Gesaeagdle ficrigtcai. altijd beroemde geleerden de geschiktste personen zijn om de beginselen aan jonge studenten in te prenten, en dat ook wel eens uitstekende mannen te verlicht of te oiiginecl zijn om elders begeerd te worden. Dit is zeker, dat aan een athenaeum de professoren zich veel meer en veel huiselijker met «Je studenten kunnen be- moeijen, zoo de studenten zich dit voorregc maar weten ten nutte te maken. Er is thans "eJcrcnhcul te Deventer om eene verkerende on derscheiding to? te kennen aan professor Bosscha welke vroe oer althans? zoo weinig goeds kon doen bij het geleerde san hedrin in Holland, welligt omdat hij geen eigenlijk discipel van Wyttend.xcu is. Professor Bosscha is niet weinig ervaren in onze vaderlandsche letterkunde. Hij kan opvolgen aan professor Mees, en bovendien alle vakken van geschiedenis do- eeren. Wordt er dan een nieuw professor voor het Latijn en Grieksch beroepen, wij willen niet zeggen dat daarbij gewonnen zal zijn, maar daarmede is in dezen de invloed van bovenbedoeld sanhedrin geneutraliseerd. Blijft het athenaeum in standdan mag er ook wel eens nader gedacht worden om het onderwijs hetwelk tot hetzelve voorbereidt of zich aan dat voorbereidende aansluit. De La- tijnsehe school is nu zeer goed bezet. Maar de geest van den tijd is voor een gymnasium of lyceum. Al zijn hier thans de gelegenheden voor middelbaar onderwijs misschien even goed, als zij bij een gymnasium zouden worden buitenaf valt dit niet meer in den smaak. Bij eene reorganisatie vindt men ook altijd wel wat te verbeteren. In den dagelijkschen doen komt men er minder toe om het algemeen belang op den voorgrond te zetten, zonder personen te sparen. Aan de Redactie van den KALEIDOSKOOP. IIans kömmt durch sein Dummheit fort. Vergun mij, UEd. te verzoeken, om nog een plaatsje in UEds. geacht blad voor liet ondersiaande antwoord aan den Tielsche Nieuwsbode, liet onderwerp trekt mij en is der moeite waard; UEd. zal liet niet mij inzien. Mijn geschrijf heeft den T.N., blijkbaar, een weinig verlegen gemaakt; •die verlegenheid blijkt uit iedere zinsnede van zijne repliek, waarvan de eene al weilelachtiger gesteld is dan de andere. Met zijne gewone «opgeblazenheid en gezagvoerende aanmatiging," maar vooral met zijne gewone «slofheid en onnaauwkeungheidgaat de T. N. voort zich hoe langer zoo meer ten loon te stellen. Wij had den verwacht, dat de 7. N. althans de moeite zou genomen hebben, thans ten minste, ten gevolge onzer interpellatie, die wet van 29 JY7- vöse, jaar Xlll eens in te zien, zich te vergewissen van zijn ongelijk en de regtmatiglieid onzer bedenkingenen rondweg, gelijk liet ieder eerlijk man en dagblad past, zijn ongelijk, zijne vergissing, zijne faulieve na prat e rij te bekennen. Niet alzoo. De T. N. gaat op het ingeslagen spoor voort, maar raakt ook zoodoende, hoe langer zoo meer van den goeden weg. Nog heeft hij die wet niet ingezien, tenzij hij ze wèl in gezien, maar niet begrepen hebbe, en, ongeloolelijk, voorwaar! thans beweert diezelfde T. N.(ofschoon hij voorgeeft, dat hij «reeds vóór ja ren die wet van nabij heeft leeren kennen,") «dat, schoon er lussciien- beiden dochters geboren zijn, er wel degelijk een zevende zoon en geen zevende kind alleen bestaan moet, om die voorregten" (Jier wet) te kunnen genieten." Volsiagener onkunde en volslagener zorgeloosheid of achteloosheid in e n dagblad, hetwelk «le publieke opinie heet vour te lichten, hebben wij wel nimmer aangetroff nHoe, volgens die wet van Napoleon, zou dus een vader slechts dan de bedoelde voorregten kunnen genieten, wanneer hij, 0' (wettige) kinderen hebbende, er niet een zevende kind, maar een' zevenden zoon bij Ln-eg!? begrijpt dan de 'J:N. niet, dat ook dit weder eene le groote toevalligheid zuu geweest zijn dan dat Napoleon van die voorwaarde hel al dun niet genot dier vuurreglcn zou fhan- kelijk gesteld hebben? Maar Napoleon was niet zoo korlziglig als dc T. N. Neen, Napoleon stelde vast, dat ieder vader, die slechts 7 (vvet- tige, levende) kinderen had, die voorregten zon mogen genieten en men behoeit slechts den titel en den aatihei