NIEUWS- Ei C February 1847. A 6. AMUSE SWOILE, DEVENTER, Dit blad verschijnt geregeld alle Zaturdagen. De prijs van het abonnement is voor ZwolleDeventer Zutphen en Apeldoorn 75 cent in de drie maanden; overal elders franco per post 87'/2 cent. Alle post- kautoren nemen bestellingen aan. De prijs der Advertentiën is van één tol vijf regels 50 cent, en 10 cent voor eiken meerderen regel, be halve 35 cent zegelregt bij iedere plautsiug. Mijnheer de Redacteur! Naar aanleiding van een artikel voorkomende in No. 4 van den Kaleidoskoopzal het mij aangenaam zijn het volgende in uwe Courant opgenomen te zien. Volgens het afgetrokken denkbeeld van eene goede constitu tie moge het waar zijn dat burgemeester en Wethouders tegenover den Stedelijken Raad moeten staan, even als de Koning tegenover de Sta ten-Generaal. Evenwel geloof ik nietdat onze Grondwetgevers zulks in dien zin op het oog hebben gehad. Art. 93 der Grondwet zegt: »De hoofden der Departementen »van algemeen bestuur hebben zitting in de beide Kamers" (Staten-Generaal).. »Zij hebben alleenlijk ecne raadgevende »stem, ten ware zij lol leden der vergadering benoemd zijn." (Ij Voor zooveel ik mij kan herinneren is er nog geen Minister levens tot lid der Tweede Kamer benoemd door Provinciale Staten, ofschoon er de mogelijkheid en bevoegdheid ingevolge bovenstaand artikel der Grondwet, toe bestaal. ]k voor mij geloof, dat, zoo wij zoo iets mogten beleven het een sprekend bewijs zoude zijn dat de Koning eene goede keuze had ge daan en zou dit zeker lot algemeene tevredenheid aanleiding geven. (2) En wat nu de bijzondere Reglementen voor het Bestuur dei- steden betreft, zoo moet, volgens die', de Burgemeester benoemd worden uit de leden van den Raad, cn mag de Koning alleen bij wijze van uitzondering, wanneer buitengewone omstandig heden zulks wenscheiijk maken, buiten den Raad benoemen. (3j Het is alzoo in Nederland de regel, dat. de Burgemeester lid van den Raad is; cn daardoor vervalt de geheele redenering als of zulks niet constitutioneel zou zijn. (4) Als vorst en volk hier dezelfde keuze doen, drukt dal als 't ware het zegel op de benoeming des Konings. In 't algemeen is bet wenscheiijk, dat de meeste Raadsbe sluiten genomen worden in den geest en zin van het hoold des plaatselijken Besliiu'-s; en in dai. geval zal de Burgemeester door mede te stemmen zich meer verantwoordelijk gevoelen en zich minder door onverschilligheid laten medeslepen. Wat nu de nieuw benoemde Burgemeester te Deventer be treft: deze is Lot heden toe niet verkiesbaar geweest tot lid van den Stedelijken Raad, oindat hij Secretaris der Stadwas- en ik geloof, dal het Kiezers-Collegio den ingezetenon der Stad noch het Vaderland, noch den Koning eene dienst zouden bo- ZD1FHEH, APELDQOISRi. De Advertentiën moeten vóór Vrijdag middag vier uur ter Drukkerij te Deventer zijn ingezonden. Alle toezendingen voor dit blad bestemd moeien franco geschieden, hetzij door bemiddeling der Post kantorenof te Zwolle bij G. J. Schutte Deven ter, A. Teb Gü.iwe; ZutphenJ. H. Melli.nk; ApeldoornB. Gushing. (1) Dit art. der Grondwet bewijst niets anders, dan dat onze Grondwet op ilat punt niet constitutioneel is. is men liet nu reeds vergelen, dat de gri ole meerderheid in de Tweede Kamer van oordeel is, dal de Grond wet diihgend herziening behoeft? De