X- ren expresselijk daartoe vervaardigde Slaten toegezonden ge worden welke deze op hunne eigene vei aulwoordelijkheid met de meeste zorg, naauwkeurigheid en volledigheid hebben in te vullen. Verder worden diegenen, welke nog genegen moeten wezen om uit genoemde Zeven-Kindereh- Wet tegen den Staat in regten te ageren (waarom niet?) of reeds agerende zijn uitgenoodigd van het een zoowel als van het andere af te zien, ten einde noodelooze proces-kosten te sparen. (Bangmakerij). |je jon"ste Tuientsche Courant en Overijssel vermelden de eerste onder het opschrift: Speculatie voon de MirisÜ! Belangrijke Bekeuring," een ongehoord schandaal, in R'us- sisch-Nederlandscheh Zin. Een viertal commiezen bij 's Rijks belastingen, de bennekiekers H. Sonneville H. Palmers, C. FrÓnroïu en J_ Oostenrijk, (hunne namen verdienen vcreeu- wi"d te worden!), gestationeerd te Ootmarsum en in de ge meente Denekamp, hebben zich niet ontzien onlangs 5 arme drommels, zoogenaamde Pik- of llannekemaaijersook wel Jan Hiendriks-Kinderen genoemd, uit het Pruissische en Han- noversche terwijl zij öp weg om in holland hunnen gewonen zomer-arbeid te verrigtcn, de grenzen passeerden, aan ie hou den en hunnen voorraad van schinke inet pompernikkel, van huis uit zuinigheid medegenomen, tot eigen gebruik, in be slag te nemen o gruwel! Bij weging op 's Rijks Kantoor te Ootmarsum bleek het, dat zij door elkander slechts een paar ponden broodeven zooveel spek en een half pond boter bij zich hadden, doch daarvan geene aangifte gedaan hebbende, zoo werden zij als smokkelaars opgezonden naar de Regt- bank te Almelo om gevonnisd te worden. Het minimum der straf op zoodanige overtreding, wanneer zij opzettelijk ge schiedt, is, behalve verbeurtverklaring van het ingevoerde-, eene maand gevangenis. NB. eene maand in den kerker, in plaats van te werken voor het gezin, dat al zijne hoop voor den winter op de verdiensten van dien arbeid gevestigd heelt en zulks omdat men er onkundig van wasdat een arme daglooner het rijke en vrije Nederland niet rnag binnentreden met een paar boterhammen in den zak De Arrondisse- ments-Directeur te Almelo heeft echter het op een accoordje gegooid en voor pl. m. f 25 methen getransigeerd, welke geldenvoor die arme lieden een groote schatzij eensdeels door een expresse van hunne respective woonplaatsen en an derdeels door het verkoopen van twee horologies hebben bij- eengescharreld waarop zij uit hunne gevangenis ziin ontslagen. Men dient hierbij te weten dat de heeren Commiezen van iedere bekeuring van een vreemden sluiker eene premie van 10 a 15 gulden ontvangen. Begrepen? Wij zijn anders volstrekt geen voorstanders van lijfstraffe lijke regtspleging of schavotstraffenmaar in dit singuliere geval zouden zij met welgevallen dat viertal sujetten kunnen zien te pronkstellen en geesselen. Provincie Limburg14 Jan. 1847. Aan de Redactie van den Kaleidoskoop. In uw blad van 28 Nov. j.l. las ik de veelbeduidende woor den i)Het is rampzalig, waar men in verloochening van be- »ginsels politieke bekwaamheid ziet: maar rampzaliger is het landwaai het bestuurniet dan schipperende en schagche— )irende zijne zaken weet staande te houden." Deze juiste op merking is niet alleen waar ten aanzien van 't bestuur des Lands, maar ook omtrent provinciale, stedelijke en gemeente besturen. Een staaltje daarvan levert eene stad in deze pro vincie op: Daar staat aan 't hoofd van 't stedelijk bestuur een man, welke zijne benoeming alleen te danken heeft aan geheime kuiperijen en aan zijne gewaande hoedanigheid van hevigen Orangist en slaafsch aanhanger van de Hooge Rege ring. Om nu staande ie blijven moet hij schipperen en schag- cheren. Bij het hoofdbestuur verloochent hij zijne medebur gers; hij doet alles, wat elke hoogere autoriteit verlangt, en zells meer! maar, wel te verstaan, in het geheim, want an ders zou het er slecht met hem uitzien. Bij zijne medeburgers verloochent hij het hoofdbestuurja zelfs den Koning(ü!) Hier van zag men nog voor eenigen tijd een sprekend voorbeeld. Onze goede monarch passeerde op zijne laatste reis naar Maas tricht zeer langzaam voorbij de bedoelde stad. De komst des Konings was vooraf bekend en eene groote menigte burners bevond zich ter plaatse om den ridderlijken Torst te begroe ten: alleen het hoofd van het stedelijk bestuur liet zich niet zien hij durfdeuit vrees van sommigen aanstoot te geven den Koning de verschuldigde eer niet bewijzen. Vele burgers deden hem vermaningen daarover, maar kregen, helaas! geen ander antwoord dan dit: «Als ik het gedaan had, zou men »wel denken, dat ik Hollands gezind ben." Om zulk een stelsel te volgen, moet men en burger en Ko ning bedriegen; doch zulks gaat niet gemakkelijk, vooral niet in eene stad, waar de burgers niet geheel blind zijn en zich niet ligt