dier wet in te zien, om daarvan overtuigd te worden. Die titel nu luidt: Loirelative d Veducation aux (ruis de L Elatd uri enfant de' c/iuque familie, qui en a sept vi- vans;" ddar wordt dus volstrekt niet gezegd, dat al de 7 kinderen zonen moeten^ zijn, gelijk de 7. N. in zijne keurige uitdrukking »ze enzoniye vadersbeweerd heeft. Maar lezen wij nu den aanhef dier Napoleonti sche verordening, dan vinden wij daar gezegd: y>Tout père de sepl ln- fants vivans," enz. «Enfants" zegt de wet, niet »Fus;" doch zij zegt evenmin, dat, om in die wet te vallen, hel zevende kind een zoon moet zijn. Ziedaar dus flater op flater gestapeld en nu vragep wij nogmaals, of de T.N. hier niet andermaal (I) het sprekendst bewijs levert, dat hij schrijft over dingen, die hij niet kent, dat hij niet eenmaal goed kan naschrijven of napraten'? Hij heeft nu eenmaal erkend, grovelijk ge dwaald te hebben, toen hij sprak van «zeven zonen," eerlang zul hij nu ook wel moeten erkennen, dat hij op nieuw grovelijk feilde, toen hij verzekerde en uit de hoogte (der Betuwsclie boerensplieer) verzekerde, dat het zevende kind dan toch zeker een zoon moest zijn." En dan ba zuint de T. N. nog wel, dat hij reeds vóór jaren die wet heeft 1 eeren (1) Zoo sprak, eenigen tijd geleden, de T. N. van «het grondwettig regt van voordragt" (wets-voorstelling) der Tweede Kamer, en zeide, dat men dit regl bestempelde met den naam van nu raad eens.' van antecedent Men zai met ons moeien bekennen, dat dit een Jeclijk antecedent is voor de latiniteit van den T. N, kennen!" Is dit waar, dan is bet dubbel droevig, dat hij thans tot de niet-kenners dier wet behoort en alzoo aan het achteruil-leeren is ge raakt. Misschien le vroeg van school gegaan; wie weet hel! Zijn ongelijk op het stuk van dat geurige Mixtuurtje f' betreflende den Kapellaan Gepkens is in confessodat is ook beter dan zoo halslarrig zijn eindje vasthouden en zich al meer en meer compromitteren. Intus- selien doet liet ons genoegen, uit de repliek van den T. N. le hehben mogen vernemen, dat «de Betuwschc boeren volkomen met zijne redac tieen geschrijf »le vrede zijn." Wij willen 't gaarne gelooven, Gleich und (jlei.ch gesellt sich gem." Met zijn »roemen op" en roemen in" is hij nog in de war. Wij zullen niet andermaal trachten hem het ver keerde daarvan duidelijk Le maken. n'y a de pires sourdsque ceux qui ne veulent pas entendre Voor heden genoeg. De T. N. betere zich. Wij zullen zien. Q. lYy Een welgeslt Me buer in lien umtrek van Zwulle beeft uitgerekend, dat bij tl.ans jaarlijks ruim 2' 0 uitgeeft tut bet tevreden stellen van 0e- dtilaurs. Vour 10 jufen kun hij met '/s ditr som beter niet de lanilluuiiers v rede builden. De dames le Alabama in de Ver. Staten hebben besloten urn eene reeks van jaren bel gebruik van kostbare klee- üiugs tukken vaarwel te zeggen, en dal geld te besleden lot aanzuivering van rente der Staatsschuld' (Hoe denken onze dames over zoodanige opoffering, ten behoeve der Al iris De kleine generaal Tom Thuiub on langs in Amerika teruggekeerd, heelt zich op zijne reize door Europa aan 3 njillioen menseheu vertoond en meer dan anderhalf miliioen dames gekustvoor welke benijdenswaardige evolutie liet Klein Duimpje om streeks f 1,8(00,ROD heeft ontvangen, n. 1. van elk persoon dooreengere- kenvl eene Eugelsche Schelling (00 Cent). De Land verhuizingen nernen in ons Vaderland meer en meer toe, veelal, zooals de lieden zeggen 0111 de belastin'je nDe Minister van Financiën beeft onlangs eene krach tige vermaning laten uitgaan aan de Conlróleursom toch actief te zij: ihunne fuucliën zijn, vulgeris Z.Exo., van een en ambulanten aard; zij moeten dus meer wandelen. Nu het gaat legen 't zomer; dan is dat pleiziriger. Er zijn mensehen die er niet om treuren zouden al wandel den die ambulante ambtenaars finaal weg niet den Minister er bij, om nooit weer terug te keeren. Verder zeide Piiarao: ziet het volks dezes lands is airede te vele en zoudt jij lieden hen laten rusten van hunne lastent en beval daarop de aandrijvers en hunne ambtsbeden de lasten des volks te verzwaren (Exodus V: vs. 5 en 9). De