II Qeineiigde Ëterigtcm. Cos're$poii(len<ie. Op de jongste tentoonstelling te Kampen waren door den Heer Dr. A. J. Baars te Kampentien stuks opgezette Hollandsche dieren ingezonden voorkomende op den Catalogus onder No. 261270. Men verhaalt algemeen, dat de inzen der ook plan heeft gehad er een opgezetten Sleur bij te voe gen maar dat de lieer Burgemeester van Kampen daar sterk tegen zou geprotesteerd hebben, op grond, dat dit dier on vermijdelijk tot glossen en paskwillen op den beruchten Kamper-sleur zou aanleiding geven. Apeldoorn J7 Fehruarij 1847. Het aangekondigde Concert voor de armen heeft gisteren plaatsgehad, en verschafte aan een talrijk publiek, een en aangenamen avond. Doordien de verschillende stukken werden uitgevoerd door liefhebbers en liefhebsters, zoo mede door de M zij k m ees Ierswelke hunne talen ten volgaarne veil hadden tot dit weldadige doel, en liet. gebruik van de zaal en van eene verhevenheid voor het orkest, kosteloos was afge staan; zoo zijn de kosten onbeduidend geweest en hebben commissa rissen het genoegen gehad, eene som van ruim f 70 te ontvangen, ydke, naar men verzekert, zal gebruikt worden, tol het doen eener 1 itengewone uildeeling. a Z. M. heeft vergunning verleend aan de Ileeren de Bruijn en Zonen te Amsterdam, lot het opriglen eener fabrijk van loopend gaz te Zwolle. Daarentegen heeft Z. M. als Groothertog van Luxemburg, öp vordering van Pruissen, de verlichting, door het Duilsch-Brusselsch Nieuwsblad verspreid wordende, in dat hertogdom verboden. De redactie dier Zei- tung beklaagt zich zeer, dat de nommers van dat blad, zonder vooraf gaand verbod, in beslag zijn gen jmen en verbeurd verklaard, en dat de post te Luxemburg de uitbetaalde port behoudt, terwijl men, even als in Baden is gedaan, de exemplaren vrachtvrij had behooren terug te zenden. Zij vraagt ten slotte, of de Koning van Nederland ook on der dc verdrukkers der vrije pers zou willen geleld worden? De Dr. C. is het met de Regering eens, dat men in de vestiging der Engelschen op Labo ah maar stilletjes moet berusten en het met een Jantje van Leijden laten afloopen, dus vooral niet pro les leren!! Br.r..r..r. Meeter en van Gorcubi doen zoo 't schijnt niet meer in 't vak. Zouden ze in derdaad als emeriti op pensioen gesteld zijn? (7w. C.) De genadige Koning van Pruissen heeft tegen den 11 Aptil a. s. een vercenigden landdag in de residentiestad Berlijn bijeengeroepen. De staat van zwangerschap der Hertogin van Montpensier is door de gezanten der vreemde mogendheden te Parijs ofïiciëel aan hunne hoven bekend ge maakt. Omtrent' dc gezegende omstandigheden van hare zuster, de Spaansche Koningin, is men nog in 't onzekere, en begint men zich daarover reeds erg te verontrusten. Te Nijmegen is het kantoor van den stedelijkcn hoofdontvanger en rijksontvanger van 't geslagt en ge niaal met alle registers en papieren verbrand. Ook heeft aldaar een vermoedelijk bezopen winkelier zich met een geweer de helft van 'taan- gezigt weggeschoten. Te Goor heeft zich een zwaardenkende lioro- logiemaker de keel afgesneden. Tc Londen wordt sedert ccnige weken de grootste hond der wereld ten toon gesteld, 't Is eene soort van bul hond, is aan den kop 4% voeten en van achteren 3 voelen hoogvoor Is een mannetje en het goedaardigste beest der wereld. IIij is zwart van kleur en beeft wille ooren. llij consumeert dagelijks 5 pond brood en 2 pond vlcesch. Men heeft reeds 300 pond sterling of 36Ó0 gulden voor hem geboden, doch de eigenaar, een Scholsche boer, wil hem niet onder de 1000 pond sterling {f 12,000) missendaar hem het laten kij ken van dit dier ongeveer 30 pond sterling {f 360) per dag opbierigt. Na te Brussel drie dagen met gcslutene deuren gedelibereerd te hebben, zijn de beschuldigden wegens misdrijf tegen de wetten op de drukpers en het verspreiden van spotprenten, allen