Letternieuws. Gemengde Berigteu. Correspoudeutie. Een koning heeft genoeg gedaan, Als hij zijn volk niet dood laat slaan! IU ben de koning Ri pipiep., En kweek mijn deugden in 't geniep: Ik hen haast als een os zoo stom En zie nooit naar mijn natie om: Champagne ciChampagne IA, Ik ben een koning! Tra la Ia. In de Kamper Courant van Donderdag den 25 November jl. leest men DE ZEVEN HOOFDZONDEN. Wij schijnen met hoofdzonden te zullen overstroomd worden, sinds Sue goed gevonden heeft, eene reeks van romans onder dien titel te schrijven. Wenn d>e Könige batten haben die Kilmer zu than. Zoo het daar nu maar bij bleef en die Kilmer de zonden vloed niet op hun eigen houtje vermeerderden door vertalingszonden. Het lustte ons daar toe de twee verschillende vertalingen, die er tot nog toe van bestaan (die van de Heeren Dinger te Amsterdam en Ter Gunne te Deventer eens na te zien ten einde het leesminnend publiek deswege in te lich tendaar een werk van Sue toch noodwendig in alle Leesgezelschappen, Leesbibliotheken en Leesinrigtingen zal moeten paraisseren. De vertaling van den Heer Binger (door J. M. Calisch bezorgd) kwam ons dan niet alleen zeer flaauw en mat voor, maar zelfs zeer onjuist en °op sommige plaatsen geheel verkeerd. Misschien is dit gedeeltelijk te wijtendoordien ze niet naar het oorsponkelijke maar naar eene Deutsche (Jebersetzuvg is, en de Hemel weet wat de Heeren Duitschers er van gemaakt hebben. Reeds op hl. 3 heeft de vertaler den schrijver blijkbaar niet begrepen en hem juist het tegendeel laten zeggen van tgeen hij bedoelde, waardöor het volkomen onzin wordt. Een andere reden van een vaak kluchtigen souvent plaisanle) strijd tusschen den kommandant en Mme Rarbancon (wordt daar gezegd) was de onverzoen lijke haat der laatste tegen Napoleon dien zij verachtte en uitscholden wien zij zelfs naauwlijks eenige militaire bekwaamheid wilde toekennen; Ce qui portoit d son comblv. V hi.lurité du veteran; door Calisch ver taald: hetwelk den anders helderen geest van den kommandant met eene donkere wolk der verbolgenheid overtrok Bespottelijk! is 't niet jammer een werk zoo te verminken? De vertaling van den Heer Ter Gunne komt ons over 't geheel zeer juist en vloeijend voor, zoodat men niet merkt eene vertaling te lezen. Hij vertaalt het bovengenoemde dan ook: hetgeen de vrolijkheid des veteraans in den hoogsten graad opwekte.'" Het verschil tusschen beide vertalingen is te grootdan dat wij de meerdere voortreffelijkheid van die van den Heer T. G. uitvoerig zouden behoeven aan te toonen. Het zij genoeg er onzen lezers bij dezen opmerkzaam op gemaakt te hebben. Wanneer men hierbij, nu in 't oog houdt dat de afleveringen van T. G. veel meer bevatten en goedkooper zijn, dan die van B. zal men wel niet jn twijfel staan welke uitgave te kiezen. Voor eenige dagen, openbaarde zich onder het rundvee van Dlc. van l Oever op het Kamper Eiland, het Miltvuurin zijne hevigste woede. Binnen weinige dagen zijn zes runderen het slagtoffer geworden van deze ziekte terwijl nog zeven andere aangetasten op dit oogenblik aan de betere hand zijn. Het is te hopen dat de, in 't werk gestelde maatregelen, en de, bij al het op den stal aanwezige rundvee aangewende voorbehoedsmiddelen, met een gewenscht gevolg mogen bekroond worden. Het miltvuur is eene van die ziekten onzer huisdieren die niet alleen voor andere dieren gevaarlijk zijn, maar, onder zekere omstandigheden het vermogen bezitten, om ook op den mcnsch te kunnen overgaan. Zij wordt, uit dat oogpunt beschouwd, uitvoerig behandeld, in de door den Veearts Jenneste Zwolle, uit de, uit het Hoogduitsch ver taalde prijs verhandeling. »de