€»emessgde Kerigteaa. De Troonrede van Zijne Pruissische Majesteit is een regt curieus stuk, waarmede zich de dagbladen niet weinig vrolijk zullen maken. 0 zij is zoo landsvaderlijk en vroom! Als een proefje deelen wij voorloopig mede dat Z. M. ronduit heeft verklaard, »dat eene Constitutionele regeringsvorm voor Pruis- sen ongeschikt is clateven als in het leger slechts één moet gebieden de belangen des lands door éénen wil behooren te worden geleid.1' Hij verzekerde plegtig»dat geen magt op aarde het ooit zou gelukken hem te bewegen, de natuurlijke, juist in Pruissen door hare innerlijke waarheid zoo magtig makende verhouding tusschen vorst en volk, in eene weder- heerige Constitutionele te veranderen;" dat hij »nu noch ooit zal toegeven dat zich tusschen den Heer onzen God in den Hemel en dit land een beschreven bladeven als eene tweede Voorzienigheidzal indringen om met zijrie paragrafen te re geren, en daardoor de oude heilige trouw te vervangen.Ver der sprak Z. M. tot de vereenigde landskinderen: Het is geenszins uwe bestemming gevoelens te vertegenwoordigenme- nigen van den tijd of uit de school te doen gelden; dit is geheel on-Duilsch en het leidt nood wendig .tot onoplos bare verwikkelingen met de Kroon welke volgens de Godde lijke wet en die des Lands en naar eigen vrije verkiezing moet heerschen, maar met naar den wil der meerderheid regeren kan noch magwanneer Pruissen niet spoedig een ijdele klank in Europa wil worden." Moet men het er niet voor houden dat Z. Pr. M. een paar eeuwen bij zijn tijd ten achter is? Arme Pruissen! Het officiële dagblad van Madrid deelde in 't begin dezes jaars een Koninklijk besluit mede, opheffende de belastingdie aan den boogen adel grandezavan Spanje verknocht was' onder de benaming van lansen-dienstdat is de verpligting om den Souverein een bepaald getal gewapende manschappen te leveren, alsmede de halve-azmate" of de helft der inkom sten van een jaar der geestelijke beneficiënambten gunsten en waardigheden dóór de Koningen van Spanje verleend. Deze heffingen worden thans vervangen door eene belasting genaamd: speciale belasting op den iioogen adel en titels, welke vastgesteld is in de volgende verhoudingeu40.00Ü realen (a ll'/s Ned. cent, nagenoeg) voor eiken Groole (grande) van Spanjevoerende den titel van hertogmarkies of' graaf; 36,000 r. voor de burggraven; 32,000 r. voor de baronnen en heeren24,000 r. voor de grootheid grandezazonder titel; 28,000 r. voor de gewone grootheid met den titel van markies of graaf; 24,000 r. voor de honoraire grootheid met den titel wan burggraaf; 20,000 r. voor de honoraire grootheid met den 'titel van baron of heer; 12,000 r. voor de honoraire groot heid, zonder titel 16,000 r. voor den titel van markies of graaf, zonder grootheid12,000 r. voor den titel van burggraaf, zonder grootheid, en 8,000 r. voor den titel van baron of heer, zonder grootheid. Deze maatregel heeft algemeen genoegen gebaard. Waarom ook in Nederland zoodanige belasting niet ingevoerd? Waarom er de ijdeiheid alleen gespaard? De noodwendigste behoeften des volks, ook van den armste uit het volkvleesch brood, zout, zeep, zijn belast; het venster, de schoorsteen van den armen huisvader is belast; het bedrijf, waarmede hij zijn gezin onderhoudt, is met een patent belast; maar de zotste benamingen van opgeblazen ijdeiheid, de nutteloosle titel, meerendeels het loon van slaafsche onderdanigheiddat, ja dat is in Nederland onbelast! Zulks behoort vermoe delijk ook al tot de instellingen op wier behoud de natie, zoo gesteld is, en die ridderlijke" zoowel als «vaderlijke" ree- ringen