1°. tot gelijken, takfs Van 10 centimes (nog geen 5 centen nederl.) voor elkdn brief dooi' het geheele land, 2«. tot de opheffing der landelijke potgelden; 3U. tot de instelling van frankeer-slempeltjesdie den ver zender "op den brief zal kunnen vasthechten (even als in tn- 8e^!dtdt vermindering van portgeld voor gcldverzendingen 5°. tot vermindering van het porto der dagbladen en dei vellen druks voor het binnenland met eene centime; hoedanig ook hun formaat zij en 6». tot het stellen v„n 't porto der gedrukte vellen van buitenlands komende en naar eene plaats in België bestemd zijn, op 5 centimes. België, dat ons in zoo vele opzigten vooruit isis het ook met betrekking der drukpers. "Niettegenstaande de oppositie daar doorgaans veel feller en heviger is, dan bij ons,, zoeken beide partijen, ministriëlen en oppositie, zoo veel mogelijk alle bezwaren met welke de drukpers te strijden heeftuit den weg te ruimen. De Belgische Kamer der vertegenwoor digers heeft dit in 't laatst der vorige maand op niemv be wezen. Men behandelde toen het wets-ontweip tot het bren gen van eenige vei beteringen in het Postwezen, gelijk hier boven is vermeld. Bij die gelegenheid was men eenstemmig omtrent de noodzakelijkheid der vermindering van het porto, zoq der binncnlandsche als der buitenlandsche dagbladen. De Minister van openbare werken, een voorstel tot postvermin- dering van alle gedrukte stukken, dagbladen en, andere, door een van de leden der oppositie gedaan, ondersteunende, ver klaarde tevens, dat dit niet genoeg was, maar dat ook het zegelregt van de dagbladen vooral ook van de buitenlandsche geheven afgenomen en alleen op de adverlenhën behouden moest worden. Hij stelde zich daarvan eene grootere en' voor het land heilzame uitbreiding der dagbladen voor, enz. Ja, de Belgische Kamer heeft toen, meer dan ooit eene groote sympatic voor de drukpers aan den dag gelegd. Alge meen werd erkenddat hetgeen thans ten gunste der dag bladen geschied was, slechts weinig te beduiden had, en dat men later op eene meer krachtige wijze pogingen moest in 't werk stellen, ten einde het journalismus van de drukkende belastingen te ontheffen, welke hetzelve van de helft zijner winst berooven. Opmerkelijk is het, dat dit plan, ter be gunstiging der drukpers, hetwelk tijdelijk vermindering van opbrengsten moest ten gevolge hebben geopperd werd niet bij eene volle schatkist, maar tijdens het tegenwoordig minis terie, zelfs het heffen cener, daar gelijk overal zeer gehate belasting van een successieregl in de regie lijnhad voorge- •dragen. Zij zullen begrepen hebben, dat bij eene geringe belasting, de opbrengsten op den duur productiver wordt. Het postwe zen in Engeland geeft het bewijs. Het dagblad Overijssel van jl. Zaturdag bevat zoo pikante als juiste opmerkingen naar aanleiding der lijst van verheffin gen tot St. Nicola as-Ridder op 's Konings verjaardag. »Zoo worden bijv., leest men daar de mannen, die bij de betreurenswaardige oploopcn te Leeuwarden en Groningen het vuur op de verdwaalde menigte gekommandeerd en alzoo door het storten van bloedde rust bewaard hebben, tot Rid der geslagen;" terwijl de Commissaris van policie te Zwolle, die door wijs beleid en zonder het storten van bloedde ge stoorde rust in die stad herstelde, gepasseerd wordt!! De benoeming van den Heer Lodewijk. Napoleon, Graaf^vAN Ramdwijck, Heer van den Plak enz. heelt weinig minder er gernis gegeven. Waarmede toch heeft zich die ongelukkige Staatsmanals Minister van binncnlandsche zakenzoo ver dienstelijk. gemaakt, dat zoodanige onderscheiding geregtvaar- digd kan worden? Immers niet wegens zijne handelwijze met de beruchte zeven-kinderen-wet, wegens zijne voordragt der verworpene stem- en kieswetten wegens het naschrijven van een reeds eenmaal, ingediendbijn^ algemeen afgekeurd wordend wets-ontwerpter ondersteuning van be hoeftige n wat gelijk lot van afstemming staat te wachten? enz enz. Hij staat aan 't hoofd van het ongelukkigste onzer dèparte- (1) Een Post ambtenaardie zeer legen eene gelijke taxe van 10 Centen ingenomen is, (geen wonder, het zou l.em meer werk en niet meer trac- tement geven), beweert in de 's Grav. Nieuwsb. van jl. Zaturdag, dat die uniform brief-portoin België slechts het aanlcekenen betreft. »In België, namenlijk, zegt hij, kostte liet aanteekenen dubbel porto; dat is nu gereduceerd lot op de gewone porlo, plus 10 centimes. In zooverre is daar/uede het Nederlandsche beginsel gevolgd; alleen heeft men er eene gedwongene frankering hij aangenomen." Wij kunnen over de juistheid van deze bewering niet oordcelen daar wij de Moniteur Beige er niet op nahouden de Ncderlandsc/ie is al kost baar genoegmaar de Groninger Courant van 30 Nov. jl. No. 00, die liet be- rigt den vasten talcs heeft medegedeeld, zal zich wel niet vergist hebben. inenten van bestuur, dat, overladen