijn herders die niet verstaen en kunnen: sy alle keeren zich na haren wegh elck een na sijn gewin [elck] uyt sijn eynde." (Volgens de Staten-overzetting.)

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1848 | | pagina 1