&;eaueugde fiSefi-igtesa. In de jongste Wespen wordt de handelwijze van den Heer Schüller die zich openlijk als candidaat voor de betrek king van Haadslid te Utrecht aanbeveelde, in abslraclo goed gekeurd; iriaar zij wordt daarentegen afgekeurd, omdat de Heer Schüller dien stap gedaan heeft in Utrecht. [n Utrecht, se dert onheugelijke jaren de zetel van menschclijke ellende en beroerdheid waar de afstammelingen van de oude Patricische families allen met één sop overgoten zijn, en waar het eene groote zeldzaamheid is, een fatsoenlijk man te vinden die te vens een verstandig man is; waar al hetgeen goed is en wel luidt, door de vreemden is aangebragt, die in eenige betrek king staan tot de llooge School;in Utrecht eindelijk, waar de domste en hoogmoedigste Aristocratie van de wereld haren zetel heeft gevestigd daar had de Heer Schüller die proeve niet moeten wagen, omdat hij weten koude, dat zij zoude mislukken; waar de geïncarneerde Oligarchie, in den per soon van den burgemeester" (Vader Kien, tevens Edel iVIogend Lid der Tweede Kamer) «in het Kiezers-Collegie voorzat." "Het is zonderling, dat er steden zijn, die onder eenen vloek schijnen te liggen. Wie kent het oude versje niet dat bij het huren van dienstboden, sedert meer dan eene eeuw, in zwang is: »De booijrn uit liet Sticht Zijn lui, lekker en ligt. he Heereo in Ulreclus wal, Zijn trotscli, verwaand en bijster mal." Apeldoorn2 December 1847. Daar het aantal armen dagelijks vermeerdert, en zich daaronder velen bevinden, die eerst door tijdelijken nood ge drongen, en daarna uit gewoonte het bedeten tot onderhoud van hen en hun gezin hebben opgevat, waartoe het Vorstlijk Loo en de bekende weldadigheid van dcszelfs bewoners, ook vele vreemdelingen uitlokt, heeft het Armbestuur dezer Gemeente het voornemen opgevat, om zoo mogelijk door werk te verschuilen het voorwendsel tot bedelen weg te nemen.- De bearbeiding van daartoe geschikte heidegronden zouden tot dat doel het beste middel zijn; terwijl zulks daarenboven strekken kon tot de voor het Armbestuur bevredigende ver wachting, dat hunne hulp en ondersteuning, na verloop van eenigen tijd vruchten dragen zal, en tot zigtbaar bewijs, dat de aan hetzelve toevertrouwde liefdegaven op de doelmatigste wijze worden besteed. 0 De regerende Hertog Heinricu van Auball ie Köllicn is den we» ee- gaan van alle vleescb. Een pakelscliip van New-York naar Livernool heeft op de westkust van Ierland schipbreuk geleden; 76' passagiers ziin den weg gegaan van alle viscli. - De tweede dochter van wijten Willem II, Keurvorst van Hessenbij de Gravin Reicfienbacii verwekt tbans weduwe van baren laatsteu man vos Walzdoiif, zal nu weder met ba ren eersten eheuian, den rijken Graaf vos Lickoow gaan trouwen, waar van zij in der lijd met onderling goedvinden wettelijk gescheiden was. (Rare snuiters toch onder vorstelijke personen.) Onze Napoleon, Graaf VAS Randwijck, Heer van den Plate, uitvinder van de toevallig geboren kinderen, heeft de eerslc dagen dezer weck bij amice Baron van Spae» op den huize Biljoen bij Velp gepasseerd. De lleeren v. d. Kien Leo Lippman en v. Rosse zijn weder naar Oerlijn afgercistom de onderhande lingen le hervatten omtrent de aansluiting van den Ned. Rijn-Spoorwc" aan den Pruissisclien. Van den ongeBoren Oeerijsselschen kan nog geenesprake zijn. De Nederl. Stoompost bevat een fiks artikeltje over de'onvergefelijke traagheid van onze Regering omtrent den aanleg en de aansluiting van Spoorwegenen herinnert iiet. fraaije gezegje van den Heer Haloer,tsma dal de toekomst van Nederland is: met den stoomwagen te roden of ran den stoomwagen overreden te worden.'' Onze Senatoren zijn'et telijke malen bij elkander geschrompeld, en hebben de door de jon'ere broeders der Tweede Kamer aangenomen wels-ontwerpeti allen geap- probeerd. Omdat liet nu niet alles op een achteriniddagje Is af'eknut- seld, wil men, dat liet bij de 2de K. doorgesleepte wets-onlwerp ter regeling van '1 Muntwezen, bij die brave uu Ijes veel lekenstand zou hebben ontmoet!!! Vader Kies, liet hoofd des Sled." Besluurs le Utrechtheeft gewaarschuwd tegen de Hongaarsclie