ISéicveu gjtopia. ren makendat de petitie door zoo weinig zoogenoemde grooten geteekend is. In hoeverre deze opmerking juist is, is moeijelijk te beoor- deelen, zoolang er geene bepaalde maat bestaat, waarnaar de burgerlijkheid of grootheid kan afgemeten wordenzoolang er geene grenzen van beide afgeteekend, geene kenmerken voor aangewezen zijn. Wij meenen 't er echter voor te moeten houden, dat dit gevoelen weinig aanhang zal vinden althans bij allen die onze stad kennen. Immers wanneer wij bedenkendat De venter eene koop- en landstad isbijna uitsluitend uit ne ringdoende burgers bestaande, genoegzaam zonder adel of voorname ambtenaren (die meer in de hoofdsteden te huis behooren)en wij zien dan de lijst der onderteekenaars na dan dunkt ons dat ze inderdaad de crème bevat van 't geen Deventer in dit opzigt heeft aan te wijzen, en dat bet getal grootenin evenredigheid, zeer aanzienlijk is. Doch al ware de opmerking juistdan zou zij nog niets anders bewijzen dan dat er meer vaderlandsliefde hij den burger dan bij den groote huisvest; dat de eerste meer zelf standigheid juister oordeel en ineer moed bezitdan de andere. Tot deze gevolgtrekking behoeven wij echter gelukkig in het tegenwoordige geval niet te komen. Bij de Kamer van Koophandel en Fabrijken le Zwolle is een ontwerp van adres in beraadslaging ter uitdrukking van den wensch, dat de Graanhandel van inkomende regteu en daardoor van alle belemmeringen moge worden vrijgesteld. Men hoort thans bitter weinig van verriglingen der vOverijsselsche Vereeniging voor provinciate welvaart,'" althans blijkt het, dat zij niet meer openbare vergaderingen houdt, hetwelk, onzes inziens, even noodzakelijk bij haar is, om leden te behouden en te verkrijgen, als hij de- departementen der Maatschappij tol Nul van 't Algemeen en dergelijke inrigtingen. Wij hopen nietdat men ook van haar zal moeten zeggen Hij (zij) leeft noij als liet leven heet," enz. Z. M. heeft tot lid der Commissie van geneeskundig onderzoek en toevoorzigt in de provincie Overijssel benoemd: den lieer G. ter Horst, doctor in de genees- en verloskunde te Rijssen, ter vervanging van den heer J. A. Stroink, Med. Dr. en Vroedmeester te Almelo, wien op zijn verzoek eervol ontslag is verleend. Ons bestuur, dat geen flaauw denkbeeld van Staats huishoudkunde schijnt le hebben, heeft Z. M. een besluit doen nemen van veruitziende gevolgen; niets minder dan een ar men-taxeen stelsel dat de noodlottigste resultaten bo venal in Ierland, oplevert en elk gouvernement moest af schrikken om het in le voeren. De gemeentebesturen, (let wel!) zullen omslagen mogen heffen om 011 vermogenden te ondersteunen en zulks tot het maximum van het bedrag der gewone omslagen. «Wetende dat de gewone omslagen den nijveren ingezeten 't water aan de lippen hebben gebragt," zegt de K. C., «zien wij in dezen vreeselijken maatregel 1°. 't ophouden van onverpliglen onderstand, 2'. voor duizenden, die niet, zoo veel kunnen betalen als gemeente-besturen voor armen meenen te behoeven, 't paspoort naar Amerika." Dit jaar zijn de St. Nicolaas geschenken voor zoete groote kinderen bijzonder overvloedig geweest. Wij hebben de moeite genomen, er eene statistiek van te maken, welke hier volgt De Militaire Willemsorde is verrijkt-met: 1 Kommandeur 3 Ridders der 3de klasse, en 48 4de dus 52 stuks. De Orde van den Nederlandschen Leeuw met 2 Kommandcurs 129 Ridders, en 2 Broeders. alzoo 133 stuks, le zamen 185 Gedecoreerden. Onder de Gekruisilen niet de Orde van den Nederlandschen Leeuxc zijn 52 Militairen, 2 in Scliuiterlijke betrekking, 14 hoogere of lagere ambtenaren, (waaronder 1 tot Kommandeur) 8 Geestelijken(idem) 5 Consuls, 11 Regtsgeleerdén, (3 verdienstelijke leden der Tweede Kamer (1) (1) De voortreffelijke Heeren CorAëli, Modderman, de Monchij, Romme, Telting en Duuuaer van Twisr. Ze zuilen er zeker niet vrijer (liberaalder) door worden; daar dit lintje een zeer hinderlijken invloed op vrije bewe gingen schijnt te hebbeneenigzins overeenkomende met een leiband voor ccn kind. Men mag dus vooronderstellen dat de hieraan verbondenen voortaan nog duidelijker aan den leiband van liet Behoud zullen loopen 't welk hen hiermede leidt en trekt waarheen het wil. Bilderdijk. zou 6 Leden uit Prov. Staten, waaronder 4 Gedeputeerden, 4 Burgemeesters (2) 1 Wethouder, 2 Raadsleden 1 Stads Ontvanger, 1 Secretaris (en wel met de Broederschap der orde, die 't geen zij aan eer minder geeft, door geld vergoedt.) 