uit Vondels graf. xx. s. ïrigleu. Cemcugde des ligchaams merkbaar af, zooclat hij thans, 7 jaren en 8 maanden oud, geheel ontkleed, een gewigt heeft van 8 Ncd. ponden en 1 ons, en derhalve gedurende ruim 7 jaren slechts 2 Ned. ponden en 6 ons in zwaarte is toegenomen. Hij is thans 73 Ned. duimen lang, d. i. 2 voeten 4 duim, volgens Rijnlandscheof 2 voeten 57a duim volgens Frïesche maal, heeft bijkans dezelfde grootte als zeker Poolsch Edel man, die omstreeks 1760 te Parijn is te zien geweest, doen is 2 Rijnlandsche duimen kleiner dan de ook in deze Provincie vermaarde Dwerg Simon Jans Paep (bijgenaamd de kleine Hu zaar) van Zantvoort, die in 1810, 24 jaren oud, 30 Rijnland sche duimen hoog was zijnde na zijn 4de jaar niet meer gegroeid. Onze jeugdige Dwerg heeft het volle gebruik zijner zintuigen en ledematen,, spreekt met heldere en duidelijke stem; kin derlijke onnoozelheid en schroomvalligheid zijn op zijn beval lig en innemend gelaat ^igtbaar. HUIDIGE TIJD. Hoe kom 'k vooruit?" vroeg de ambtenaar Jan aan Piet: tfDat 's klaar," zei Piet, «schijn braaf maar wees liet niet!'' XXI. YOOR EENIGE JAREN. Ai D.. aigroote D.. Zeg toeti eens, hoe het kwam Dat gij voorhenen De grond om Amsteldam S Kost doen verveenen Of is 't een regte dam Die rust op veencn? XXII. EEN EED: 19de EEUW. Wat is toch een eed?" vroeg Jan. «Wel," zei Piet heel droog, Een klank van de lippen, en twee vingers omhoog!" XXIII. EEN GROOT MAN. Is dan van Hall geen groot man?" vroeg laatst Klaas: secuur!"" Zei Gijs terstond: »»tlij is een groot man van postuur!"' XXIV— WAT MEENT VONDEL? Een Rechtren stalvoogd! Acll! Na IIfrcles zijn er weinigen, Die Kon'mgsstaUen kunnen reinigen. Overleden te Parma de Aartshertogin Maria Louise, weduwe Napoleon «lie na den dood des Keizers op zijn morganatisch (met de linkerhand) hertrouwde met een Oostenrijkschen Veldmaarschalk, wiens twee kinde reu nu haar aanzienlijk hebben en houden zullen erven. Echter niet de souverciniteil over Parma, Piacenza en Guastalla; die erft de ex-Hertog van Lucca, Iufant Karel Louewijk van Bourbon, welke onlangs uit be- naauwdheid van Lucca afstand deed cn dit hertogdom aan zijn collega van Toskane voor een prijsje overdroeg. Welligt verschaggert hij ook nu wel deze slaatjes aan (jen een of anderen huurman. Ook overle den, te Triest, de soldaat Luca Bressiae, oud 116 jaren; had in den ze venjarigen oorlog gediend en de jonge keizerin Maria Theresia leWeeuen gezien; was 96 jaren soldaat en had tijdens de laatste 40 jaren onder de oudjes behoord, die de voelwassching beredderen. Men leest van oproeren te Parma, Lucca, Messina, Modena, Reggio en Napels; allen in Italië. Sedert A°. 1830, dus gedurende 17 jaren, is Koning Louis Poilippe geen twee dagen aan elkander ongesteld geweest. Onlangs heeft hij 2 dagen de griep gehad, n.l. physisch. Ook onze Minister Napoleon is bedlegerig aan de griep terwijl de nieuwe minister Ci cero van Rappard te Arnhem door ongesteldheid belet wordt om in de Residentie zijne nieuwe betrekking te aanvaarden. De ex-minister van Hall beeft ook al de Hgchamclijke griepDe finantiële bad hij steeds. De vijf jeugdige