Zïi Van 14 deMr: SXfcrt.)'ar betrekkiD« Z-ElL ee">ge anderen Den 4den dezer maand waren cr niet minder dan 60 2even-Kinderen-laken bij den Uoogcn Raad aanhangig. Ji. Ma ndag heelt de Raad in de eerste, van zekeren W'illem Heijmans uitspraak gedaan en daarbij,^ in t algemeen, voor goed uitgemaakt, dat aan de Wet van 31 Maait jl. (intrekking der Zeven Kinderen-Welgecne icrugwerkende kracht, kan wor den gegeven; dat de Wetgever niet bij magte is om regten uit de wet verkregen, te vernietigen, dat dit in strijd zou zijn met art. 162 der Grondwet, en dat overigens uit een en ander ook kennelijk blijkt, dat de Wetgever die bedoeling geenszins gehad hééft. Alzoo is de Staat veroordeeld óm voor de opvoeding van den behoorlijk aangewezen zoon van den cischer gedurende vier jaren zorg te dragen of anders aan zijnen vader gedurende dien tijd, ecne jaarlijkschc toelage van 250 toe te kennén; alsmede in al de kosten!! De Procureur-Généraal, mr. vanMaanen, heeft 20 Mei jl. in twaalf'en 4 Junij in dertien van die zestig zaken geconclu deerd tot toewijzing van elk der eischen. Onder de 13 deed zich het bijzonder geval voor, dat een der eischers tweemalen is gehuwd geweestbij zijne eerste vrouw verwekt had vier kinderen en bij zijne tweede, de zuster zijner vrouw, drie anderen, waaronder de in deze tot opvoeding aangewezen zoon zoodat hij thans zeven kinderen bezit dat echter die Zjpon buiten echt was geboren, doch later bij het tweede hu welijk gewettigd is geworden. Desniettegenstaande heeft de Procureur-Generaal lot de toewijzing van den eisch geconclu deerd.In vijf andere zaken, echter, waarin de aangewezen zoons meer dan veertien jaicn oud waren, of waarin onregel matigheden in de aanwijzing voorkwamen concludeerde hij au contrairetot afwijzing van de eischen. Wat betreft den ouderdom, boven de tien jaren van de aangewezen zoons welken de Staat aanvankelijk als middel van niet-ontvankelijk- heid had aangevoerddaarvan had de Staat later afgezien omdat het toch niet baten zou. Die procedures (lie zoo ongelukkig voor de Regel ing afloopen komen haar vrij duur te staan: Welnu, loon naar werk! Jammer maar, dat het onschuldige volk er weer voor moet opdokken"! Maandag jl. heeft voor de Arrond. Regtbank te 's Hage gediend de zaak van den heer A. van Bevervoorde, vervolgd in zijne qualileit van verantwoQrdelijk Redacteur van den Asmodèewegens het boosaardiglijk smaden van den persoon des Konings. Het Openbaar Ministerie heeft, zoo als te denken was geconcludeerd tot cene gevangenis van 2 tot 5 jaren ingevolge art. 1 der beruchte gelegenheids- Wet va*n 1 Junij 1830. De uitspraak is bepaald op aanstaanden Maandag. Ju de bekende zaak der VLis sing sche Courant is door den Advocaat-Generaal bij den Jfjoogen Raad geconcludeerd tot verwerping van het ingestelde hooger beroep, dus tot bevesti ging van de arresten van de Regtbank te Middelburg en het iiof van Zeeland, waarbij de Uitgeefster, Mej. van Bieren, tot f 1-50 boete en in de kosten is veroordeeld. De uitspraak Dingsdag, 29 dezer. Men maakt veel ophef van de liberaliteit des stedelijkcn bestuurs van Assen, dat het, gevolg gevende aan het K. B. van 16 April jl. bereids ter inzage van het publiek heeft ge legd niet alleen de reeds door de Ged. Stalen goedgekeurde stedelijke begrooting, maar ook nog onderscheidene, lottoe lichting daarvan strekkende stukken. Behalve, dat dit alles geene verandering in de reeds gearresteerde begrooting kan aan brengen is die liberaliteit nog doelloes, daar de ondervinding leert, dat het publiek zoodanige stukken nooit op hel raad hui? gaat lezen uit vrees van voor bemoeiallen bedillers en opposanten gehouden, of urtgelagchen te worden. Waar om die stukken niet in de Provinciale of Stads-Courant gepu bliceerd? Men leest in 't Dagblad van "s Gravenhagc Men verneemt, dat Dr. Joncbloet mei de uitgave van den Roman ran Lancelot zoo verre gevorderd is, dal de gcliecle lexsl van liet hand schrift (00,000 verzen) thans afgedrukt, en daarmede liet tweede deel van het werk gereed is. Alvorens echter dit laatsle deel uit te geven, was hel yoor hem van het uiter-ste belang, een volledig overzigt te verkrijgen van den geheet en cyclus der romans van Artlr, of van den heiligen Graal, ten einde met juistheid le kunnen bepalen, in welk verband de door beul' uit le geven Roman van Lancelot daarmede slaat. Alleen de schatten der Koninklijke Bibliotheek Van Parijs konden hem daartoe de bouwstoffen leveren, en zijn lofwaardige ijver om die rijke verzameling aan zijne .studiën over onze middeleeuwscbe letterkunde dienstbaar te maken, heeft de verdiende ondersteuning bij ons Gouver nement gevonden, zoodat bij de reis daarheen beeft kunnen onderne men, en reeds eenigen tijd te Parijs werkzaam is. De lieer Jonckbloet is aldaar door den Minister voor bet Onderwijs, den beer de Sal van dij, op de meest