geteeld werd aardappelvelden ontstaan waardoor men 't geen aan voedselqualiteit verloren werd, ruim herwon aan quantiteit en goedkoopte. Tullooze huisgezinnen toch waren er te vinden, die, zoo ze nog op eigen beenen stonden geen ander voedsel bekostigen konden dan aardappelennaar aardappelen ontstond dus meer en meer navraag; de aardappeicnleelt nam meer en meer toeen werd op hare beurt het bewijsdat ook de landbouwende nijverheid zich niet naar geïmproviseerde en ondoordachte beschermingswetten regelt, maar slechts zoekt aan de behoefte van den consument te voldoen. Nog meer! De graanhandelhoewel grootendeels vernietigddaar de kleine handelaar, die uit gedurigen omzet van zijn kapitaal zijne win sten moet zoeken zwichten moest voor de omstandigheden kon niet geheel geweerd worden, omdat de binnenlandsche productie niet aan de nationale behoeftevooral niet, als zij ook nog de bestaande branderijen zonde voorzien kon voldoen. Doch alleen de schatrijke man die zijne in dien handel gesloken kapitalen langen tijd konde missen kon hier concurreren, en dit werkte nogmaals drukkende op de prijzen der inlandsche granen terug. Hij liet zijnen voorraad in entrepot liggen tot dat de prijzen op die hoogte waren dat wettig het laagste regt van de schaal moest geheven worden. Het was hem daarbij misschien mogelijk op eene of andere wijze dit tijdstip te verhaasten, en zietdaar gedurende de volgende maand de markt met granen als overstelpt, tot groot ongerief voor menigen speculant, die, had hij niet schat ten ter zijner beschikking, onvermijdelijk zijn fortuin vernietigd zag, tot groote teleurstelling van hen die de graanwet meende te besehermen, en die in de hoop van voortdurend hooge of' nog stijgende prijzen hun verbouw nog achtergehou den haddenzonder eenig gerief voor zoo menigen die reeds zonder verdienste wasen tot groot nadeel voor het algemeene vertierdat tegen zulke schokken niet bestand is, daar deze het geheele verband van betrekkelijke waarden uiteenrukken en slechts wanorde verspreiden kunnen. Werkt dus de graanwet niet voordcelig op den graanbouw werkt zij dien zelfs tegen door de hevige prijsverwisselin gen waartoe de schaalregten aanleiding kunnen geven; vernietigde zij den geregelden graanhandel en zooveel daaraan verknochte nijverheidstakkenwas zij daardoor de hoofd bron der algemeen toenemende armoede; in hare strek king moest zij, wat meer is, ook nog eenen anderen grooten tak van landbouw tegenwerken. Bij verminderde scheep vaart tochverminderde ook het gebruik van zeildoek en touwwerk, beide uit hennep vervaardigd; mindere na vraag naar hennep moet ook den hennepteelt, die op zware gronden zeer verspreid is, gevoelig tegenwerken. En na dit alles leze men eenige van derzelver bepalingen ouder anderen in art. lb bevattende de middelen om tot de bepaling der middelprijzen en het daarop gegronde inkomend regt te geraken. Deen landbouwer die meer onbeperkt meester is over zijne eigene producten allerhande formalitei ten zijn hem voorgeschreven alle vrije beweging is hem ont nomen. Kan dit eene bescherming heeteneene aanmoe diging, een middel om tevredenheid te bewerken, en lust op te wekken? neen de graanwet maakt den landman tot slaaf en staat daardoor ook zijne inlellectuëele ontwikkeling, die hij zoo zeer behoeft, dwars in dén weg. Ed. M. Heereri 1 de ondergeteekenden meencn ook hiermede het hunne bijgedragen te hebben 0111 te bewijzen dat de wet van 29 Dcc. 1835 strijdig is met alle regelen van staatshuis houdkunde. De redenerii g zelve zal genoeg hebben doen uitkomen, hoe hooge onbillijkheid en onreglvaardiglieid 111 deze, als in iedere andere van die regelen afwijkende wet, gelegen is. Eene dergelijke wet moest in Nederland, onder Nederlan ders, die zich door zooveel menschlievendewelwillende ge voelens ouderscheidenniet geduld wezen; vooral niet se dert het bestaan eener grondwet die, hoe vaak ook tot mis vatting aanleiding gevende, in algemeene strekking daarop doelt aan iederen burger gelijke regten te verschaffen, gelijke bescherming te verleeuen alle privilegiën voor een' ten koste van anderen uit te sluiten, vrijheid te bevorderen, en geluk te verspreiden. Om hare mogelijke gevolgenverbreking van alle barulendie de leden eener maatschappij ondeiling verbinden, verwijdering van alle welvaart, verkrachting van orde en rust, moest de graanwet niet geduld wez;en, onder eene natie, vredelievend en rustig ais de Nederlandsche. Dat zij tot nu toe bestaan heeft is, naar adressanten mee ning, daaraan te wijten, dat die mogelijke gevolgen en uit werkselen, die nu maar al te zeer erkend worden, vroeger niet algemeen