met veelvuldig zaken die dringend voorziening vereischenhet minst uitvoert en wat er dan nog voor den dag komt, meestal knoeiwerk is Men verhaalt, dat de President van het Geldersche Hof R 1 der van Uappard, tot tweemaal toe verueefV zijn. om zich met de portefeuille van Bomenlan"^rh°° 7 1°" te belastencn dat hij de laatste keer ai" rede" v ring zou aangevoerd hebben, dat hij dien AuGus'-staTi W.elge' kunnen reinigen, tenzij het gansche personeel bil 't M Z°U van B. Z. (bestaandevolgens den Residentie-Al,nnJn.'sterle 1847, Uit niet minder dan 25 hoofd- en mindere amhi" V°01 van onderscheiden soort, 7 referendarissen, 21 rnml"3'6" 30 adjunct-commiesen, 14 eerste klerken cn 15 twee'r'^i ken. summa 112 ambtenaren, allen residerende in de res' t tie,) ontbonden wierd, om een nieuw personeel te cre''''6"^ Men begrijpt, dat deze conditio sine qua non niet kon a^nt" nomen worden; en de zaken bleven in denzelfden toestand Het Tielsche Weekblad kan volstrekt niet begrijpenwaaróm het lint om den hals van dien minister is geslagen Wii meencn het geheim te weten. De Heer van BanÓwijck was tot heden de eemgste der negen ministers, die nog eeen Kommandeur van eenige Orde was. Dat kon immers niet? Asmodee merkt nog aan, dat dit jaar weder, bij de distri- butie van kruizende vaderlandsche dichters en letterkundigen voorbij zijn gegaan." «Hoe is het mogelijk vraagt het duivel tje - 'iat 2'J, (lie in den loop des jaars bij een afzonderlijk besluit het kruis aan eene., (vreemden) Vogel aan eenen (vreemden) Hypfolyte Lücas hebben gegeven voor een slecht nageaapte opera, bij eene zoo ruime uitdeeling zich niet eenige vaderlandsche dichters en schrijvers hebben herinnerd die waarlijk de decoratie ten minste even zoo goed verdienden als menig kamerheer, die slechts schittert door den glans van zijnen gtborduurden rok." - Ktslseti'iieSaliasg over sle ftruifmieutjes Als een koifing ziet, hoeveel hij doen kan met kruisjes en lintjes, en dat' nog wel bij doorgaans niet de slechtsten van zijn volk; als hij ziet, hoe er naar gehunkerd, hoe er voor dankgezegd, hoe er meê gemuilband, gemetamorphoseerd en ingepakt wordt; als hij ziet, met hoeveel welgevallen zijne hoogere ambtenaren er zich mede omhangen en eerst daar door groot meenen te, zijn dan begrijpen wij hoe een koning met alle de voetzolen zijper ziel op een volk kan trappen en er zoete koek aan toewerpen de eene kinderachtigheid afme tende naar de andere; dan begrijpen wij, hoe een koning de dif ferente zicl-administratcuren kan voor den gek houden en voor instrumenten gebruiken, als welke zijn volk tot die zwijmelende hoogte van achtenswaardigheid hadden opgezwiept en opverze- kerd; dan begrijpen wij, hoe een koning de lompste bokken -al lagchende laat doorgaan voor onbegrijpelijk fijne politiek Jioe hij liever eene malcontente stad, tlan eenen malcontenten hoveling ziet, liever een morrende en getergde natie, dan hppen op het derde knoopsgat van afgedankte bloedzuigers en vetlikkers; hoe hij zijnen troon bouwt op gecomplacecrde en gemeste varkens, en eenen vrolijken toast zou toewijden aan de lieve schapen die, al huiverende van de kou de klaauwtjes vouwen lot een smeeklieden hoe al dat beroerde vee niet waard is, dat men van tafel opsta om er betere wetten voor aan elkander te lappen noch ook dat men zoo bgschroomd zij om met eulen en piulwclten om te springen naar conveniëntie Den Wetgever-fiscaal onzen grooten Floris is dezer dagen weder eene. groote bril opgezet. Men heeft Z. Exc, beduid-, dat hij bij al zijne wijsbegeerte van het regt en op' zijn ver heven 'Standpunt, nog niet eens een juist begrip heeft van het woordeke periodiek (Van het woordje productief des te beter!) Zie hier wat van de zaak is: Ir, heiligen toorn ontstoken over de vinnig stekende Wespen, die in de Koestraat No. 6 te Amsterdam bij den Boekhandelaar van Nifterick nu en dan uitgebroed worden, en dan overal rondvliegen en speciaal ver ontwaardigd over een nest, dat een heldendicht, de Halliade getiteld, had opgeleverdgaf Z. Exc. een miris-satelietden Ont vanger van het buitengewoon zegel in Noord-Holland den last om den onbtfschaamden Wespenhouder te vervolgen ,- wegens overtreding van de artt. 23 en 24 der zegelwet van 3 Oct. 1843, daar hij zijne Wespendie onder de periodieke werken, of tijdschriften gerekend moesten worden op ongezegeld napier had laten drukken. Den 17den Sept. 184G werd tegen den uitgever een proces-verbaal opgemaakt, waarjbij van hem ge vorderd werd eene boete van f 276, wegens de 4 eerste wes pennesten van het tweede 12tal gebroedsel a f 50 het stuk cn 38 opcenten makende de f 276. Den volgenden dag werd'een dwangbevel tegen hem uitgegeven, ook behoorlijk executoir ver klaard door den ICantonregtertot betaling van die 276 en

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1847 | | pagina 2