ÜLettei'ssieuws. chm m gde«er I gYëü. lllli WAT MOET HET Z WAAKSTE WIG EN'! of wat is de Nederlandsche Burger verpligt aan zijn Vaderlandzijn Huisgezin en zich zeiven omtrent de Landverhuizing? Uitgegeven tot nut en voorlichting van t algemeen. Te Bevenler bij A. Ter Günne. Prijs 20 Cent. Bij de verschillende wijze, waarop thans over de Landverhuizing ge sproken en die voorgesteld wordt, kan het niet dan hoogst belangrijk zijn een onbevangen en onpartijdig oordeel deswege te vernemen. Wij geloovendat door bovengenoemd werkje hieraan voldaan wordt. Met een scherpen blik schetst de schrijver den tegeinvoordigen toestand van ons Vaderland en deszelfs vooruitzigten in de toekomst, «tiet verbond van aristocratie en regering (zegt hij) kan niet verbroken worden zon der hevige schokken te veroorzaken, waartegen het Vaderland niet meer bestand is, zonder duizenden ongelukkig te maken. En het is uit dit oogpunt, dat niemand, die op de teekenen des tijds let, hopen kan, dal er aan eene verbetering te denken is, die ziekte in gezondheid, verval in herstel, zou kunnen veranderen." Voorts vergelijkt hij den toestand van ons land met dien van N.-Amerika de vooruitzigten van den bur ger hier met die van den burger daór, en beveelt, ten slotte, ieder be langstellend vaderlander, regeringslid of burger, groot en klein, te on derzoeken, wat door de eischen des tijds verlangd wordt. liet verwonderde ons in bet laatste nommer van den Gids, bij eene overigens gunstige beoordeeling van dit werkje door S. V(issering?) de strekking van hetzelve, om de Landverhuizing naar N.-Amerika aan te raden, te zien afkeuren. De Heer V. wilde die naar onze koloniën ge leid hebben. Dat zulks voor het ader land wenscbelijk ware, stemmen wij gaarne loe; maar voor de Landverhuizers zeiven? Wij begrijpen het ons van den Jieer V. niet, boe bij 't met zijn geweten kan overeen brengen dezen een land dat genoegzaam onder een willekeurig bewind als een wingewest wordt uitgezogen, te willen aanbevelen boven eeri bloeijendonafhankelijk land, waar de vrije burger de vruchten zijner nijverheid zelf ongehinderd kan genieten, en die niet in eenegrondelooze schatkist behoeft ten offer te brengen. Wij bevelen het werkje aüe belangstellenden zeer ter lezing aan. De nieuwe wijze van nieuwjaarswensclien a Ia Handelsblad, zal 't volgende jaar in de Arnh. Ex-Min. Courant worden na gevolgd, Te Amsterdam is verschenen Satan, die wekelijks verhaalt, wat er bij dag, bij avond en bij nacht in de hoofdstad voorvalt. De bekende zaak van den Kapellaan Gepkens zal den 25 dezer voor den Hoogen Raad dienen. liet Hof van Z.-Holland heeft, het vonnis der lieglbank te Leiden beves tigd waarhij de hoofdlieden der Nachtwacht Robert en Bolstier ter zake van het doodhongeren eener vrouw in liet lJkhuisje te Leiden, elk veroordeeld werden lot 4 maanden zitten en f 25 hoete. De eiscli van hel Openbaar ministerie bij hetzelfde Hof, tegen een burgemeester, tevens Notaris en oenen Secretaris beschuldigd van valschheid in eene ver- koopsacle, en medepligtigheid daaraan, is niet minder dan het zwaaije.n van liet zwaard over het hoofd, tuchthuisstraf van 5 tot 20 jaar, enz. Uitspraak aanstaanden Maandag, 18 dezer. Uit Hulst (Zeeland) wordt geschreven, dat men ten platte lande op sommige hoerenhofsleden aan meer dan 140 bedelaars op eenen dag aalmoezen heeft moeten uitreiken als geschiedende liet bedelen met bedreiging, en veel stoutmoedigheid. Marquis de Thoi;ars is den 8 dezer Ic Tilburg gearriveerd, waar hij 5 dagen in een hok van Ier naauwernood 2 El in vierkant heeft gelogeerd Den lBden is hij le Breda aangekomen, en zou naar Bergen op Zoom ver trekken. Hij zal bij inteekening uitgeven een verhaal van zijn wederva ren bij zijne arrestatie, zijn transport en verblijf in de gevangenissen welke hij op zijnen weg heeft betrokken De Rijks-Kassier in 't Ar rondissement Leeuwarden heeft voor 1,500,000 aan oude guldens en halve guldens ingewisseld. De Agent van 's Rijks-schatkist te Groningen ruim die som. De Heer J. A. N. Moorrees te Deventer heeft 150 bunders heidegrond aangekocht, gelegen tussclien Apeldoorn en Deven ter, tegen van den gewonen prijs, met