cere gedenkleekencn op le riglenverzocht heeft, de gelden daarvoor bestemd, liever te willen besteden tot het doen bouwen te Rome van centraal oude mannen- en vrouwenhuizen om daar eenige^ oude lie den Uil al de provinciënte plaatsen. De Paus zelf heeft voor eene aanzienlijke som ingeschreven. De Amerikaansche Vefeenigde Stalen hebben na een hevig en bloedig gevecht de stad Mexico veroverd. Niettegenstaande den duren Mexicaanschen oorlog, bestrijden de inkom sten der Vereenigde Staten ten volle de uitgaven, cn hebben zelfs geene verdere credieten voor de twee volgende jaren noodig. (Gelukkig N. Amerika!) In Zwitserland is het alles behalve rustigj idem in Italië. Een vreemde avonturier heeft de speelbank te Aken doen springen waarvan de Bankier flnauw viel. - Zekere vox der Trapped le Wezel zou een arcanum uitgevonden hebbendat niet alleen een zeker voor behoedmiddel tegen de aardappelen-ziekte zou zijn, maar bovendien de opbrengst der aardappelen bijna verdubbelen. Een geneesheer te Marseille recommandeert de houtskool als geneesmiddel tegen de Cholera maar vergeet te zeggen, op hoedanig e uijze de houtskool moet aange wend worden. De Bussen zijn zoodanige liefhebbers van kaartspelen, dat 5,266,000 spellen in 'l jaar, welke dc keizerlijke fabrijk te Peters burg levert, nog niet in de behoefte kunnen voorzien. De invoer van vreemd vee le Londen is aanmerkelijk verminderd in de laatste weken. Een Engclsche-speculant zal met eene lading doodkisten naar Iodië trek ken om die in de havens der kust van Malabar, waar velen aan de koorts zullen opstappen, te debiteren. Te Brussel woont sedert ecnigen tijd eene familie van het eiland Qlahcile. Het is niets meer of minder dan een Prins van den bloede, met zijne ega cn een kind, wien de po litieke veranderingen uit zijn vaderland verdreven en aan de grootste ellende ten prooi gegeven hebben De Zwarte Prins zit thans, wegens schuldenachter de tralies en de ongelukkige Prinses is lot overmaat van ramp voor de tweedemaal te Brussel bevallen. Koningin Victoria beeft officieel hekend doen maken, dat zij, noch eenig ander der Konink lijke leden, voortaan cadeaux zal aannemen, daar dit .dagelijks veel te druk liep. De Koning van Pruissen heeft aan alle personen, die zich ten tijde der jongste schaarschte van levensmiddelen aan geringe daden van oproer of aan diefstal beneden de 5 llvalcrs waarde hebben schuldig gemaakt, kwijtschelding van straf verleend. (Men herinnert zich, dat Koning Louïs Philips voor eenigen tijd een dergelijk besluit heeft geno men. Wal in Nederland dienaangaande zal beslist worden, zal de tijd leeren.) Den bekenden Engelscliman Brooke, de Radjah van Serawak, zal het burgerregt der City in een gouden doos worden aangeboden, als een bewijs der bewondering van den den Raad voor den moed, ijver, bescheidenheid, bekwaamheid cn belangeloosheid, door hem op het eiland .Borneo in den Archipel ten loon gespreid. (Een snuifje voor onzen