Cieaaiefiigde I§erigieu. CoB'i*es8»oudeuitie. op 1 j.l. onder Hellendoorn een boerenhuis. Alweder treurige aanmaningen aan iedereen om toch voorzigtig te zijn met vuur en licht. Met dat Zwolsche brandje hebben de dagbladen zich bezig gehouden. Gelukkig heeft een aanvankelijk vermoeden zich opgeklaard. lntusschen dat zulke vermoedens dikwijls voorkomen geeft op zich zelf en bij elke gelegenheid stof tot nadenken. De groote menigte is niet zoo arm aan menschenkennis en fijnheid van opmerking, of nu en dan is wel eens een vermoeden ge grond geweest. Er worden zoovele wetten gemaakt tot verzekering der ba ten en tractementen dier heeren welke ons tegen wil en dank regeren op een'e andere wijze dan vrij algemeen verlangd wordt er mogt ook wel eens eene wet worden gemaakt tot beteu geling van die brandstichtingen met welke hier en daar benarde schurken de assurantie-kassen bestelen en hunne buren in ge vaar brengen. Eene wet moest de brand-assurantiën vrijstellen van betaling zoolang niet de geassureerde panden stónden opgeteekend op registers bij de pohcie, met vermelding van de verzekerde sommen. Ieder moest toegang tot die registers hebben ten einde het noodige na te gaan omtrent assurantiën in de nabijheid zijner eigendommen. Bij ingebragte aanmer king, en bovendien op de waakzaamheid der~policie zelve, moest elke assurantie die bedenkelijk voorkwam, van landswege aan onderzoek en taxatie onder worpen worden, met dat ge volg, dat de assurantie-kassen niet meer zouden mogen vergoe den dan op summier-geregtelijke wijze zoude worden bepaald. Ter voorziening in de (roekeloos veroorzaakte) lasten, voortspruitende uit de toepassing der Nivöse-wet, jaar XIII, gezegd de Zeven-kinderen-wetheeft de Regering thans aange- 34,000 95,750 - - 115,000 - 36.000 - 280,750 De groote vraag vraagd Op de bcgrooting van 1847 de som van f n 1848 1849 M Proceskosten En alzoo voorloopig te zamen Er bestaat een tooneelstukjegetiteld: van den dag of waar toch het geld blijft Dit behoeft thans niet meer vertoond te worden, want wij weten nu maar al te goed, waar ons geld blijft. De Baron van Westreenen van Tiellandt, Bibliothecaris van Z. M. den Koning, heeft een verbazend geleerd vertoog geschreven en in druk uitgegevendat er geen echt Portret van Laurens Janszoon Coster bestaat ('t geen sedert lang ook vrij algemeen bekend was), 't Nieuwe Standbeeld, dat men voor Coster wil oprigten zal dus een ideaal moeten zijn. Wanneer het noodlot wil, dat de voorgestelde strafwetten der Regering tot vermoording der vrijheid van drukpersdoor de Vertegenwoordiging worden aangenomendan zullen wij proponeren Laurens Coster af te beelden met een gczigt van drie ellen lang. De eene storm is voorbijgegaan en een andere storm is opggkomen de eerste was heilzaam voor Nederlandde tweede zal het vermoedelijk niet minder zijnter zuivering van den bedorven Haagschen politieken dampkring en ter be storming van het bouwvallig fort van Behoud. Mogt het alzoo op het Binnenhof weder weldadig stormen. Met innig leedwezen hebben ook wij het overlijden van den Heer C. A. Thieme vernomen: Ja, hij kon zich beroemen dc eerste in het land geweest te zijn, die door zijne Arn- liemsche Courantden constitutionelen zin onzer natie heeft wakker gemaakt en ontwikkeld. Sedert meer dan vijf en tvvinti" jaren toonde hij zich als een waardig, cordaat uitgever van een oppositie blad. Getuige de vier hem aangedane processen, in welke hij nooit de namen der "schrijvers