mm ïfllEPira &wM NIEUWS- El 1 I IP ADVERTENTIE-BLAD. 1 G Januarij 1817 K°. 5. Él ÏW91LE DEVENTER Dit blad verschijnt geregeld alle Zaturdagen. De prijs van het abonnement is voor Zwolle, Deventer, Zutphen en Apeldoorn 73 cent in de drie maanden overal elders franco per post 87cent. Alle post- kautoren nemen bestellingen aan. De prijs der Adverlentiön is van één tot vijf regels 30 cent, en 10 cent voor eiken meerderen regel, be halve 53 cent zegelregt bij iedere plaatsing. ZCTPHEJVAPETöOOEi\. De Advertentión rooetcD vóór Vrijdag middag vier uur ter Drukkerij te DevenUr rijn ingezonden. Alle loerendingen voor dit blad bestemd moeten franco geschieden, hetzij door bemiddeling der Post kantoren of te Zwolle bij G. JA Scnorrn Veren ten, A. Ten Guvse; Zutphen, J. II. Melliks; Apeldoorn, B. Gnanrae. In de buitengewone vergadering der Prov. Staten van Overijssel op j.L Woensdag, den 13 dezer, is, o. a. ingeko men eene missive van het Prov. Geregtshof in Overijsselmet eene aanbevelingslijst van zes candidaten bij dc vacatute door de benoeming van Mr. P. A. van Steenbergen in den Hoogen Raad, en met verzoek om bespoediging wegens drukte van werkzaamheden en ziekte van cencn raadsheer. Op die lijst stonden de 1111. Mrs. l. D. H. Wicherlink, 2. L. J. Rietberg, 3. J. J. H. de Rrüijn 4. H. Kronenberg, 5. Jhr. J. W. van Iiiije Hannes, en 6. G. D. Ribbius. De 51 presente leden gingen nu over tot het stemmen op drie candidaten tot de voordragt, waaruit Z. M. eene keuze zal doen. De uitslag is geweest volgens onderstaainle^tabe!^^^ TOT 2 len 3Jeu (Iflad.- Candidaat. Op de H.H. Mrs. D. H. Wicherlink, adv.-gen. te Zwolle, L. J. Rietberg, regtcr te Zwolle, G. A. IJssel DE Schepper, advocaat en notaris te Oist II. Kronenberg, kantonregter te Vol- lenhove Jhr. J. W. van Thije Hannes, officier te Almelo, J. J. II. de Erltjn griffier bij 't ge regtshof te Zwolle, J. C. Bijsterbos, raadslid en advocaat te Kampen D. H. Baron Bentinck tot Nijeniieis kantonregter te Raalte, II. Ja'cobson, pres. der regtb. te Almelo C. Slimttenbree subst.-griffier bij de regtbank te Zwolle F. G. Houck, regter te Deventer, M. L. Tijl procureur te Hasselt C. A. van Menster Jordens officier te te Deventer G. D. Ribbies subs.-offieier te Zwolle Blancobrie fje? Zoodat gekozen zijn tot lsten Candidaat Mr. D. H. Wicher link, tot 2den Candidaat Mr. II. Kronenberg, tot 3den Candi daat Mr. J. C. Bijsterbos. Op het einde der vergadering beeft de heer van Roijen Z. Exc. den Voorzitter geïnterpelleerd over het Reglement ean Orde, verleden zomer door de vergadering opgemaakt. Candidaat le. 2e. 3e 21 -24 28 13 15 17 l 51 51 51 51 51 thans stond. Het geene en dat hijook van aan de verga- van ware ingeko- zijne vraag tevens was onderworpen,, natuurlijk (Iaau Ilij wensehte te weten hoe het daarmede antwoord van den Gouverneur wasdat er hoegenaamd beslissing van den Koning was ontvangen zonder er om verzocht te zijner kennis dcring zoude gegeven hebbenzoo er iets men. Nader zeide de heer van Roijen bij bedoeld te hebbenof het aan Z. M. De Gouverneur gaf ten antwoord, dat het Z. M. was onderworpen. Onder de 14 regtsgeleerden waarop door de Staten gestemd is, zijn dit dus maar 4 Zwolschenmaar 2 eigenlijke Zwolschen van afkomst. Heeft dan eene Staten-vergadering nog breeder eri ruimer' blik dan een Geregtshof? De helft dier 14 zijn geboren üeventersehen. Twee slechts wonen er nog van te Deventer. De andere vijf hebben er uitgemoeten omdat de hekken verhangen waren. Men ziet, dat de hoofdzetel der provincie ten minste met verlegd had behoeven te worden om "ebrok aan personeel elders. En dan stemt nog niemand op eenen candidaat voor 't Hof, of er moet eenig uitzigt be staan dat hij zich naar Zwolle zoil kunnen en willen ver plaatsen. 't Is sterk, als zoo gestemd wordt door eene ver gadering, waarin Zwolle zoo vele vertegenwoordigers heeft. Men zie de lijst maar naof niet vrij wat meer dan een derde der leden in de prov. Staten bezorgd zijn die met der daad of met hart en ziel Zwolschen zijn. Zwolle is het cen trum der spinneweb, 't is 't ware plekje voor liefhebbers van tractemcnten. Daar kunnen de ridderschap en de platte lands kiesdistricten altijd wel te regt als er een lid in de Sta ten moet zijn, en die behoeft dan zoo vei niet te icizen. Hoe Rietberg zoo met 8 stemmen hoogstens? Hij, de be kwame en geoefende regter, de man uit het volk, ongejonk- heerd, ongeridderd; hij de Overijsselaar, ja de Zwolschman. Is het om landskinderlijkheidof om wat anders? Heeft bet bof van Overijssel 't zoo druk? Om de Miris- appèllen uit Almelo? Ja, een raadsheer ziek, eene vacature, en dan nog wel ten minste een paar heeren die zeer bejaard of krokkel worden. En geene plaatsvervangers. Bij eene regt bank zijn drie plaatsvervangers al somtijds weinig genoeg. Men valt wel van 't eene uiterste in 't andere. Om inaino- vibele regter» te hebben, vertrouwt men ook nog onze be langrijke appèl-zaken aan patiënten op den aftogt. Zouden er plannetjes geweest zijn om den Almcloschen Of ficier naar elders, en een ander in zijne plaats te helpen? Welnu, die kans is nog niet geheel verkeken. De Gouveneur heeft niet alle ge wensehte bezadigdheid en welwillendheid antwoord gegeven np het interpol van van Roijen, omtrent het Reglement van Orde. Men kan er nu een raadseltje van maken, 't Is den Koning onderworpen, en evenwel niet door den Gouverneur geteekend. Daar 4s Ramberg wel bij nood:g. om het mirakel te expliceren.

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1847 | | pagina 1