vrijgesproken. Het schiet katoen heeft het ongeluk de verhevene porte niet te behagen. Z. M. beeft deszei fs vervaardiging en gebruik door het gcheele rijk verboden. De waterdoclor Prif.snitz heeft in eenen dorshloctor, Joiiann Sciiroth zijn pendant gevonden. «Water maakt ziek, dorst gezond /''verkondigt SciiKom te Lhidewieseterwijl Priesnitz, een uur van daar, de genees kracht van het water aanprijst Zou de laatste daardoor van schrik eene beroerte gekregen hebben? Volgens Koninklijk besluit van 6 (le zer zullen de biljetten der West-Indische Bank in Suriname zoodra mo gelijk vervangen worden door Nederlandsche muntspeciën. Deze maat regel, tot opbeuring van Suriname noodzakelijkzal echter 't moeder land op anderhalf millioeri guldens te staan komen. Suriname is finan- t'fcel een lastpost. Sprekende over 't gestaakte plan van daarslelling eens kanoals van Paramaribo naar Sarnmacca, wordt, bij overneming, ii de Dr. C. gezegd«De Gouverneur van Suriname (Baders) schijnt niet bijbelvast te zijn (Lucas XIV: 2830)." Maar bij is ook geen e.neritus-proponcnt. De doorijzing van bet Noord-Hollandsche kanaal is begonnen, ofschoon de som van f 7000 nog 'niet is vollee- kend. De Hooge Raad beeft bet beroep in cassatie verworpen inge steld door J. Laurkt c. s. tegen een arrest van liet Ilof in Zeeland* waarbij zij, ten getalle van achitien zijn ter dood veroordeeld, ter zake van diefstal met alle verzwarende omstandigheden. Een 12tal aan zienlijke Amsterdammers hebben zich belast met bet ontvangen en over maken van giften lot Iecniging van den hongersnood in Ierland O'Connell heeft in 't Lagerhuis opgegeven, dat in Ierland reeds van honger zijn gestorven 5000 volwassene menschcn en 10,000 kinderen, en heeft berekend dat als Ierland niet krachtig wordt ondersteund 2 rnillioen mensclren van honger en koortsen zullen steryen. In de maand Maart a. s. zal uit Hatlcm naar N.-Amerika een buisgezin ver trekken, hetwelk lot de hoogere standen der Maatschappij en tot een geslacht behoort, welks leden de eerste betrekkingen in ons land en de Oost-lndiën bekleed hebben. (Dit hebben maakt bet berigt geloofelijk). Het tweede Landhuishowdkundig Congres zal op Woensdag den 2 Junij a. s. te Arnhem gehouden worden, en ter gelijker tijd aldaar de Algemeene vergadering van dc Geldersche Maatschappij van Landbouw, gepaard met eene Tentoonstelling van Landbouw-voorwerpen De Wurtemberg- sche Minister van Financiën beeft in de kamer verklaarddat hij onder alle omstandigheden tegen de uilgifle van papieren geld gestemd zou zijn. (Die denkt er anders over als Oom Floris). Jl. Woensdag beeft de lijd van vasten gedurende 40 dagen wreer een aanvang genomen; voor den groot sten hoop is dit verbod overtollig in plaats van 40 dagen te vasten, worden er thans 365 vastendagen rn bet jaar gevierd (Z. N.). De Ar- rondissemenls-Regtbank le Zicrikzee ontbreekt thans een President, een Officieren een Regler, en toch wordt er regl gedaan, zoodat er op dit klein gedeelte jaarlijks 5000 kan gespaard worden (id.). Den 11 dezer werd door 't Prov. Gereglsbof in Zeeland een persoon tot 2 jaren gevangenis veroordeeld, welke zijne moeder geslagen had, en den volgen den dag werd door hetzelfde Hof een persoon vrijgesproken welke zijnen vader geslagen had. Wij begrijpen 't niet;" merkt de Z. N. aan, »de wet splitst het woord: Oudersniet in vader en moeder, van waar nu deze uitzondering? Nogmaals wij begrijpen 't niet, maardit welen wij, dat beide personen Zierikzeiiaars zijn; dus de gronden zijn óók Zierilzeeschen te Zicrikzee, dit weet half Europa zijn óók r eg Iers De oude en arme G. Duimstok, te Kampen, ces levens zat, beeft zich jl. Dingsdag opgeknoopt. Drie commiezen zullen teregl staan, wegens in de uitoefening van 't bennehieken noodeloos geweld gepleegd en ontij dig hun schietgeweer gebruikt te