noemde, maar zich steeds persoonlijk aansprakelijk stelde. Men herinnere zich hoe hem eenige jaren geleden van hoogerhand eene hoogst aan zienlijke som werd aangebodenals hij de oppositie in zijne courant liet varen maar de eerlijke Tijieme wilde zijne over tuiging en beginselen niet verloochenen noch verkoopen en wees dit verlokkend aanbod met waardigheid van de hand. Wij gelooven, dat weinigen Land en Volk zooveel wezenlijke dienst gedaan hebben als de vaak miskende overledeneen dat vele geadelden en geridderden schaamrood moeten blozen zoo zij hun gedrag bij het zijne vergeleken. Dit gaf hem dat edel zelfgevoel, waardoor hij het hoog gemeen zoo moedig onder de oogen durfde zien; dat men zoo gaarne trots wild? noemen doch slechts gevoel van eigenwaarde en verachting van lafheid cn laagheid wasdie hij onder zoo menigen geborduurden rok had ieeren kennen Met het meeste 'genoegen vernemen wij, dat de Heer Zullen deze misschien dubbeld snijden, voor zoo ver de zer-cl- en registratie-regtcn betreft? K. van Hulst te Kampen kwijtschelding van den nog overigen tijd van gevangenis gekregen heeft, en Donderdag middag jl. reeds op vrije voeten gesteld is. Een groote trein rijtuigen met vrienden en belangstellenden uit Kampen haalden hem van Zwolle af, en voerden hem met levendig vreugdegejuich naar zijne woonplaats terug. Algemeen was de blijdschap over zijne in vrijheidstelling, welke zich door vlaggen en illuminatie en op menigerhande wijze lucht gaf; terwijl eene fraaije sere nade van Kampen's aanzienlijkste en geachtste burgers hem 'savonds eene welkomst bragt. Zoo is dan die beruchte zaak geëindigd. Zou de Regering er door in achting en kracht gewonnen hebben? Wij gelooven het tegendeel. Waarom hem ook niet liever terstond yratie verleend? Of moeten de gevangenissen vast opgeruimd worden om voor de menigte slagtoffers op ziyt van het aanstaande Strafwetboek plaats te maken De Heer v. d. Vliet (alias Boudewijn) uitgever van het half- maandsche tijdschrift De Tijdschijnt zich de hooge onge nade van Meester Floris ook al op den hals gehaald te heb ben en is, om te beginnen, beboet voor eene som van f 644.24, ter zake zijner advertentiën. Hij heeft ze echter noy niet betaald. Leve de vrijheid van Drukpers! Een mo nument voor Laurens Koster!! Een dito voor van Hall!!! Een baardschraper te Venlo vierde de vorige week de Gouden, zijne docliter de Zilveren, zijne kleindochter de groene- of gewone bruiloft, met 57 kinderen en kleinkinderen. Ds. Hasebroek, alias Hildebrand, Predikant te Bredaheeft als bruidegom aldaar eene preek gehouden over Genes. I vs. 26. KC.) Z. W.Eerw. is inmiddels naar V/issiiigen beroepen, welke tijding hij te Parijs beeft ontvangen. De Predikant van Schokland heeft, zoo men zegt, op een gegeven wenk, zijne stand plaats verlaten, ter zake van verregaande miswijzingen van 't kompas. KCDs. van Oosterzee te Rotterdam heeft voor het beroep naar Amsterdam bedankt, tot overgroote blijdschap der Rott. gemeente, ('t Zal Z.W.Eerw. geen windeijcren leggen). In de Socieleit üe Een- dragt te Oirschot zijn twee oudjes gcballotleerdte zamen lellende 168 levénsjaren. De nieuwe Gouverneur van Gelderland heeft in de bui tengewone vergadering der Prov. Stalen tweemaal eene rede gehouden, die bijna door niemand is verstaan. De oude Gouverneur vau Over ijssel heeft in de buitengewone vergadering der Prov. Stalen in zijne Afscheidsrede gezegd, dat hij zeven volle jaren aan 't hoofd van 't ge west heeft gestaan, 