ESoe kasi liet TcramSercii! CJe25$cï!g«ïe EterigteES. Ons komt het wenschelijk. \oor, dat de heer Gouveincut de Commissie reveelt de namen der schuldigen te noemen, en hen geregtclijk te vervolgen. Z. Exc. is, ons bedunkens, weinig dank verschuldig de Commissie, die een besluit uitloktwaarvan de uitvoei'^b onmogelijk is, al rijn ook Burgemeesters daarmede belas Overijssel 14 Dcc. Ingezonden Ons dunkt, de kantonregter van Ommen en de marquis de Tiiouars moesten nu de 7,aak maar afdrinken schoon wij n°n eer zouden geloovcn dat de kantonregter zich in eene as t„e zaak had incompetent verklaard, of het onklare nog eens door elkander had geschud, dan dat hij er op gesteu z°u zijn om te moeten borrelen. Die winterreis van de hannover- sche grenzen naar Zierikzee, dat nachtverblijf in r'aar soort van logementen, dat reisgezelschap niet sabels en stokken, moet alles medewerken om s regters hart tot vei zoening te stemmen Inderdaad is het de vraag, of de marquis, de wel bekende marquis, hem eene grootere dienst had kunnen doen. Juist die zwartmakcrij heeft den regter in de gelegenheid ge steld om zich verdienstelijk te maken door een klagte tegen de drukpers; wat blieft je? Als nu zijne loopende vijf kan- tonregters-jaren om zijn, wordt hij zeker weer aangesteld, nok met bevoegdheid om een uur drie vier van Ommen tc re sideren al ware het alleen omdat ook hij nu een martelaar is onder de drukpers. In het Tielsche Weekblad wordt specifiek uitgerekend welke som eene belasting op de Speelkaartenin navolging van Pruisscn, bier te lande wel zou opbrengen. Het schat het aantal spellen, dat jaarlijks hier verbruikt wordt op 15 milliocn, zoodat, wanneer het Gouvernement een stempel van 15 cent op elk spel kaarten liet drukken, de opbrengst niet minder dan f 2,340.000 zoude bedragen. Het zou voorze ker eene belasting zijn op een artikel van louter weelde, on eindig billijker dan dieöp het gemaalen voornamelijk op die der Rogge, welke in 't bijzonder den bchoeftigen sland drukt. Mogt Oom Floris dit eens in rijpe overweging nemen! Eene opmerking. Vóór en gedurende den Belgischen opstand stond de naam van liberaal in een zeer slecht blaadje; de oppositiebladen werden verfoeid, ja ter naauwernood durfde men op publieke plaatsen de Arnhemsche Courant in handen nemen. Hoe is dit alles veranderd! Thans spreekt men met achting en eer bied van een liberaal man, en beschouwt den ministriëleden man van 't noodlottig behoud, als vijand. Men leest thans met. geestdrift en schier uitsluitend de vrijzinnige bladen, die zich met eiken dag vermeerderen en vergrootcnterwijl de ministriële voortbrengselen der pers, uit vrijen wil of toege negenheid, door niemand worden gelezen, en zich niet dan door kunstmiddelen kunnen staande houden. Het woord ministerieel klinkt thans reeds even behagelijk als de naam van Commies Tc Eilirnburg is eene fabriek mei 50 werklieden bezig ter vervaardi ging van nieuw-modisclie doedelzakken. Eenige ossen van Prins Al- bmut zijn bekroond geworden, alsmede eenige staatslieden van Willem II. door den Russisehen Ozaar. Nabij Praag lieefl een Graaf zich aan een boom opgehangen. l>e Nederlandsche Graven worden op andere wijzen verhoogd. De Koning heeft df. Koning de doodstraf kwijt gescholden. Ilij zal nu le Dordrecht, hij wijze van genade, worden gegeeseld en ge brandmerkt met den strop om don hals gevolgd door twintig jaren tuchthuis- De vier overige mede ter dood veroordeelden schijnt n aan zulk eene genade nog weinig zin te hebben. De Keizer aller Russen beeft onzen, finnntiëlen Minister van Hall de orde van den Witten Arend geschonken. Zou het eerie fijne satyre van den Czaar zijn geweest? Men weet de Arend is een bekende roofvogel. Ook wegens dal voortreffe lijke tractaat met Rusland gesloten, (Vide Amh. C.) beeft Baron Molleiïüs van den Keizer «Ie orde van St Anna 1. klasse bekomen. (Zou er hier niet