zoo onschendbaar moeten bewaren. Men heeft ook bij ons een legio van Graven, Baronnen Jonkheeren, Ridders en Grooten die billijk voor hunne titels en sinecuren een offer aan de schatkist mogten brengen. "Men behoefde die belasting niet zoo hoog te stellen als in Spanjemaar bijv. den titel van Graaf op 900; die van Baron op f 600, die van Jonkheer op f 400. Voor elk der adelijke kwartieren, daarenboven, f 50. De Gravinnen, Baronnes sen en Freules de helft der belasting. De titels van Ridders der onderscheidene Orden op fl50, die van Kommandeur op f300 en die van Grootkruis op f 500. Sint Nikolaas- of andere Gelegenheids-Ridders zouden 50 percent meer moeten betalen. De titel van Excellentie diende ten minste op f 600 gesteld. Zij die eenen titel voeren, die bun niet wettelijk toekomt, moest men de dubbelde belasting opleggen. Dus ook een' Gouverneur, die, als Voorzitter in de vergaderingen van Provinciale Staten, zich Excellentie laat noemen, en een'plat telands Burgemeester, die van hooge adelijke afkomst wil schijnen en voor Baron doorgaan dooi- het fransche woordje de (van) voor zijnen naam te plakken, en bij wijze van staart er den naam der plaats van herkomst zijner familie (de bijvoegt. L)e eerste zou het dubbel van den titel Excellentie en de laatste het dubbel van dien van Baron moeten betalen. Ook zou men den titel van Mevrouw, die vele burgerlijke dames zich ten onregte aanmatigen, aan de belasting dienen te onderwerpen cn stellen dezelve bijv. op f 50 a /'lOü's jaars. Klass.ficat.cn bij deze dames en misschien ook in 't algemeen zouden weil.gt doelmatig zijn. Het «preekt van zelf dat de opbrengst van een en ander moes stickken to afschaffing der bovengenoemde zoo zeer drukkende en hatelijke belaslm^en. De Regering van IVeslphalen heeft aangeboden ten einde de door de gcai testeerde leen tot hunne verdedigers gekozene advokatcn zich met die verdediging con amore zullen belasten het honorarium voor de pleit-memoriën of pleit redenen uit de Staatskas te voldoen, zelfs aan de uit min of meer ver wijderde oorden tot dat einde overkomende advokatcn hunne reiskosten te vergoeden. Dit is een groote stap Voorwaarts in de criminele i'egtspleging en de maatregel is niet genoeg aan te bevelen, omdat de onbemiddelde beschuldigde niet zon- der verdediging blijve ol zich dikwijls met eene verdediging „om Gods wilte behelpen hebbe. Ook hier geeft Duilsch- land ons weder een navolgingswaardig voorbeeld)! Het jongste nommer van t dagblad Overijssel bevat een allerbelangrijkst, zoo scherp als geestig hoofdartikel over de voorgedragene wet op ongeoorloofde vereenigingen eu godsdienst oefeningenwelke bepalingen nog veel strenger zijn dan die van Napoleon en deels lijnregt in strijd met Art. 191 der Grondwet. Het slot van dit hoofdartikel luidt«Bij de geschiedenis, hoe ons volk van dag tot dag in levenskracht afneemt, en eindelijk, na vele mislukte kuren, den laatsten snik geelt, zonder dat men er op het Staats,tooneel veel van merkt, zal de late nako meling, als zij haar leest, in slaap vallen; maar misschien zal er nog een edele traan schitteren in het oog van den bewoner der oevers van de Missouri of Missisipewiens voor vader een land verliet, waar men hem in den kerker sloot, omdat hij in de onschuldigheid des harten met meer dan 21 personen God met Psalmgezang vereerde, terwijl men een pa tent konde nemen om een bordeel op te rigten en in onbe- perkten getale op de lecstdagen der Kerk in drinkgelagen mogt tieren en zwelgen." De slaperige wakers voor de belangen van volk en lanJ jouïsseren ge- duremie drie weken van klein verlof, om