belofte om dezelve ten spoe digste in bouw- en weiland 1c herscheppen, en daarloe hij voorkeur Apeldoornsclie arbeiders en werklieden le bezigen. Volgens het dagblad de Tijd, zou de bekende zaak van don Bisschop Grooff geschipperd zijn en Mgr. eerstdaags, als visitator aposloliek naar Suriname vertrekken' terwijl Z. H \V. een Coadjutor zou worden gegeven welke het vicariaat van Java zal besturen. Volgens hetzelfde blad is de President van het groot Seminarie in de Hoeven, de Zeer Eerw. Heer van Dijk, benoemd tot Bisschop van Adras in parübus infidelium en levens tot Coadjutor van Mgr. van Ltardanie. Het Jubilé, door den nieuwen Paus ter ge legenheid zijner verheffing lot den Pausselijken zetel uitgeschrevenzal aanvangen voor ons gehcele land op Zondag 23 dezer. De Enschede- sclie Nimrods hebben in 't jongste jagt-saisoen 1054 hazen geschoten en gevangen door de lange jagt met vier honden 86te zamen 1140 (of eigenlijk 2280) langooren ongerekend de vangst van slroopers.Te Berlijn delibeert mm over eene belasting op liet Wild. Hel hert zou met 2 Rth.daniwild en zwijnen niet l'/3 iitll.liet ree met 1 Rlh. en hazen niet 3 Sgr. worden belast. Aan zoodanige belasting hebben onze landsvaderen renonce, want zij zeiven zouden liet meest er door te lijden hebben, zoo wel niet ligclianielijk, dan tocli finaiiliëel. Te Aken is bestolen lot opheffing van den accijns op het gemaal, en dc daardoor aan de stedelijke kas ontvallende som van 11,000 l\th. door een omslag naar liet vermogen der ingezetenen aan te vullen, Te Kampen zijn thans 400 stads-arbeiders aan 't werk, die van 35 tot 50 cent daags verdienen. De berigten uit de Iersche provinciën zijn treuriger dan ooit; alleen in 't kerspel Skulgraafschap Cork zijn in de laatste week 25 personen per dag van honger gestorven. 150,000 armen in Oost- Vlaanderen ontbreken voedsel, kleeding en brandstof. Tc Goor heeft men den 8 dezer in een sloot een lijkje gevonden van een pas geboren kind, in een doek gewonden en met een- touw aan een boom vastgebon den door ren bijt onder liet ijs geschoven. Men zegt, dat de moeder eene jonge Israelite Jumtu Cbij herhaling heeft getracht zicli van liet leven le berooven. Jn t Kanton Freiburg is alles in rep en roer. Prins Albert van Pruissengemaal van Prinses Marianne is van zijne Egyptische reis den 3 Jan. te Triest gearriveerd. - De Konimr der Franschen liecfl eene Troonrede gehouden, die er ^eheci anders uit°- fetai!s-i\i<i*isws vaas l>evenêer. 1. Public,;lie van Burg. on Weill. Herinnering aan de bepaling der TVet op de Personele Belaslirig, naar tijdsgelang en de suppletoire aan giften, en wel speciaal aan dc art. 37 en 42. 2. Idem. Kennisgeving, dat J. W. Klein, verzocht heeft eene sfag- terij te mogen uitoefenen, in liet huis No. 1712 in de Lange Bisschop straat, en'dat bezwaren daartegen vóór den 22 dezer ter Secretarie moe- ten kenbaar gemaakt worden. 3. Onze nieuwe Burgemeester, de Heer Mr. U. van LociiEnr, heeft jl. Maandag voor liet eerst, den Stedelijken Raad gepresideerd en daarbij eene sierlijke en hoogst belangrijke aanspraak gehouden, welke door het oudste Raadslid (in rang), den lieer Mr. M. E. Hoock, is beantwoord geworden. Kaar helgcen wij van de rede des lieeren van Loguem vernomen heb ben zon het zeer wensclielijk zijn, wanneer Z. E. Ach tb. besluiten kon aan dezelve volledigepubliciteit te geven, waartoe ook eenige Raadsle den hem dringend hebben uitgenoodigd. 4. In ons vorige nommer, in 't artikeltje Stadsnieuws No. 6, over de ui Idee ling van Warme Spijzen, staat abusivelijk. »Deze wéék zijn gratis uitgedeeld 450 en verkocht 300 portiën." Dit aantal is het be drag geweest op elk der drie dagen van deeling en verkoop, zoodat het cijfer driemaal grooter is, en het totaal der purliën in die week bedra gen beeft 2250 pl. min. - Thans echter worden op elk dier dagen 800 portiën afgeleverd, waarvan 250 verkocht. 