deflMeaag*ïe ilcrigteu. Zeer karakteristiek en naar waarheid is ookwat de Heer Boom zeg an het moeijelijke voor den vreemde, om te Almelo in den gezelligen ring der familie's te worden opgenomenen dat liet haast nooit gc- akt, als hij geen fortuin bezit: De Twenther toch," zegt ilc schrij ver, »is idolatre van 't hulpwerkwoord hebben in den tegenwoordigen tijd. Bemerkt hij den toeleg eens vreemdelings, 0111 in de conversatie te deelendun komt hij met zijne vrienden bijeen, en te zameti conju geren zij: ik heb, gij hebt, en vragen dan, of men, (in gedachte op den vreemde wijtende), ook kan voortgaan: hij heeft. In stilte zet ieder achter hebben, het kleine maar zoo veel beteekende woordeken geld. Heeft de vreemde nu fatsoen en talent, maar geen geld, dan konden ze, hem in den kring opnemende, geld hebben niet meer en corps con jugeren en derhalve geen conversatie met hem! Men inogt te eeniger tijd eens gedwongen worden, om ten zijnen behoeve te moeten vervoe gen het werkwoord geven, en daaraan heeft een Twenther een ingescha pen afkeer." Ja, de geld-aristocratie en koopmansgeest heersclilen in Twenthe nog erger dan bij de Amsterdammers. Abd-el Kader bedreigt'thans ernstig den troon van den Keizer .van Marokko, heelt reeds vele stammen ingepakt en uitgeplunderd, terw'jl de Keizer op zijne beurt, het met zijne eigene onderdanen niet veel be ter maakt, daar bij, om de oorlogskosten te kunnen betalen, de rijken des lands laat vermoorden, en hunne goederen benadert. Olschoon de Pausselijke regering tot tweemaal toe sterk geprotesteerd heelt, tegen liet bezetten van Ferrara door Oostenrijk, zijn daar nog nieuwe troepen binnengerukt. Op den verjaardag der Panjsche bloedbruiloft (St. Bar- THELOMEüs-nacht (A°. 1572)op dien van den zoogenaamden Vader des VaderlandsKoning Willem I; op den sterfdag van den beruchten Hertog de Praslin op den 24sten Augustus, overleed ook dit jaar Kidder Six (Sox?), HIeer van Hillcgom, Lid van de N.-Holl. Ridderschap, Aiuster- damsch Raadslid, enz. enz. Dq Moeder der armen in Nederland zal met een officier van gezondheid eene reis naar Zwitserland en Z. K. H. Prins Alexander eene reis naar Maltha en Madera ondernemen; lot herstel zijner gezondheid. Ook te Amsterdam zijn valsche Nederl. florijnen in omloop. De Hemelsche berg, de Parnassus van Mr. Ro eide van der Aa zal bestegen worden door den beroemden lypen- schrijver J. KneppeThout, alias Klikspaan, die er f 125,000 voor zal ge ven. Dit goed, met nog andere perccelcn, die er vroeger van verkocht zijn, had den vorigen kooper ƒ40,000 gekost. Mogen de letterwerken van den Heer v. d. Aa in dezelfde evenredigheid stijgen! De Regering heeft tegen Zondag 26 September, den tweeden dag van het Israëlitisch Loofhuttenfeest, een' algemeenen Dankdag voorden gezegenden oogst ge commandeerd. De gezamentlijke ministers moglen ook wel een Dankdag houden, over den gezegenden oogst van ruim 140 mill. guld.waarmede zij weer twee jaren kunnen spelen. De eerste Minister van Jobland in de Maan heet Floor in de Fleur {Criticus). Te Oostburg, in den tuin van den heer de Swarte, wordt Neêrlands vlag als vogelverschrik ker gebezigd, om die onwelkomene gasten te verjagen; vroeger kon men er zelfs de Engelschen mede verjagen, doch dat is voorbij In Frankrijk bezigt men de zwavel-aellier0111 de bijen den honig af te halen; als Floius dit leest, zal hij nog proberen om ze bij de Nederlan ders ook aan tc wenden; ten einde ze zonder pijn of dat zoo vervelend geschreeuw, wat hem tegenwoordig den kop dol maakt, de centen af te halen; pas maar op! Een directeur van een letterkundige club te Londen, heeft Mej. Lüzy eene soin van f 25,000 francs s jaars doen aanbieden, om in zijne inrigting een' Cursus der Fransche taal en let terkunde tc kouien houden. Speculatie op nieuwsgierige kijkers. Tot Hoogleeraar in de Wis- en Nalunrkunde aan het Athenaeum te Amster dam is benoemd, de Heer J. G. Mattues, thans Hoogleeraar aan hetAthe- nacum te Deventer (een gewigtig verlies voor Deventer); en tot Hoogleeraar in de Scheikunde en Pharmacie, de fleer E. H. Baumhauer, thans Hoog leeraar aan 't Athenaeum te Maastricht. Bij voortdurend gebrek aan een Provinciaal Reglement op de straatwegen is de weg