X ca CJcmeiïgde üerlg'ten. Correspondentie. \Lt Te Hamburg wordt ecu rijtuig vervaardigd voor de reizen van den Koning van Pruissen langs den Spoorweg, 't Zal 30 voeten lang en 15 a 16 voelen boog worden, en bevatten eene antichambre, eene slaapka mer, eene toiletkamer, eene zaal en een vertrek voor de adjudanten. Alles zal vorstelijk worden gemeubileerd Eene dienstmaagd te Rot terdam is twee dagen schijndood geweest, doch thans weer springle vend. De Balinezen hebben de les al vergeten, hun het vorige jaar door de Nederlanders gegeven, hebbende de overeenkomst met onze Re gering reeds geschonden; ons 't fort en 't strand latende versterken zij zich in 't binnenlandverklarende zich tot het uiterste te zullen verde digen, zoo de Nederlanders hen aanvallen. Te Enschede is een bier brouwer in een aardappelen-kelder verbrand, en een meisje aldaar heeft liet ongeluk gehad haar arm tot aan den schouder te verbrijselen in het raderwerk eener fabrijk, aan de gevolgen waarvan zij insgelijks is over leden. Zeven jagersuit Goor en Markelo hebben in het jongste jagt- saisocn 587 X 2 steilooren geschoten-en alzoo de Enschedeërs de loef afgestoken. In het Tielsche Weekblad wordt gevraagd, of het voor de armen niet productiver zou wordenzoo men op het voorbeeld van zekeren dorps-geestelijke, in de kerken de liefdegiften der geloovigen, ter vervanging der gewone zakjes, met een soepbord inzamelde? Te Arn hem hebben de soldaten Comedie gespeeldten behoeve der Armenook jonge soldaatjes te Leiden hebben met dat loffelijk doel in den Schouw burg kunsten gemaakt. De burgemeester van Werkendam, geassis teerd door 4 5 5 marechaussees en een paar politie-agëntendoorsnuffel den den 18 dezer van 's morgens 8 tot 's middags 12 uur te vergeefs het buis van iemand, die wegens schuld moest gearresteerd worden. Eindelijk vond men hein boven in den schoorsteenI De beide veld wachters te Diepenveen zijn tot beden zoo gelukkig niet geweest, om trent zekeren snuiter die te Deventer in de kast moet, en bun telkens weet te ontsnappen. Een groot aantal Katbolijken beeft zich reeds doen inschrijven bij de Commissie voor Katholijke landverhuizers te Nij megen. Binnen kort zullen er circa 200 per eerste transport het vader land verlaten. Eenige Amsterdamsche Ueeren van 't Collegie Zee- •manshoop, zouden jl. Zaturdag op het Oosterdok, vier prijzen laten ver rijden door meisjes en vrouwen van 16 tot 25 jaren, welke elk 10 Cent moesten betalen, waarvoor zij chocolade en twee korfjes zouden genie ten. Eene echt Amsterdamsche onderneming met echt Amsterdanische bepalingen! »'t Is wonder," zegt de IJsselbode, »dat Jansalie geen Salie-melk schenkt." Bij de geringe ambitie der dames om deel te ne men aan dien wedstrijd op schaatsen, had de directie het primitieve plan in zooverre gewijzigd, dat nu het mannelijk geslacht van 18 tot 30 ja ren werd toegelaten, en tot prijzen werden uitgeloofd een gouden hor- logie en zilveren tabaksdoosnaar welke er 64 hebben medegedongen. Op de Larener Hoogte zullen den 31 Julij weder wedloopen plaats heb ben, alsmede nabij Zandvoort op 28 en 30 Augustus, en tevens hard draverijen. Te Rotterdam zijn geschonden gouden Willems in omloop, die niemand behoeft te accepteren. De Prinses van Oranje heeft zich de opdragt laten welgevallen van een »Nicuiq Nederlandsch Kunst A. B. C." Vijf genaturaliseerde Fransche prinsessen zijn in belangwekkende omstandigheden. Er zal een electrische Telegraaf tusschen Antwerpen eo Vlissingen daargesteld worden. De Jood der Koningen, Baron James de Rotschild, is door den Koning der Nederlanden met het komman- deurschap der Orde van den Nedcrlandschen Leeuw begiftigd. Twee joden weten wel wat eene bril kost. De bezuchte zaak van den Ka pelaan Gepkens beeft jl. Maandag voor den Hoogen Raad in cassatie ge diend. De advocaat Mr. Blüssé beeft het arrest van 't Geldersche