wal van St. Anna ontlerloopenen ten overvloede nog van Willem II- het grootkruis van de Eikenkroon. In drie maanden tijds is een nieuw liberaal Wvtboek van Slrafregt in den Kerkdijken Staat klaar gekomen. In Nederland arbeidt men er reeds drie en dertig jaren aan. Voor alle goede dingen schijnt het hier hel land van hel dolce far niente. De Beij van Tunis heeft aan Giüzot een paar pantoffels geschonkenrijk versierd met diamanten en aan zijne dochter een paar •kostbare armbanden, doch de Minister heeft ze dadelijk terug gezonden met het berigt, dat hij niet gewoon ,was geschenken aan te. nemen en de vriendschap van den schenker hem genoeg was. Z. M. heeft den 15 dezer precies drie dozijn beunekiekers gepensioneerd. Mogten er gccne nieuwe apostelen in de plaats gesteld worden! Bij 't Prov. Bestuur van Friesland is een plan aanhangig om behoeftige huisgezinnen op hei develden le koloniseren. Wie geld over heeft voor indijkingen, ontgin ningen, enz., waarbij, kapitaal en matige rente verzekerd blijvende, de armoede werk vindt, schrijve aan A. P. (adres ter Stads-drukkerij le Amsterdam). Tc Rotterdam moeten voorlaan, wanneer de straten besneeuwd zijn, alle paarden 2 Iuidklinkcnde bellen dragen. Te Rees in Pruisscn schijnt hel snoeijen onzer munt in 't groot gedreven te wor den. Twee handlangers van daar zijn gepakt wegens het in omloop brengen van schandelijk gesnoeide oude guldens en kwartjes. Men schijnt het thans op de armbussen in de R. C. Kerken gemunt te hebben; die te Coevorden Arnhem en Terborg zijn gruwzaam besloten. De Kamper C. No. 993 spreekt van «kerkelijke insecten." Een drukfout of ui'' Te Hilversum zal een tolgaarder huwen Bruid en Bruidegom hebben elk maar één been. De lieer Dr. J. Hoffmann le Leiden is door Z. M. benoemd tot Translateur voor het Japansch hij onze Regering. Inmiddels is hij te Lohden op zeer voordeelige \oorwnardentot Professor in die taal be roepen. Dij moei de eenige Europeaan zijn, die het Japansch meester js, Alleen de balaillons van het 3de en 4de regement infanterie zul len met Mei a. s. van garnizoen veranderen. De kavallerie houdt plaats rUSt Te Mep pel wordt van stadswege 't roggenbrood voor niet be deelde bchoeftigen verkrijgbaar gesteld voor 25 Cent de 3 Ned. pon den pe jy. Holt. C. van 15 Dcc. toont zonneklaar aan, dat bet Jour nal de la Huge een kapitaal mispunt is, dat intussclien een boel geld kost. De talenten van den eerlijken Boks, die zoo consequent de bclan- {rcn der Regering verdedigt, moeten immers op prijs gesteld worden Éen Fransch dagblad deelt de correspondentie mede van onzen Koning met den K.izer van Japan. Volgens dezelve schijnt bet laatstgenoemden niet te sclidmeren. Het aardappelen-oproer le Bern beeft 42,000 fr. gekost waarvoor men 6,000 zakken aardappelen bad kunnen koopen. De Slads-arbeiders te Kampen zijn bezig geweest met bet vervoeren der sneeuw op karren. Twee trokken aan een touw, twee hielden er de handen aan, twee duwden de kar voort met de pink en de voorste Mn- gcr en twee liepen er achter om de stukken ijs op te rapen die er af vielen. Aanstaande dingsdag zullen de leden tier Tweede Kamer even tjes bijeenkomen om kennis le nemen van de Staatsbegroting voor 1848—1849. Eerst in Februarij zal de komedie weder beginnen. De upregte Haarlemmer zal van af Januarij dagelijks verschijnen, behalve op den Christelijken sabbat. Men meldt ons uit Zutpben»Ter gelegenheid van 's Konings Ver- jaarsdag wertl den Pontonniers door hunne Chef een bal gegeven, waar ieder pontonnier liet voorregt bad een meisje te mogen introduceren. Op het bal, (waar ook vele dames door Heeren Officieren genoodigd wa ren, om getuigen te zijn van de vreugde der dansenden) werd chocolaue gepresenteerd. Te twaalf ure was liet bal geëindigd, maar toen werd liet niet aan de pontonniers toegestaan, om, zoo als zulks behoort, als cava Uiers hunne dames naar buis le brengen, omdat bun Chef vreesde, dat zij, door bet bijzijn hunner scboonen zouden vergelen naar de ka zerne terug te keeren." fetftds-Nienws van Deventer. 