dcoicragde EScrigteas. Men is zeer nieuwsgierig te welen, boe al deze geschenken worden op genomen; men twijfelt er echter geenszins aan ol het loopt zeei £0(- mo>rt er intusschen een of ander gebeuren, zoo zal ik u terstond se wij ven*, jammer, dat de brievenport zoo hoog is; ook willen sommi gen dat men in Utopia op de postkantoren de brieven openton\ spioneren, doch dit is nog niet bewezen van brieven die gcene geldelijke waarde bevatten. Yan eene geachte hand ontvingen wij den navolgenden biiei. Leiden, 4 December 1840. Mijnheer de Redacteur Uit uw veel gelezen blad het artikeltje over Ds Rutgers van der LOEff gelezen hebbende, neme ik de vrijheid u het volgende te mei en o aanvulling van die hatelijke historie. Vooreerst is het detal van 500 petilionarissen op verre na nic ju s men zoude zeer over de weinige verlichting der Leidsche gemeente moe en klagen zoo er zich nog 500 bevonden, die zulk een stuk zouten wi onderteekenen. Neen, met moeite hebben een ot twee zoogt naann Christelijke en beschaafde lieden er nagenoeg 100 hij een gescharren die het request onderleekend hebben; onder welke de onbeduidendste i sonen gevonden worden. Juister is het, dat zij zich beklaagd hebben, èn over den vorm Aan het beroep èn over de leer des beroepenen zeiven. Wat den vorm ne- 'treft, dit komt op het volgende neer: Sints onheugelijke Ujüen ver een de stad jaarlijks een subsidie aan de diaconie, onder beding, dat deze hiervan telken jare rekenschap en verantwoording aan de stad moet feven (1). Dit geschiedt ook geregeld, hoewel de classis zich hier meer malen over beklaagd heeft, aan wie dit regt eigenlijk toekomt (2). Hie™P nu gronden zich de requeslrantèrimaar zij bedenken niet, dat alsdan geen enkele der tegenwoordige Leidsche predikanten wettig beroepen is. Aangaande de leer des beroepenen meenèn zij ook aanmerking te heb benhet zou ook te ver gaan, zoo de van Zulphen beroepene predikan ten, als wolven in schaapskleêren in de Leidsche kudde vielch liet ant woord, echter, dat de classis hun gegeven heeft, staat op pooten en be vat, behalve eene volledige wederlegging, het betoog, dat zij door een batelijken sectegeest bezield waren, en ter kwader trouw handeldendooi de artikelen der reglementen slechts gedeeltelijk te hebben aangehaald en gedeeltelijk verzwegen. Er bestaat dus geen twijfel, dat, hoewel zij zich tot het Provinciaal Kerkbestuur gewend hebben, aan het beroep van den Zutphenschen leeraar, 'wiens komst hier met vurig verlangen te gemoet gezien wordt, de koninklijke approbatie zal gehecht worden. Ook kan ik u ten slotte nog mededeelendat de requestranten ais flaauwelingen in de gemeente hekend slaan, en dat deze hunne klein geestige en aotn onJisiDiCpi A9jpjeeSzeiu9 handelwijze hoogehjk al keurt en verfoeit, of er wijselijk den gek mede scheert. Zoo UEd. aan deze weinige regelen een plaatsje wilde inruimen, zoudt gij daardoor zeer verpligtcn Uweti bestendigen lezerenz. (1) De stad, subsidie vcrleencnde, kan dit met alle regt vorderen. (2) Ook aan den kerkeraad en de classis komt dit regt toe. 1 De Redactie Wijze vara s-egtspraaii 8as België. Het dagblad V Indëpendance deelt'een vonnis mede van de correctionele reglbank te Brussel, waaruit blijken moge, hoe ver men het daar in de uitlegging van het Code Pénal heeft Zekere C. wordt beschuldigd, aan den heer een slag- met lijn stok toegebragt en hem in het gezigt gespogen te hebben, als vergelding voor een lasterend artikel, dat deze ten laste, van genoemden C. in een klein dagblad lArgus zou geschreven hebben. Niettegenstaande van do gemelde daadzaken regtens genoegzaam gebleken was, heeft, de regter den beklaagde van alle regtsvervolging te dier zake ontsla