ÖlielsoOpers wier in dustrie thans minder fn 't oog vajt, als dragende zij gceue uniform meer- flaphoed noch blaauwe Huzareumanlel. Dc Iiatk. Nederl Stemmen verontrusten zich zeer, dal de Nederl. Journalistiek meer en meer in handen raakt van kinderen Israels. Een jongeling, die bij 't Honds- ■dagen - (Slants) examen, wegens zicktb (of b'eiiaauwilheiil?) niet kon compareren, zal nu, op zijn verzoek, le Arnhem door den Rector Elink Sterk en Dr. Kroon worden geëxamineerd. Prof L. C. Visscher heeft le Utrecht georeerd over liet leven cn de bedrijven van den vermaarden Doctor Ludekak, en Prof. Opzooiier over de moraal (zedekundef. Te Marseille laboreert de helft der bevolking (lelt I«0,0110 lii'ctiamén) aan de Griep (Rij ons een groot aantal geldzakken). Te Apebtuorn is bij een brand ecu zesjarig meisjeomgekomente Nijfnegen een zesjarig knaapje in de Waal verdronken; le Leur hij Breda heeft eeu jon-eling zich doodgeschotenwegens een ongelukkig Hefdegevallelje; Le Utrecht is de iinkervoorafm van den mechanicus aan 's Rijks munt, den lieer SchooniiitiM, vader van 8 kinderen, vroeger mechanicus in de ijzcr«ieterii der IIH. Nesing Bögel en Cie le Deventer, duor eene machine°totaal verbrijzeld. (Allemaal narigheden). Nog eene: De Fransche gezant le Lis sabon de Varennes heefteven als de Fransche gezant de Bresson zich ■den hals a (gesneden. „Zoo is dan," zegt een Parijssehe correspondent ,,loc!' V'VnuNNiES als bet derde slagtoffer der Guizotsche diplomatie gevallen! Het schijnt, dat Gmzor de rol van Satorncs speeltdie zfine eigene kinderen opat." Terwijl jl. Zondag ccn Zwolsclie turfschipper met vrouw en knecht in de avondkerk zich aan het aardsche onttrok ken de dingen dezer wereld vergaten, werden hun eenige aardsche goe deren, beslaande in kleedercn, een beddeken, foerage, en meer dan100 aan kontanten, in de praamschuit aanwezig, dour wereldsgezinde» ont- s^0|(,n_ In de Amst. Cl. wordt aangetoondhoe er ai van het extra kindergeld {f 25 's jaars) vuor studerende Domenie-zoouljes na hun 10de jaar misbruik gemaakt wordt, 'l Is wenscneiijk, dat deze «zon derlinge" en hoogst onzedelijke maatregel," die lot valsche verklarin gen' "uitlokt ja; dat geheel het kindergeld ingetrokken wordt, even als de beruchte zeven-kinderen- of JNivóse-wet. De 28 jarige Koningin van Portugal, Maria 11, die 4 Nov. van haar zevende kind is beval- len zal een der s zuonljes aanwijzen, ter opvoeding door den Slaat, (Ni/. De Nivóse-wet is altlaar nog in vigeur). Keizer Nicolaas heeft jl. Woensdag, 1 bec, 22 jaren geregeerd, en begint er zich erg onge rust over te maken, dat algemeen te Petersburg gelooft wordt, dat geen Keizer langer dan 25 jaren den scepter kan voeren, zonder door den Adel vergiltigdot op eene andere wijze vermoord te worden. Z. M. zou nu ernstig beginnen te denkep aan de overdragt der kroon op den Grootvorst-troonopvolger, of eene oude harbaarsche iussi- sche wet in te trekken, waarbij zou verboden zijn, langer dan 25 jaar over het Rijk le regeren. (Ken beste wet, onzes inziens, al bepaalde zij ook maar 10 jaren). Dezeltde Allenheersclier heelt eene builen- landsdie leening van 14 millioe» zilv. roebels doen openen a 4 pet., voor den aanleg van den ijzeren spoorweg van Peterburg naar Moscou in 848niettegenstaande de russische goudmijnen het vorige jaar 22 millioenen rochels hebben opgebragt; ol is «lie- opbrengst een faveurtje voor de kroon? De Hydra proponeert een oorspronkelijk Nederlandsch werk, getiteld de Zeven Hoojdzouden uit te geven, terwijl hij verzekert, dat het aan slof hiertoe aan eeu ervaren schrijver niet kan ontbreken, want «Bezitten wij geen Zeven Ministers (de firma van Son en Comp., in eerediensten, uitgezonderd)?" vraagt het zeven koppig monsler. De Ainslerdamsche bennekiekers zijn behoorlijk ge- tncliligd door de administratie, ter zake van verkeerdelijk toegepaste formaliteiten bij den invoer van boter-, in 't Handelblad No. 4993 ver klapt. Mr. Jo. de Boscii Kempér heelt verleden Woesdag avond in Felix Merilis o. a. gezegd: «Men is gewoon onze vaderen uil het tijd perk van 1700 tot 1740 als hij uitstek braai eu achtingswaardig