NIEUWS- Ei ADVERTENTIE-BLAD. S Junij 1047. i jy» - 11. II! lUU UI.U1LII JIII.1II.I I' TUfllff I KALE i ZWOLLE, OEVEA'TER, ZETPOEN, APELUOQR.V. Dit blad verschijnt geregeld alle Zaturdagen. De prijs van het abonnement is voor Zwolle, Deventer, Zutphen en Apeldoorn 73 cent iu de drie maanden; overal elders franco per postST/jcent. Alle post kantoren nemen bestellingen aan. De prijs der Adverlenliën is van één tot vijf regels l>0 cent, eo 10 cent voor eiken meerderen regel, be halve 35 cent zegelregt bij iedere plaatsing. Zwolle item heeft kunnen kiezen is onbegrijpelijk; daar moet zeker wat achter zitten, 't Zou misschien niet geschied zijn, zoo de heer Sloet tot Oldnuis niet verklaard had, dat hij geen lid der Staten be geerde te worden, zoodat deze dan ook feliciler geen ééne slem heeft gehad, 't Is waarlijk jammer! De Kalholijke steingeregtigden in 't 1ste Kiesdistrict, hoofdplaats Al melo, hebben een schoon voorbeeld gegeven van belangstelling en werk zaamheid in het verkiezingwerkdaar zij gezorgd hebben, «lal al de 12 gekozene Kiezers Kalholijken zijn, doch die, op hunne beurt, meer libe raal slechts één Katholijk (Dr. Kistemaker) en één Protestant (Jhr. Mr. van Thijb Hannes) hebben gekozen, welke laatste niet veel kwaad zal doen. De lieer van Diggelen, Ingenieur te Zwolle, heeft de dubbele eer ge noten van herkozen te worden door het Kiesdistrict Ommen, en gekozen door de stad Zwolle. Hij zal zeker om vermoedelijke redenen voor Zwolle zitting nemen. In elk geval is men als Lid van den Stedelijken Stand ook zekerder om weer ingekozen te wordendan van den Lande- lijken, daar «Ie plattelanders meer van verandering houden. Uit het Collegie van Gedeputeerde Staten moeten dit jaar, in de vol gende maand, aftreden: de heeren N. van Bkrkum Bijsterbos (tc Kan - pen) en Mr. J. T. Uoessingu Udiink (op Singraven bij Denekamp). Hierover in 11 volgende nommer}. Wat blijft ter wereld ooit verborgen Hoe diep gehuld Bilderdijk: de Vloek. Mjiji Zeker stedelijk raadslid, die door sommigen voor een orakel wordt gehouden en steeds in 't publiek voor ^ecr vrijzinnig en verlicht wil doorgaan, waardoor het hem ook gelukt is al spoedig den voet in den stijgbeugel te krijgen en lot de verterende betrekking van Raadslid te geraken, heeft dezer dagen in eene raadsvergadering het volledig bewijs gegeven door het afleggen eener soort van politieke geloofsbelijdenis dat hij, in stede van het licht te beminnen, tot hot geslacht der vleèrinuizeo en nachtuilen behoort. De Burgerij kan er te- ||f§ vens uil zien of 's mans gewaande populariteit van den ech ten stempel is, dan of die aan eigenbaatzuchtig bejag moet toegeschreven -worden. In den Raad over publiciteit en speciaal over het openbaar- maken van zekere zaak gehandeld wordende, vermeette hij zich met vrij wat arrogantie en hoewel geen latinist zijnde, zijn advies aan te vangen met den eersten latijnschcn dichtregel uit Hon. Carm. 111. 1., luidende: S| Ooi pr'ofanum vitlgos et aeceo.- {Ik haat het oningewijde gemeen en jaag het weg). Met noningewijd gemeen" werd, IVotahene, de goede burgerij bedoeld Daarop sloeg hij door, in den geest van dit thema als een blinde vink, tot groote verbazing en ergernis van eenige collega's, waaronder zelfs bekende voorstanders der duis ternis en van het behoud. Een groote les voor de Kiezers, bij de aanstaande verkie zingen van raadsleden, om niet op den schijn af te gaan, maar zoo veel mogelijk de candidaten te beproeven en te. doorgronden, alvorens hen te kiezen, opdat men niet een Trojaansch paard binnenhale om er levenslang mede opge scheept te zitten. Hoe lang zal het nog duren dat de burgerij aan dergelijk De Advertentiëo moeten vóór Yeijdag middag vier uur ter Drukkerij te Deventer lijn ingezonden. Alle toetendingen voor dit blad bestemd moeten franco geschiedenhetzij door bemiddeling der Post- kanl-oreoof te Zwolle bij G- J. Schutte Deven ter, A. Teh Gunne; Zutphen, i. II. AIelukk; ApeldoornB. Guumhg. Verkiezing v.in lerien voor <ïc Provinciale Staten van