1. Publicatie van Burgérm. en Weth. Kennisgeving, betreffendede inschrij ving voor de Kat. Militieoproeping van alle manspersonen alhier gedo micilieerd die in 1828 zijn geboren, om zich op het Raadhuis hier ter slede te doen inschrijven, waartoe zal worden gevaceerd op Maandag en Dingsdag den 4den en 5den Januarij a. s. 2. Idem. Idem, dat het 8ste Kohier der Personele Belasting voor deze gemeente over 1846/7 ten Kantore van den ontvanger ter invorde ring zal worden overgegeven, enz. 3. Idem. Idem, dat lot het doen van aangaven voor den Burgerlij ken Sland, niet de aanslaande feestdagen, voor een ieder gelegenheid zal worden gegeven, op heden, Zalurdag, (zijnde de 1 wrede Kersdag) des smorgens van 11 tot 1 ure des namiddags op de Stads Secretarie. 4. Uil de j ngste Leienter Courant, zou men moeten afleiden, dat op aanstaande Maandag en Dingsdag slechts bij de Agenten ran s Fijks Schatkist de inwisseling der oude hecle en halve guldens kon geschieden. Volgens art. 4 der kennisgeving van den Minister van Financiën zullen de (Rijks) Ontvangers nog »op Maandag den 28sten (overmorgen) de inwisseling bevorderen." Aanslaande Dingsdag kan men alleen nog maar bij oenen Agent van Rijks Schatkist tcregt komen. 5. Men verneemt, dat ter voorziening in twee vacaturen van Bestuur ders over bet provinciaal, Geneeskundig Krankzinnigen gesticht te dezer steile, ontslaan door het bedanken, als zoodanig, van Junkli- C. M. Storm van 's Grayensande en het aanstaande vei trek naar elders van den Directeur Dr. B. 11. Everts, in derzelver plaats zijn benoemd: Prof. C. i. M\TTHtsNen Mr, J. P. G. Moqrrf.es. 6. Wij 7.ijn van verschillende zijden uilgenoogigdde aandaclil van hel sledelijk bestuur te vestigen op de PothoofJs-brvjdie zich ia eenen gevaarlijken toestand moet bevinden, zoodat hij het passeren met rij tuigen over dezelve, gelijk beweert wordt, de meeste behoedzaamheid dient in acht genomen Ie worden. 7. De meeste verwarring en ongelegenheid hel grootste misnoegen heerselit hier thans bij de inwisseling der oude guldens. De Kantoren der Ontvangers zijn niet voorzien van splint, en sloppen de lieden een briefje in de hand op 7 Januarij a. s. betaalbaar. Dit pasl elk niet. Men bestormt de winkels out eene kleinigheid te koopen, len einde de oude guldens maar kwijt le worden, en er ander geld voor in de piaals te krijgen. Dit veroorzaakt, dal de winkeliers van khin getd uitgeput ra ken en de koopers moeten borgen of afwijzen. Er zijn voorbeelden dat men, met de oude guldens geen weg wetende, dezelve j I. Maandag tij delijk in de Spaarbank heeft belegd; eene arme vrouw beklaagde zich biller, op een Ontvangers-kantoor met haren ëëttrn enkelen gulden naar de Spaarbank le zijn verwezen!! Verscheiden kooplieden hebben op j 1. marktdag de landlieden voor hunne producten een bewijs moeien afgeven om later tegen getd le verwisselen. Ook len platten lande, naar wij vernemen, moeien tic Ontvangers de lieden tevreden stellen niet rrgttj bij gebrek aan conlanlen, dat niet altijd best gelukt, want de landbe woners vragen in' limine eenvoudigheid, wie hun waarborgt voor de waarde van die schrifturen en wie hun voor die .Stokmannen," zoo als ze'de oude guldens noemen, onuere specie bezorgen, wanneer de Ont vanger eens per Noorderzon mogt vertrekken?' Min heeft ook een regt gepast'! tijdstip gekozen de anjrrs zoo stilleheilige Kersweek voir dusdanivetmunlii'le manoeuvre mei zooveel u ooile en dtukle gepaard en waarvat", wegens de absentie van klinkende munt en van llALteljes op de kantorenmen vooraf al liet bezwaarlijke en hatelijke voor de inge zetenen had kunnen voorzien en voorkomen. Kloris! Kloris.' wat hebt

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1846 | | pagina 3