't Zijn zeker de zeven vette jaren van Piiarao ge weest, maar wij willen niet hopen, dat er zeven magere jaren op vol gen zullen!! Z. M. de Koning heeft maar eventjes aan Jhr. Mr. G. C. Wttewaal van Stoetwegen, ex-Agent van 's Rijks Schatkist te Zwolle, een pensioen verleend van f 2666 's jaars. Raphacl de Bruin een arme drommel te lleerase, beschuldigd van taaier of wel simpel hoon jegens den voorlreflfelijken Kantonregtcr van Ommen Jan Bruins, in het weekblad De Burger N. 52, is door de Haagsche Reglbank wegens hoon (laster was er niet precies in de vinden) veroordeeld tot f 50 boete en de kosten, en op vordering van de beleedigde partij Bruins, tot aan plakking van een dozijn exemplaren van t vonnis: als 6 te 's Hage, 2 te Deventer, 2 te Ommen en 2 te Heemse, mits de kosten f 150 niet te boven gaande! I! Met Prov. Uof van Friesland heeft 4 personen tot meer of minder jaren tuchthuisstraf, een Lot geeseling en twee tot tepronkstelling op den koop toe, veroordeeld, ter zake van pogingen tot plundering van het huis des heeren Notaris Mr. J. Hanekuik. te Harlingen. Koningin Pomarê zal een neefje naar Parijs zenden ter voltooijing zijner studiën eu om het jeneversloken te leeren. Een re giment Engelsche tirailleurs heeft zich bij zijne komst te 'Hong-Kong zoo erg aan Chineschen wijn samchoubezopen dat reeds op den eer sten dag 18 man geheel en al huilen Westen over de straat waggelden eu een aantal het met den dood hebben moeten bekoopen. -Koningin Isabella heeft haren echtelijken Jou een paar kostbare en prachtige, rijk met edele gesteenten bezette horlogiën cadeau gemaakt, in welke eene, die-de poppenkoning Paouo dagelijks op zak heeft, eene ruimte is open gelalen, om er een klein miniatuur-portretje van zijne vurig aangebedene Isabella te plaatsen. (Joe tèeder!) Zekere malle O- (of T moet hem in 't geweten gespookt hebben, wegens smokkelarij of anderzins) heeft 3 stuks van Halletjes f 10 aan de Miris present ge daan; cn nog vreest men voor te korten!! Reeds 30 October 1847 zijn de Verslagen over den Slaat van het Onderwijs en het Armwezen over den jure 1845 aan de Tweede Kamer ingezonden! Welk een ver- bazenden spoed! Mr. Duijmaer van Twist verklaarde in de Tweede Kamer, bij gelegenheid van de deliberatiën over het adres van antwoord op de Troonrede-, overgroote bezwaren te hebben tegen eene belasting op de inkomsten. Begrepen? Dc als Grilfier der Prov. Slalen van Gel derland bedankt hebbende Mr. Vitringa zal een cadeau in Zilver van de Stalen krijgen, dat 4 500 gulden zal kosten, voor meer dan eene vierde eeuw trouwe dienst. De op nieuw voorgedragen Armenwet be paalt, dat niemand regt heeft op onderstand; de Rijkenwet luidt omge keerd. Een werkman, bezig aan eene herstelling van den gevel van een Koninklijk naleis, had het ongeluk naar heneden le storten. Hij over leed aan de gevolgen van den val; men zou echter even goed kunnen zeggen, dal hij zijn leven verloor tengevolge van le weinig gehechtheid aan het vorstelijke huis. De Heer M. beweert, in een uitvoerig stuk, dat (le Buitengewone Ver gadering van het Departement Deventer der MaatscliT. N. v. 't A. van gisteren onwettig is gehouden, als strijdende tegen art. 14 van liet Huishoudelijk Reglement, luidende: »Tot de Vergaderingen zoo Gewone als Buitengewone, zielen de Leden, uiterlijk daags te voren, bij ge drukte brieljes worden opgeroepenen dus het daarin verhandelde van

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1847 | | pagina 3