te doen voorkomen, doch het is geschiedkundig waar, dat in dien lijd smokkel handel en het toezenden van knjgsbehoelle» aan de vijanden van bond- genoolen niets vreemds waren, en dat zij liet als een deel hunner rek ten aanmerkten, 's lands ambten onder hunne kinderen of naasle be trekkingen te verdeelen." Mel 1 Januarij 1848 zullen in onze post-roulen groote veranderingen plaats hebben, meldt Overijssel. Mr. M. J. Vitringa heeft van de vaste ambtenaren bij 't Gouvernement van Gelderland een keurig bewerkte zilveren vaas present gekregen, als een bewijs van gunstig aandenken hij zijn aftreden als Grillier der Sta ten. -• De onderwerping van al de 7 Zwüscrsche kantons, uitmakende, het Afzonderlijk Verbond is thans officieel bevestigd. Jl. Donderdak te Groningen gearriveerd; 10 Dragonders,-onder geleide van een wacht meester en een brigadier, komende van Deventer, om het corps van dat wapen aldaar te versterken. (Zou men er weder een oproertje te gemoet zien?!). De Z. N. vermoedt, dat de belasting op de zeeffxwL weldra zal afgeschaft worden, daar Z. M. te Tilburg eene zeepziedem heeft gekocht. De zeker iemand, die, in verrukking van liefde voor de Miris, aan. zijne beminde eene liefdesverklaring op zegel had gezonden, (zie ons vo rige nommer) is er niet le gelukkiger om geslaagd in deze zijne poging dal hij die met alle mogelijke vormen had omkleed. Zijn document is' hem teruggezonden. Hij heeft zich dan ook gehaast protest van non- acceptatie le doen opmaken; men beweert zelfs dat hij dit heeft laten registreren. De ila111e«ie liet voorwerp is dezer formaliteiten van fiscale galante rie, moet slechts zuinig er over geslicht zijn, dat zij zich op deze wijze ziet behandelen als een' eenvoudigen wissel op zigl, en op liet punt slaat voor non-vateur te worden verklaard. {Asmode'e vasa Êï>cvee*öca*. 1. Pul)!, van Burgerm. en Wetli. Kennisgeving dat de Rekening en Verantwoording der Kommissarissen van den Spaarbank over 1846—47 door den Sledelijken Raad is goedgekeurd en gesloten; dal uil deze Reke ning en liet Verslag blijkt, dat de ingelegde Kapitalen met de biige- schrevene renten, op 30 Junij 1847, bedroegen de aanzienlijke som van 28,661.38 en alzoo sedert liet einde des vorigen jaars met 5332 51 waren vermeerderd; dat het getal deelhebbers in den loop van dit dienst jaar is vermeerderd met 43; terwijl hel Reserve-fonds sedert het einde ties vorigen diensljaars is vermeerderd met 153.47; zoodal hetzelve op 30 Junij jl. f 666.90^ bedroeg. Eindelijk worden de ingezetenen speciaal herinnerddat de ingelegde Kapitalen en de Renten door de S/ad De venter worden 9 zoodal de inleggers zelfs geen nadeel hebben te vreezen van mogelijke verliezen, welke de Spaar bank mo;l komen le lijden, daar deze, bij ontoereikendheid van liet Reserve-fonds altijd door de Stedelijke Kas worden gedragen. 2. "Idem. Idem, dat het vrij zal staan op den a. s. Verjaardag van den Koning (Maandag) gewone en niet gevaarlijke vuurwerken af le steken op de opene plaatsen den Brinkhet Kerkhof cn de Nieuwe Markt, van liet invallen der donkerheid lot elf uur des avonds; dat ieder zich echter zal hebben te onthouden, pistolen en geweren af te schieten of rijtuigen en voorbijgangers op de eene of andere wijze le molesteren. 3. Wij vernemen, dat de Iloogleeraar C. J. Mattiies zijne inwijdings rede bij het aanvaarden van zijne betrekking als Hoogleeraar in de Wis- en Natuurkunde aan het Athenaeum 111ustre te Amsterdam, zal houden op Maandag, 20 December e. k., des namiddags len één ure, met het voornemen om onmiddelijk na de Kers-vacantiezijne collcgiën te openen. Jl. Donderdag heeft de Ed. Achlb. Raad hier ter slede de benoeming van eenen nieuwen Iloogleeraar, in de plaats van Prof. Matthes, uit het bekende drietal, eene week uilgesteld. 4. Met genoegen kunnen wij melden, dat enze verdienslelijke Oreliest- meester de Meer BranIits Bdijs binnen kort een Concert zal geven, cn dat tevens, bij die gelegenheid, een fragment van eene Simfoniedoor ZEd. na zijne ziekte gecomponeerd, zal worden uitgevoerd.

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1847 | | pagina 3