Gemengde Xlerigicn. Cor respondent ie. Men meent, dat Lucifer deez' kunstgreep Iieeff. gekozen, Om dien sinjeur voor goed uit zijn gebied te lozen. Hij neemt hem niet weerom, hoe gaarne hij ook wil; Ilij keerde nu terug bij Pa den Paardenpil. Gij hebt uw doel gemist St Hubert vloekt uw daden En iets, wat gij niet wist, is u voortaan geraden: Wanneer Ge een Ambtenaar wilt brengen in verdriet, Prijs dan hein Hemelhoog, maar laakt zijn daden niet. (1) I)E JAGTL1EFIIEBBERS. (1) De Administratie acht te regt hoog die Opzieners der jagtwelke door de stroopers veracht worden: Een echt Kuijperiaanscb stelsel Te Wecncn zijn de studenten oproerig geworden en is een professor, die zich verstoutte een der Minerva's kinderen een oorveeg te gevenmet moeite aan de mishandeling der Verbitterde jongelieden ontkomen. In Ierland sterven er al meer en meer van honger en gehrek. Een millioen menschen zijn aldaar hroodeloos. Elske IHilbf.rs uit Lochem den 10 Julij jl. ter dood veroordeeld wegens het moedwillig van 't leven beroovcn van haar pas geboren kind, heeft van Z. M. in zoo verre gratie gekregen, dat de doodstraf is veranderd geworden in f/ewjarige luchthuis- straf. De Saksische ingenieurs en mijnwerkers, door ons Gouvernement belast met. bet ontginnen der goudmijnen, die aan de kust van Guinea zullen gevonden worden, zijn voorloopig naar Snkseji teruggekeerd. (Wij kunnen 't wel af met muntbiljetten). In de omstreken van Utrecht zijn veedieven aangehouden. In den Ilaag worden van wege het Nut kaartjes gedebiteerd 5 5, 10 en 25 centen, gangbaar in bepaalde winkels ter bekoming van grutterswaren of brandstoffen hebbende deze kaartjes ten doel om ze als fooi- of drinkgeld.nieitwjaars- of kermisgift aan deze en gene uit te dcelenin plaats van geld. Te Berlijn zijn twee personendie een groolen bof bond hadden gestolen en opgegeten vrijge sproken!! Lijders die een vomatief noodlg hebben, kunnen wij hiertoe gerustelijk het lezen van het Haagsche Nieuwsbladen vooral der brie ven van een Arend daarin, aanbevelen. Jl. Maandag is de bliksem tot drie malen toe in den domtoren te Utrecht geslagen. liet klokkeSpel bleef van schrik stilstaan. Men ziet thans veel narren niet arren op de baan. Het nationale Narrenspiel, zonder bellenzal met Fchruarij weder eenen aanvang nemen. Te Amsterdam Is een kamer te buur met noorderlicht (Ub. 12 Dcc.) Beroepen tot Predikant te Horssen de WelEerw. Heer A. A. A. Molüuijsen Proponent te Deventer. De Zwartsluizer Bode berekende de kosten van bet droogmaken der Zui derzee op ld millioen. De Utrechtsehe Courant keert die Cijfers om bet ramende op 61 millioen dat wel nader bij de waarheid zal zijn. Dc stad Kampen beeft ten gevolge van de toegenomen gestrengheid van 't winterweer, nu reeds 330 arbeiders tewerk gesteld. Dellegering van Zutphen beeft een wijnkoopcrsknecht tot Rentmeester verbeven. ingez Te Goes zijn nieuwe smakelijke aardappelen gewonnen van poters van dit jaar, die in de laatste dagen van Augustus in den grond waren ge daan. Zeven bierbrouwers te .Munchen de zduen doodzonden genoemd zijn door de regering gelast bun bier legen den wettigen prijs te schen ken, of hunne bierhuizen te sluiten. Zij hebben lipt eerste gekozen. Onderscheidene gegoede boeren te GiesendamGiesen-Nijkerk en omstre kenhebben bet voornemen opgevat, om, na hunne landerijen en ver dere bezittingen Ie gelde te hebben gemankt, dit land te verlaten en zich naar N.-Amerika te begeven. De 18 personen, die door bet Hof van Zeeland ter dood zijn veroordeeld, hebben begrepen, dat zij ie hoog zijn aangeslagen en hebben zich dus legen dat vonnis in cassatie voorzien Te Gorssel heelt men de vorige week bij den Ontvangerniet minder dan achttien glasruiten stukgeslagen. &iads-j\5eaaw» vaaa Dcvcntci*. 