gen en wel op de volgende gronden: Aan gezien het uit de instructie is gebleken, dat de slag met den rotting, door den beklaagde toegebragt, slechts den hoed van H.... heeft getroffen, zoodat bijgevolg art. 311 van het C. P., onderstellende slagen.den persoon toegebragt, hier niet van toepassing is; «aangezien. niettegenstaande het bewezen is, dat de^be klaagde1 tot tweemalen toe, op het aangezigt van den Heer H .."heeft gespogen, en daarbij gezegd heeft: «Daar, dat is voor uw artikel van laandag," deze beleediging, echter, niet is vergezeld geworden van eene uitdaging tot tweege vecht «aangezien dit feit van eenen aard is, om altmetdtng te geven tot eene uitdaging tot duelvan de zijde des heeren H....en zulks hier echter nog niet heeft plaats gehadzoo is d'e eisch van het Openbaar Ministerieom art. 3 der wet van 8 Jan. 1841 in deze toe te passen, niet ontvankelijk. «Op deze gronden spreekt de reglbank den beklaagde van alle regtsvervolging te dier zake vrij." Een der dagbladen maakte de aanmerking, dat men dus voor het vervolg iemand vrij een schop mogt geven, zoo hij ten minste geene gaten in zijn broek had!! Echter verneemt men, dat de procureur-generaal, ten einde de mogelijke vestiging van deze jurisprudentie voortekomen, zoo vrij is geweest van appèl aan te teekenen. Een Neef van den lloornschen Akerlaken moet te Zierikzee drie maan den gépakhuisd worden in het magazijn van zijn vriend de Jonge van Campens Njbuwland Groot-Zwaarddrager der GercgligheidTe Weencn werd onlangs des nachts door een onbekende eenniet het wettig gewigt hebbende, brood op de weegschaal gelegd van het standbeeld der Gereg- tigheid, welke dit beeld in de hand draagt. (Eene scherpe satijre en waarschuwing). De voormalige Directeur van den Stads-Schouwburg te Bremen de lieer Anrold, is tegenwoordig Kok op het eiland Born- holm nadat hij de betrekking van Predikant der Methodisten al daar vaarwel heeft gezegd. (Nog al variatieOp kosten van Louis Philippe Koning der Franschen en van onzen Willem 11 van Oranje, is in liet stadje Oranje (Frankrijk) een gedenkteeken opgerigt ter eere van zekeren Raim- baud 111, een prins van Oranje, die bij de inneming van Jerusalem, Anno 1096, zou geassisteerd hebben. Eenige kleine huisjesmelkers te 's Ilertogenbosch hebben een fonds bijcengebragt, om de arme huurders hunner woningen, die niet betalen, voor gemeenschappelijke rekening geregtelijk er 'uit te doen zetten, en hebben tevens zich onderling ver- honden aan niemand hunne huisjes te verhuren, die niet met kwitantie kunnen aantoonc-n steeds prompt te hebben betaald. Prinses Marianne heeft den 18 Nov. jl. voor 't eerst van haar leven een Paus gesproken. Ruim 13.000 landverhuizers zijn dit jaar uit de haven van Antwerpen vertrokken. Naar de reeds voor 't volgende jaar aangegane contraclen zal dit aanzienlijk getal in 1847 nog aanmerkelijk worden overtroffen. De twee processenden heer van Bevervoorde aangedaan, zullen spoedig ge volgd worden door een derde, wegens schrijven van den markies de Thor ars, in No. 6 van de Burger. De langdradige zaak van de T lissing- sche Courant zal den 30 dezer voor het Hof van N -Braband dienen. In 'tHandelsblad van jl. Dingsdagleest men een fiks gesteld adres aan de Prov. Staten van N-Holland, ter zake der aanstaande verkiezing van een lid der Tweede Kamer uit dat gewest, in plaats van wijlen Jonkh. H. Bak ker, een groot voorstander van 't Behoud en getrouw vriend zijner col lega'sde N.-Hollandsche Jan Salie's. Te Doek urn heeft zich een agent schap gevormd, tot aanneming van iandverhnizers naar N.