NIEUWS- Ei ■BLftBs 21 A iijfiisl us 18-17. N". 54. Sletss- cu MÊesB'cgtf. KALEIBOSKOOP ZWOLLE, DEVENTER, Dit blad verschijnt geregeld alle Zaturdagen. De prijs van bet abonnement is voor ZwolleDeventer Zutphen en Apeldoorn 75 cent iu de drie maanden; overal elders franco per postST/^cenl. Alle post kantoren nemen bestellingen aan. De prijs der Advertenlién is van dén lot vijf regels 50 cent, en 10 cent voor eiken meerderen regel, be halve 55 cent zegelregt bij iedere plaatsing. Zt'TPREN, APELDOORN, De Advertentién moeten vóór Yeijdag middag rie»- uur ter Drukkerij te Deventer zijn ingezonden. Allo toezendingen voor dit blad bestemd moeten franco geschieden, hetzij door bemiddeling der Post kantoren, of te Zwolle bij G- J. Schutte; Deven ter, A. Ten Gunne; Zutphen, J. II, Mellink; ApeldoornB. Gunning. Wij achten ons verpligt omen geaehten Stadgenooten spe ciaal diegenen onder de burgerij welke vermcenen in de termen te rallen, om beide, het Stem- en Kiesregt, of al leen het eerste, te kunnen uitoefenen, doch niet zeker zijn, of zij wel op die Lijsten voorkomen te herinneren aan de Kennisgeving van ons Stedelijk bestuur in de vorige week dat de Lijsten der Stemgeregtigden en van Personen welke de bevoegdheid bezitten om tot Kiezers te worden be noemd ter Stads Secretarie ter inzage liggenen ten doel hebben, dat elk, die rnogt vermeenen ten onregte op beide of een van beide Lijsten te zijn afgelaten zich deswege tot herstel schriftelijk bij Burgemeester en Wethouderen kan aanmelden tot en met Maandag a. s. den 23 dezer maand. Dus overmorgen kan men daarmede nog te regt komen maar dit is dan ook de laatste dag, waarom wij elk, dien het aangaat, ten sterkste moeten aanraden, deze gelegenheid niet ongebruikt te laten voorbij gaan, ten einde dit jaar niet weder van de uitoefening dier staatsburgerlijke regten verstoken te worden. Voor minkundigeö volgen hier de vereischtcn tot uitoefe- ning van het Stemregt en het .Kiezerschap in deze gemeente: Een Stemgeregtjgde moet 1. gedurende het laatsverloopëne jaar ingezeten der stad geweest zijn dat is: op de Lijst, der ingezetenen voorkomen en op dit oogenbiik nog ingeschreven zijn; 2. den ouderdom van 23 jaren vervuld hebben; 3. in de directe belastingen (behalve het patentregt) dus in de Grond- en Pcrsoneelc belastingen, niet beneden de 12 sjaars betalen, hetzij in deze, hetzij in eene andere gemeente mits de belanghebbende aan het stedelijk bestuur het bewijs dier betaling vertoone; 4. voldaan hebben aan de militie. Uitgesloten zijn, onder anderen: Zij die onder curateele gesteld zijn. Bankroetiers. Crimineel veroordeelden, of die het staan te worden, en dergelijk slag van volkje meer. Moeders-weduwen de gevorderde sommen in de belastin gen betalende, kunnen het stemregt tijdelijk opdragen aan een harer zoons, mits hij den ouderdom van 23 jaren ver vuld hebbe en overigens al de verdere vereischtcn bezitte met uitzondering van dc belasting-betaling. Men dient vooral in 'l oog te houden, dat die personen, welke niet op de Lijst der ingezetenen zijn ingeschrevenniet tot het Stem- cn Kiesregt toegelaten worden, en dat de in schrijving van personendie na hunne meerderjarigheid (23 jaren) in deze stad komen wonen niet ambtshalve (door het stedelijk bestuur) maar op eigene aangifte moet geschieden. Een Kiezer moet 1- 25 jaren oud zijn; binnen het Rijk of dcszelfs koloniën geboren of geneutra liseerd zijn, ol bij wetduiding voor Nederlander gehouden worden a. b. c. 3. binnen de stad Slemgeregtigd zijn; 4. inboorling der stadof met eenc burger-dochter ge huwd gedurende de laatste drie jaren, of inboorling van bet Rijk of geneutraliseerd zijnde, gedurende zes jaren stads- ingezetcn zijn geweest: 5. in de genoemde belastingen betalen ten minste f 30 'sjaars. Uitgeslo'ten zijn: Zij, die aan eencn reeds benoemden Kiezer in den eersten of tweeden graad van bloedverwantschap of zwagerschap (vader, zoon, grootvader, broeder of zwager) bestaan. Wij voegen hier nog een woordje tot opwekking 'bij 0<).s Nederlandsch verkiezingstelsel is wel hoogst gebrekkige ja bijna onbeduidend: vandaar de onverschilligheid die overal in ons land jegens het verkiezingswerk wordt opgemerkt. Deze onverschilligheid is echter hoogelijk af te keuren, want, hoe gering en van luttel invloed de beraoeijingen van Stem- geiegtigden en Kiezers ook zijn, zou er toch nog veel te verbeteren vallen als in de eerste plaats de Stemgeregtigden de onderste schakel van den keten der verkiezingen wat meer hunnen pligt deden. Neen, het is gansch niet onver schillig, welke keuzen van Kiezers er gedaan worden: of mannen gekozen worden van verstand, menschenkennis, on afhankelijk karakter, van vooruitgang; of slaapmutsen, Jan Salie's eigenbelangzuchtige!! vlcijcrs. karakterloozen. Neen, het is gansch ook niet onverschilligwelke Raadslie den de Kiezers benoemen of ze mannen kiezen van vrij zinnige beginselen, van algcmcene kennis, ijver en werkzaam heid, mannen des lichts, die geheel belangeloos, zich, zonder bijoogmerken wijden aan de behartiging der belangen van hunne medeingezetenen en hiervan door openbaarheid hun ner handelingen, bewijzen willen geven; of intriguanten aristocraten, mannen van het zoogenaamde behoud, of die in hun lidmaatschap niets anders zien, dan eene eerbewijzing een middel om zich te verheffen, invloed uit te oefenen en hunne kinderen ot bijzondere lievelingen voort te schippen, duistcrlingendie met verachting op de burgerij nederzien en haar tocduwen dat zij niets met de kennis van het ver handelde in de vergaderingen te maken heeft; als of deze daar geen het minste belang bij had(ü!) Neen, die keuzen zijn niet onverschilligmaar hoogst ge- w'gt'gvooral met betrekking tot de Raadsleden die, goed of slecht, voor hun leven lang benoemd worden Hierbij herinnere men zich, dat dc Raadsheeren een ge deelte der leden van de provinciale Staten benoemendus een hoogst gewigtig collegie helpen zamenstcllen dat weder op zijne beurt de leden voor de Staten-Generaal dc ah'e- meene wetgeving, benoemt, alle welke keuzen dus hoogst, ge- wigtig zijn waarvan het welzijn of het ongeluk van'ge- meenteprovincie of 't gansche vaderland a ((hangen. Wij hopen, dat men nu eenigzins overtuigd zal zijn ge- Worden, van de noodzakelijkheid, om van het Stem-

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1847 | | pagina 1