Ilof bestreden. Het Openbaar Ministerie zal den 10 Febr. a. s. conclusie ne men. Niet minder dan 217 armen te Zuidveen, bij Blokzijl, hebben zich bij het einde eener begrafenis-maal lijd aangemeld, om het overschot te consumeren. Dit getal is gewoonlijk 20, 30, hoogstens 50, waarom men een 50tal brooden uil Blokzijl heeft moeten laten aanrukken. Een bewijs van toenemende welvaart!! in die streken. De Kampers beginnen hunnen Jonkheerlijken Sandbergiaanschen Burgemeester in de kijkers te krijgen. Zie Overijssel No. 209. De bekende lieer van Vliet beeft plan eene nieuwe Courant dagelijks uit te geven, grooter en voortreffelijker dan het Handelsblad, maar eerst moeten er f 200.000 pesent zijn. De vermaarde virtuoos Tiialberg is in de residentie gearriveerd, het oog Lebbende op de Hollandscbe Muntbiljetten. In de~Haarlemmer Courant van 24 Dec. jl. is bekend gemaakt bet vermissen van een' brief, inhoudende een Bankbiljet, ten bedrage van f 100verzonden uit Bijssen aan den Heer Schroder, koopman te Enschedé, doch niet aan zijn adres bezorgd. Nader is gebleken, dat de oorzaak van bet niet teregtkomen des briefs ter bedoelde plaats, alleen daarin gelegen was, dat de afzender, NB. per abuis op liet adres had gesteld: »le Amsterdamin plaats van: »te Enschede"!!, zoodat de sehuld niet aan de Posterijen, maar alleen aan den afzender lag. Men schrijft ons uit Zulpben: »Als een treurig staaltje van boos heid en snoode ondankbaarheid van beweldadigden jegens hunne weldoe ners, kunnen wij, belaas, mcdedeclendat eene Werkinrigting, van wege de Hervormde Diaconie bier tor stede tot stand gebragt, met liet lofwaardig doel om de behoeftigen arbeid en alzoo brood te verschaffen, den wrevel van eenige bedeelde, verachtelijke luijaards in eene erge mate heeft opgewekt, inzonderheid tegen den eersten ontwerper van die hoogst nuttige inrigting, den WelEerw. Heer A. Rutgers van der Loeff. De zer dagen, gelijk algemeen verhaald wordt, zou dat canaille Z. W.Eerw. een eind touw te huis hebben gezonden met een' brief, inhoudende, dat hij zich daarmede zou opknoopenH! Ja, men verzekert ook, dat Z. W.Eerw. de vorige week door een troep dier ellendelingen op straat zou aangerand zijn, bijaldien fatsoenlijke lieden zulks niet hadden ver hinderd." Wegens plaatsgebrek is een en ander in dit nommer niet kunnen op genomen worden, wat ook bet geval is met twee bijdragen, later inge zonden, en beide over de kwestie, of het al dan niet wensclielijk en constitutioneel is, dat een Burgemeester tevens Raadslid zij. êtfa<Ss-Metiflws van ©eventea*. 1Kennisgeving van de Algemeene Armcn-Commissiedat de Roomscli- Catholijke en Lulhersche Armenbesturen op aanstaanden Maandag, 1 Febr., eene Algemeene Collecte zullen houden. 2. Gisteren na afloop der markt is voorzigtigheidshalve de Brug over den IJssel afgenomen; zittende liet ijs in de rivier nog vast. 3. De Heeren Tiialberg en Vrugt denken alhier op Woensdag10 Febr., een Concert te geven, zullende eerstgenoemde bij die gelegenheid een prnclitigen Vleugel van Erard bespelen. 4. Met bijzonder genoegen hebben wij vernomen, dat onze gewezen Sladgenoot, de Heer Mr. J. R. Kronenberg, zijnde Secretaris en Fiscaal bij de regtbank van ommegang in de Sourabaijasclie afdeeling, (5 ƒ300 'smaands), bij de jongste benoemingen van Z. Exc. den Gouverneur- Generaal van Nederlandsch Indië is bevorderd tot lid in den Raad van Justitie te Samarang, (5 f 600 's maands). 