van Zwolle naar Almelo totaal verwoest. (Men leze over 't schandaal Overijssel No. 289). De Overijsselsche Spoorweg Maatschappij gaat pleiten met de Engelscbe actie-houders, over het houden eener algemeene vergadering!! Dat moest er nog bij komen!!! De bevolking in 't land van belofte, bij Ommen, is in den laatsten tijd zoo verbazend toegenomen, dat men ze eerlang niet meer zal kunnen bergen, tenzij er nieuwe lokalen gebouwd worden. Een bewijs van toenemende welvaart, Mijnheer van Hall! Een gepensioneerd Luitenant is te Kampen tot doodgraver aangesteld. De Joodsche miliciens van de ligling 1845, hebben permissie gekregen, om in plaats van ir}, Sept., in 't begin van October, onder de wapenen te komen, ten einde te huis hun Nieuwjaar, den Grooten Verzoendag't Loofhuttenfeest en de Vreugde der Wet te kunnen vieren In Friesland sterven de Ooijevaars als muizen, ten gevolge van hel gebruik van ver giftigde muizen des veld*. De llaagsche Ooijevaar is onlangs aan de le- rin^°ovcrleden. De Gouverneur van Zeeland, jonkheer v. Vredenburcii is tot, Baron verheven, omdat hij als Gouverneur in N.-Braband en Zee land de Regering 25 jaren lang onderdanigst heeft gediend. (Dat schijnt het eenigsl gelukt ontwerp van zijn schoonzoon, Graaf v. Randwijck, Min. van Binn. Zaken). Er zal een nationeei gedenktceken ter eere van den uitvinder der drukkunst, Laurens janszoon Coster worden op- gerigt. Men zegt dat op de eene zijde de verdiensten van dezen Neder- lauder zullen afgemaald worden terwijl de andere zijde een Hijdra met zeven koppen (ministers?), de vrijheid der drukpers trachtende te ver woesten, zal voorstellen. Zou het geen waardiger hulde zijn, zoo men het maar bij het ellendige monument in den Hout liet, en de drukpers hare vrijheid en regteu hergaf, die thans op alle mogelijke wijzen be knibbeld en met den doodslag bedreigd worden? Parijs levert dage lijks nieuwe schandalen op. Nu heeft een voorname Graaf (Alfred de Montesquiou) zich met een dolk van kant gemaakt. •- In de Seine al daar zijn opgevischt de lijken van een minnend paar, dat geen permissie kon krijgen van de familie om te trouwen, en het wanhopig besluit nam, zich te verdrinken; om zeker te zijn, dat zij niet gescheiden wer den, zelfs niet in den dood, hadden zij de voorzorg genomen, zich aan elkander vast te binden met de sjerp van het meisje. De zaak in ap pel van den heer van Bevervoorde zal 11 dezer voor het Hof van Z.- Molland dienen. Genoemde lieer zou tegen 't najaar te 's Hage een fransch Thé&lre des Variétés opriglen met welke hij ook te Leijden en Rotterdam voorstellingen zou geven. Ds. Witkop te Stiens heeft het beroep naar Zutphen aangenomen, en Floris van Hall een Bankbriefje van f 1000, hem uit Amsterdam als een cadeau voor de Miris toege zonden. De firma Jon. Noman en Zoon te Zalt-Bommel, hebben de nieuwe Indische wetten, voorafgegaan door onze Grondwet!!, alsmede het Indische Staatsblad van 1815 1845, in 't licht gegeven. Niemand begrijpt hoe ze aan de afschriften zijn gekomen, daar zelfs de Staten- Generaal ze niet vóór 1 Januarij 1848 onder de oogen zoude krijgen. Dat onze Grondwet bij die autocratische Indische wetboeken is gevoegd, houdt men voor ironie of eene satire. De Schiedammer Kapitein Velt- novEN, van het schip de Eendragt, is te New-Yorlc ingerekend, op aan zoek der Hollandsche Maatschappij voor Landverhuizers, wegens maar evenljes 42 passagiers meer aan boord te hebben, dan de nieuwe wet permitteerde. Boete 42 passagiers a 50 dollars, ongeveer f 5250 Min. Baud zou het plan hebben laten varen, om 't produkt der tinmij nen van Banca voor 9 a 10 jaren in eens te verschaggeren. Zalig die zich bekeeren. Te Amsterdam hebben zich, voor de elf vacatures in 't Kiezers collegie, elf liberale en als voorstanders van Grondwetsherzie ning en vooi uitgang bekende ingezetenen, allen leden der Amslel-Socie' teit, als Candidaleu voorgedaan. Een elftal Amslerdamsche vleêrmuizen zonder programma, heeft zich daartegen opgeworpen. De 3 jongelie denwelke door het collegie van curatoren van het stedelijk Gymna sium te Zutphen in staat zijn geoordeeld, 0111 zich aan het staats-exa- nien te onderwerpen, zijn aile aangenomen. Men verhaalde dezer dagen in binnen-en