NIEUWS- EI 25 Januarij 1847 N°. 4. ZWOLLE, öEVEVl'ESi Dit blad verschijnt geregeld alle Zaturdagcn. De prijs van het abonnement is voor ZwolleDeventer, Zutphen en Apeldoorn 73 cent in de drie maauden overal elders franco per post 87'/2 cent. Alle post kantoren nemen bestellingen aan. De prijs der Adverlenliën is van één tot vijf regels 30 cent, en 10 cent voor eiken meerderen regel, be halve 33 cent zegelregl bij iedere plaalsiug. De Advertentiën moeten vóór Yiijdag middag vier uur ter Drukkerij te Deventer zijn ingezonden. Alle toezendingen voor dit blad bestemd moeten franco geschieden, hetzij door bemiddeling der Post kantoren, of te Zwolle bij G. J. Schutte heven- Ier, A. Ter Gunnü; ZutphenJ. II. Wellink; ApeldoornB. Gunning. Mijnheer de Redacteur Eenige uwer lezers hebben ook kennis genomen van eene uit Deventer aan de Redactie van het dagblad Overijssel (zie No. 207) gedane vradg, met betrekking tot den nieuwen Burgemeester te Deventer en in t algemeen»of het wel wenschelijk en constitutioneel zou zijn, (lat een Burgemeester als door den Koning aangesteld, tevens lid van den Baad zij?" De Redactie geeft hierop een antwoord, dat veel waars bevat: maar wij kunnen echter niet geheel instemmen met hetgeen zij ten slotte zegt: niets inconstitutioneels is er vol strekt niet in te vinden," n. 1. in de benoeming van den Burgemeester tot Raadslid. Wij geloovcn dat het denkbeeld van inconstitutioneel zich niet bepaalt bij het strijdige met hetgeen eenvoudig bepaal delijk in onze Grondwet bevolen of voorgeschreven is; maar dat inconstitutioneel moet heetenalles wat strijdig is met den geest van constitutie in 't algemeen en met den geest van onze Grondwet en hetgeen het gezonde verstand uit de Grondwet moet ailciden. Loop onze gehecle staatsinrigting door, overal vindt men voor de wetgeving twee tegen elkander opwegende of opwe gen moetende magten. De Koning met (Ie btaten-Gcneraal de Gouverneur met de Provinciale Staten de Burgemeester en zijne Wethouders met den Stedelijken Raad: in een woord dus, de Koning of in persoon of vertegenwoordigd tegen over het'volk, altijd vertegenwoordigd. Wie die twee magten niet onderscheidt denkt inconstitutio neel. Wie dezelfde persoon in die twee magten ter zelfder tijd'aandeel geeft, handelt inconstitutioneel. In de steden ziet men evenwel dikwijls den Burgemeester en de Wethouders vertegenwoordigers des Konings tot leden van den Stedelijken Raad het volk vertegenwoordigende benoemen. In ons oog is dit inconstitutioneelen even onge rijmd, als dat men den Koning tot lid van de Staten-Gene- raai benoemde of den Gouverneur zitting en stem in de Provinciale Staten gaf. Die twee magten wel te onderscheiden en nooit met el kander in één persoon te vereenigenhouden wij voor con stitutioneel, en daarom passend in een land, waar eene cbn- stitutie, hoe gebrekkig ook, bestaat; en het is ieders pligt om zoo veel mogelijk te helpen waken tegen inconstitutionele begrippen. Wat vroeger de betrekking der burgervaders was, komt nu niet meer in aanmerking. De burgervader beslaat nu niet meer maar wel de burgemeesterrepresentant des Konings. Kleeft hij, die burgemeester is, constitutionele denkbeelden aan zoo veel te beter voor stad en volk; maar het verleide den kiezer niet, om inconstitutioneel daar tegen in te hande len door den waardigen burgemeester eene dubbele betrekking op te dringen, waardoor hij in eene valsehe positie zoude kunnen geraken. Meer redenen zouden er misschien op te geven zijn op dit punt. Dezelfde redenen zouden misschien op andere ver kiezingen toepasselijk zijn: doch genoeg Voor 't oogenbiik. Hoe wij onzen nieuwen Burgemeester achten als rnenscli en staatkundige, wij hopen, in 't belang van constitutionele begrippen, dat elk der vacerende raadsplaatsen door een an der dan den Heer van Logiieu vervuld worde. Zie hier onze meening, die UEd. in Uwen Kaleidoskoop gelieve op te nemen. Hebben wij gedwaald, zoo zal teregt- wijzing ons aangenaam zijndaar wij slechts waarheid en algemeen welzijn zoeken. Deventer, 21 Januarij 1847. Eenige slemgeregtigde burgers. De Drenlsche Courant, om zicli nog meer beminnelijk bij de andersdenkenden te maken vijzelt in haar No. 3 van 8 Jan. den heer van Hall hemelhoog op, naar aanlei ding van diens jongste redevoering bij de aanbieding van het budget, en houdt het alles voor echte munt wat Z. Exc. uitgekraamd heeft. Heeft dan de schrijver Br. de TV. Rolt. C. niet gelezen, waarin de oratie van onzen Minister-wijsgeer behoorlijk ontleed en toegelicht, of, zoo de Kamper C. het uitdrukt: »van alle sieraad in puris nalura/ibus (spier naakt) ontdaan wordt?" In die redevoering komt o. a. voor, dat er geen geheim bestaat bij onze financiën, en dat ieder, die maar wilde, den toestand onzer geldmiddelen heeft kunnen nagaan, maar het niet schijnt gedaan te hebben; dus met de woorden van Yader Cats .Wal baten kaars en bril, Als men niet zien en vil?" De Redactie der N. Iiolt. C.althans, heeft getoond wel eene brilen wel eene zeer heldere bril te hebben opgehad want zij bewijst, duidelijk en klaar, dat die zoo hoog opgevij zelde openbaarheid in ons financie-wezeneen bluf is. Wat zou het ook anders kunnen zijn, wanneer men bijna gelijk tijdig in de dagbladen leest, en bespottelijk genoeg ook in 't zelfde nommer der Dr. C.waarin de heer van Hall zoo woidt opgehemeld: De Minister van Financiën heeft aan de hoofd- en mindere ambtenaren der Directe Belastingen enz. verboden opgaven te doen aan boekverkoopers of andere personen vreemd aan de administratie. Kan men nu bij eenen Minister van Financiëndie zulk een besluit uitvaardigt, den wil van openbaarheid in finan ciële aangelegenheden veronderstellen Het is weer een nieuw bewijs voor het verlangen der Regering, om ook van dit gla- zenhuis de blinden nog digtcr te sluiten. In de Arnh.'C. van 19 dezer leest men: Men meldt uit Amsterdam, dat de Amslel-Societeil voor nemens zoude zijn eene keurige mailable of tenen gedenk- penning, ter cere van de voorstellers der herziening van de Grondwet en der zevenduizend Petitiónarissen te doen slaan en algemeen verkrijgbaar te doen stillen." (K. C.) (Daar wij dit berigt lat eerst in de Ooijevaar hebben aan getroffen, hebben wij er niet veel predict voor. Ook buiten leden der Amstel-Sociëteit dragen van dusdanig plan geene kennis).

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1847 | | pagina 1