wat uit te ruslen van hun knikkebollen. In dien tussclientijd worden hunne slaapmutsen gerepareerd en gewasschen. De reis- en verblijf-kosten van de vele absente volks vertegenwoordigers moesten eigenlijk lieetcn rust- en blijf-kosten (Arnh. C). De spreekwijze: »lhj liegt alsof' liet gedrukt stond," zal vervan gen worden door: .de vent liegt, als Art. 7i) der Grondwet!" („De Stalen-Generaal vertegenwoordigen het geheide Nedertandsche volk") (id.) De Keglbank ie s liage Jieeit den li ver Linck niet schuldig verklaard aan eeuig wanbedrijf, maar geoordeeld, dat hij den Kantonregler van Kaarden eenvoudig kon hebben beleedigdalzoo de zaak is gerenvoijeerd naar een bevoegden Kantonregler, met veroordeeling van den Staat in de kosten. iiet Iiof van N.-Braband heeft liet vonnis der Reglbank te Middelburg, waarbij Mej. van Bieren, Uitgeefster der VI. C., tot f 15o boete is veroordeeld, wegens suiaad en hoon aan de Tweede Kamer bekrachtigd. De veroordeelde z.ii zich in cassatie voorzieu. Ook is zij in liooger beroep gekomen van een vonnis der Regtbank te Middelburg d. d. 24 Febr. jl.waarbij zij is veroordeeld om te betalen aan zekeren zaakwaarnemer, wiens eer eu goeden naam in hare Courant was aan gerand. Op eene groeve (begrafenis) in de gemeente Zwoller kerspel hebben omstreeks 101) vrinden een 450tul tarwe bollen niet bo ter eu rookvleeseh of kaas opgepeuzeld; de hoeveelheid bier en foezel is niet genoteerd. De echtgenoole van den Turkschen Gezant aan 't Hof van Engeland verscheen op 't jongste lever van Koningin Victoria waarvan nog geen voorbeeld bestond, even min als dat eene Turkscbé dame ongesluierd verscheen. Zelfs de oude Wellington vergastte zicli op een kijkje. De ZwoJsche Leegrwater, in miniatuur, zou wegens slechte .dienst op non-activiteit gesteld zijn; waarmede ecliter sleclils eenige dui/.ende guldens gemoeid zouden wezen; maar men denkt daarbij met siddering aan de sommen, die verloren zouden zijn, wanneer ook de echte Leegrwater en zijne familie aan liet Haarlemmer-meer eene dergelijke teleurstelling mogt veroorzaken (tl. IJ,). Prinses Marianne heelt éene afscbeids-visite gemaakt hij den II. Vader. In Raden is ge brek aan Katliolijke priesters en in Nederland overvloed van Prolestant- sclie candidate!!. Op 10 Mei aanbesteding in den llaag van 50 lot 80,000 Bloedzuigers, bestemd voor militaire patiënten. Een der Concessionarissen van den Overijsselschen Spoorweg;, Ridder Godschalk (Salomokson) te Almelo, beeft 50 manden aardappelen aan de armen cadeau gedaan. Moet dit een zoenoffer zijn wegens de mystificatie met den re- noemden Spoorweg? in plaats van den lieer D. Veegens, zijn drie nieuwe redacteuren voor de Slauts-Couruni aangesteld, terwijl daarenboven ais Chef blijft fungeren de referendaris Mr. Lagerans. Wat zal onze Neder- larmsche Dlonüeur nu voortreffelijk worden! De bevolking der Kolo men van (zoogenaamde) Baldadigheid is in 1S46 met 970 sujetten ver meerderd en was op I Januanj jl. geklommen tot 11,301, liet hoogste cijlcr, dat dit Nederlandsclie land van belofte gekend heeft Een snre kend bewijs van toenemende welvaart, waarvan de Ministers iair iiks leuteren. In 1830 telde men in ons land één bedeeldenTrme „'p 5 In woners; thans telt men er éen op 4. Onze Minister van Justitie heelt geloond in zijn ontwerp van Wet op ongeoorloofde vereenigingen en godsdienstoefeningen, dat wijlen de groote Cliinesclie Wetgever Confo- ?,nV m J? acl,l7n M f V" nuchtere sc'l0°!j°nSen op de laatste ri -Z, M. de Koning heeft de gewone werkzaamheden

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1847 | | pagina 2