1 OtL I®e uitvoer van Levensmiddelen. heefthoe ieder zich beijvert het vermeende onfeilbare ge neesmiddel voor te schrijven. Maar ieder is daarom niet even gelukkig in het uitvinden van de beste, raai'gevirg. Zoo ook de schrijver van dit artikel. Het is hier volmaakt de blinde die den kreupele wil leiden. 1 Gaarne wil ik geloovcn dat de schamele menigte bij het nijpen van den honger, als het ziet dat zooveel eetbare waar den lande uitgaat, terwijl het 'zicK niet voorstellen kan, hoe de eeuwig wisselende handelsstroomals hij maar niet belem merd wordt, aan de andere zijde weer vergoeding schenken zalharen moed gaarne eens aan zulk eenen handelaar zoude koelen. Dit is natuurlijk en men voelt zich gedrongen uit te roepen: vergeeft het haar, want zij weet niet wat zij doet. Maar minder geloof ik, dat een uitzender van levens middelen op de beurs zoo groot gevaar zoude loopcn bij menschen die ter beurs verkeercn en daar zoo te huis zijn dat zij aan dringen denken, mag rnen zulke bckrompcne ziens wijze niet vermoeden. Wat kwaad bedrijft -dan toch die uitzender? Heeft hij het verzondene niet betaald,.... men actioneere hem heeft hij het wel betaald heeft hij dan geen vrijheid met-het zijne te deen wat hij wil? Kan hij elders niettegenstaande de transportkosten, winst bedingen, dus hooger' prijs, dan bij uitgaf, wat bewijst dit anders, dan dat elders nog grootere behoefte is? Als iemand toeval lig mijn landgenoot is, ben ik daarom vcrpligt hem naar de oogen te zien en permissie te vragen of ik in des vrcemdc- lings behoelte mag voorzien? Is die vreemdeling niet even zeer mcnsch als ik en die toevallige land- of stadgenoot Zeer verheug ik er mij inom hunnentwilals westlanders en wie ook goede prijzen bedingen kunnen voor het product hunner nijverheid. Dit zal hen aanmoedigen hunne zakerv uit te breiden en daarin nog meer menschenliandcn te bezigen. (Gelukkig dat men hier niet op machinerie razen kan!) Het is nu wel aan de andere zijde een onaangenaam ge voel voor hem die zich het lot van zijnen armen natuurge noot aantrektdat zoovele artikelen van consumtic 7.00 bitter duur zijn; maar zoolang die hooge prijzen niet ten gevolge van verleende monopolie, van onregtmaiige bescherming ont staan maar veeleer door algemeene schaarschfe veroorzaakt worden, dient men in Godsnaam te zwijgen, en de diende, die men om zich henen ziet, zooveel mogelijk te helpen eni gen. Er is anders niets aan te doen voor t oogenblik. Het is niet dat elders overvloed verspild wordt, die wij ler niet magtig kunnen worden, uithoofde van ecne dwaze wet geving; maar er is over 't algemeen, ik w,l met zeggen vol slagen gebrekmaar gemis aan d,en overvloed waardoor lage prijzen mogelijk zijn. - Om rond te komen dient men hier wat te nemen daar wat te geven - ie er meer bevoegd tot dat "even en nemen dan de hanuclaat welk. natuur- lijk er middel is daartoe uit te denken dan do vrije onbelem merde halldel? Is zij niet het cciiige middel 0111 volslagen hongersnood voor te komen? Of is 't een leugen, dat daar, waar hooge prijzen zijn, de vrije handel dadelijk aanvoelt? N.B. Bij deze COURANT behoort een BIJVOEGSEL. Meermalen hoorden wij dezer dagen de ongerijmde en be spottelijke bewering, alsof de uitvoer van onze producten (inzon derheid van levensmiddelen), door de daardoor veroorzaakte stij ging der prijzen, nadeelig voor onze eigene inwoners zou zijn. Dat het onkundig en kortzigtig volk (dat slechts ziet wat voor den voet ligt, zonder er bij na te denken) zulks meent, kan er nog even door; maar met verwondering zagen wij De Burger (in deszelfs voorlaatste nommer) en, in navolging, de Vlissingsche Courant Aot*4) en Z iei ihzcesclie Nteuusbode (N°. 