Slaalsbcgrooling van 1848 en 1S49 is door de Tweede Kamer in de Afdeelingen ernstig overwogen. Êén Gala zal alles wel bekrachtigenen brave Nederlanders past dan af je duiten 1 Het Duilsche Brusselsch Nieuwsblad vraagt, «of de Koning van Nederland ook onder de verdrukkers der vrije pers zou willen geteld worden?" Wel neen, waarde zuster! Die dit veron derstelt, denkt niet genoeg aan de gebeurtenissen uit de jaren 1829 en vooral die van 1830. In en om Zwolle worden de menschen geld en brood, le huis gebragt, en 't «zonderlingste," zegt Overijssel, «is nog dit, dal juist de jejoeden, bij uitsluiting worden bedacht." Zoo zou, volgens de K C., o. a. den Gouverneur f 4.00 en Z.Exc. adjudant, den Heer D. van Schreven, benevens den li urge mees ter van Zwolle, ieder 8 pond brood zijn gebragt. Wij gelooven, dal men tiet voor eene veelbe- teekenJe salijre van de gevers moei houden. Eindelijk hebben de Chi nezen zich gewaagd de vaart naar Europa le ondernemen. Een groote jonk is den Oden Dec. van Hong-Kong naar Engeland gestevend, o. a. inhoudende een volledig stel Cliinesclie dansers, tuoneelspelers en muzij- kanlen, die te Londen hunne kunsten zullen verloonen. Te Parijs worden proeven genomen om «le gekken door muzijk en dans op te vro lijken en le genezen. Een hal in een Krankzinnigen gesticht aldaar ge geven moet gruwelijk-iuleressatiL geweest zijn. Met Bali is het weer niet pluis. De betaling van ilcn eersten termijn der oorlogskosten wordt geweigerd. De sultan, noch zijne heiwinde onderdanen" schijnen het minste respect te hebben voor onze vaderlijke Regering, die eerlang een nieuwe expedilie daarheen zal dirigeren. De Keizer van Japan heeft de geschenken van Neet Willem 11. hoogelijk bewonderd, inzonderheid 11.Ds. porlrel. In de Gro/i. C. No. 18 worden cenige treffende staaltjes medegedeeld van brutale en lage handelingenin Nederlandsch-Russischen zin, hij de Joling, der conscrits le MtddelsLnuind. d. 25 Febr. jl. Ook te Loppersum moet het niet minder erg zijn toegegaan. De Hooge Raad heelt het vonnis van het Geldcrsche Gcreglshol', waarbij de Kapel- laan Gepkens is ter dood vciuordceldbevestigd. De Arnh. C. deelt als gerucht mede, dal de Kapellaan zijne misdaad volledig had bekend. Jan tf.r Linde zal voor de liegt bank leZuiphen Lereglslaan, wegens laster legen Maria Wiegekink en den Kanlonregler te Groenlö. Den 7den April zal de bekende zaak van de Uitgeefster der Vli.ssinjsche Courant voor het llof in N.-Braband dienen. Jl. Vrijdag moest de Markies de Thouads voor de Regtbank te Zierikzee comparerenmaar wegens den aanval eener zenuw-beroerte, waardoor hij getroffen werd, is het 14 dagen uitgesteld dus tot den 12 dezer, terwijl hij legen den 18den dezer is gedagvaard voor de Regtbank le s Hajebetreffende eenige artikelen, voorkomende in de Nos. 6, 11, J2 en J8 van 't weekblad de Burger. De Markies be klaagt zich, geen advokaat fe Zierikzee te hebben kunnen vinden,omhein aldaar te verdedigen, lu. onidal zij bang zijn voor non-betaling, en 2°. om dat zij le af hankelijk zijn. Volg,ens de Gazelle de France zon de Gemaal van «ie Koningin van Spanje, te Rome op de verbrekng van zijn huwelijk hebben aangedrongen op grond dat Isabella linderloos schijnt te zul len blijven!!! Gelijk wij voorspeld hebben, verdedigt de i)r. C. het wels-ontwerp lot intrekking der zeven-kinderen-wet en keurt het ^elfs uit een reg tkundig oogpunt goedin strijd met de vrij algemcene opi nie. Tut staving van zijn gevoelen, haalt zij de woorden aan van den Prediker Wees niet al le regtvcerdigMen vernioodt met grond, dat het eerste meesterstuk (liet bovengenoemde wels-onlvvcrp) van onzen nieuwen Minister van Binnenlandsche Zaken, bij de Tweede Kamer on genadig zal worden gewezen van de hand. 't Zou zeker den redacteur der Dr. C. erg spijten, ook uit sympathie vbor den voormaligcn Gou verneur van Drenthe. In de Haajjsche Nieuwsbode wordt geproponeerd, om, in geval de voorgestelde intrekking der zeven-kinderen-wet met al hare gevolgen inogt verworpen worden, de gedesigneerde kinderen tot een

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1847 | | pagina 2