ISé ¥l2sslBïgscfee €!®5u*an4. kcr in aanmerking is gekomen Jhr. Teding van Rerkiiout welke -sedert cenige jaren zijn winterverblijf, dus zijne voor naamste vestiging, uit Olst naar Deventer heeft overgebragt. Ook vroeger had hij veel betrekking op deze stad. Niet, dat hij de eenigc zijn zou, te Deventer voor het vacante lid maatschap der Staten geschikt. Maar hij is lid dier Staten geweest, en lid der Gedeputeerde Staten. Hij heeft als zoo danig zich naar zijn beste vermogen van zijne pligten gekwe ten en de algemeenc achting genoten. Op eenènhetzij dan goeden of kwaden dag, is hij er uit geknikkerd, ol', naar meri wil en het niet den kunstterm uitdrukt er uit geveld- xraehterd. Welzal men vragen, was dan het kiesdistrict, waar ook het beschaafde dorp Olst onder behoortzoo stom om niet in te zien, dat liet somtijds geen kwaad kan., een lid van Gedeputeerde Staten onder zijne inwoners of buren te tellen? Och, misschien zijn er toen in Olst wel zulke be- langeloozc menseden geweest, die zoodanig voordeel verachte lijk versmaad hebben. Er wordt zelfs wel gezegd dat de boeren in het denkbeeld geweest of, gebragt zijn dat Jhr. van Berkhout twee betrekkingen haddie van Statenlid en die van Gedeputeerde; en dat men hem wel geene ondienst zou doen met hem van de eerste vrij te laten. Ons voor treffelijke kiesstelsel schrijft meer kiesverstaud aan de boeren toe, dan aan de stedelingen. Intusschen zou het ons niet verwonderen, dat nu onze Stedelingen, zoo zij kicsniondig waren geweest meer dan die ééne stem op den opregten en welgczindcn uitgeveldwacklerdc hadden uilgebragt, al staat hij juist niet als haantje vooraan onder de vanen der oppositie. Mogelijk heeft de Raad hem meer beschikbaar willen laten om bij de eerste gelegenheden in haar midden geplaatst te worden. Waarschijnlijk door de koude afgeschrikt rijn de meeste leden der Tweede Kamer stilletjes te huis gebleven toen zij jl. Dingsdag Si» Dec. in de Residentie moesten bijeenkomen om ken nis te nemen van het gefabriceerde Bujdet over 1843 1849, en om daarbij ZExc. van Hall te houren oreren. Niettegen staande de onvoltalligheid der vergadering heeft Minister Klo ris, op last van Z. M. de begroeiing aangeboden, bedra gende maar eventjes: over het jaar 1848 71.573.436.76V2 1849 f 71.1 18.16'/2 Hoe naauwkcurigtot op een halve cent na berekend! Met gal het talent, dat. de Hemel hem geschonken heeft," heeft ZÉxc. die (lillen trachten te vergulden en smakelijk, te maken, ten einde ze geslikt zullen worden. u Een dag na Onnoo.ele Kinderen (28 Dcc.) zullen de ver tegenwoordigers der onnoozele kirid&ren te 's Gravenhage ver gaderen, om alweder proeven van hunne onnoozelheid aan Europa te doen zien zegt de Zierikzeesche Nieuwsbode. Wij vernemen, dat 243 landbouwende grondeigenaars, uit de Neder-I.ctuuc een adres aan Z. M. hebben gezonden tegen de afschaffing of wijziging der Graanwet. Zij schijnen van m-ecning, dat het ten voordeel® van 't algemeen strekt duur brood te eten. Liever echter dan Salomo (dien zij hierbij aangehaald hebben dnch wiens wijsheid niet op hen ovcrgcëi fd schijnt) hadden zij zich in de eerste beginselen der staatshuishoudkunde- moeten onderrigtcnen zij zouden zich zeker over hunnen wensch geschaamd hebben. Zoo bevattm de Staatshuishoudkundige drogredenen van Rastiat een adres aan de kamer dei Gedeputeerdenvan de fa brikanten van smeer-en waskaarsen lampen kandelaars, straat lantaarns, snuiters, dompers, en van de voortbrengers en han delaars van vetolieharstalcohol en in het algemeen van alles wat de .kunstmatige- verlichting betreft, houdende ver zoek eei-e wet uit te vaardigen, die de sluiting, gedurende den dag, beveell van alle vensiers., luiken, blinden, in één woord van alle openingen, gaten, spleten en scheuren door welke het zonlicht in de woningen dringt, tot groot nadeel der takken van nijverheid, door Adressanten uitgeociend en .wclkq,, zonder beschermende regtenniet tegen het zon licht kunnen concurreren. Waarlijk, het licluwscfae adres levert hiervcn ecu waardig pendant! 