-Amerika. Ook in Friesland trekt men partij van de uit den slaap gewekte wet van den 29 Nivóse, jaar XIII. Het dagblad Overijssel stelt den datum dier wet op 6 Dec. en meent misschien dat de gunstige bepaling jegens een der zeven kinderen eens huwelijks een St. Nicolaas geschenk van Napoleon zou geweest zijn. ('t was op 19 Jan. 1805). Een Groninger student zou door een zevental medestudenten op eene zeer gruwelijke wijze mishan deld zijn. De justitie doet onderzoek. (Gr. C. No. 58.)(") - De Drentsche Courant zegt: »Wij (Nederlanders) zijn geen schoon papier meer. In derdaad maar al te beklad. Te Middelburg zijn den 5den dezer met minder dan 16 personen, wegens ergen diefstal, ter dood veroordeeld I-t bij wijze van ophanging aan een galg en 2 vrouwen, om gewurgd te worden aan een paal. (Geene plcizierige Sint Nicolaas^voor die lieden.) Jl- Maandag heeft Graaf Jan te Zwolle een groot bal gegeven. De nieuw bakken St. Nicolaas-Ridder Duijmaer van Twist, en de Ridders van Loghem en Cost Jon dens uit Deventer hebben meègedanst. Ook lieeft^Z. Exc. doen uitdeden aan 900 kinderen elk een krentenbroodje: ruim o00 Kie- gen daarenboven, op kosten der stad, elk 5 sinterklaasjes, en de- overige 600 drie per maag. De kapelmeester Tiescii kreeg van. zijne" kameraads een gouden ring. Bij den beroemden Arrondis- sements-Directeur Kuijpf.r heeft men in St. Nicolaas nacht, als eene bijzondere hulde den geliefden man toegebragt, twee groote ruiten ingeslagen; zijnde dit het derde blijk van genegenheid- Hoe slechter tijd, hoe vruchtbaarder de Nationale Lintworm wordt. Men verwacht nu nog eene gezegende nageboorte. Bereids zijn al 7 piep jonge Kbmmandeurs en 4 Ridders niet een Eikenkroontje voor- den dag gekomen, waaronder de grappige President van de Momus-Sociëteit te Maastricht, alsmede nog een Leeuwenridder. Nu de veldmuizen ver minderen, vermeerderen de ridders. Wegens de sneeuw heeft de schut terij te Rotterdam en elders niet geparadeerd op 's Konings verjaar dag. De winterhorsf schijnt meer invloed te hebben dan Neèrlnnds vorst. Len losgelaten gek heeft den Koning van Zweden het licht willen uitblazen. Men heeft algemeen voor gewoonte om rekeningen en andere geschrif ten die afgedaan hebben of niet meer deugen van een kruis te voor zien, Thans nu het hij elke gelegenheid kruizen regent op de horsten van personen, bij wiemen geen deugd of verdienstekan ontdekkenzoude men die uitdeeling van kruizen ook voor dergelijke afkeurende blijken kunnen beschouwen. O Volgens een fnader "dierigt (in de Gr. C.'betreft liet den zoon yan den geperts. Kapitein van Baerle, doch zon de zaak weinig om t lijf hebben. SiCfcds-NieiiW'S vast 1. Publicatie van Burg. en W-cih. Kennisgeving, dat van af Dings dag den 22 dezer, de gewone weekmarkt op Woensdagsteeus op Duigs dag zal gehoudpn worden. 2 Idem. Idem dat wegens het invallen van liet aanstaande Kers feest en den Nieuwjaarsdag op Vrijdag, de gewone weekmarkten, m plaats van op de Vrijdagen den 25 Dec 1846 en 1 Jan 1.47, op de Donderdagen van 24 en 31 Dec. 1846 zullen gehouden won en. -- 3. Idem. Idem, dat de, bij de Nat. Militie voor zich zeiven dienende manschappen welke in den loop van dit jaar in een der termen tot vrij- stelling mogten gevallen zijn, zich deswege vóór den aden January a, s. voor lPL ter in'vor,lering aan den Ontvanger overgegeven. enz. 5. Ito»' Idem, dat de ingezetenen weder buitenshuis vri] mogen schrobben. ,iel (1pn IsraHieten is vergnn.l om ten behoeve- hunner armen eene buitengewone Collecte le houden op aanstaanden Woensdag. ^,„,4 vnn 1 dezer den Wethouder Mr. V. F. Be- in.p'r slede bü continuatie nis zoodanig benoemd, ter vervulling der* vacature, welke door de gewone aftreding op den 2den Janu-.rij zal ontslaan.

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1846 | | pagina 3