CJeaueugsle lles-sgieaa. Q65" verantwoordelijke redactie van de ArnJiemsche Courant zou zijn opgedragen ten eenenmale onjuist is. Wij hebben in ons vorig nommer gemeld, dat Baron van Westreenen van Tielland, Bibliothecaris van Z. M. den Koning, een verbazend geleerd geschrift in 't licht heeft ge geven ten betooge van de onechtheid der bestaande ■portretten van Laurens Janszoon Coster. De Opregte Haarlemmer het orgaan van den drukker Johannes Enschede, en als zoo danig natuurlijk een groot voorstander van de vrijheid der drukpers (!H), tevens Edelmogend Lid der Tweede Kamer, beweert nu, »van goederhand te zijn onderrigt, dat er een antwoord op dit geschrift gereed ligt en ter perse gaat onder den titel: »Iets over Iets van den heer van Westreenen, en merkwaardige bewijzen voor de echtheid en de gelijkenis der oude afbeeldingen van Coster." Wij denken dat dit Iels over Iels op niets zal uitdraaijen. Anders zou het er bespottelijk met den geleerden Bibliothecaris des Konings uitzien! In elk geval blijven wij proponeren, bij aanneming der voorgestelde fatale strafwetten tot vermoor ding der vrijheid van drukpers, om Coster af te beelden roet een gezigt betzij dan sprekend gelijkend of een ideaal, van drie ellen lang. Prinses Marianne heeft men nu oók al bewogen om in te teekenen voor een Standbeeld van Laurens Coster. Eene zwakke vrouw is ligt te verleidenmaar dat haar broeder Prins Frederik zich ook daartoe heeft laten vindenis ons onbegrijpelijk. De Graaf van Gomer die op de jngt zoo moedwillig een kind als een sluk wild uit een boom schoot, is door de Regthank te St. Omer tot 2 maanden gevangenis cn 200 fr boete veroordeeld. De Graaf heeft die vernederende straf niet willen ondergaan en zich dadelijk dood geschoten! Louïs Philippe knutselt thans in verloren oogenblikken aan zijne eigene Gedenkschriften. Dezelfde majesteit heeft verordend dat het eerste mannelijk kind dat uit een zijner zoons mogt geboren worden z;il moeten lieeten Hertog van Bourgogne. De schoenpoet sers te Derlijn zijn georganiseerd en in uniform gestoken, 't Poetsen van laarzen zal kosten 5 pf.'t schoonmaken van kleederen en laarzen 1 2 sgr. (De Zw.'Ct. zegt 142 sgr wat duur!) en voor pnrapluip-huur tegen onderpand ,14 2 sgr. Zouden wij ook zulk eene bende niet kunnen organiseren, om onze Kamers wat op te poetsen? Te 's Hage is eene drieëenheid gevormd van de drie Vrijmetselaars-loges aldaar. Het nieuwe locaal (een cadeau van den Grootmeester-Nationaal Piins Fre derik) werd door 265 Broeders ingewijd. Te Tilburg is dit jaar meer kool aan de markt geweest en verkocht dan bij menschengeheugen Aan Vrijmetselaars en kool is dus in beide residentiën nog geen ge brek. Z. M. onze Koning zal een rijk tafel-servies van nicht Victoria present krijgen, dat Prins Albert reeds beeft geïnspecteerd. Te Kam pen wil men, dat de nieuwe Gouverneur Bruce bet ontslag van den lieer van Hulst bewerkt beeft. Beide Heeren zijn met serenades ver-, eerd. Te Utrecht zijn gepasseerde week slaags geweest eenige studen ten met eenige Utrechtenaren. De politie bleef neutraal en de militaire magt mogt niet aanrukken vóór tienen!! Het goud uit de oude munten getrokken heeft ruim f 261,000 opgebrngt. Prins Willem 1 zal op een voetstuk prijken, waaraan stukken hardsteen zijn van riet minder dan 30,000 N. P. Men heeft goedgevonden, den nieuw be noemden Burgemeester te Groningen J W. C. Baron van Ittersum Di recteur van 't Postkantoor aldaar, te vergunnen om gelijktijdig die beide funcliè'n te bekleeden(Dus ter zei filer tijd hoofd der gemeente en afhankelijk rijks-ambtenaar! Hoe pleizierig voor den