5. Het Concert ten behoeve der Armen, gisteren avond door het Muzijk-gezelschap, onder de zinspreuk »Ald,>ende leert mcw" gegeven, was zeer druk bezocht en heeft ruim f 200 opgebratn. Woensdag avond 11. heeft de opening van den Cursus over de Volkshuishoudkunde (zie ons vorig nommer) plaats gehad. Een zeer talrijk publiek uit alle standen, zoowel Le den van 't Nut als anderen, bewees de algemeene belangstel ling. Na eene korte inleiding door den Heer Mr. J. 1\ G. Moorrees werd de leiding! voor dien avond door den Heer Mr. A. J. Houck op zich genomen, en alzoo behandeld het Eerste Hoofdstuk der Beginselen der Volkshuishoudkunde naar Say (waaruit Piijkdom bestaat cn wat Waarde is.) Eene me nigte op- en aanmerkingen van onderscheidene hoorders ge tuigde van de naauwlettende opmerkzaamheid en verleven digde het onderhoud terwijl de Heer Houck die op eene zeer gepaste wijze beantwoordde. Over 't geheel komt de Com missie, cn den Heer Iiouck voor dezen avond in 't bijzonder, alle lof toe voor de zeer doelmatige en gepaste inrigting. De Vergadering gaf dan ook bij den afloop door levendige toe juiching hare tevredenheid te kennen en wij twijfelen niet of deze instelling zal hoe langer zoo meer eene verdienstelijke bron zoowel van nut als genoegen worden. Men meldt onsuitZutphen, d.d. 14 Jan.: Het berigtjn de Kamper Courant over een oud predikant alhier, is geheel bezijden de waarheid. Zie hier wat eigenlijk van de zaak is: G. J. Schothorst is de naam van den overleden emreitus-predikanldie sedert 1833 hier woonachtig was. Hij was vroeg'cr in werkelijke dienst, eerst le Meeteren en later lot zijn eme ritaat loc, predikant te Ede. 't Is waar, dat hij en zijne kinderlooze gade veel geld bezaten en beide hoog zuinig waren, ofschoon de vrouw het meest door den geldduivel gekweld werd. De gemeente Ede scheen hem moede le zijn en liet (terwijl zij wist dat de Domenie en de Dorue- nies juffrouw ijsselijk bang waren voor bi-and) een hooiberg bij de Pas torie zetten, waarop bij als leeraar bedankte en hier te Zulphen kwam wonen. Een groot jaar geleden is zijne eebtgenoote subiet aan eene beroerte gestorven, cn bij zelf, ook aan eene beroerte, op Maandag den 4 dezer, na nog 's avonds bet biduur voor de uitbreiding des evan- 'geliums onder de heidenen bijgewoond le hebben. Dat men in zijne na latenschap zoodanige antieke schatten zou hebben gevonden als de Kamper vermeldt, is slechts eene gefingeerde aardigheid. De Heer Notaris Lu- Lors, de executeur in zijnen boedel en die ook vroeger dien der vrouw heeft beredderd zal liet althans beterweten Wij kunnen er nog bijvoegen, dat de lieer Schothorst, boewei een oud en stijf man, na den dood zij ner vrouw er beter van leefde dan vroeger. Heden morgen hebben de Afgescheidenen alhier de zoogenaamde Blaauwe of Polksbroeker Apostolische kerk verkocht aan een' tuinman, die reeds vroeger den tuin aan dat gebouw beboorende, had gekocht, en er nu zeker een koestal van zal fabriceren." WATERHOOGTE te DEYEN1ER, 's morgens 8 urëT 10 Jan. 22 palm 3 duim 23 23 21 Jan. 20 palm 6 duim. 19 5 ziet, dan de Ministers in andere landen ze fabriceren. In den Haag hebben jl. Maandag de boekdrukkersgezellen liet jaarlijksche Kopperfeest plPfO't» gevierd en t )t 's morgens ten 7 ure vrolijk doorgewerkt. Acht en zeventig personen te Noodeloos, een dorp van 700 zielen, ver- koopen bun boeltjes, om legen 't voorjaar naar Noord-Amerika te trek ken. Er zijn landbouwers onder, welke zelfs twee meiden tegen .boog loon gebuurd hebben, om bun aldaar te bedienen. Meer dan 9000, zeggen de landverhuizers zeiven, hebben zich nu reeds aangemeld, om zich derwaarts le begeven. De Reglbarik le 's llagc heeft voor het stelen van een tros druiven door een jongetje van 11 jaren, maar 177 dagen gevangenisstraf te veel gevraagd, liet Prov. llof begreep, dat drie dagen genoeg was, maar zes maanden te veel. De Ooijevaar zegt, dat ruim de helft de geabonneerden op de opregle Haarlemsche Courant, sedert de dagelijksche uitgave van dat dagblad bun abonne ment hebben bedankt, en dat ook de llaagsche Nieuwsbode met Janu- arij ruim 100 ahonneés zou verloren hebben. Dit laatste is stellig niet waar; want de Bode moet nooit 100 abonnés geteld hebben. Ook ver telt O., dat er eerstdaags nog een nieuw Oppusilje-blad in de Residentie zal worden uitgegeven, geredigeerd door eenen voornamen regtsgeleerde.

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1847 | | pagina 3