Redactie. (2) Dit bewijst óf, dat. de leden der Provinciale Stalen zeer constitu tioneel handelen, óf dat zij nooit vertrouwen in de Ministers hebben »c- -4 teltlRed. (3) Dit is een bewijs, dat er veel in de Stedelijke, zoo ook in tie Pro vinciale Reglementen is geslop n wat niet zuiver constitul'ioveel is. Zcu liet ook wel in dm haak z^n, dat Raadsleden tevens Kiez- rs mogen z.jn? (4) Op een beetje na, gel elk lezer wel zal vallen. Re wijzen, door hem met tot Raadslid te benoemen. Evenwel kan zu ,s aangenaam zijn en vereerend worden voor een candidaat voor dal baantjedie anders geen kans had. (1) Door den Burgemeester niet te kiezen, zoude het, althans sooi vieemden den schijn hebben, dat 's Konings keuze den inwoners ongevallig ware geweest, daar, voor zoo verre ik weet, overal de Burgemeester Raadslid is, of daartoe benoemd wordt. laar dit eens daargelaten: Wie heeft in de laatste jaren met meer stads-zaken aan het hoofd, de trappen van het Stadhuis betreden? Wie heeft daar ijveriger en met minder bijoogmer ken, meer zaken behandeld en ten einde gebragl? Ja, zonder iemand te na te spi eken wiens stem (votum) zou in de Raad zaalook de stem van de te benocmene leden, met die van den Heer van I hem te vergelijken zijn? (2) Deventer Jut.i. lij 1847. Ren'den nieuwen Burgemeester hoogschattend Sletngeregligde. De Regering van den Haag heeft gemeend, opentlijk aan de Koningin den bijnaam van Moeder der armen te moe ten geven. Daar wij overtuigd zijn, dat deze bijnaam, in de oo<*en van II. M.geen ijdele titel is, nemen wij de vrijheid de aandacht van de Moeder der armen in 't bijzonder te vestigen op de lijst van intcekening, die wij en anderen geopend heb ben ten behoeve van haren neef, den Markies de Thocabs die, behalve om deze betrekking, op zich zelve reeds tamelijk dringend, bovendien otri nog twee andere redenen aanspraak heeft op de sympatie van onze vorstin. Vooreerst is het eene bekende zaak, dat de Thouars in den hoogsten graad arm is- vervolgens is hij het slagtoffer ecner echt Russische behandeling. Uit deze overweging schijnt de Markies de sympathie van zijne bloedverwante, de Moeder der armen, en de zuster van den autocraat aller Russen wel te verdienen. Ziedaar dan, door de Haagsche regering, al onze uitgehon gerde en in lompen geklecde armen, al onze rondventers van slechte Lueificeis. al onze blinden, al onze kreupelen, al onze -in 't kort, al onze gewaande en wezenlijke armen, ziedaar al' dezen lieden, zeggen wij, eene moeder ge schonken. Wij feliciteren hen hartelijk. Wij weten echter niet, of wij de Koningin ook wel go-luk moeten wenschen met al de kinderen, die meri haar zoo eensklaps heeft toege wezen. (Na ir Asmodée.) Aan de Redactie van den Kaleidoskoop (3) Politieke kwakzalverij. ERIJ. Pie sul or ultra Crcpithan. Tn eonstilulionele Sinten is op kennis cn waarheid jr,-gronde oppositie eene der hoofdvoorwaarden vior een goedwollig en heilzaam bestuur (1) NV IJ kunnen ten stelligste verzekeren, dat de inzenders van tiet bewuste artikel, geenszins in die calhogoiiè vallen. p (2) Jierop valt niets af Ie dingen, maar wat bewijst bel voor de boolilkweslie conslilutionalileïtRed (3) Wij laten lieu iuliuuil geiled voor rekening van ilrn graclilt-n in cr- Bi: Keüactiv.

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1847 | | pagina 1