Geuieugde Berigtem. In De Burger Man 21 April jl. wordt van cen geabon- lieerde eene kwitantie geproduceerd, bedragende ƒ1. wegens het afgeven van dat weekblad, gedurende het laats te kwartaal van 1846 door zekeren Coram,es-distributeur der brievenpos ten] in tkn omtrek van den Haag. Dit bedraagt alzoo in t iaar f 4, nagenoeg den vollen abonnement» prijs, 4,20. De Re dacteur heeft het nommerwaarin dit schandaal met de noo- dige toelichtingen en aanmerkingen voorkomt, aan Z. Exc. den Minister van Finantiënals de opperste Chef van den distributeur, opgezonden, en verklaart, dat zoo aan deze billijke klagt geen gehoor wordt gegeven hij zich zal gereg- tigd achtenVt er voor te houden dat dusdanige afzetterijen met voorkennis en goedvinden van het Bestuur worden bedre venii misschien zegt hij - «wie weet het? - ook al om de verspreiding van oppositie-bladen te belemmeren. Jsmodée meldt nu,'dat het bewuste nommer franco per post onder kruisband aan Z. Exc. van Hall gezonden, doch den volgenden morgen was terug gekomen daar men het had aewewrd. Daar op had de Redacteur, die er sterk op stond, dal de minister met het exemplaar kennis maakte, het dm volgenden dag op nieuw franco op de post, maar nu onder Couvert, hem toegezonden. - Asmod.ee merkt daarbij nog aan De Heer van Hall heeft door de moeite te nemen het blad aan ons bureau terug te zenden zich op nieuw op deze wijze kleingeestig getoond, maar zoo, dat wij om hem moeten blozen. Wat zou Rachel, als zij 't wist, er wel van zeg- «j) 8C Keizer Nicolaas de beul der Polen durft zich te Parijs gaan vertoonen. In T vervolg moet men zich over niets meer verwonderen. Misschien zullen wij weldra Koning Willem II een vriendschaps-bezoek zien afleggen bij Leopold I. Het zou niet sterker noch verrassender zijn dan het voorgenomen be zoek van den Russischen autocraat aan den Burger-Koning.— Als men zulke dingen ziet, schaamt men zich op de Kermis 'het Wonder van Verdraagzaamheid te gaan zien waar eenig elkander vijandige dieren in de volmaaktste harmonie te zamen leven als bijv. een kat en een muiseen wolf en cen schaap, (Waar Jsmodée) Onder het opschrift: «Leugen en Bedrog {lug und Trug) der Piuissische Troonrede bevat de Deutsche lii iisscler Zeitung van j.l. Zondag een pikant artikel uit Berlijn, waarin eenige zinsneden der aanspraak van den («vromen en waarheidlie- venden Champagne-") Koning (de Pruissische, welteverstaan) nader worden toegelicht. De schrijver bepaalt zich opzettelijk -tot slechts zeven phrasen uit dat zonderlinge gewrochten wel om deze reden «Tegenover eene Christelijk-tiermaansche Troon rede zullen wij het bij dit heilig getal van zeven laten berus ten. Het geheele leugennest, hetwelk in de Witte Zaal is vol- uebroedgeheel uit te halen, zou een walgelijk en ondankbaar werk zij'n dat de menschlievende lezer niet van ons vergen zal." Als een' geurig proefje deelen wij iets over de 5de behan delde phrase des Konings mede, welke luidt: De nood.... ««heeft ons wel toebereid gevonden, en ik kan van mijne ««regering het vereerend getuigenis geven, dat zij getrouw het «„hare tot deszelfs leniging gedaan heeft." Hiervan zegt de schrijver o. a. «Als groote drinkgelagen, hoffeesten, j'agt- partiiendure en uit de beurs des volks betaalde antieke schil den tot'verjaringsgeschenken van petekinderen, bijdragen tot redding en zaligmaking van arme Chinesche kinderen sommen voor den Bisschap van Jeruzalem, gelden voor adelijke land- hecren die het hunne verspeeld en verkwist hebben als dit en soortgelijk zooveel beteekeut als ««getrouw tot leniging van „„den volksnood bij le dragen"", zoo valt er aan de kpnink- hjke phrase mets te bedillen. Friedrich li iliielm heelt in dei daad tot vermindering van den volksnood door bovenstaande methoden zoo getrouw bijgedragen dat halve provinciën ware hongei'-spelonken gelijken, waar, nevens eene kleine welge voede minderheid, honderduizende van «trouwe onderdanen" als geraamten voortkruipen, of op vuil stroo in de ijling van de hongerkoorts wegsterven. Na verschillende zware ellenden in de onderscheidene pro vinciën pikant opgesomd le hebben, eindigt de schrijver dat gedeelte aldus: «Niettegenstaande dit alles veroorlooft zich de Koninklijke mond te verzekeren: «»De nationale welvaart is toenemende." «Plagiaat (diefstal) uit de zoo verfoeide con stitutionele Troonreden [La prospérité toujours croissanle). De Witte Zaal te Berlijn zal van schaamte rood geworden zijn.' Zutphen29 April. Uit het medegedeelde 6tal van Pre dikanten is heden het volgende drietal geformeerd Ds. Modderman te Oudkerk. Sannes i) Schildwolde. Sonius Swaagman Stads-Kunaal. De Eerwaarde Breede Kerkeraad hefcft na rijp beraad zich het diepste stilzwijgen opgelegd, aangaande d'e bijzonderheden der stemming. O geest der duisternis! Er zal misschien no» wel één lid onder hen zijn, die niet kleingeestig genoeg is er een bespottelijk geheim van te makenen aan dezen houden wij ons gerecommandeerd. (ij) Voorst 22 April, Zeker voerman werd dezer dagen met zijn rijtuig tot een toertje gerequireerdwaardoor hij zeer in de engte gebragt werdvan den eencn kant had hij wel lust iets te verdienen, maar anderzijds stuitte het hem ge weldig, deel te moeten nemen aan eenen optogt, die alge meen" de lachtspieren in beweging moest brengen. Hij was ten einde raad, hoe zich in dit kritiek, geval te gedragen. Eindelijk echter vindt hij er iets op om zich van beide zijden te dekken. Hij besluit namelijk te rijden; maar wil tevens een blijk geven, dat hij de algemeene opinie deelt; daartoe hangt hij zijn paard bellen aan de aankondiging van Narren!!! Onze man had zich niet misrekend; het publiek erkent de satyre, terwijl de gereden familie tot huilens toe bewogen was over zijne bewezene attentie!!! en haren dank betoonde door de gaven van Bacchus rijkelijk in den spotter te doen nederstroomen. Het Voorster publiek heeft zich overigens, bij gelegenheid van de echtelijke vereeniging van hunnen-A'ee-Esculaap en Vriend danig geamuseerd. Op de bruilofts-partij moet zijn knecht, alias duivelstoejager, als tafelbediende gefungeerd hebben, getooid met eene specie van langen bef enbij gebrek aan schoenen op Pantoffels 1 De Keizer van Japan heeft de Nederlandsche Regering tot zijnen Deur waarder benoemd. Reeds heeft onze gezant te Parijs aan het Fransche Gouvernement een tweetal exploite» geïnsinueerd. Het heeft den Chi- neschcn Keizer Fas Kwahg behaagdeen zijner bijwijven te verheffen tot zijne wettige Gemalin. Haar naam is een diep geheim want het Uitspreken hiervan zou heiligschennis zijn. Hel heeft Z. M. Koning Willem 11. behaagd tegen aanstaanden Zondag een Al'jerneeneii Biddag uit te schrijven. Een Algemeene Vastendag scheen niet noodig; en in derdaad te regt; de groote hoop toch hier ten lande viert immers reeds jaarlijks 365 vastendagen en de vermogenden vasten toch niet!) Men verkeert alweer in de blijde verwachting dat de jeugdige Isabelle een Troonopvolger aan Spanje zal schenken, lntussclicn is zij zoo fideel met haren Gemaal, dat deze weigert om met haar naar de kerk te gaan. Hij |,ecfl ook plan een huitenlandsch