Overijssel. De verschillende Kies-Collegiën in deze provincie zijn jl. Dingsdag1 Junij, als naar gewoonte, vergaderd geweest, ter vei vulling der vaca turen in de Prov. Staten, zoo door de gewone tweejarige aftreding, als door sterfgevallen, vertrek naar elders tnz. veroorzaakt. Één en twintig, 4/s der 63 Leden van de* Provinciale Stalen, 7 van elk der drie Standen, moesten aftreden. Van de Ridderschap: 1. Baron Sloet tot Oldrüitenborgh 2. Jhr. J. tan Foreest van Heemse, 3. Baron Mr. D. 11. Bentinck tot Nijenhüis, 4. Baron J. P. van Heerdt, 5. Baron F. W. J. A. van Lamsweerde 6. Baron Mr. C. NV. van Dedem 7. Baron H. A. D. van Haersolte. No. 3, 4, 5,6, en 7 zijn herkozen. De adelijke lichten, onder No. 1 en 2, hadden gelukkig verzocht niet weder in aanmerking te komen; de eerste zoo als het dagblad Overijssel zegt, is, notabenc, zoo ver bet menschelijk geheugen reikt, slechts éénmaal ter vergadering tegenwoor dig geweestI ln hunne plaats zijn benoemd: Jhr. A. H. P. C. van Suciitelen tot db Haere en Baron J. A. van Ittersum. Over 't algemeen heeft de Overijsselsche Ridderschap de onloffelijke 'gewoonte zeer slecht op te komen, ja, zelfs een hunner, Baron L. van Pallandt tot Eerde heeft oog nimmer cene zitting bijgewoond!!! cn heet toch nog, in strijd met art. 75 van het Reglement, Lid der Staten. Van den Sledelijken Stand moesten aftreden, de heeren: 1. Mr. D. J. R. Jordens, 2. Jhr. C. M. Storm van 's Gravesande 3. S. van Deldes Pz., alle drie uit Deventer en 4. Mr. A. J. Vos de Wael, 5. Mr. L. J. Riet berg, 6. D. N. van Riiijn en 7. Mr. B. R. Roijer alle uit Zwolle. De laatste heeft verzocht niet weder gekozen te worden. Herkozen No. 1 tot 6 en voor No. 7 en 8 gekozen de heeren B. P. G. van Diggelen en Jhr. Mr. NV. G./Hovu. Dat de Heer Rietberg her kozen is bevreemdt ons ten hoogste. Z. Ed. heeft immers in de beide laatste jarentijdens de beraadslagingen over tie bewuste Reglementen, getoond, dat bij niet in de Staten te buis hoort. Men herinnere zich hoe snugger hij toen redeneerde en hoe onhandig hij den Voorzitter on dersteunde. (Zie Kal. No. 34 van 1846.) Van den~ Lande lijken Stand moesten aftreden: 1. Mr. J. van Riemsdijk (te Almelo), 2. Jhr. Mr. NV» G. Hovu (te Zwolle), beide van 'l 1ste kies district, hoofdplaats Almelo, 3. Jhr. A. Sandberg van 't Laer (Burge meester van 't ambt Ommen) en 4. B. P. G. van Diggelen (Ingenieur te Zwolle) beide van 't 2de kiesdistrict, hoofdplaats Ommen 5. G. Freis- lich (Burgemeester van Hasselt) van 't 5de kiesdistrict, hoofdplaats Hasselt; 6. J. van Setten (Burgemeester van Zwartsluis) en 7. K. Ko ning (Burgemeester van Oldcmarkl) beide van 't 6de kiesdistrict, hoofd plaats Steen wijk. Op twee na, No. 4 en 5 is het plattelands zevengesternte, geheel vernieuwd, als zijnde voor No. 1, 2, 3, 6 en 7 gekozen: de heeren T. J. A. Kistenarer, Med. Dr. te OldenzaalJhr. Mr. J. NV. van Tiiijb Hannes, Officier bij de Regtbank te Almelo, Jhr. Mr. H. van deii Wijck van Archem A. J. Scriverius Burgemeester van Steenwijk en Mr. J. Cornelissen te Steenwijk; de laatste een belangrijke aanwinst. Met leedwezen zien wij, dat er weder 4 Burgemeesters zijn gekozen, juist omdat ze Burgemeesters zijn, en als zoodanig afhankelijk van den Voorzitter der Staten, den Commissaris, Vertegenwoordiger des Konings. Intusschen zijn er nu twee minder, en wordt het beter. Voor de Bur gemeesters van Zwolle en Deventer behoeft men ook niet beducht te zijn, dat zij hunne pliglen als Leden der Staten aan bijzondere conside ration zullen opofferen. Over 't algemeen zijn de veikiczingen dit jaar nog al vrij wel uitge vallen. Bevreemd, echter, heeft het menigeen, dat Jhr. Hovu niet be dankt heeft, daar hij het toch als Thesaurier vzn den, hoewel nog on geboren, Overijsselse/ten Spoorweg, zoo verbazend volhandig heeft", en voor de administratie zoo druk reizen moet. De Kiezers te Almelo de den wijsselijk hem niet weder te herkiezen, maar dal de stedelijke raad

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1847 | | pagina 1