hebben waardoor twee onschuldige boerenknechts te Lent gewond zijn geworden. In de Broederschap van den Nederlandscben Leeuw ingelijfd zekere J. Plugge Hzndie zich reeds in de maand November 1831 hoogst verdienstelijk moet hebben ge maakt 't geen thans eerst schijnt ontdekt te zijn jegens Z. M. Meermin. Als een nieuw staaltje, volgens den Engelschen Economist, hoe veel wij Nederlanders bij liet Engelsehe Gouvernement in tel zijn, kan dienen, dat onze Minister, daartoe door onze kooplieden aangezet, reeds voor vier maanden, bij bet Engelsehe Gouvernement beeft aangedrong- n op toelating van geraffineerde suiker in Engeland, van welk voorregt om geraffineerde suiker derwaarts le zenden wij door de Engelsehe suiker- bill van Augustus ten onregle waren versloken, als daartoe, volgens de met Engeland bestaande tractaten, volkomen geregtigd zijnde, wat zelfs door Engelsehe suiker raflinadeurs wordt erkend. Tot nu loc echter beeft onze Minister nog geen antwoord van Lord Palmerston bekomen; en dit, niettegenstaande Z.Exc. tweemalen sedert zijne eerste aanvrage, om antwoord verzocht beeft!!! Zelfs vreemden, ja de Engelschen zeiven beklagen ons over die minachting, en dat beteckent veel. Het repliek van Q. N. op de Tielsche Nieuwsbode in *t volgende nommer. Stids-Nienns vïïji Itrvciafci*. 1. Puliliralie van Burgem. en Well). Kennisgeving, dat liet Kohier der Grondbelasting op de gebouwde en ongebouwde eigendommen voor deze Gemeente over 1846 is goedgekeurd en .vastgesteld en ten kan tore van don Ontvanger is overgelegd. (Men zij indachtig van vóór den bialsten dezer maand ten minste den eersten lOden termijn, aan le zui veren anders. 2. Idem, idem, dat 1°. liet Insclirijvings- en Aiphabelisch-Reglstfr van de Nat. Militie voor dit jaar, van of Maandag 15 tot Zalurdag 27 Febr. 's morgens van 11 tol 1 des middags, op de Stads Secretarie ter inzage zullen liggen en 2°. dat de loting der Nat. Militie in deze Ge meente zal plaats hebben op Woensdag, den derden ilaurt a. s., 's morgens lev 9 ure. 3. Idem idem, betreffende liet remplaceren van reeds ingelijfde miliciens. 4. Idem, idem, dat liet Israëiiliscli Arrniiesluur met permissie eene buitengewone collecte zal doen, op Woensdag a. s. WATERHOOGTE tv UEVF.NTF.il, 's morgens S nre. 14 Febr. 24 palm 8 duim. 18 15 24 2 19 16 24 2 17 24 2 Febr. 26 palm 8 duim. 33 7 MARKTPRIJZEN te ZWOLLE, 19 Fehruarij. TARWE: ƒ11.00 a ƒ13.00. ROGGE; ƒ9.80 a ƒ10.70. BOEKWEIT ƒ6.80 a 8.00. BOTER: ƒ18.50 5 18.75. GRAANMARKT tf. DEVENTER, 19 Fehruarij 1847. De toevoer was beden redelijk, en de aftrek hoezeer minder driftig tocli vrij willig. De navolgende prijzen werden besteed voor TARWE 12.00 A f 13 00 ROGGE welke meest in afwijkende kwaliteit bestond werd van f 9.75 tot 1D.75- verkocht. BOEKWEIT werd met ƒ8.00 lot ƒ8.60 betaald. GARST heeft van 6.50 tot 7,25 per mud opgebragt. HAVER konde f 4 50 tot f 5.00 voor ordinaire kwaliteit opbrengen PAARDEBOONEN zijp van f 9,50 tot f 10.00 afgedaan. GELE ERWTEN f 11.50 tol f 12.00 per mud, BOTER 1. soort f 17.75 a f 18.00. 2. soort f 14-50 a f 10.50. Aanvoer 350 a 370 achtste Vaten of 7000 a 7400 N. P. AARDAPPELEN f 3.20 A f 3.80 tot ƒ4.50 het mud. Aanvoer 30 a 40 mudden. GRAANMARKT le ZUTPHEN18 Fehruarij. Van de meest benoodigde Graansoorten, was hedrn weder eene goede hoeveelheid ter mprkt, terwijl bet aanwezige tot vorige prijzen, tame lijk goed van de Land ging", nis: TARWE f 11 50 tot. f 12.75 per mud. ROGGE f 9.80 lot f 10.50. BOEKWEIT f 7.75 tot f 8.50. GARST en HAVER bij onbeduidende aanvoer, prijshoudend. GELE ERWTEN aanmerkelijk ter markt en gezocht, van f 11.25 tofc f 11.75. PAARDEBOONEN eenige klutsjes f 9.50 f 9.75. KLAVERZAAD willig, van 17 lot 18 Cents, h.*t' Ir.Wc Ned, Hond. BOTER f 16.50 h f 17 00 hel Vat.

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1847 | | pagina 3