'I NIEUWS- EN 5 December 1846. A'0. 48. W& EIDOSK ZWOLLE, öEVENTE», Dit blad verschijnt geregeld alle Zaturdagen. De prijs van het abunoement is voor ZwolleDeventer, Zutphen en Apeldoorn 75 cent in de drie maanden overal elders franco per post 87'/2 cent. Alle post kantoren nemen bestellingen aan. De prijs der Adverlentiën is van één tot vijf regels 50 cent, en 10 cent voor eiken meerderen regel, be halve 35 cent zegelregt bij iedere plaatsing. In de Arnhemsche Courantde Burger en de Volksbode van den heer vak vliet, wordt herhaaldelijk en door verschil lende schrijvers de natie opgewekt, tot het oprigten hier ten lande van genootschappen van staatkundigen, vrijzinnigen aard, of vaderlandsche vereenigingen. Op overtuig. 11de gron den wordt aangetoondwelke heilzame gevolgen zulks zou hebben- hoe de publieke geest daardoor zoude worden opge wekt en ze tot lang gewenschte hervormingen in ons «taats- huishouden zouden leiden. - Dat genoolscuappen ol veree- nio-ino-en in 't algemeen veel vermogenja verbazend veel kunnen uitwerken, dit erkennen zelfs de mannen van tbe houd en daarom zijn zij zoo uiterst bevreesd voor politieke bijeenkomsten van liberalen. Zoo leest men m een Oer jong ste nummers van de Drenlsche Courant, eene verdedigster quand mé me van al wat van de Regering uitgaat (1) ouder anderen: »Men bedenke, dat den mensch geen krachtiger middel in de handen is gegeven dan de associatie. Alleen is hij onmagtig; zijne zwakheid verraadt zich bij iedere schrede. Fereenigd kent zijne magt geene perken meer. Maar is de associatie krachtig ten goede, met minder is hare magt in de hand des bonzen." Met „boozen zal de Drentsclie Courant zeker de Oppositie bedoelen. Zij verklaart zich dus sterk voor de erkenning en het toezigt van den staat over alle genootschappen, vooral omtrent kerkelijke, en zeker niet minder omtrent staatkundige? Wij beschouwen het, bij den tegenwoordigen treurigen toestand des Vaderlands, dringend noodzakelijkdat ook hiel de waarachtige vrienden van vorst en volk, de vrijzinnigen -in den lande, zich tot genootschappen of associalien vereem- gen Wij weten het, dat het vormen van dezelve, 111 het land onzer vaderen, zeer langzaam zal gaan; deszclfs bewo ners gelijk Prof. Thorhecke ergens te regt opmerkt, »zijn niet 'vergaderzick, tenzij om predication bij te wonen." Maar reeds is de grond gelegd tot het verrijzen dier heilrijke ver eenigingen; reeds bestaat er eeiie in de hoofdplaats des rijks, in 't begin dezes jaars opgerigt door eenige vrijheidslievende mannen. Wij bedoelen de Aüstel Sociteit, lol ontwikkeling van den pub!ièken geest en behartiging van vaderlandsche belan- aan. waarvan mannen, als Prof. 11. Beijerman, Mr. W. J. G van Hasselt, Dr. J. P. Heije, Mr. S. Vissering en anderen, die de meeste achting en het volste vertrouwen moeten inboeze men bestuurderen of leden zijn. Volgens het Reglement dier Sociëteit zullen ook Buitenle den aangenomen wordentegen eene jaarlijksche toelage van slechts f 3. Buiten Amsterdam wonende kan men dus de zaak des vooruitgangs op die wijze nu reeds bevorderen door lid te worden van genoemde Sociëteit. Mogen vele daartoe overgaan in afwachting om zich aan tc sluiten aan eene af zonderlijke vereenigingvan denzelfden aard, in de respec- (1) In een later nommer geeft zij echter den minister Batd, wegens zijne redenering over Borneo, eene geluchte veeg, wal eenige hoop geeft op hare bekccr'mg. ZUTPHENAPELDOORN. De Adverlentiën moeten vóór Vrijdag middag vier uur ter Drukkerij te Deventer zijn ingezonden. Alle toezendingen voor dit blad bestemd moeten .franco geschieden, betzij door bemiddeling der Post kantoren, of te Zwolle bij G. J. Schutte Leren A. Ter Gvxhk; Zulphen, J. II. Mellink Apeldoprn, B. Gühmhg. live woonplaatsen. Zoodanige afzonderlijke genootschappen in verschillende gemeenten, zouden als Afdeelingen van de Amstel-Societeit moeten geconstitueerd worden, ten einde een heid te bevorderen in doel en werkzaamheid. Immers Een- dragt maukt Magt! i Deventer, den 30 Kor. 1840. Mijnheer de Redacteur! Met zeer veel genoegen heb ik in uw laatste nommer de petitie ter afschaffing der Graanwet gelezen, en gezien, dat die door niet minder dan zeven en vijftig der voornaamste en geachlste vroedste en gegoedste, zoo als men weleer zei) be woners van Deventer en omtrek onderteekend is. Zeker hebben die mannenwaaronder van de grootste grondbezittersdaardoor getoond de algemeene belangen te kennen en te willen behartigen en konit hun de dankbare hulde van Stad- en Landgenooten toe. liet kan dan ook niet missen, of zulk eene petitie moet ernsligen indruk maken, en mag uien er heilrijke gevolgen van verwachten. Ofschoon ik mij verbeeld (ik zeg het nederig), ook tot De- venters deftigen stand te belmoren en mij zelfs grondbezitter zou kunnen noemenis mij echter het adies mtt ter teeke- ning aangeboden. Ik heb dit echter niet kwalijk genomen, daar ik hoorde, dat men juist niet van 't idee uitging vele teekenaars te hebben, en verscheiden mijner kennissen met mij in 'l zelfde geval waren. Ik heken, ectiler, dat ik 't mij tot eene eer zou gerekend hebben, zoo mijn naam op de lijst had mogen prijken. Men heelt mij echter gezegd (en dit is de oorzaak dat ik u schrijf) dat de petitie werkelijk aan eenigen ter teekening is aan°eboden, die meenden zich daarvan te moeten onthou den. "is dit inderdaad zoo? Ik kan mijybijna niet voorstel len, dat men zulk eene gelegenheid om zich als man van verstand en eer te doen kennenzou afwijzendat er nog zulke kortzigtige égoïsten gevonden worden, die de armen duur brood willen laten eten 0111 hunne eigene beurzen te lappenof dat er in onze stad zulke slaafsche lafhartige zie len zijn, die van een geoorloofd en wettig middel geen gebruik durven maken om hunne afgevaardigden de wenschen en belan- o-en van 't algemeen te doen kennen. Mogt dit, tot schande van onzen tijd, zoo zijn, dan zoudt gij, Mijnheer, het pu bliek zeker eene groote dienst bewijzen, de namen dier Ree- ren mede te deelen, opdat het wete welke mannen het noo- di°- heeft en welke niet; want van zwakken of zelfzuehtigen is toch in geen geval heil te verwachten. Ik ben dus zoo vrij UEd. hiertoe dringend uit te noodi- gen, daar ik niet twijfel of gij zult hiertoe in de mogelijk heid zijn, en noem mij intusschenenz. 1» S Met den Plnalpoetser" van uw vorig nommer zal het toch wel een bijzonder geval zijn. (De Redactie vermeent aan deze uilnoodiging niet terstond te moeten voldoen en zal er nader op terug komen.)

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1846 | | pagina 1