reisje tedoetiomzijnezinnen le verzetten. Z. M. onze Koning zal en familie Maandag a.s., dag na den Algemeenen Biddag, zich naar de hoofdstad des rijks begeven om daar eenige dagen door te brengen. Prinses Marianne, thans te Napels, hoopt in't laatst van Junij in' den Haag le arriveren. Een Rotterdammer Is onnoozel genoeg geweest om 4 van Halletjes elk van f 10 aan de Miris present Joen. Zelfs te Almelo is een valscli van Halletje ontdekt, en te Rotterdam zwerven valsclie Russische Coupons van Hope en Co. die keurig nagemaakt zijn Drie bennekiekers, gestationeerd te Beek bij Nijmegen, zijn om hunne groote deugdenmoedwillige mishandeling en verwonding van twee personen, door het Hof van Gelderland edelmoedig beloond, respeclivelijk met I, 1% en 2 jaren gevangenisstraf. De Geneesheeren le 's Herlogenbosch hebben liet thans razend druk met wel 120000 patiënten, meerendccls aan koorts laborerende. Een Offi cier te Nijmegen, des levens zat, heeft zich met veel omslag van kant gemaakt. Idem een linnenwever te Jloppel bij wijze van ophangiDg, Idem een gevangen Hanoversch ambtenaar bij de finantiën, die met de kas was doorgegaan, per dolk. ïdem een milicien te 's Hertogenbosch door middel van te veel water; in eene vlaag van krankzinnigheid. Als eene zeldzaamheid wordt gemeld, dat men een witte Mol gevangen beeft, die naar 't Museum le Leijdcil is opgezonden. (Wille of grijze en gepoe derde Blinde Mollen, zijn anders zoo zeldzaam riiet. Men vindt ze o.a. in 't Oude Mannenhuis le 's Hage). De propositie van den Franscben gezant om d.cn Koning der Nederlanden scheidsman tc Diaken in de Griéltsch-Turksche kwestie, heeft de Porte gewezen van de hand. Te Ber lijn, Landsberg, Osterode, Stettin en Offenbach heeft bet erg gespookt, ter zake van honger en andere oorzaken. Benoemd tot Secretaris der stad Zwolle de Heer L. Nieüwhout Schuerhan, die men eene Serenade heeft gebragt. (Te Zwolle schijnt men meer op bekwaamheid, en geschikt heid tc zien dan op den titel van Mr. Ook de vorige Secretaris (de Heer Luttesbero) was geen regtsgeleeide, en de eerste Candidaat op liet drie tal lot Procureur, aldaar, de Heer Thoübecke is bet evenmin). De Baron nu Weicbs van Weave benoemd lid der Tweede Kamer voor Lim burg is in de zitting van jl. Maandag afgewezen, als zijnde zijne pa pieren niet in orde. Te Tilburg wordt liet mobilia van drie Officier ren, die den personele» omslag niet geliefden te betalen, bij executie ver kocht, ten behoeve der Stads-Miris. De representatiè'ri in den natio- nalen Rarekiek zijn hervat op den dag der Zwolsche poljes-kermis. Uitgangsdeuren bestaan in ieder land, met dat onderscheid, even wel, dat zij in liet eene land gebezigd worden om dynastiën, die niet in overeenstemming met de nationale wcnschen en belangen willen regeren uit te lalen, in het andere, om de onderdanen, die zich al 1c zeer door onverdraagzaamheid gekweld of door belastingen uitgemergeld mogten achten, den weg naar eene nieuwe wereld te openen. De Franschman, bij voorbeeld, is niet gesteld op Landverhuizing, hij blijft liever op den vaderlandsche»'bodem, bij vrienden en magen; liij viruil liet logischer, eene dijnaslie, die niet besluiten kan, overeenkom st!»' de wenschen der natie te regeren, te verzoeken elders eenen troon te gaan zoeken. In andere landen, waar men zich Job als het voorbeeld eens volmaakten burgers voorstelt, denkt men er niet aanzoodanig verzoek aan zijne dijnastie le rigtcn, cn gaat men liever zelf, bij dui-

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1847 | | pagina 2