5. In een onzer Socieleiten werden op Donderdag avond, 21 Jan., begeleid door bet spelen van bet Muzijk-corps der Dragonders, vertoo ningen gemaakt door een troepje kunstenaars, die niet in de termen vielen, een palent noodig te hebben, daar elk hen kon geven, wat men verkoos. Een drietal Commiezen echter, een en ander bespied heb bende, kwamen er dadelijk op af, en schenen door de muzijk nog meer opgewonden te worden daar zij dansende in den gang van bet Socie- tcits gebouw, den Kastelein afvraagden, of die luidjes (de kunstenaars) wel gepatenteerd waren. De Kastelein begreep, niets met die lieeren die sterk betwijfeld wérdenof ze wel tot liet Matigheids-Genootschap be hoorden te maken te hebbenen wees bun het gat van de deur. Een dier Satellieten van baas Kuijper kwam echter weder terug en ver stoutte zich bet locaal der Sociëteit binnen te dringen waarop bij vrij onzacht door den Kastelein buiten de deur geworpen werd, tot groot gejuich van liet verzamelde publiek, dat van nature geneigd is, Com miezen en dergelijk volkje te halen. Ook de heer Contróleur kwam later, onder 't genot van een glas groc, een kijkje nemen, om eens precies op de hoogte te komen van hetgeen er gaande was geweest; doch zon der gunstig gevolg voor de Miris. 6 Onlangs is een Opperwachtmeester van het garnizoen gecalangeerd door een onbezoldigden opzigter der jagt en visscherijwegens het af snijden der staart van een snoek die een gepatenteerd visscber ving bij welke vangst de krijgsman stond te kijken. Geen lust gevoelende om de boete 5 f 5 zoo maar direct te betalenis die hoogst belangrijke zaak voor het Kanlongeregt gebragt. Ingezonden In den zongenaamden Deventer Nuts-Almanakvoor dit jaar, uitgege ven bij den Heer J. de Lange, vond ik, onder meerdere fouten, twee grove onnaauwkeurigheden De eerste is, dat Jonkh. C. M. Storm van 's Gravensande er niet in voorkomt, als een der Directeuren van bet St. Elisabeth's gasthuis of Prov. Geneeskundig Krankzinnigen Gesticht, welke betrekking Z.Ed. nog wel degelijk bekleedt; en de tweede is, dat de oud-burgemeester Baron van Hoövell er niet als lid van den Stede lijken Raad in vermeld wordt, terwijl Z.Ed. daarin nog wel degelijk figu reert, immers tot October a. s. De verzamelaar zal omtrent dit laatste toch wel niet satgnek hebben willen zijn? Q. ingezonden Goedkoop geiicegBBïSïldeB. Rbumalieke lijders, welken de zoogenaamde modderbaden dienstig- zijn, kunnen die gratis bekomen, binnen de stad Deventer, alwaar ge legenheid bestaat, in de meeste straten, zich te kunnen laten nederzin- keu en wel in overjaritjen modder. Een Rhumatieke lijder. (Wij gelooven, dat bovenstaand koopje deze week opgehouden beeft door eene generale reiniging der stratenwaartoe de bemoeijingen van het geacht Sledelijk Bestuur liet meest hebben bijgedragen. De Redactie). WATERHOOGTE te DEVENTER, 's morgens 8 ure. 24 Jan. 26 palm 9 duim 25 28 3 26 28 0 27 27 5 28 29 Jan. 24 palm 7 duim. 24 0 MARKTPRIJZEN te ZWOLLE, 29 Januarij. TARWE: f 12.00 5 f 13.00. ROGGE: f 10.00 5 11.10. BOEKWEIT f 7.00 a 8.20. BOTER: ƒ16.50 5 ƒ16.75. GRAANMARKT te DEVENTER, 29 Januarij 1847. Er was heden weder een redelijke aanvoer van alle graansoortendoch alles was grif op te ruimen en verhoogde prijzen werden besteed. TARWE werd naar kwaliteit van 11.50 tot 13.00 verkocht. ROGGE meerder ter markot, doch meest geringe kwaliteit, heeft van 10.40 tot 11.25 p. mud opgebragt. Voor BOEKWEIT, welke niet elders opgehouden werd maar aan de markt kwam was van 7.60 tot 8.25 p.-mud te bedingen. GERST van 6.50 tot 7.00 p. mud te plaatsen. HAVER weinig ter markt, gold ƒ4.30 a 5.00. PAARDEBOONEN konden ƒ9.25 a ƒ9.60 opbrengen. GELE ERWTEN weinig aan tot 11.00 5 11.75 gedaan. BOTER: 1. soort ƒ15.50 a 15.75. 2. soort 13.00 a 14.50. Aanvoer 380 5 400 achtste Vaten of 7600 a 8000 N. P., de aanvoer van eerste soort gering. AARDAPPELEN 2.80 a 3.20 lot 3.50 het mud. Ter markt: ongeveer 15 mudden. GRAANMARKT te ZUTPHEN, 28 Januarij. Daar door de ingevallen dooi, de binnenwegen, in een' slechten toe-- stand zijn geraakt; zoo was lieden de aanvoer zeer middel ma ti^ daardoor het aanwezige tot verhoogde prijzen gretige TARW'Ë van f 11.75 lot f 13.00.,- ROGGE van f 10.75 tot f 11.£5.

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1847 | | pagina 3