bij den neus laten leiden. Men moet dus hiertoe'veei slimheid en list, en vooral veel geveinsdheid bezittenhetwelk politieke bekwaamheid moet hcetcn maar eene soort van poli tieke bekwaamheiddie een laag karakter verraden in hen die hunne posten enkel uit hovaardij en baatzucht bckleeden want mannen van eer, die alleen, het belang van Vorst, va derland, gewest, stad en medeburgers behartigen, hebben zulke kunstmiddelen niet noodig. Zoodra het nu echter den bedoelden burgervader ter ooren kwam, dat de Koning zijn verzuim bemerkt had, heeft hij, zoo men zegt, het vuur uit de sloflen geioopen om dit weder goed te maken en in verscheidene nachten niet kunnen sla pen. Ook schrijft men het daaraan toe dat in gedachte stad den spoedig daarop volgenden verjaardag van Z. M. op eene buitengewoon luisterrijke wijze is gevierd geworden. Deze aan den Koning toegebragte schadeloosstelling was weder een staaltje van dubbelhartige transactic-geestof politieke bekwaamheid in Nederlandscheu zin! Uw bestendige lezer De Deutsche Brüsseler Zeilungvan jl. Zondag, behelst een artikel met het opschriftModernste Christelijk-Germaan- sche Methode om hongerenden te verzadigenwaarvan wij het volgende vertaald uiededeelen Eene groote massa Berlijners hebben honger. Dat is in eiken geciviliseerden Staat eene meer of minder groote misdaad in eenen »Christelijk-Germaansehen" echter de grootste. Hoe? nog in dezelfde maand, waar Friedericu Wilhelm in 't aan- gezigt der Wille" Zaal verklaard heeftdal de nationale wel vaart toenemende tsdat zijne" regering getrouw het hare gedaan heeft om de toevallig hier en daar in Pruissen voorbij- gaanden nood volkomen te verligtendaar verstout zich hel berlijner volk hem openlijk te logenstraffen; zonder zich L ontzien in de straten rond te zwervende bakkerswinkels ts plunderen en o verschrikkelijk noodlot van Gods genade- dat verkregen brood onder elkander in gelijke deelen te ver- deelen? Terwijl de Germaansche Champagne-Koning zijne an- derhaifhonderd-jarige Kroon met zijne Troonrede nog 150 jaren terug gezet en (teutoburgisch) door een beroep op de middel eeuwen meende verzekerd te hebben daar wagen het zijne i>trouwe" Berlijners hem voor den neus niet slechts van vrij heid te sprekenmaar zelfs practisch een stuk gelijkheid in uitvoering te brerigen!" Na op die wijze voort geredeneerd te hebbeneindigt de schrijver aldus: »Ik merk, helaas! dat ik een al te getrouwe onderdaan zijner historische Majesteit van Pruissen hen. Om niet den eerbied jegens hem te kwetsenheb ik mij moeite gegeven om even verward en in even zoo slecht duitsch mij uit te drukken als mijn allerhoogste voorbeeld. Daarom volgt tot slot, wat ik in 't begin had moeten zeggen, namelijk: welke de allernieuwste methode is des Pruissisehen Konings om de leege magen zijns getrouwen voiks te vullen Ziehier het recept: Friedericii Wilhelm heeft tot bevrediging des hon- gers van «trouwe" onderdanen, zoo even aan de Ridders van de Zwarte Adelaars-orde de daarbij behoorende gouden kettin gen a 150 Friedriehsd'orlaten uitdeelen. Die 16 Ridders zijn lieden van wie geene onder de 20,000 Thalers jaarlijks heeft in te komen. Die 16 gouden kettingen a 150 Friede- richsd'or bedragen 13,600 Thaler Pruissisch Courant (/"24,480) Waarachtig by zulk hulpbetoon hebben die hongerende armen (Proletarie (1)) het zich zeiven te wijten als zij niet verzadigd worden!" - De hoofdzakelijke bepalingen der voorgestelde belasting op de Pruissische inkomsten zijnlu. Van een inkomen be neden de 400 R.Th. (ƒ720) zal niets worden geheven; diegene echter, welke minder dan dit bedrag bezitten, zullen aan het hoofdgeld onderworpen blijven; 2°. van vaste goederen en ren- legerende papieren zal 2 pGt.van verdiensten 3 pCt. worden betaald; 3°. alle burgerlijke ambtenaren zullen de belasting moeten dragen, maar de Leden der Stenden, de militairen en dc geestelijkheid worden daarvan vrijgesteld. (De Leden der Stenden vrijWij zouden het niet hebben kun- Den gelooven als het niet in de Opregte Haarlemmer te lezen stond; en deze berigt nog tevens, dat het ontwerp bij de Stendcn wel veel tegenstand zou vinden Maar de Pruissische Stenden zijn ook geene Nederlandsche volksvertegenwoordigers.) Den 25sten April was de rust te Berlijn nog niet volko men hersteld. Het aantal in hechtenis genomene personen bedroeg reeds 500, die in -de gevangenissen, bij gebrek aan matrassenop stroo moeten liggen. Intusschen is er in den nood der armen eene merkelijke leniging gebragt door de tij- delijke schortsing van de belasting op het gemaal, en het van (I) Alzoo werd hij de Romeinen dc zesde en laatste volksklasse ge noemd, die arm en vrij van belastingen, den Staat tot niets anjers diende dan lot procreatie.

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1847 | | pagina 2