Baron, en boe ge- wenscht voor de Groningsclie burgerij!!! Die van ïttp.rsums hebben toch maar een wit voetje in den Haag De Raad der stad Groningen heeft toch eindelijk aan hare dure verpligting voldaan, door een'ge bak kers schadeloos te stellen, (ter somma van f 1825.13.) wegens bun verlies ten gevolge van eene gedwongene vermindering 28 Junij jl., van den prijs van 85 tot op 58 Cts. de 4 N. P. roggenbrood. Dr. Ever- jivrd kommandeert thans de Nedeilandsche Leeuw, omdat hij Prins Alexander gecureerd heeft. De Prins van Oranje is buitengewoon Bestuurder geworden van den Amsterdamschen Apentuin. Van wijlen Mr. Jan Meulman, wordt in de Konst- en Letterbode o. a. gezegd, dat »eene getrouwe en zorgvujdige verpleegster hem zoo veel mogelijk bet gemis van natnagen vergoedde." In 't vorstelijk 's Uage gearres teerd 2 vermoedelijke fabrijkanten (een steenschrijver en een steendrukker) en 5 handlangers en distributeurs van valsche van Halletjes. Te Leijden is een heer meteen tiental van zulk soort, elk van f 100, in den nek gezien, daar hij ze Verwisselde tegen goudgeld. Het Gouvernement heeft liet ver zoek van Groningen gewezen van de hand, om de stad met loopend gaz van de HM. de Bruijn te verlichten, en wel omdat die stad eene vesting is!! (Men weet, dat Nijmegen en andere vestingen wel degelijk met gaz verlicht worden. Allen gelijk voor de wet!!). De Hagenaars zullen St. NicoLAAs-avondin plaats van op zondag, op zaturdag 4 December kinderlijk vieren. Het been van Jhr. v. d. Wijck tc'Oosthesselen dat met een schot hagel is begroet, zal niet behoeven geamputeerd te worden. (Dr. C.) Te Gorredijk (Friesland) vallen vier broeders 't vol gende jaar te gelijk in de loting voor de Nat. Militie daar hunne ma ma A°. 1829 iweemaal beviel van tweelingen. Bevallen te Godlinze (Groningen) van drielingenMad. Mulder, oud 41 jaren. Een N.-Holl. Prot. meisje, oud 20 4 25 jaren, met f 2000 jaarlijks inkomen wenscht kennis te maken met een jonkman goed van gedrag cn met een vro lijk humeur, Adres onder letter F. O. U. fougek) bij Meijer, Kal- verslraat 104 te Amst. (Zou er een steekje aan los zijn?) Schuld- eischers van wijlen Hendrik Komtebedde, vervoegen zich bij Jan Komte- beode ^te Ouddorp. Te Parijs gelooft men algemeen, dat onze Kroon prins dezen winter die stad zal bezoeken. De Fransche gezant bij 't hof der beide Siciliën, Graaf de Bresson is le Napels dood in zijn bed gevonden, zich met een scheermes den hals hebbende afgesneden- De Fransche gezant te Turyn, de Graaf Mortier is le Paiijs krankzin nig geworden en heeft met een scheermes zijne twee kinderen en zicli zeiven den hals willen afsnijden In 't vorstelijk 's Gravenhage heeft een ex- koek- en banketbakker, laboreerende aan den kreeftengang zich in 't Haagsche bosch doodgeschoten. Van 5 Mei tot 30 Sept. jl. zijn 2,966 Nedcrlandsche landverhuizers te New-York gearriveerd. Ze kere hebben weinig van engelenmaar veel van duivelen daar zij een' onschuldige keiter in het verderf hebben gestort. (Ingezonden.) RUSTDAG VIEREN. De Christenen vieren den Zondag, de Grieken den Maandag, de Perzen den Dingsdagde Assyriërs den Woensdag, de Egyptenaren den Donderdag, de Turken den Vrijdag, de Joden den Zaturdag, de luijaards alle dagen. Prof. G. J. Mulder zegt: »Zoo lang de hoofden der Chinesche kinderen gerold worden in den vorm van suikerbroodenblijven de Chi nezen Chinezen. Zoo lang de bevolking van Java bij rijst en vruchten leeft, blijft zij, wat zij is Zoo lang in Nederland de middelstand wel veel maar geen goed voedsel bekomt, blijven vele gebreken bestaan, al wordt er ook geen druppel sterke drank meer gebruikt." [en al wordt er ook uit den treuren gepreekt, zou Prof. Opzoomer, in een geestelijk opzigt, zeggen.] fetads-Nieuws va ai Ocveaafca». 