buitenlandsche dagbladen dat ten vorigen jare een Haagsche ontvanger der belastingen die vervolgd stond tc worden, wegens vermoede medepligtigheid aan geldsnoeijerijdoor ongeschondene muntspeciën tegen gesnoeide van geldsnoeijers in te wisse len, een zelfmoord zou hebben begaan; dat hij behoorlijk was begraven, dat de familie den rouw had aangenomen en de weduwe, van zeer in vloedrijke familie, een pensioen van ongeveer f 4000 was toegestaan; dat nu onlangs de doodgewaande ambtenaar in levende lijve te Londen door reizigers was gezien, en hiervan aangifte gedaan hadden aan de Huagsche policic, die de doodkist had laten opgraven, en niets dan kei- steenen had gevonden De Haagsche Nieuwsbode (een zeer verdacht getuige) verklaart nu in zijn noinmer van j.l. Donderdag, »dat de gedachte ontvanger zoo dood als een pier is, en dat hij de menschen kent, die het lijk gezien, afge legd en gekist hebben." Senora Lola Montez, de liebste van Koning Ludwig van Beijeren heeft eindelijk haar zin verkregen. Wat het ministerie Abel niet geliefde te volvoeren, is onder het tegenwoordige ministerie verwezenlijkt. De dagbladen vermelden het patent, waarbij de oude malle Koning de in Spaanschen adel geborene Maria de Parris en Montez (Lola Montez) als Gravin von Landsfeld, naar een overoud, maar uitgestorven grafelijk geslacht uit den Beijerschen Palz genoemd, in den gravenstand heeffc verheven, met al de daaraan verbondene eer, regten en voorregten, waaronder een aanzienlijk jaargeld. Haar koninklijke vrijer heeft baar ook een Wapen verleend, beslaande in een gevierendeeld schild, meteen zilveren zwaard op een rood veld; een gekromden slrijdvaardigen gou den leeuw, op eeri blaauw veld (zeker een zinnebeeld op den gekromden altijd nog strijd Vaardigen ouden held op 't veld van Venus); een zilveren dolfijn op een blaauw veld, en eene bleekroode (verdorde) roos op een blaauw veld. (De verbleekte roos is zeker haar eigen beeld Het patent bevat tevens het bevel, om haar in Üie waardigheid te erkennen en tc eerbiedigen, op straf van in regten te worden vervolgd Op den 25 Augustus, de verjaardag van Lodewijk en den datum van 't patent, verzamelden zich een kring van uitgelezene personen van hooien rang tul een feest in de villa van de nieuwe Gravin. Vuurwer ken0 en toasten op den Koning hielden de gasten tot na middernacht vrolijk bezig terwijl Beijeren verontwaardigd was! In de suikerbakkerijen tc Berlijn vindt men conslitulioneele koeken als men ze uit elkander breekt, is er niets in. Uit Konstantinopel schrijft men, dat men aldaar een tweede proces Despaus-Cubiè.ies zoude gehad hebben, ware het niet, dat de betrokkene partij op eene echt Turksche manier, zich van den getuige had weten te ontslaan. De ex-minister van Marine, Meiif.met-Alihad, ondanks zijne diepe verachting voor de Christenen en hunne dagbladen, toch het een en ander van de veroordeeling van den Heer Teste vernomen. Zich zijn voorgaand leven herinnerendeontwaarde hij, dat hij verscheidene bagatellen van 100,000 francs op zijn geweten had, welke hij niet al te wel verantwoorden kon. Hij liet dus een Armenischen Seraf ontbieden, die in die bagatellen zeer naauw betrokken geweest was, sprak met hem over den regen en het niooije weer maar deed hem de eer aan, een pjip met hem te rooken en een kop kolfij met hem te drinken. De Ar menische geldschieter herkende echter weldra aan de omwentelmg die er in zijne ingewanden plaats had, wat zijn gastheer eigenlijk voor had ïi bekortte dus zijn bezoek zoo veel mogelijk en snelde naar bu.s om daar tegengif in te nemen. Het was echter reeds te laat; toen h,j te liuis kwam stierf hij. Stads-AicHWS van Dcvciitcp. 1 Publicatie van Burgem. en NVetli. Kennisgeving, dat bet Primitief Kohier va n het Pa ten Uegf, voor derslKedEGSeerèSta°rIee kunnen worden afgehaald en na dien tijd bezorgd zul- de steu. oei. „rofijte van den deurwaarder. 2W°Idem. Mcdedeelïng van de door den Raad dezer Stad vast- geslclde Tanden rn P^^S/Sagemelde heling U uivoer alsmede een Reglement tot verzekering van de Stedelijke, belasting op' den Turf; een en ander reeds in te voeren den 13den dezer maand

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1847 | | pagina 3