Baud en de la Sarraz!!!) De heiligschennis, volgens de Evang. kerkbode, aan de Prot. kerk le Ueeswijk gepleegd is neergekomen op het kraken van een paar noten, door eenige kinderen, tusschen de deur van den preekstoel, en het verliezen van een blad uit het kerkboek, dat een boekbinder ter reparatie medegenomen had. De bergen hebben weer een muis gehaard De Notaris J. J. Hofstede te Schoonhoven is geë- clipseerd; men weet nog niet regt met hoeveel (Dr. C. 86). De voor- genomene reis van den Prins van Oranje naar Stullgardt, om eene contra-visite aan Schoonpapa te brengen en tevens en passant van zijne dierbare wederhelft, die zich aldaar bevindt en eene groote reis voor heeft, afscheid te nemen, is afgecommandeerd uithoofde van politieke reden door Papa daar tegen ingebragt. 's Konihgs paleis te Til burg is reeds onder de Kap en hoven op prijkt eene laurier-kroon over liet naamcijfer W. II., gefabriceerd door meer dan honderd R. C. meis jes, die daarvoor lekkertjes getracleerd zijn. Z. M. heeft le sieur Gasparo Testa den ex-minister-resident te Konstanlinopeltot den Ne- d rlandschen Adelstand verheven, met den litel van Baron; de oudste en uitsluitend irelliye zonen welke vervolgens uil dat geslacht mogten voortkomen, zullen met dien titel geboren worden. De Gravin »p, Görlitz is (volgens andere lezingen) niet door haar man vermoord, maar door zelfontbranding gestorven, door het overdadig gebruik van sterken drank. Van den Franschen Koning Louïs Philippe wordt in de Deutsche Brüsseler Zeitung gezegd, dat zijn ziel een geldzak is, zijne gedachten reken-opstellen cn zijne regeerwijze explolaties zijn. 't Is nu door tic Haagsche Regtbank uitgemaakt, dat Markies de Thouars 3 maand moet zitten, f 100 boete betalen, enz. enz., omdat hij brutaal genoeg ge weest is, een der voortreffelijke zonen van den voortrelfelijken kanton- regter Jan Bruins, in De Burger harde woorden te zeggen. De Markies zit inlusschen hoog en droog in 't Hannoversehe. Onze Napoleon van Binnenl. Zaken zit te knutselen in 't zweet zijns aansehijns, aan een wetje om splint in handen te krijgen, ten einde het verschuldigde aan de vaders van Zeven kinderen le kunnen betalen. Mr. Cock, Prof. le LeijdenMr. Nedermeijer Ridder van Rosenthal, Adv. te Arn hem en Mr. Schoon eve ld Adv. te 's II a ge hebben al? scheidsmannen in de kwestie tusschen den Administratie der Overijsselschen Spoorweg-Maat schappij en de houders der recepissen van aandeelenbeslistdal laatstge noemden geregtigd zijn lot het beleggen ecner algemccne vergadering, die dan ook binnen weinige dagen plaats zal hebben. Die uitspraak merkt de K. C. aan zegt zoo veel als: er zal nog geen Spoorweg zijn in Overijssel! Aanstaanden Woensdag zal in Overijssel dc tweede édilie van den Dankdag voor 't Gewas geleverd worden, voor Deventer echter de derde édilie, als hebbende men daar reeds een Dankstond vooraf ge had. Bij beroeping van Ds. van Oosterzue le Amsterdam waren