1. Publ. van Burgem. en Weth. betreffende misbruiken ten opzigte van het drijven van vee en paarden op de Stads weiden gedurende tiet gevorderde jaargetijde. IJet slot is bijzonder opmerkelijk: «Eindelijk wordt ieder uitgenoodigJ zijne beesten van de Weide te balen of zich te overtuigen dat dezelve aldaar nog loopen, en in het tegenovergestelde geval aangifte aan het Bureau van Policie le doenZullende na den lslen December eerstkomende geen verhaal worden toegelaten, maar de beesten 'kunnen worden verkocht of geslagt floor hen, die dezelve tot zich hebben genomen"!!! (Toch geen vrijbrief voor dieven?!) 2. Idem. Kennisgeving van eene nieuwe gearresteerde Keur betrek kelijk het spelen op straten, wegen en wandelingen, met geld, kaarten of dobbclsteenenwordt gestraft met eene geldboete van 1 tot 7 gulden of eene gevangenis van 1 tot 3 dagen, in te gaan op Dingsdag a. s. 16 Nov. 3. De Heer Bamberg beeft alhier twee representaliën gegeven en daarbij zijn ouden roem gehandhaafd. Eene menigte nieuwe toeren verbaasden het publiek en bewezen het zeldzaam talent van den alom bekenden kunstenaar. Mogt 'bij alom de aanmoediging vinden, die zijne bekwaamheid en ambitie zoo zeer verdienen WATERHOOGTE te DEVENTER, 's morgens S ure. 7 Nov. 18 palm 1 duim. 8 17 8 9 17 4 10 17 2 11 Nov. 17 palm 0 duim. 12 16 8 MARKTPRIJZEN te ZWOLLE, 12 Nov. TARWE 10 35 4 ƒ11.25. ROGGE 6.25 a ƒ6.70 BOEKWEIT 6.0(1 4 ƒ6.60. AARDAPPELEN 1.80 4 ƒ2.35. BOONEN: ƒ7.00. GRAANMARKT te DEVENTER, 12 Nov. 1847. De aanvoer Mas lieden niet ruim, en hetgeen daarvan, ter markt was, kende grif tot ruim vorige prijzen worden geplaatst. Voor TARWE toonde 'men veel begeerte, waardoor hooger prijzen waren le bedingen en dezelve van ƒ9.50 tot 10.75 werd verkocht. ROGGE belangrijk minder aangevoerd on meest van mindere kwaliteit tol 6.00 a 6.50 geplaatst. BOEKWEIT, naar kwaliteit bij vorige prijzen, beeft van 6.00 tot 6.75 opgebrngt. GERST van ƒ5.00 tot ƒ5.50 p. mud opgeruimd. HAVER gold 3.50 4 4.20. PAARDEBOONEN ƒ6.50 4 6.75 per mud. BOTER 1. soort 18 00 4 18.25. 2. soort 16.75- 4 17.00. AARDAPPELEN 1.70 4 2.00, lot 2.50 bet mud. Ter markt 40 a 50 mudden. Per schip verzonden 10 4 1100 mudden tegen 1.90 4 2.30 het mud. GRAANMARKT te ZUTPHF.N, ll November. Wegens de druk bezochte jaarmarkt van heilen, was liet aangevoerde niet ruim. Met TARWE, welke meerendeels van eene middelmatige kwaliteit was, is het weder iets lager gegaan, van ƒ8.00 tot 10.75. ROGGE goed prijshoudend en spoedig opgeruimd, van ƒ6.00 tot ƒ6 40. BOEKWEIT als voren, van 6.75 lot 7.25. GERST van 5.30 lot 5.75. - HAVER van 3.00 tot 3.75. BOTER van 17.75 tot 18.25 het !/s vnL BURGERLIJKE STAND te DEVENTER. Ondertrouwd: Geen. Geiuwd W. Nijveld36 j.met P. P. Bleuri.mk 27 j Bevallen 6 Nov. B. Kroes, geb. Bo.lt Z. - G. Bnnkennk geb. Maneschijn, Z. - II. Jacobs, geb. Zwanenberg, Z. - 0 dito. G. II. Rensen, geb. Dienljcs, Z. - M. Werff, «eb. Kok, D H D.ekerman, Eeb Wilrnerink, D. - II. Barendscn, geb. Baerle, D. 12 dito A. T. C Voort,nan, geb. Fliege, D. - J. Veltebenne, geb. Wippert, D. - ^JveTleden: 6 Nov. II. te Ride, 7 j. ..8. dito. M. T. Ducbatteau 4 j G. Voogd, 23 j. 9 dito. R. Uuiskes, wed. van B. J. Bos, .73 j 10 dito. H. Timmerman, laatst, man van J. Jansen, 67 j. BURCERLIJKE STAND te'ZUTPUEN. Geiïuwö10 Nov. G H. Kelderman26 j.met W. Eskcs31,j. D. J. Smcenk, 27 j., met A. Ueusifilivcld, wed.'Van II. Ilofmau '34 j.

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1847 | | pagina 3