Otaheilers, waaronder een neefje van Koningin Pomaré, die op kosten van 't Fransche Gouvernement te Parijs zul len studeren, bezoeken aldaar zeer druk de Comedies en nog meer de banketbakkerswinkels, welker paleizen van suiker zij verreweg prefereren boven die van de Tuileriè'n en du LuxemburgDe Heer Salamanca zal bij de Spaansclie Cortes in slaat van beschuldiging gesteld worden, waartoe met 105 tegen 14 stemmen door de leden der Kamer van vertegenwoordiging is besloten. Overleden te Rotterdam Monsieur jJran^ois Migaüd, oud 77 jaren, oud Kapitein bij de Fransche^rinée, bolleboos in 't hiljardspelen uitvinder van de pomerans aan de queues wilde nooit voor of om geld spelen. De uit Dordt te Amsterdam be roepen Hervormde Predikant, Ds Vjder heeft voor de eer bedankt. (Zou dit bedankje Z.WelEerw. ook f 75,000 enz. opbrengen?). Op het Loo bij Apeldoorn disponibel 5 f 65 en A 35De Deij van Algiers. Aan bet Ttelsche Weekblad is ter plaatsing gezonden eene advertentie, be helzende aanbesteding van speelkaarten, ten behoeve van den kerkeraad der Ilerv. gemeente te TielHet Opregle Haarlemmer koffijblad zal beden weder in baar vorig grooter formaat veischijnen, en ook een nieuwe lelter krijgen. De leden der Vereeuiging ter bevordering der belangen des Boekhandels, zijn door hare directie uilgenoodigd om voor t nieuwe Standbeeld van Coster bij te dragen in geld of in boeken, welke dan publiek geveild zullen worden. Benoemd tot Komniandeur der Leeuwenorde A. Baron Sloet van Oldruitenborgh, Ontvanger-generaaal der Loterij, wiens portret als Ridder misschien op de titelplaat van ons blad te zien is. Benoemd tot Ministers van Staat i\ f 6000 de geabdiqueerde Ministers van financiën en van Buitenl. Zaken Mr. Floris en steur de la Sarraz-Mons. De eerste zou, volgens de IV. Rott-Ct., voor den titèl van Graaf bedankt hebben!!! Het H. BI. heeft een bokje geschoten door den dood mede le deelen van Jhr. O van Swinderen te Groningen, die even als Prof. Th. van Swinderen aldaar nog in 't land der levenden is. De Troonrede van Louis Phillippx: heeft weinig voldaan; idem dt beantwoording onzer Regering van de be denkingen der Kamer op de voorgestelde hoon- en lasteruet. De con clusie in de zaak van den Heer A. J. L. van Bevervoorde, Redacteur van den Asmodéewelke j. I. Woensdag zou plaals hebben, is wegens ongesteldheid van eenige Leden van den Hoogcn Raad uitgesteld tot 12 Jan. a. s. De Loge van Vrijmetselaren te Kampen beeft plan om een behoorlijk verwarmd locaal gedurende de wintermaanden op te stellen waar de armen, welke handewerk verriglen den geheelen dag kunnen doorbrengen en van verwarmenden drank zullen voorzien worden. Bij Kon. Besluit van 17 Dec. wordt de handel en vaart op de kolonie Sariname met 1 Mei 1848 opengesteld »voor alle volken, met welke bet Koningrijk der Nederlanden in vriendschap leeft." Dat klinkt fraai en is cle aai, maar de kneep van den minister van Koloniën komt ae! leraan. Er zal n. 1. een nieuw tarief van inkomende- en uitgaande regten inge voerd worden op den grondslag eener belasting van vreemde schepen met het dubbelde der region voor de Nederlandsehe bepaald. SDuls-Nieuws va» DcvenSer. 