te genwoordig 20 Predikanten23 Ouderlingen en 39 Diakenen, dus 88 stemmen. Van deze hebben er zich 81 op den beroepene vereenigd, terwijl Ds. Veder 4 stemmen en Ds. Swalue 1 stein bekwam. De Be- roedenc wil er zich 14 dagen op bodenken. vaao fllcvcaïler. I. Ter vervulling van twee vacaturen van BB. Ouderlingen bij de Her vormde Gemeente alhier, de eene ontslaan door het overlijden van den Heer G. Slichtenüree en de andere wegens twaalfjarige onafgebroken dienst (2 malen herkozen) van den lieer J. Verweij op Jan. a. s. had de gewone Kerkeraadbestaande uit Predikanten en Ouderlingen, dc beide Yolgende 2tallcn geformeerd Voor wijlen den Heer G. Slichte.nbreede Heeren Mr. H. W. Jordens, en G. SciIIMMELPENNlNCK Wz. Voor den Heer J. Verweij :^dc Hecren \V. Reindf.rs cn A. Verxveij Bz Ter vervulling van twee vacaturen van BB. Diakenen, beide wegens volhragte dienst op Jan. a. s.de Ueeren A. van der Meer en Mr. J Lemker Sliciitenbree, en wegens bet finaal aftreden, als Armverzor- uer van den Hoer Jac. van der Meer, zijnde de tweede overleden, was' door het Coltcgic van BB. Diakenen, de beide volgende 2lallen OPfo"r,adeu Heer A. va» der Meer: de Ileeren J. Crêrsap Slicrtenbree cn Dr. D. H. Hoenereek Hissikk. Voorden lieer Mr. J. Leuker Sliciitexbree de Ileeren J. Fluim J. Zn. en U. A. Wilkens. In de vergadering van den Brecden Kerkeraad, samengesteld uit Tre- dikanten, Ouderlingen en Diakenen, zijn jl. Woemlag benoemd: Tot Ouderlingen van bet Iste 2lal No. 2 de Heer G. Schimmelpenning*, AVi. met 10 van 18 stemmen, hebbende HM de Heer 51 H.W. Jor- r>E»s tie overige 8 op zich vereenigd. Van liet 2de -lal ft 1 de Heer W. Reinders met 10 stemmen de overige 8 bekwam de Heer A. Ver- Tot makenen van bet 1ste 2lal H". 1dc Heer J. CtternacSlichten- bree met algemcene stemmen, en van liet 2de 'lal insgelijks ft». 1, de Heer Jurb. Pluim, J.Zn. met algemene stemmen. 2 Z #1 heeft den 15 dezer tot Buitengewoon Hoogleeraar in de ge neeskunde van de Hoogeschoo! te Utrecht benoemd: Dr. E. J. W. vo» Bamiiaulr, Geneesheer bij liet Prov. Gencesk. Krankzinnigen-Geslicht hier Ier stede. (Een belangrijk verlies voor dit Gesticht.) 3. Donderdag middag heeft een huisvader, koopman in oude snuiste rijen enz., vrijwillig een einde gemaakt aan zijn leven, door zich in den IJssel te verdrinken. WATERHOOGTE te DEVENTER, 's morgens S ure. 24 Oct. 25 26 27 19 palm 19 20 20 4 duim. 5 0 29 29 Oct. 19 palm 7 duim. 19 4 GRAANMARKT tf. DEVENTER, 29 Oct. 1847. De in ruime hoeveelheid ter markt van lieden aangevoerde granen, moesten zoowel oin de mindere kwaliteit als wegens dc Haauwe kooplust tot op nieuw verlaagde prijzen worden afgegeven. TARWE gold van 9.75 tot 10.75 p. mud. ROGGE werd niet 6.00 tot. 6.35. p. mud betaald. BOEKWEIT is van 5.50 tot f 6.50 verkocht. GERST heeft ƒ5.25 tot ƒ5.75 opgebragt, en HAVER ƒ3.60 a 4.20 p. mud. BOTER 1. soort 19.00 5 f 19.25. '2. soort 17.75 18.00. AARDAPPELEN 1 70 4 2.00, tol 2.50 het