4^W-. ADVERTENTIE-BLAD. 26 December 1646. N°. 62. MM ALEIDOSK nieuws- en ZWOLLE, 8ÏEVE3ITE2» Dit blad verso.bijnt geregeld alle Zaturdagen. De prijs van het abonnement is voor Zwolle, Deventer, Zulphen en Apeldoorn 73 cent in de drie maanden; overal elders franco per post 87'/2 ceDt. Alle post- kautoren nemen bestellingen aan. De prijs der Advertenliën is van één tot vijf regels 50 cent, en 10 cent voor eiken meerderen regel, be halve 55 cent zegelregt bij iedere plaatsing. ZU-TPHE», APEEÖQORNi. De Advertenlién moeten vóór Viijdag middag vier uur ter Drukkerij te Deventer zijn ingezonden. Alle toefzendingen voor dit blad bestemd moeten franco geschiedenhetzij door bemiddeling der Post kantoren, of te Zwolle bij G- J. Schutte Deven terA. Ter Gunnb; Zulphen, J. II. Mellink; ApeldoornB. Gunning. Terwijl het ambten en waardigheden en ridderorden op de grootcn regent, alsof'die alleen waarde en verdienste bezatendeed het ons goed ook eene stem ten gunste des Iks, des zoogenoemden minderen stands, te vernemen. Van n stand, die, schoon miskend en verdrukt, echter geen iinder nuttig deel der maatschappij uitmaakt; van dien I stand, waarin de eigenlijke physieke kracht en sterkte dei- natie huisvest; die, schoon zich thans als een getemd dier latende sollen en kwellenzoo als zijne drijvers begeeren 1 zijner eigene magt zich onbewust, echter ten laatste, door overmaat van terging, uit zijne verdooving kan ontwaken, zijne ketens afschudden en zijne krachten hernemen om zich vreeselijk op zijne verdrukkers te wreeken. Wee, driewerf wee dan, wat onder zijn bereik valt, en van hem is toepas selijk wat Schiller zegt: Gefahrlich ist 'sden Len zu, wecken Verderbli.ch ist des Tigers Zalm Jedoc/i der schrecklic/isle der Schrecken Das ist der Mensc/i in seinem Wahn. Het deed ons dus goed, herzeggen wij, op de waarde van f dit volk, van dezen stand, gewezen te worden; te meer daar dit geschiedt in de Auroraeen jaarboekje aan H. K. H. de Prinses van Oranje opgedragen niet alleen maar waarover zij zelfs met een vleijend cadeau den uitgever hare goedkeu ring betuigd heeft; waardoor deze hulde aan het volk dus 6 door H. K. II. als het ware erkend en gewettigd wordt. Het is een tafereel van den Branddoor den hoog ver dienstelijken dichter Brester, in zijne eigene, onnavolgbare manier geschetst, waarin met sprekende trekken de waarde en kracht des volks uitkomt. Wij veroorlooven ons de laat ste coupletten er van onzen lezers mede te dcelen O zij het volk u tlirr en waard liet heeft nog van dien ouden moed, Die Holland ophief uit den vloed, En die liet vrij streed niet het zwaard: liet heelt nog van dien ouden aard Die niet betoogt, maar doet. O eer het volk dan, acht het groot! Iet doet zijn pligt, het heeft zijn regl: Het dient ons als vazal noch knecht, Het helpt ons als zijn landgenoot, Als kameraad aan ons gehecht In leven en in dood. n daarom, spreek zijn reglen voor, •pleit voor vorst ze en voor Tribuiu! verheffen wij niet trotscli de kruin, Noch weigren wij, waar 'L klaagt, gehoor, -'telt gij zijn billijke' eisch te luor Het wijst u op dit puin. ie brand is uit, 't gevaar voorbij, A'ie shlde 'l woedtn paal en per..? ie bluschte 't vuur? Voorwaar niet wij; .1 eischic ruwer handen werk; Voor onze magt en heerschappij Was 't element te sterk. Maar wee! indien de nacht eens kwam, De schrikbre nacht, (dat God verhoed!) Als 't volk eens lust had in den gloed, En «ga uw gang!" riep tot de vlam. Wat waren wij een zwakke dam Voor zulk een sterken vloed! Wij slapen meest zoo zoet en zacht, En Iwijflen nu en oan: 't is waar; Maar duchten droomend geen gevaar, Wij, steunende op onze overuiagt Heb lief het volk! Doe wel tie schaar! Maar spot niet met zijn kracht! Mogen deze regelszoo wel te 's Hage als alom ernstig ter harte worden genomen Men versta ons echter wèl. Wij willen geen strijd van de armen tegen de rijken, geene gelijke verdeeling van goede ren, geen communisme. De rede leert, dat zoo iets onbestaan baar is, zoo als de geschiedenis er ook geen enkel voorbeeld van oplevert. De democratische strekking, die men in ons blad meent op te merken is gcene vijandschap tegen de aris tocratie als zoodanig. Alleen wenschen wij gelijkcr verdeeling van gunsten op lasten over de geheele natie, en niet alleen de eerste voor de grootenen de laatsten voor de mindere standen. Het is onze gemoedelijke overtuiging, dat deze naar evenredigheid te veel bezwaard zijn, en voor ieder, die niet ziende blind is, blijkt dit alleen genoegzaam uit de Landver huizing en toenemende armoede. Dezen misstand, die op den ondergang van de kern der Natie moet uitlonpentrachten wij uit al ons vermogen te bestrijdende Regering daarven te rug te brengen en het volk daartoe tot meerdere staatkun dige verlichting op te wekken. Geene Utopia's stellen wij ons voor, maar alleen een Regeringstelsel, dat ook het geluk der mindere standen ter harte neemt. Hot Provinciaal Geregtshof van Overijssel zou de volgende aanbevelingslijst opgemaakt hebben ter vervulling van de va cature, ontstaan door de benoeming van den Heer P. A. van Steenbergen tot Raadsheer in den Hoogen Raad 1. D. H. Wicderlink, Advocaat-Generaal bij het Prof. Hof van Overijssel. L. J. Rietberg, Regter in dc Arrond. Regtbank te Zwolle. I. J. H. de Bruijn, Griffier bij het Prov. Hof van Over ijssel. jhr. J. W. van TnvE Hannes, Officier van Justitie te Almelo. H. Kronenberg, Kantonregter te Aollonhnven. G. D. Ribbids, Substituut-Officier te Zwolle. De Prov. Staten zullen nu wel spoedig bijeengeroepen wor den om cene keuze te doen. Jl. Maandag zijn voor de Regtbank te 's Hage de twee ingestelde actiën tegen den heer Adriaan vin Bevervoorde, wegens laster, behandeld; de eerste ingesteld door den Direc teur van hel Jouniul de la liaijeden heruchten lïnx, we- 2. 3. 4. 5. 6.

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1846 | | pagina 1