©eaaaeaas;* gen heer Beëlzebub, die hem herinnert aan zijne vcrpligling, om over een kwartier ongeveer de reis ter onderwereld te aanvaarden. Oberon, hu het op een scheiden aankomt, minder op zijn gemak, houdt zich dom, gelijk dit in de wandeling heet, en weet van geen contract iels af. Beëlzebub houdt hem ëen sluk perkament voor, waarop Oberon s handleekening contreseignprijkt en tegenover dit sprekend bewijs dunt Oberon niet langer tegenspartelen. Hij maakt zich dus gereed ter at- reize, maar, op het punt van vertrek, bevapgt hem een Panische schrik en hij bidt en smeekt Beëlzebub om nog eenigen tijd uitstel. Beëlzebub, daartoe geregtigd door Satan, zijn' patroon, laat zich daartoe vinden cn opent zelfs aan Oberon de gelegenheid, om de reis naar den O re us en den Helle-dans geheel te ontspringen en wel langs dezen weg: «Sa tan", zegt Beëlzebub, «is er altijd op uit, om de menschcn p'e'" zier te doen en gelukkig te maken, doch hij laat dit in den regel af hangen van de menschen-zelven. Is er de een of ander, die, uit puur egoïsmus, zich aan de dienst van Satan verpand heeft, en van die ver- pligting wil ontslagen worden, zoo stelt Satan zijne deugd op de proef; slaat hij de proef door, hij is vrij. Zoo niet, hij is er aan vast; die proef, nu, bestaat hierin: «Satan zendt aan den patiënt de schoonste en dartelste maagd die op twee beeuen loopt, met welke Madonna hij, patiënt, leven mag als ware zij zijne wettige wederhelft, behalve, dat hij in gemeenzaamheid niet verder gaan mag dan het kicsche en kuische kusje. Vergallopeert hij zich, dan is hij onherroepelijk verloren." Dat de proef vrij zwaar is, volgt reeds uit den menschclijken aard, en... de bekoorlijkheid der schoone Sirene, maar, die proef is te zwaar der, dewijl de Sirene, van hare zijde, alle zeilen bijzet, om don patiënt le doen vallen, vermits dit bare laak en baar belang is, want zij, even als de patiënt, mede ter Llellc gedoemd, ontspringt den Helle-dans, naar luid van een met Satan aangegaan verbond, indien zij den pa tiënt in hare strikkenv vangt en.... enz. enz. Dit nu is de verhouding tusschcn Oberon en Dorothea, de door den Satan aan Oberon ver strekte schoone en deze verhouding is, in casute harder en te hatelij ker, dewijl Oberon in Dorotuea eene oude kennis en Dorothea in Oberon een' oud liefhebber herkent en terugvindt. Ter cere van Dorothea dient, echter, gezegd, dat zij niet weet, dat het juist Oberon is, haar vriend van vroeger dagen, die zich aan Satan verpand heeft; indien ze hem dus'ten val brengt, doet zij dit baars ondanks, een nieuw be wijs van fiie Duivelsche trouweloosheid des Satan's. Zóó afgesproken zóó gedaan: Dorothea verschijnt bij Oberon; in den beginne gaat alles goed en wel, maar ten laatste bezwijkt Oberon, bij gelegenheid eener avondmijmering met Dorothea in den slottuin van zijn paleis, in een heel fideel luslpriëellje. Naauw was Oberon bezweken, of de lucht be trekt, een onweer sieekt op en 't begint te donderen en le bliksemen als de drommel; eensklaps verschijnt Beclzebub met zijne trawanten, ecnige Saters; hij neemt Oberon op en. gaat met hem kuijeren; daarop komt er plotseling eene andere, in politiek gekleede, bende lieden uit de lucht vallen, welke den troep Saters najagen ter bevrijding van Oberon; deze^ inmiddels weder bij zijn positieve gekomen, raakt slaags met Beclzebub cn, wat liet fraaist is, brengt den liclgezant eene doo- delijke wonde toe; verschrikt over dezen afloop des tweegevechls, nemen de Saters de vlugt en Oberon wordt in triomf naar huis gedragen. Bij zijne tehuiskomst vindt hij Dorothea behouden en wel en alles is leregt gekomenNu leeft Oberon met Dorothea heel gelukkig tot dat hij sterft. Tot opheldering aan de lezers van «Oberon" moge dienen een door ons gekoesterd vermoeden, volgens hetwelk wij in den heil des dicht stuks, in Oberon, den grooten IK, den wetgever fiscaal meenen te ont dekken, als zijnde deze wereldberoemde Staatsman niet voor de eerste maal met den naam van Oberon, (d. i. Toouenaar) bestempeld gewor den, en ipdien dit vermoeden gegrond zij, wie weet, of dan de schoone Dorothea niet de wereldberoemde R&chel moet