ziekten onzer huisdieren, die op den rnensch kunnen overgaan enz. Uitgegevén bij-J. J. Tijl te Zwolle. Koning Otto van Griekenland heeft door eene vervloekte intrigue een einde gemaakt aan de oppositie in den Senaat en den invloed van Enge land. Hij heeft namelijk een troep nieuwe Senatoren benoemd, allen Jan Salies en vleermuizen. Mej. Luzu is op vrije voeten gesteld en trekt naar Londen om daar eene lucratieve conditie in te treden. De vrederegter van Bordeaux en zijn broedereen geneesheer en de maire van Monpou, alsmede nog een anderen broeder, zijn in staat van beschul diging, wegens woeker (nemende maar eventjes 10, 15 ja zelfs 20 pro cent) valschheid in geschriften en misbruik van vei trouwen. (Wir haben ^cs, aber nocli starker geseben.) Te Grave is een Goudsmid gearres teerd, verdacht van bet uitnemen van wettige keuren uit oude gouden werken en plaatsen in nieuwe, zondpr dat deze gekeurd waren, aan de gehalte voldeden of de belasting daarvan betaald was. Z. M. de Ko ning beeft weder, tijdens zijn jongste verblijf in de tweede residentie Tilburg, een boel gebouwen en landerijen, rondom zijn paleis, aange kocht, onder anderen de Zecpziederij de Hoop. (Zou onze ridderlijke Vorst nu Zeepzieder gaan worden?!). De Prinses van Oranje werd gisteren in de residentie 's Gravenhage terug verwacht uit Berlijn. De onherstehle (Evang Lulhersche proponent B. T. Matthes wordt ge zonden naar Macassar ter bijbelvertaling. Op bet Orgel concert te Amsterdam in de Nieuwe kerk, 15 jl. heeft een Predikant de verhevene plaals des Voorzangers (meestal Schoolmeesters) ingenomen; men wil dat het uiterlijk aanzien van Z. W.Eerw. op dit minder verheven stand punt, zelfs nog beter figuur maakte, dan op den kansel; Verbazend! ingezBenoemd tot Griffier der Prov. Stalen van Gelderland, de Wethouder van Zutphen, Baron Sloet van Oltüuis. Eervol gepaspor- teerdMr. Paling, griffier bij 't Kantongeregt te Woerden, en idem Mons. Langendijk, Kantonregter te Ridderkerk. De Keurvorst van Hessen, Willem II, ook al een lieve jongen, is jl. Zaturdagad patres ge. gaan, nalatende de bagatel van 10 12 rnillioen guldens. De atta ché te Parijs bij de Portugesche legatie, Ridder de Navaro, beeft eene poging gedaan om zich van kant te maken, zich een pisloolkogel door het hoofd jagende en met eenen dolk in zijne hand gewapend om den zelfmoord te voltooijen, die echter niet perfect gelukt is. Te Leijden overleden de beroemde Esculaap, Prof. J. C. Broers, oud 52 jaren. Te Rotterdam zijn twee lieve meisjes van 12 en 14 j;aren van de Fransche school komende in het water geraakten is de eene geluk kig gered, maar de andere verdronken. H. de Haan, boerenknecht te Staphorst, heeft eindelijk bekend, dat hij zijne vrouw vermoord heeft. Men schat het aantal Nederl. landverhuizers, die gedurende 1845, 1846 en de tien eerste maanden van 1847 door Rotterdam naar Amerika zijn vertrokken op 6670 personen (1100 huisgezinnen), terwijl nagenoeg 7/8 gedeelte tot den landbouwersstand behooren. Een nieuw staaltje van opregte Nederlandschen zin deelt de Nieuwe Rolt. Ct. mede: Een Duitscher, verwant aan eene familie, welke bij onze bewindslie den veel vermag wensclite als student aan de Leijdsche Hoogeschool toegelaten te worden, zonder bet afleggen der Staats- en praepadeutische examina, ten einde na het verkrijgen van het doctoraat in «Ie regten, zich naar onze Oost-Indische koloniën te hegeven om daar in de gunsten te deelen, waartoe hem zijne hooge betrekkingen den toegang zouden openen. De Academische Senaat werd gehoord. Hij verklaarde zich tegen de toelating. In weêrwil echter van liet oordeel van dit ligcbaam, werd