1. Publ. van Burgem. en Weth. Herhaalde oproeping voor de lo ting der Nationale Militie, betreffende manspersonen, welke op 1 Jan. 1848 (heden) hun 19de jaar zullen zijn ingetreden. 2. Idem. Kennisgeving, dat aan 't Israëlitisch Armbestuur permis sie is verleend tot het houden eener collpcle op Woensdag a. s. (3) Tot ber9lel van min naauwkeurige opgaven in deze en andere Couranten kunnen wij thans berigten dat Bestuurderen van het Krank zinnigen Gesticht alhier aan de Stedelijke Regering bij missive van den 18den dezer hun advies hebben uitgebragt over een getal van één en twintig candidatendie zich ter vervulling der betrekking van Genees heer van gemeld Geslicht hadden aangemeld en daarbij als liet resul taat der door lien ingewonnen berigten hebben opgegeven, dat naa«*- hunne meening de keus zich zoude behooren te bepalen lusschen de- vijf volgende Ileeren, alpbabetisch gesteld: L. Alj Coiien Geneesheer te Groningen, A. A. Dorn-Seiffen 2de Geneesheer aan het Buitengasl- huis le Amsterdam, E C. C. van Lennep, Stads-Geneesheer te Doetinchero, A. Luyten, Geneesheer le Lekkerkerken Ji>. Moll Jr., Gemeente-geneesheer te Olst. In de Vergadering van den 22?ten dezer is de Raad tot liet doen eener keuze overgegaan, en verkreeg daarbij de Heer E. C. C. van Lennep negen en de Ilecr A. A Dorn Seiffen vijf stemmen. Nadat deze uitslag aan Heeren Gedeputeerde Staten dezer Provincie was medegedeeld en HEd. Gr. Acblb. verklaard hadden legen rle gedane keus gcene be denkingen te hebben beeft de Raad in zijne Vergadering van gisteren den Heer E. C. C. van Lennep benoemd lot Geneesheer van liet Krank zinnigen-Gesticht. (Wij kunnen hier nog bijvoegen dat door Ileeren Bestuurderen van bovengenoemd Geslicht, bij bet indienen van let Alpbabetisch gestelde Vijftal aan den Stedelijken Baad, tevens is vermeld, dat hunne keuze eenparig op den Heer Dornseiffen was gevallen, als vereenigende deze de rweeste vcreischlrn in zich, welke voor de goede vervulling der open gevallen betrekking gevorderd worden. Het blijkt nu dat de meerder heid van den Stedelijken Raad bier anders over gedacht heeft. Red 4. De algemeene Collecte van de Roomsch-Kalb. cn Lutherseh arm besturen van Maandag j.l. heeft opgebragt eene som van f 477.42 behalve eenige manufacturen. 5 Door Z. M. is tot 2de I.uilcnant bij de Stedelijke d.d -Schutterij de Ssergeant Mr. H. Houck benoemd. WATERHOOGTE te DEVENTER 26 Dec. 24 palm 0 duim. 27 22 3 28 21 9 29 21 8 's morgens S ure. 30 Dep. 21 palm 0 duim. 31 19 5 MARKTPRIJZEN te ZWOLLE, 31 Der. TARWE f 10.00 5 ƒ10.25. ROGGE f 6.25 a ƒ6.30 BOEKWEIT ƒ6.50 a 6.80. GRAANMARKT te DEVENTER, 31 Dec. 1847. Van alle soorten granen was heden ruime keus lot nagenoeg vorige prijzen, als: TARWE van f 9.50 tct 10.00 per mud. PvOGGE van 6.00 lot 6.30. BOEKWEIT 6.00 tot 7.50. GARST van 5.00 tot ƒ5.50. HAVER van ƒ3.60 tot 4.20. PAARDEBOONEN ƒ6.00 tot ƒ6.25. GELE ERWTEN 9.00 a 10.00. BOTER 1. soorl^ 17.00 a 17.25. 2. soort 15.50 A 16.00 het \L vat. AARDAPPELEN, 2.00 a 2.20 lot 2.50 het mud. Aan \le markt ongeveer 10 mud.

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1848 | | pagina 3