verbeelden. liet Amsterdamscbe Mercuriusje zal eerlang, gecureerd van eene ver koudheid, weder ter beurze verschijnen, en dan tevens dc funcliën van brie venbus waarnemen. Signora Lolla beeft eene concurente verkregen in eene bekoorlijke Russische dame, waarop Koning Lodewijk thans razend verliefd is geworden. Lolla sprint uit haar vel van minnenijd en Z. M. raakt met dit perceel bijster verlegen. Men hoort en leest thans niets anders dan van akeligheden en schanddaden omkoopingenbankeroeten opligtingen, doodslagen, zelfmoorden, echlschenuisverschrikkelijke ar moede, landverhuizingen, heidebranden, enz. De inner voor de Mi ris te Zwolle weigert brutaal om zelfs een halve cent van een van Halletje a /"20, terug le geven, als de verschuldigde betaling zoo veel niet be draagt. (Een lieve meneer!). Minister Baud zou plan hebben al bet Banco-lin voor den lijd van 9 of 10 jaren te verschaggeren. De Roller- damsche handel heeft zich reeds, bij anticipatie, tegen zoo iels onge hoords verzet, bij een adres aan dien leepen minister. Een Groninger is van een Adder gebeten. In een enkel Koninklijk Besluit van 2 Aug. jl. zijn niet minder dan 52 drukfouten en misstellingen ontdektEen zeer groote drukfout heeft 's Rijks munt begaan, door in omwandeling te brengen een nieuwe Rijksdaaldernota bene, zonder 's Konings borst beeld"zonder 's .Rijks wapen, zonder de randschriften; alleen droeg de kant der zilveren plaat bet: «God zy met ons" met de munt meesters?! Proces-verbaal van liet Staats-exam en te Zwolle, tot en met Donderdag, 26' Augustus: de vuurproef gewaagd 216er zich niet aan blootgesteld 12, patent doorgestaan 153, er ondei bezweken G3 dus29V perc nlmet lange neuzen afgetrokken. Eene arme vrouw, wie/verzoek om naar de bedelaars-koloniën opgezonden te worden, geweigerd werd en daarna zich aan bedelarij schuldig maakte, is deswege door de reglbank te Assen en het Hof van Drenthe van alle reglsvordering ontslagen terwijl de Hooge Raad deze uitspraak heeft bekrachtigd. Onlangs arriveerden in de badplaats Zoppot, een Poolsch edelman met zijne ega, beide met kale knik kers, die zij in de gevangenis hadden opgeloopentoen zijdaar, als ver dacht van een handje geholpen te hebben aan den Krakauschen opstand waren binnen gelreden. Zoodra werd dit in de badplaats niet bemerkt' of alle Polen, zelfs de beau monde, lieten hunne haren afsnijden (Verhe vene nationale geestdriftKoning Otto van Griekenland heeft een zeef klein troonredetje gehouden bevattende slechts drie paragraphenwij worden gewoonlijk met een groot twintigtal gezégend. Te Almelo zijn dieven in 't kantoor van den rijks-ontvanger gebrokenmaar er waren geene contanten voorbanden. De kastelein uit liet logement de Kroon te Dieren heeft le vergeefs gewacht op zes Rotterdammers waarvoor een diné ix f 10 per persoon besteld, en alles reeds-in gereedheid gebragl was. Eenigc aanzienlijke ingezetenen, begaan met bet lot van den heer Brinkhorst, hebben de voornaamste kostbare stuk ken en brokken onder elkander verdeeld. Z. M. is naar Silezië vertrok ken na de slopkousen bij de armee te hebben afgeschaft. LaSarraz- j!Ions doet een uilstapje naar den Rijn, nu zijn fameus hoofdstuk der begrooling legen aller verwachting er door is gesleept. Prins Frede- rik de Nederlanden, (volgens de Amsl. Ct.Prins Hendrik) zal zich naar Berlijn, en van daar naar Petersburg begeven. Meester van Hall blijft ook niet met de armen over elkander geslagen zitten zegt de llaagsche Nieuwsbode, neen, de man is wel slecht van gezigt, maar gaauw met de vingers. ln den Haag wordt er door de policie en justitie ijverig gezocht naar dieven, maar of liet groote of kleine zijn, dat weet men nog niet, doch waarschijnlijk zijn het groote, want de policie kan ze niet vinden; ja, Zu) is het hier en in den Haag, De kleine pakt men bij de kraag! Volgens de K. C. zou Koningin Pomaré aanzienlijke bestellingen van klare te Schiedam hebben gedaan; en uit den Haag zouden veldontdek- kers naar Champagne zijn afgereisd. (Het beste adres is*. Cliquot en Comp. te Epernaijdie de wijn der Koningeu en de Koning der wijnen (Champagne,) 1ste kwaliteit, aan de Russische