1 Dijkgraaf, 1 Kamerheer 8 Geneeskundigen 7 in Handelsbetrekking 8 wegens hoogermiddelbaar of lager onderwijs (waaronder een tot Broeder) 0 Kunstenaars, Schrijvers, Dichters en Redacteurs. 133 van de N. L. 52 M. W. O., 185 Later bijgekomen 1 Leeuwenridder, 7 Kommandeurs van de Eikenkroon, 4 Ridders, idem, '197 Gelukkigen met een linlje! 72 Krijgslieden zullen loffelijk worden vermeld, en 48 personen (44 milit. en 4 civiele) zijn in rang bevorderd. Alzoo 317 onderscheidingen! Inderdaad Sint Aicolaas heeft patent gereden; de vesting van Behoud weer aanzienlijk versterkt. 1. SINT NICOLAAS-GESCUENKEN Utopia, 7 Dec. jaar des Behouds 16. Dewijl in 't staatkundige niets zonder belang is, acht ik mij verpligt U de St. Nicolaas geschenken op te tellen, door on2e ministers van de verschillende ambassadeurs ontvangen, gelijk zulks ieder jaar in Utopia gebruikelijk is. I. De minister van Justitie beeft gekregen, tot uitbreiding van zijn kabinet van rariteiten, van verschillende ambassadeurs: 1. een knout, 2. nieuwe brandijzers, om krankzinnigheid te onderzoeken, en uit gevonden door een veearts, 3. een galg stevig geschraagd 4. een wetsontwerp tot afzetbaarheid der regtersen tot geheime reglsoefeningen 5. eene vertaalde uilgaaf van Cicero! 6. eene allegorische schilderij, vöorstellende Z. E. knaauwende aan eene drukpers. II. De minister van financiën, van den Porlugeschen gezant: 1. eene pruik zeer elegant, 2. watjes katoen om in de ooren te sloppen, 3. overdenkingen van een bankroetier wijsgeerig betoogd en ge slaafd, om geoorloofde uitgaven niet en ongeoorloofde uitgaven wél te doen, en valsche rekeningen te maken, 4. het notaboek van Meester Floris, door wien de kunst is uitge vonden, om den burger door belasting cn verbodsvvetteD en gronde te riglen en uit bet land te jagen. III. Dc Minister van binnenlandsclve zaken van den franschen gezant 1. een schotel toebereide kalfsbersenen. 2. een doosje pepermunt, goed voor opgeblazenheid, 3. een nieuw ministerieel arneubelemeriL, voor armengelden gekocht en een vrij abonnement bij eene actrice. 1Y. Be minister van koloniën van den Turkscben amhasadeur; een zijden koord, met liet opschrift: »voor UN (De opposanten beweren, dat daarmede bedoeld wordt, dat de minister er zich mede behoort op le hangen doch de ministriëlen verklaren dat liet koord alleen is ten zijnen behoeveen een I zinnebeeld van 'smnns wijze van zien). Y. De minister van marine van den Engelsehen gezant: een heel lief getuigd fregatscheepje in miniatuur, met verzoek om het uitsluitend voor 's Lands dienst le gebruiken. YI. I)e minister van oorlog van den Sardihiscben gezant: een doosje met Neurenbergcr soldaatjes, om bij de achterstallige belastingschuldigen in le legerenen tegen de geldsnoeijers ten strijde te trekken. Ook om ingeval van een nieuwe vrijwillige leening te dienen. VII. Eindelijk- de minister van buitenlandsche zaken van den Belgi schen gezant: 1. een wassen neus, 2. een kannonnelje schietende 3 voet 4 duim niet een erwt, 3. een verroesten degen, 4. een sprekend gelijkend beeld va a Z. E. in groot Costuummet een pantalon collarit, tevens met waardigheid en zeer sierlijk buigende, en alzoo uitnemend geschikt om Z. E. bij afwezigheid, en voor aile bijzondere en algemeene gelegenheden "te kunnen vervangen. misschien weer zeggen: »'t is eene onderscheiding niet onderscheiden te worden," althans op deze wijze; en wij gelooven gaarnè dat zoo er eer lijke, gemoedelijke menschen onder deze nieuwe ridders zijn, ze hierdoor vaak in een moeijelijken zelfstrijd zullen komen. Wij zouden hen dan om deze eer moeten beklagen en hartelijk medelijden met hen gevoelen. Ongelukkig weegt echter de zelfzucht meestal meer dan 't belang van 't algemeen. Nous verrons! 1(2) Men schijnt den heelkundigen Menso, welstaanshalve, niet als Kamerlid gedecoreerd te hebben, uiaar wel als Burgermeesterom meer dere opspraak te voorkomen. Voorzigtiger nog had men hem een lintje als Accoucheur kunnen geven.

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1846 | | pagina 2