bevroed werden. Zoolang toch, E<1. SI. Hoeren! de landbouw niet met ram pen te kampen had, zag men ja! de armoede vermeerde ren; doch de achteruitgang was trapsgewijze, ging zonder schokken voortwerd door toevallige omstandigheden hier en daar nog eenigzins teruggehouden, en liet daardoor nog menigeen in het onzekere omtrent den oorsprong van zoo veel kwaads. Maar den schcrperzicnden ontgingen die oorzaken niet. - Bondig geschreven artikelen in verschillende dagbladen, o. a. in het Handelsblad, en verschillende brochures, wezen reeds vroeger op de verkeerde wending van ons staatshuishouden op de gevolgen daarvan, ja! wezen reeds op het Redmiddel, dat nu algemeen erkend wordt, veel herstelling te kunnen aanbrengen, en tot welks verkrijging al de tegenwooi digc pe- tities dienende zijneen' vrijen handel in het algemeen en 1 in het bijzonder een vrijen graanhandelals (c 100 1011 j van volksverder en volkswelzijn, en als "den gi ooien stam I waaraan alle andere takken van handel en nijverheid het leven en hun beslaan te danken hebben. Doch weinig konden schrijvers van die aitikeen en 10 chures berekenen, (lat de natuur zoo sterke kiac ten zou( e aanwenden om hunne denkbeelden en voorzeggingen zoo sp"c (lig tot waarheid te verheffen en te verwezenlijken. e mislukken der aardappelen, die reeds in zoo onbegiijpe ij e I hoeveelheid verbouwd werden, in 1845, en het gedee e ij'e I mislukken van do graanteelt in dezen jareheeft al.ei 008el' geopend. filet reuzenschreden nam armoede toewerd het gebrek algemeen, en daarentegen stegen de prijzen van alle levensmiddelen, zij stegen te rneqr naarmateten gevolge der graanwet en het vernietigen van den graanhandel, het vermoeden algemeen werd dat er geen voorraad ergens aan wezig was. Behalve de zich nooit verzakende milddadig heid en hulpvaardigheid der Nederlandsche natie, was slechts één middel bij magte, eene geheele ommekeer van zaken, eene omverwerping van ons geheele staatshuishouden, waai- van reeds hier en daar sporen gevonden Werdente verhoeden. Het gouvernement begreep dit en stelde UEd.M,op tvooi- beehl van andere naburige natiën een tijdelijk middel voor dat onlangs nogmaals tijdelijk verlengd is gewordenna melijk: onverwijlde terzijdestelling van de bepalingen der bc-. kende graanwet, en vaststelling van een zeer laag vast regt op verschillende levensbehoeften. Ondergeteekenden vragen het UEd.M., was dit tot wet ver heven voorstel niet, het door de gezamentlijke wetgevende ma'gt uitgesproken vonnis over eene wet, welker schadelijke werking reeds zoo vaak door helderzienden aangetoond «as. Levert deze omstandigheid niet het bondigste bewijs, dat re wet van 29 Dcc. 1835 in het minste niet aan de behoefte der natie voldoen kan? Hadden al die onheilen kunnen be staan waren al die maatregelen noodig geweest, indien er geen handel en nijverheid vernietigende, rust en vrede be dreigende graanwet bestaan had? Neen! voorzeker niet 1 want I juist het eenige afdoende middel was nu: opheffing van die graanwet. Zoo ziet men hoe ongerijmd en ondoelmatig alle kunstmidde len zijn 0111 de nijverheid van den onderdaan te doen bloeijen en welvaart te verspreiden. Zij kunnen alleen dienen 0111 een- I zijdig vermeend eigenbelang te streelen vooroordeelen en daarop berustende handelingen te bestendigen. Bij het eer ste rukwimlje valt het kunstmatig opgetrokken kaartenhuis 111 een en haastige terugkeer tot de natuurlijke orde van za- I ken kan alleen redding aanbrengen. Op grond van dit alles geven de ondergeteekenden aan UEd.M, in overeenstemming met zooveel anderen hun nen wensch te kennen, dat het U behagen moge, om wanneer van wege liet Gouvernement voorstellen in deze materie gedaan worden, alle Uwe krachten in te span nen niet tol weder tijdelijke opheffing van de noodlottige wet van 29 Dec. 1835, maar tolxlerzelver onvoorwaardelijke afschaffingdat het U zelfs behagen moge in het waarachtig belang van Staat cn Volk indien alle voor stellen onverhoopt uitblijven, van Uw regt van initiatief gebruik te maken; in één woord, alles te doen wat in Uw vermogen is 0111 ten minste een begin te maken aan den terugkeer tot een op natuurlijke grondslagen gevestigd huishouden, waartoe behoort: betamelijke vrij heid voor een ieder tol uiloefening van zijne nijverheid geene beschermingdan alleen diewelke beslaat in hel zonder schade voor het algemeenopheffen van belemme ringen. Ondergeteekenden nemen de vrijheid UEd.M. te herinne ren aan de schoone gelegenheid, die thans tot huldiging van dit principe bestaat, uithoofde van groote behoefte

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1846 | | pagina 6