1. Publicatie van Burgem. en Welh. Kennisgeving, betreffende de inwisseling der oude heeïe en halve guldens. (Zi<^ hiervoor). 2. Ten gevolge var» het drijfijs op den IJssel is in het begin dezer weck de schipbrug weggenomen; de IJssel heeft zich Donderdag vast gezet, waarop men de brug weder heeft kunnen leggen, zoodat d'e pas sage hersteld is. 3. De collecte, ten behoeve der Israëlieten jl. Woensdag gehouden, lieeft de aanzienlijke som van 269, 443 opgebragt 4. Jl. Woensdag avond beeft een zesjarig meisje, die door hare moe der alleen te huis was gelaten, zich deerlijk gebrand, ten gevolge waar van bet een dag later is overleden. Eene les voor ouders! 5. De Heer G. A* Raland, confilurier en banketbakker bier ter slede, heeft deze week onderscheidene proeven genomen niet het bakken van brood, voor de helft uit rnaiigelwortel zamengesteld. De eerste proef van beetwortel met tarwemeel heeft wel een eetbaar brood opgeleverd maar van gecne aangename kleur en ff a-a uw van smaak. Beter gelukte de proef met mangel-wortel en tarwemeel, die vrij smakelijk brood op leverde, waarvan 5 ons te staan kwam op ruim 5 a 6 cent. Het best van alles voldeed hel roggebroodvoor ruim de helft met mangelworlel gemengd. Men neemt b. v. 5 Ncderl. ponden roggemeel en iets meer geraapte mangelworlelwaarvan het uitgedrukte sap gekookt en ver volgens, met bijvoeging van zout, in het deeg van meel en mantel- wortel gemengd en gekneed wordt. Het bakken geschiedt op de gewone wijze. De kosten zijn niet liooger dan 8 cent het Ned. pond of 4cent de 5 ons. Onderscheidene personen van alle standen, welke de Heer Galand met dit brood hekend maakte, hebben bet geproefd, en aietfalleen eetbaar, maar zelfs smakelijk bevonden, terwijl het in kleur van liet gewone roggebrood hoegenaamd niet verschilt. [Ingezonden). Men veroorlove ons met een enkel woord over de door bet Muzijfe-ge- noolscliap Unispar les sons de la musique" gegevene Concerten te spreken. Het programma van bet eerste Concert beloofde reeds veelwij vonden ons dan ook niet teleurgesteld. In de uitvoering van Sijmpbonie en Ouvertures meenden wij den weldadigen invloed der zomer-repelilies op gemerkt te hebben. Voor den lieer Arents speet bet ons, dat liet Con cert door niet ééne Dame was opgeluisterd. Zijn spel is gewis vlug en amusant. Mogt bij toch nooit vergelen, dat, ook in eene Caprice en vooral in eene Polonaiseeene vaste maal behoort te lieerschen; het tegendeel maakt het schoonste leelijk en vervelend. Het tweede Concert was beter bezet. De uitvoering der Ouvertures etc. liet weinig te wcnschen overzijnde over 't algemeen vrij juist. De heer van der Laan droeg voor: »Récilativc et Cavaline deToRQUATo Tasso," op de Cornet a pistonsvervolgens eenige varialiën op de Trompet d pistons. Op beide instrumenten beeft bij ons wel bevallen: zijn spel is, om zoo te zeggen, zang. De beer Tünzer voerde uit een Concerto van C. M. von Weber en Aris varies par H. BArmann. In de uitvoering van beide deze interessante stukken, welke als van moeije- lijkhedei) wemelen heeft hij geloond de Clarinet geheel en al meester te zijn. Juistheid en gevoel lieerschen in zijne voordragt en worden nooit gemist: juistheid overal en bovenal in de moeijelijkste passages, in de zwaarste en vlugste staccato'sgevoel inzenderheidin liet over- schoone, ja treffende Adagio van eerstgenoemd stuk; gewis, ieder die slechts eenigermale kennis van de niuzijk bezit en niet onvatbaar is voor zielsaandoeningenmoest zich hij dit Adagio (waarin solo's