de jongeling bij besluit gedispenseerd van de verpligting tot het afleggen van beide examina en werd zijne insein ijving op de rolle der studenten bevolen. Zeker persoon, waarschijnlijk om zich bij den Wetgever-fiscaal aangenaam te maken en een schitterend voorbeeld te geven, zond aan eene jonge jufvrouw eene liefdesverklaring.... geschreven op geze geld papier De Heer van Hall zal nu wel verpligt zijn dien waardigen belasling- lustigen een post van Ontvanger bij de Registratie en bet Zegel aan te bieden. Asmodée De Heer Dte Tverzoekt ons hem wel te willen informeren. of hij de patroon is van den te Voorst verdronken jeugdigen ambtenaar, bedoeld in het artikelvoorkomende onder de rubriek Correspondentie van den Kaleidoskoop van 20 dezer? 'Vij antwoorden: Zoo hem de schoen past, trekke hij dien aan." Stnds-Niciiws van Deventer. 1. Pnbl. van Burgem. en Welti. Kennigeving, dat de St. Nicolaas- avond, in plaats van op Zondag 5 Dec., Zalurdag den 4den zal geiierd worden. 2. Idem. Idem, dat tot 6 Dec. a. s. op de Sted. Secretarie ter in zage zullen liggen de ingediende voordragten tot omslag over de belrek- kelijke ponipligtige buizen en gebouwen, ingediend door pompmeesters van eenige pompen en putten over bet pompjaar 1846—47 en van eene pomp (No. 45) over 183947 !J 3- Men verneemt, dat ter vervulling van bet door bet vertrek van den Hoogleeraar Dr. C. J. Matthes naar Amsterdam opengevallen Hoog. leeraars-ambt in de Wis- en Natuurkunde en bespiegelende Wijsbegeerte aan het Athenaeum hier ter stede, door Curatoren het volgende drietal aan den Ed. Achtb. Raad is voorgedragen, de Herren- V. S. M. VAN DER Wileisen, Math. Mag., Phil. Nat. Dr., Leeraar in de Wiskunde bij het Gymnasium te Amsterdam, D. Bierens de Haan, Math. Mag., Phil. Nat. Dr., te Amsterdam, D. J. Steijn Parvé, Matb! Magn., Phil. Nat. Pr. te Groningen. In het verslag der Deventer Courant van den 19 dezer van de plegtige viering des 50 jarigen bestaons van de Afdreling Deventer der Maat schappij tot N. v. t. Algemeen, wordt wel te rcgl liet schoone Orgel spel van den Heer Brandts Bcus en het gezang der kinderen van de Stadsarmenscholen met lof vermeld maar geen woord gerept van de Musicale verdiensten, van solo's baspartijen en accompagnement, door oenige llecron, die geene leerlingen noch kucekelingen zijn van de Stads armenscholen maar geheel onverpligt hunne talenlen ten beste hebben gegeven. Uit de Deventer Courant moet men nu opmaken, dat die Hee ren kweelielingen der Stads armenscholen zijn ja zij worden reeds spot tenderwijze zoo genoemd waarover zij niet zeer geslicht kunnen zijn als in geene de minste betrekking slaande tol de armenscholen. Een zoogenaamde ku-eekeling van de Deventer, 24 Nov. 1847 Slads-armenscliolen!! VERBETERING In liet vorige nommer staat: de .Grateama's" moet zijnde.GBATAMA's 21 22 23 24 WATERHOOGTE te DEVENTER, 's morgens S ure. Nov. 16 palm 0 duim. 16 0 16 5 16 9 25 Nov. 16 palm 5 duim. 26 16 5 MARKTPRIJZEN te ZWOLLE, 26 Nov. TARWE 10 35 A f II.50. ROGGE f 6 50 a 7.10 BOEKWEIT ƒ6 30 A 6.40. GERST 6.20. AARDAPPELEN f 1.90 a 2.20. GRAANMARKT te DEVENTER, 26 Nov. 1847. Er was heden bijzonder levendige handel in alle soorten van granen welke daardoor lot hoogere prijzen werden opgeruimd. TARWE tot hoogere prijs van 10 00 tot 11.00 verkocht. ROGGE zeer begeerd van 6.50 tot f 6.80 te plaalsen. BOEKWEIT meerder ter markt veel «van inferieure kwalileit van 6.25 tol 7.60 per mud genomen. GERST bij vorige prijzen ƒ5.00 a ƒ5.50 p. mud. HAVER ƒ3.50 A 4.20 por mud. PAARDEBOONEN 6 25 a 6.75, GELE ERW TEN 9.00 A 9.75.

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1847 | | pagina 3