'De lieer van Bevervoorde is den Sstcn December, toen hij zich nog in de gevangenis bevond, aldaar verschenen voor den regler-commissariswegens een derde reglsgeding waarmede zoowel hc't weekblad de Burger als de markies de Thoüars bedreigd worden op giond'vau de eerste advertentie in No. 12 van dat blad, en het Iste ingezonden stuk in No. 18, beide -van den marquis'afkomstig, welk schrijven zich zekere kandidaat notaris J. E. Bseen der zonen van den berucht geworden Kantonreglcr J. B. moet hebben aangetrokken. De uitspraak in de beide eerste reglsgedingenis acht da"cn uitgesteld en zal nu op aanstaanden Maandag plaats hebbern Men schrijft uit Groningen aan liet Handelsbladd. d. 25 Dec. het volgende«Sedert eenigc dagen heeft alhier cene geheel nieuwe en onrustwekkende manier van bedelarij plaats. Een groot aantal werkliedenzich te vergeefs oni werk vervoegd hebbende bij een' ot meer Wethouders dezer stad, trekken in heele zwermen de stralen rond, alle huizen langs, om gezamenlijk een penningske voor een bete broods op te zamelen, ieder ingezeten- zoekt zich naar zijn doen zoo goed mogelijk van die lastige bezoekers al te maken." De Kamper Courant van jl. Donderdag laat hierop volgen «Volgens een geloofwaardig bcrigt uit Groningen zijn aldahr kogels met kruid aan 't garnizoen uitgedeeld, o.m de drin gende hongerlijders des nooils in bedwang te houden. Wij kennen builen Groningen oenen Wethouder', die niet dan (lij dringende noodzakelijkheid stads-werklieden aanstelt, van liet principe uitgaande, dat vast. werk le geven, de hu welijken onder den minderen stand bevordert. en dienten gevolge de armoede nog meer doet toenemen. Mogt de man aan hetgeen ilians te Groningen voorvalt zich spiegelen Men zal zich herinneren, dat de zeer geachte Redactie der Flissingsche Courant in der tijd krachtig hare stem verhief tegen liet teekcncii op de beruchte Vrijwillige Leening, daar zij begreep, dat het niet volteekenen van dezelve het middel zou zijn om de Regering, die daardoor in totale vergeiegen- heid zou gebragt wordente noodzaken tot de zoolang ge- wenschte en zoo dringend noodzakelijke hervorming' onzer el lendige staatsinstellingen over Le gaan. Toen die fatale leening nu, door kunst- en vliegwerk, volkomen slaagde, werd de Redactie moedeloos en als verslagen. Zij zag geene redding meer en zweeg nu. Dit jaar echter, bij de ongewone moedige houding van som mige provinciale staten, bij liet ontwaken van den publieken geest hier en daar en speciaal in do hoofdstad des rijksbij de keuzen van vrijzinnige mannen tot kiezers en het nog on gehoorde officiële openbaar maken van den uitslag der stem mingen kreeg zij weer moed en begon op nieuw in waardige, krachtige taal hare meening in belangrijke hoofdartikelen le uilen. Dit verheugde de liberale partij voor wie zij eene ge- wiglige steun was. Maar het duurde, helaas, niet lang, of zij verviel weder tol hare vorige stilzwijgenheid. Thans vult z:j weder hare kolommen uitsluitend met gewone nieuwstij dingen, ingezonden stukken, gewoonlijk van locaal belang en met mengelwerk, int andere bladen overgenomen. Wat de oorzaak zij, waarom de Redactie thans niet meer haar eigen gevoelen mededeelt, kunnen wij niet gissen, maar houden ons verzekerd, dat de goede zaak, die de oppositie zich voorstelt, er niet bij wint en het den mannen van vooruitgang innig, leed doei. Mogt zij zich spoedig weer doen hooren! Mijn fleer de Redacteur! Ik ben gewoon het verschuldigde aan de Miris prompt te betalen; hoe hard mij het ook moge vallen, steeds het mijne voor eene bodemlooze schatkist te moeten aandragen. Zoo had ik in October reeds negen termijnen van de grondlasten we gens mijn huis, aangezuiverd en meende in alle npregtheid des harten, dat het betalen van den laatsten of tienden termijn vroeg genoeg zou wezen op het einde van December, daar toch met den laatsten dier maand het loopentle jaar eerst eindigde. -Maar. ja wel! liet was den 5den December, den dag vóór Sr Nicola as dat ik een bezoek kreeg van een mijner vrienden, zijnde een bekend Zaakwaarnemer. Ik dacht in mijne onnoozelheid, dat. hij de klompjes cf' schoent jes kwam zetten voor zijne lieve kindertjes; maar, o jémeni! hij kwam in kwaliteit van Deurwaarder van den hoer Ontvan gerwelke functie hij levens met nog ccriige andere publieke betrekkingen volijverig waarneemt. Hij reikte mij met eene eigenaardige vriendelijkheid eene zoogenaamde, «'Waarschu wing' over, kostende 5 cent, waaruit* ik verstond, dat de verschenene grondlasten binnen de drie dagen moestén betaald worden, maar ik begreep volstrekt niet: 1J dat ik in de ter men viel deswege aangemaand te moeten wordendaar de resterende laatste termijn eerst den laatsten der maand zou vervallen, en men toch Wel niet kon vorderen, even als in eene eötnedie of in een bordeel, on; vooruit, te betulcn2° kon ik niet begrijpendat, ingeval ik soms mij had vergist, gedwaald had, mijn vriend mij dan niet als zoodanig vooraf gewaarschuwd zou hebben, wat, zoo ik meen, van wege het Kantoor, omtrent zon velen, die maanden ten achteren zijn en met veel aanzienlijker sommen, zou geschieden. Ik begaf mij nu dadelijk, vrij opgewonden, naar liet Kan toor 'van den Ontvanger, en vraagde of dat geen abuis was geweest? Men antwoordde mij: «Wel neen! dat moe.

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1847 | | pagina 2