voor drie l'oorns voorkomen) gelroffen gevoelen. Naar wij vernemen zal hij zich niet 1 Januarij a. s. alhier als Muzijkonderwijzcr vestigen, hetgeen ons verblijdt, daar hij eene mogelijke verplaatsing, wij ons van eenen ver dienstelijken Clarinet list en Hoornist zouden beroofd zien. Het jongste of derde Concert overtrof de leide vorigen in luister, en ook geen wonder, daar op hetzelve de wereld beroemde Clarinettist Jwan Muller en deszelfs élève de Pianisle Henrictte Fasbender zicli lieten hoo- ren. Eerstgenoemde mag wereldberoemd heelenwant zijn spel bevat alle mogelijke schoonheden, die men wenscben kan, en getuigt van eene bijna onbegrijpelijke vlugheid. Wij hoorden, wat men zelden bij eenen Clarinettist hoort, en dat toch liet gehoor en gevoel zoo zeer streelt: als 't ware zingen op de Clarinet althans zoo zacht, zoo zuiver, zoo welluidend, zoo buigzaam, zoo zangrijk vonden wij den loon. De voor dragt mag, in één woord, onverbeterlijk genoemd worden. Wij werden weggesleept en in vervoering gebragb. Het verwonderde ons echter van hem, het moeijelijkste, namelijk het staccato, niet gehoord le hebben. Wat Mej. Fasbender betreft, wij zeggen volmondig, dat deze jeugdige artiste ons uitermate beeft bevallen. [Jaar spel getuigt van eene studie, die reeds alle hinderpalen overwonnen heeft. Wij zullen niet in bijzon derheden treilen, doch besluiten met te zeggendat, wanneer zij zoo voortgaat, baar naam, even als die van baren Meester, wereldberoemd zal worden. De Heer Iwan Müller komt eere en lof toe voor de vorming van eene élève als deze. Deventer17 Dec. 1846. Eenige Leden tan ret Concert. Verkoop vau warme Spijzen. Naar aanleiding van het berigt, voorkomende in de Deventer Courant van 11 dezer, betrekkelijk den verkoop van Warme Spijzen', noodigt de Commissie over die inrigting, de minvermogende, onbedeelde Werk-, en- Ambachtslieden die hiervan gebruik wensehen te maken nogmaals uit, om zich daartoe hij een der leden dier Commissie, vóór maandag den 21 dezerdes avonds ten zes ure, te willen aanmelden, zullendedan de lijst? worden gesloten en de later komende het hun zeiven te wijten heb ben wanneer nan bun verzoek niet meer mogt kunnen worden voldaan. Deventer 19 Dec. 1846. Namens de Commissie voornoemd L. F. PIEKEMA. liet ingezondene over de Prov. Geneesk. Commissie zal geplaatst worden. 13 Dec. 14 15 16 WATERHOOGTE tf. DEVENTER, 's morgens S ure. palm duim 17 18 Dec. 19 palm 0 duim. 17 5 MARKTPRIJZEN te ZW<-LLE, 18 December. TARWE: f 10 25 a f 11.25. ROGGE: f 9.00 a f 10.20. BOEKWEIT: f 6.15 a 7.15. BOTER: f 17.75 A f 18.75. GRAANMARKT te DEVENTER, 18 December 1846. Doordien de Brug over den IJssel, wegens ijbgang afgenumen, lieden morgen weder gelegd wlerdwas, legen verwachting, van alle graan soorten nog al in mimlc ter markt, doch alles grif op te ruimen. TARWE: van f 11.25 tot f 12.00 per mud verkocht. ROGGE meerder ter markt f 9.75 lot f 10.25 p. m. BOEKWEIT: zeer begeerd van f 6.75 lot 7.50. p. ni. GARST: meerder aan van f 5 60 lot f 6.25 p. hl. HAVER: f 4.00 tot f 4.80 p. m. PAARDEBOONEN: 8 00 a f 8.50 p. ui. GELE ERWTEN: f 10 00 a f 10.50 p. in. BOTER: 1. soort f 16.50 A f 16.75. 2. soort f 14.50 A ƒ15.50. Aanvoer 450 A 475 achtste Vaten of 9000 A 9500 N. P. AARDAPPELEN: 2.80 A ƒ3.20, puik besten ƒ3.50 het mud. Aan gevoerd 10 A 15 mud. GRAANMARKT te ZUTPHEN, 17 December TARWE, ruim prijshoudendvan 11.50 tot 12 00 ROGGE: 25 cents per mud hoogcr, van 9.75 tot 10.25 BOEKWEIT: buiten verwachting veel ter veil, met levendigen han del, tot lioQgere prijzen, van 6.75 tot 7.75.

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1846 | | pagina 3