vereerende wijze ontvangen. Van wege liet bestuur der Koninklijke bibliotheek ondervindt hij de grootste hulpvaardigheid. De kostbaarste cn zeldzaamste handschriften werden hem ten gebruike ver strekt." t Zou gewis eene even groote aanwinst voor ons Athenaeum lijn, as het ieder die in den roem zijner stad belang stelt, gemegen zou doen, zoo deze hoogstverdienstelijkezoo wel in t binnen- als buitenland beroemde geleerde, tot ïïoog- ceraar in de Ncderlandsche Taal- en Letterkunde en Vader- lamlsche geschiedenis aan het Athenaeum alhier, mogt benoemd zijne houden van zotiier-cnlechisatiên, enz. veel te wenscl.en overl.r" dat meer pre,1,1.anten dit District zich hierin sedert j.,m,aan miia iahehl Schuldig maken en daarmede zonder vrees voor onaangename gevolgen vonrlgi,an omdat z.j n.eenen te mogen rekenen op de voortdurende vredelievende toegeeflijkheid van hunnen kerkeraad, hij gelegenheid der kerk-visiliilicn. enz., enz. DU a|les en nicer nog, moge waar wezen maar juist daarom zouden wij Z. W.Ecrw. rallen ziel, zijne refers té laten welgevallen, hij dien stand van zaken kan hij er des te geruster op wezen, dat Jiet met hem zacht zal afloopen. De rotie kraai kipt de andere de oogen niet uit, en de tijd is voorbij, dat een Doniiné zes we ken onder den preekstoel moest zitten, wanneer zijne vrouw cenigzins ontijdig van haar errsle kind was bevallen." Binnen kort zal .aan tie Franche Kamers een wels-ontwerp worden voorgesteld om eene buitengewoon hooge belasting te leggen 0]> de Speelkaarten, in de hoop dat deze maat regel dc speelwoede en bedriegerijen, welke zich thans van alle klassen heeft meester gemaakt, zal stuiten. (Zou het niet eerder ecne speculatie vonr de Miris zijn?). jje Heer Gabricl Delessert, Prefect van Polieie, zou plan hebben om een besluit uit te vaardigen, waarbij men slechts speelkaarten zal kunnen koopen, voorzien van een permissie-biljet van de Overheid even als dit mede plaats heeft voor het buskruid hel rattekruid en andere vergiften De Utrecht sche Avondpost maakt op* den genoemden maatre gel to! het tegengaan van bedriegerijen bij het kaartspeldeze snuggere aanmerking: «Of deze maatregel doel zal treffen meent men te mogen betwijfelen, immers zij (hij) zal leiden tot het meer gebruik maken van vuile kaartenen daardoor zal men hen die met het kaartspel bedrog plegen in de hand werken." In h*-t jaar 1825 kostten de 1000 stuks bloedzuigers in Frankrijk slechts 25, 30, tot 35, thans 310 tot 326 francs. Wonderlijk, voorwaar! De bloedzuigers immers, welke aan 't budget en de volkswelvaart zuigen, ncuicn niet elk jaar ver bazend toe. (Tout comme chez nous.'). Een bloedzuigers-proces heelt bewezen, dat de meeste Parij- sche apothekers reeds gebruikte beestjes verkoopen wat ook hier te Brussel het geval is.. (Ook hier in Nedeiland?) Deutsche Brüsseler Zeitung. Meester! M"e Rachel, na vier representatief) gegeven te hebben, die, naar ik hoor, elk f 2,500 moeten hebben op- gebragt, heeft den Haag niet willen verlaten, zonder er eene representatie te geven ten voordcele - Der armen zekerlijk Niet volkomen juist, ten voordeele van M"° Rachel. Dus tot haar eigen voordeel. Juist. Asmodèe, dat toont, dat M"° Rachel eene even edel moedige en bclangelooze vrouw als verhevene treurspeelster is. Voorzeker, (hier zet zich Asmodèe in postuur en decla meert:) Ga, verhevene cn cenige treurspeelster! neem onze bewondering, onze vervoering, onze aanbiedingj en, wat meer is, onze vijfentwintigduizend guldens, door U in min der dan 25 uren verdiend, mede! (Asmodèe). Asmodèe zegt, dat hij een Muntbiljet van 20 heeft be waard en stellig besloten heeft om het niet in betaling aan de Miris uit te geven dat hij het enkel cn alleen heeft bewaard om het regt te hebben van te zeggen «Deze van Hall is niets waard!"... of wel: «Deze van Hall deugt niets." «Kijk! Mijnheer van Hall!" zegt het duiveltje, „gij die alles durft zeggen, zult gij nu ook wel durven verze keren, dat dit gezegde niet juist is?" Apeldoorn. 17 Junij 1847. Het wapperen der vlaggen "van openbare gebouwen, zoowel als uit de huizen der ingezetenen, kondigde reeds in den vroe gen morgen den verjaardag aan van H. K. H. de Prinses van Oranje, die zich met haren doorluchtigen Gemaal en Kinde ren thans op het Loo bevindt. Er is ter dier gelegenheid heden middag diner ten hove, en daarna groote valkenjagt in tegenwoordigheid der vorstelijke, personen en hunne gasten! Voorts vernemen wij met genoegen, dat H. K. H. door ecne gift van f 100, ten behoeve der algemeene armen, haar verjaarfeest heeft willen opluisteren. De volgende week is bestemd voor de Wedrennen die Maandag Woensdag en Vrijdag zullen worden gehouden. Den laatsten dag zal er een Wedloop plaats hebben van paarden, bchoorende aan landlieden, wonende binnen de 3 uren van

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1847 | | pagina 2