mud. Ter markt 60 a 70 mudden. Per schip verzonden 15 A 1600 mudden legen 1.90 A 2.10 het mud. GRAANMARKT te ZUTPHEN, 28 Oct. TARWE langzaam van de hond gegaan, te noteren van 9.50 tot 11.00; extra puike deed nog 11.50. ROGGE lol eenige verlaging, met gretige konpers, van ƒ6.00 lol/6.50; doorgaande coers was 6.25. BOEKWEIT wéinig ter markt, als voren, van 6 75 lot 7.75. GERST nominaal van 5.25 tot ƒ6.00. HAVER van ƒ3.60 tot 4.25. BOTER 1. soort 17.75. 2 soort 16.75 het */s vat' BURGERLIJKE STAND te ZWOLLE. Osdertrouavd: F. de Horst. 29 j., met 51. Polak, 28 j. H. Schu- rink, 31 j-, mcl E. Boon, 30 j. W. II. Baron Collol d'Escury 40 j., niet H. M. v. d. Vegt, 30 j'. B. Wïenbelt23 j.met W. Jan- s'e'n 27 j. C. v. Neuzen, wedr. van 51. Streef, 42 j., mrt G. Jan sen! weit. van L. Reeskanip, 45 j. W. Vos, wedr. van 51. Gunne- man, 45 j., niet A. Derk's26 j. J. W. W'cijs, 30 j., met J. Lou- nion 25 j. II. Bolterwegh, 28 j.met J. Hoenders, 26 j. Geruwd: J. v. tl. Kolk, 28 j.met II. W. Visscher, 31 j. n. Gijst, wedr. van F. Njjholl', 42 j met 51 Pluijm, wed. van L'. Buijsman 40 j. Bevallen: 20 Oct. G. Kloeke, geb. Schmink, Z. 22 dito. J. Kroot, geb. Schrauwers, L. - II. v. d. Bos, geh. Bellers, D. 23 dito. F. Schottengeh. v. Bruggen, Z. - F. Grupprngeb. Wilvos, D. - I. Scheller, D. II. E. Visscher, geb. v. UiterenZ. G. Mulder, geh. Haverkamp, Z. A. Snijder, geb. Gcrrils, D. 24 dito. K. ter Voorde, gel), v. OlslZ. C. v. Meerde, geb Tormijn, L. 25 dito. J. Col- laart, geb. Woelderink, Z. 26 dito. 51. J. Sonnenberg, geb. Moulen- hrugge.'z E. S. Voskamp, geb. v. Hollen, Z. E. Salet, geb. v. Uiteren, Z. 27 dito. A. P. Sanilbtrg, geb. Schorcr, Z. J. Willems, geb. v. Eisveld Z. F. llingsliofgeb. Evers, Z. Overleden: .22 Oei. E. Weenink echtg. van J. v. Uncn 50 j. 23 dito. J. 'F. Bruinbof, 2 j. 25 dito. J. Lubberts, eclilg. van J. v. 't Land, 50 j. G. J. Kaste, 4 j. M..Foks, echlg. van C. Geel, 78 j. 26 dito. J. v. d. klooien, eclilg. vau J. Jeurink 59 j. 27 dito. J. Roseboomeclilg. van A. Huge, 56 j. BURGERLIJKE STAND te DEVENTER. Ondertroud J. v. d. Aleer, 39 j met E. llissink, 31 j. G. de Bie, 29 j.met J. Vetdermnn22 j. A. Lijstert, 25 j.met G. Nij- land, 24 j. J. Dichne, 27 jmet G. Beekman, 29 j. E. Holle boom, 27 j., met G. E. Huisman, 25 j. Geruwd: Z. Hoefman, 23 j. niet A. Bouwendal, 26 j. G. J. Ad- dink, 31 j met II. tiendriks, 29 j. Bevallen: 33 Oct. J. Dekker, geb. Mensink, D. W. 51. L Vclt- kamp, geb. Kappcrt, Z. W. Kragt, geb. Piiester, Z. P. v. Ree ken, gel», v. Essen, Z. J. Waszink, geb. Keltings, Z. 26 dito. II. Vredenburg, geb Bavink, Z- ft'. Jansen, geb. Beugelink, D. 27 dito. H. Jansen, geb. Kok, D. -29 dito. J. 11. Barendscu, geb. Tijitik, Z. A. Struik, geb. v. Dijk, D. Overleden: 23 Oct. M. E. Veldkamp, lj. 26 dito. T. v. Es, 13 j. 51. Hcngeveld, wed. van G- Nagel, 66 j. 27 dito. U. Giczcn wed. van M. lvleijn86 j.

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1847 | | pagina 3