en Pruis sische hoven leveren. Dit d gouverno). Het hof van Zeela.nd heelt het vonnis der ZieriLzeesche Regtbauk bevestigd, waarbij de Mar kies de Tuouars is veroordeeld tot 2 jaren prison f 100 boete, enz-, ter zake van laster jegens den bcruclilen Kantonregter Jan Bruins, in een gemengd berigt der Zierikzeesche Nieuwsbode. De rijks-ontvanger van Hanswijck die met de Leijdsche Miris is doorgegaanis jOAjaa ont slagen. Benoemd lot rijks-ontvanger voor de in- en uitgaande regten en accijnsen en tevens tot entreposeur te Deventer, J. A. van Lanschot Uubreciit, thans gedeeltelijk in dat vak werkzaam te Haarlem. Ko ning Lodewijk van Beijeren heeft thans ook bevolen liet borstbeeld van Luther in" de Walhalla Je doen plaatsen. (Wat is die verliefde Vorst door Lolla niet liberaal geworden!) Van J814 tot 1840 was de dag van jl. Dingsdag,^ 24 Augustus, een ware feestdag, want de zooge- naande Vader des Vaderlandsvierde den 24sten van Oogstmaand zijnen geboortedag. En hoe meer de groote Oogster oogslehoe ma gerder dc schreeuwers werden, die schreeuwden. (Z. N.) Aan de, grenzen van Biislan^l en Pruissen wordt thans handel in menschen gedreven. Ja, de industrie klimt toch meer en meer I Rus sische Joden koopen Pruissische onderdanen voor het Russische leger op deels voor eigene rekening, deels als agenlcn en onder-agenten van zulke speculanlen die de zaak in het groot drijven. Er worden, gelijk op de slavenmarkten, in de roofstaten, al naar de ligchaamskraeht 70, 80 ook meer zilverroebels tx pl. min f 2 Ned. Cf., per persoon betaald. (Dit duldt Keizer Nicolays, en de Pruissische Frederik Wil helm ziet het gelaten aan, dat zijne «beminde onderdanen" op die, wijze weggevoerd worden l\Icn beeft gemeld, dat er een aanslag op het leven van den Spaan- schen generaal Serrano, zoo gezegd wordt de geheime minnaar van Ko ningin Isabella, zou gedaan zijn, cn wel door de toezending van een pa ketje, waarin zich een belsch werktuig bevond. Een Spaansch blad zegt nu,* dat die vermeende aanslag, bij'nader beziens, eene laffe aardig heid'blijkt geweest te zijn, want dat de gewaande belsche machine een- voudi" een paket was geweest, gevuld met zand en kogels, hetwelk men 'opzettelijk zoo zwaar had gemaakt, om den generaal een hoog porto le laten betalen. WIE HEEFT GELIJK? Montesouieü beweert, gelijk bekend, in zijn Esprit des loisdat de eer liet beginsel is der monarchie, even als de deugd dat van de repu bliek. Daarentegen meende de beruchte Hertog van Orleans, onder de minderjarigheid van Lodewijk XV, Regent van Frankrijk, die toch he llof en de°Monarehie kennen moest, terwijl hij zijn gevoelen over eenci edelman van zijn gevolg uitdrukte: -oC'est un parfait courtisanil ni humeurni honneur('t ls een volmaakt hovelingj hij bezit noc gevoeligheid noch eer!). Nog onbeschaamder drukte zich de bekend demagoog Horne Tooke uit, die als hem Koning Georg lil vroeg, o hij kaart kon spelen, antwoordde: am so Utile acquainted there with, as not to know a king from a knave.'1 (Ik ben zoo weinig bedre ven daarin, dat ik geen koning voor een boer ken.) NB. A knave beteekent in 't EngcTsch ook een schelm. fetfttis-Meiflws "Vinea PcvciHes*. 1. Publicatie van Burgem. en Weth, Kennisgeving van de vaststel ling der 203de Kon. Ned. Loterij. 2. Idem. Mcdedeeling van de vastgestelde Tarieven van de opcenten en de plaatselijke belasting op liet binnen- en buitenlandscb gedistilleerd en de likeuren en van bet bedrag ter te docne terugbetaling van ge- nieldfr belasting bij den uitvoer. 3. Idem. Kennisgeving, dat Johannes Lieftink verzoekt om in het huis in Je Noordenbergstraat, No. 218, eene Koper- c* Blikslag erg le mogen uitoefenen, en dat een iegelijk, die bezwaren tegen dat plan mogt liebben, dezelve ter Stads Secretarie tot aanstaanden Vrijdag kan kenbaar, maken. WATERHOOGTE te DEVENTER, 's morgens S ure. 22 .Aug. 23 palm 4 duim. 23 23 2 24 23 2 25 22 8 22 Aug. 25 palm 7 duim. 23 24 0 MARKTPRIJZEN te ZWOLLE, 27 Aug. TARWE, f 10.25 a /T3.00. ROGGE- f 7.25 4 f 8.75. BOEKWEIT /"9.00 a f f.75. GARST /'5.75 a 6.00. BOTER: ƒ17.75

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1847 | | pagina 3