356) dit dwaalbegrip deelen. Ton einde allen verkeer den indruk deswege, bij de mindere klassen, weg te nemen, mcencn wij hierbij met een enkel woord te moeten stilstaan. Dat de handel in 't algemeen nuttig en voordeelig is, zal wel geen betoog hehoeven. Immers handel is inderdaad niets dan ruiling van voortbrengselen. Men verruilt het voort brengsel, dat men verkoopt, tegen een ander, dat men koopt, omdat het laatste ons noodiger is, of' meer waarde voor ons heeft dan het eerste. Het geld is niet het doel maar slechts het hulpmiddel der ruilingen. Zoo is de uitvoer onzer pro ducten dus niet alleen voordeelig voor de handelarenmaar ook voor den inlandschen landbouwer en veefokker, en ein delijk voor de inlandsche verbruikers, "die van wegens den handel met het buitenland, of voortbrengselen verkrijgen, die hun land niet oplevert, öf voor minderen prijs voortbren- sclen verkrijgen die andets duurder zouden zijn terwijl het voordeel, dat zij hierdoor genieten, grooter is, dan het na deel wegens de hoogcre prijzen der uitgevoerde artikelen. Wij hadden onze aandacht juist op dit onderwerp geves tigd, toen wij onderstaande!) brief ontvingen. Om het belang der zaak haasten wij ons dien mede te dee lenterwijl wij, ons bestek anders te klein zijnde, hierom heden een dubbel nommer geventevens als eene soort van vergoeding voor de beloofde plaatjes waarmede men ons ver wijt, dat wij wat deun zijn. Met spijt moeten wij dan ook erkennen dat wij in onze pogingen ter bekoming van echt geestige en humoristische leekeningen zeer teleurgesteld wor denzoodat wij ons in dit opzigt gaarne houden aanbevo len. Tantum. Red. Mijnheer de Redacteur! Een fijn artikeltje dat ik. in No. 16 van De Burger het voordeel had te ontmoeten!! Ik dacht bij niijzelven een van beiden: of de schrijver is ter kwader trouw, en heeft niet veel op met zijn vader land (1) of hij heeft geen greintje idéé-van Economi politique. \'an kwade trouw nu, mag men iemand zoo maar niet ver denken. Integendeel een ieder doet nog al zijn best mede om wat goeds te stichten zie maar, als iemand kiespijn ZTTrUE», APELDOORN'. ZWOLLE, DEVENTER Dil blad verschijnt geregeld alle Zaturdagon. De prijs van het abonnement is voor Zwolle, Deventer, Zulphen en Apeldoorn 75 cent in do drie maanden overal elders franco per poatST/jcent. Alle post kantoren nemen bestellingen aan. De prijs der AdverlenliCn is van één tot vijf regels SO cent, en 10 cent voor eiken meerderen regel, be- - halve 55 coat zegelregt by iedere plaatsing. (1) Van hel tegendeel, dat hij zijn vaderland innig lief heeft en des- zelfs heil zoo veel mogelijk tracht te bevorderen heelt de heer vak Be- vesvvooiide steeds de sprekendste bewijzen geleverd. (IUdictie) De Advertentién moeten vóór Vrijdag middag. Uur ter Drukkerij te DerenUr rijn iujtezoi den. Alle toezendingen voor dit blad bestemd moeten franco geschieden hetzij door bemiddeling der Post kantoren, of te Zwolle bij G' J- Schutte Deven ter, A. Tea Guvnb Zulphen, J. II. Melli.vk; ApeldoornB. Guhüihc.

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1847 | | pagina 1