Cciucugclc ISei'igtcu. Clorresflïoafideatse. In het Handelsblad wordt de Landverhuizing naar N. Amerika bestreden, ook uithoofde van de onbekendheid van den Nederlander met de Wellen aldaar. Maar wij vragen wien is het mogelijk uit den rommel Keizerlijke, Koninklijke, Ministeriële enz. enz. wetten en besluiten, die hier al of niet van kracht zijn, wijs te worden? Wij vinden dit een zeer ongelukkig argument, daar het zeker tienmaal gemakkelijker is de N.-Amerikaanschemet de Chincsche vletten er bij, te leeren kennén, dan zich schootvrij voor het.arsenaal der Ne- derlandsche te houden. Men denke slechts aan de Drukpers wetten die zelfs voor de regtsgeleerden een terra incognita zijn en door iedere Regtbank weer verschillend worden uit gelegd. Uit Zutphen zijn eergisteren morgen in de vroegte 30 dragonders uitgemarscheerd onder den Luitenant van Ittersum naar Groenlo, om daar tegen de fanatieke oproerlingen te velde te trekken, die behalve gepleegde gewelddadigheden aan de huizen van getuigen in de zaak van den Kapellaan het den Burgemeester en Kantonregter zoo benaauwd gemaakt hebben dat zij zich onder bescherming der dragonders heb ben moeten stellen. Dc Afgevaardigde. Een Afgevaardigdedie twee paar zoons bezat, En elk' van hun een vetten post verworven had Stemde onvoorwaardelijk voor 's Staatsdienaars bedoelen Schoon tegen zijn bekend gevoelen. >'k Sta over uw gedrag verbaasd!" Sprak zijn Collega; «want uw kroost is lang geplaatst; Of brengt ge uit dankbaarheid het offer van nw naam?" »Neen,"" zei hij, »»maar mijn vrouw moet weder in de kraam Gedurende Zr. Ms. verblijf te Maastricht hebben vele Limburgers een sou- venir bekomen. Een der Cebr. Beentjes heeft te Assen een souvenir beko men, bestaande in een kruis op zijn rug, met toebeliooren. ln plaats der heeren Miciiiels van Vebdüijnen en Stress, zijn tot Limburgsche leden voor de Tweede Kamer benoemd Mr. J. L. M. le Clercq (een geboren Belg), President der lteglbank le Roermond, en Mr. G. Baron de NVeichs van Wenne. Een te Frankfort in het licht verschenen voortreffelijk «Prenteboekjc voor kleine Kinderen" is op de Russische grenzen voor con trabande verklaard. De visiteur n.l. hield de koJdige beeldjes van den Boeman" en den Stouten Klaas" (Njcolaas die de kinderen in den inktpot stopt, voor staalkundige satyrieke teekeningen (Hoe ver kan de argwaan van een despotiek gouvernement gaan!) Op verzoek van 't Prov. Bestuur van N.-Holland zullen Utrechtsche geneeskundige studenten aldaar de zieken trachten te cureren. (Een goede probir-schoolGe neeskundigen hebben liet uitgemaakt, dat de jeneverziekte geen krank zinnigheid is. Daaroin is Bosman te Gouda, die zijn dochtertje gruwzaam vermoordde, op vrije voeten gesteld!!! Het doel met bet schandaal van 't bezandcu des Almeloschen slraatwegs is ten eenemale mislukt Waar het zand is aangebragt is de weg totaal stuk gereden, terwijl de vrach ten in zwaarte niet verminderd, maar toegenomen zijn. Alleen de kosten van uilslukken worden op f 150,000 begroot!! liet blijkt reeds, dat de Prov. Staten van Overijssel bij de vaststelling van bet nieuwe Tarief van Afvaartsgclden op de Dedcmsvaart, zich erg misgerekend hebben. Door de verhooging is de opbrengst verminderdeen natuurlijk gevolg, dat vooraf was te berekenen. Eenige gegoede Middelburgers, waaronder landeigenaars, hebben ook een adres tegen de graanwet aan de Tweede Kamer gezonden. Ongeveer 60 dames te Hamburg, met Mevrouw ScniRGEs aan 't hoofd, hebben aan Slees wijk-Holste in een adres opgezon den, waarin zij zich lot hare bedrukte en bedreigde zusters iu de beide hertogdommen riglen! Een Hanoversche schrijnwerkerbelust op Hollandsche schallen, is te Kampen gepakt. De geheele stad Lunen- berg viert feest, Ier zake Z. M. de Koning haar ccne nieuwe staatsrege ling schonk, waaraan scJert 20 jaren "behoefte was. (Konden wij ouk eens schrijven: «Geheel Nederland viert feest! De Regering heelt ons eene nieuwe Grondwet geschonken, waaraan sedert jaren behoefte is.")— Onlangs drongenettelijke dames te Rome, ten einde den nieuwen Paus te zien, telkens voorbij de schildwachtenwaarom een jong Zwitser, om daar een einde aan te maken, te kennen gaf, dat hij elke schoone, die weer te ver drong, zou kussen. Hij deed liet ook werkelijk, doch deze maatregel had een geheel ander gevolg, namelijk, dat liet dringen der schooncn thans geen einde nam. Min. van Hall, de la Sarraz en Baud is een dankadres toegezonden van groole en kleine vischkoopers wegens de yoortreffe.lij/cheidin hun belang, van liet liandelslraclaat met Belgie. Zulke complimentjes zijn die ministers niet gewoon. Zou 't ook afgesproken werk zijn geweest? Soetens Cie. hebben eene negolialie opengesteld van 650,000 v ior 't Asphall-spoor van Amster dam naar Haarlem, op zeer aanlokkelijke voorwaarden. .Eindelijk," zegt de A. C.»is het ministerie van buitenlundsche zaken bevallen van twee lang verwachte benoemingen": de uit liet graf der eerste Kamer ver- rezene Graaf Sciummelpenninck voor 't gezantschap te Londen, en de Heer .Zwakjes" «zeer zwakjes" (Molleuus) voor dat te Konslanlinopel. Het Engclsclie departement der Artillerie heeft liet voorstel verworpenom het schietkatoen te bezigen ter vervanging van het buskruidvoor de dienst van het Britsche leger. Ook deskundigen te Weenen achten het voor de artillerie minder geschikt, en zou men het alleen in tijd van nood bij gebrek aan gewoon buskruidals surrogaatkunnen gebruiken. In de Bcrlijnsclie schouwburgen, daarentegen, zal voortaan bij bet schie ten niets dan schietkatoen gebezigd worden, als minder nadeelig voor de stem der spelers dan kruiddamp. De Pruissische Koning beeft een nieuw getuigschrift-boek voor dienstboden verordend.Een der beruchte liaagsche Ooijevaars is weder begonnen te klepperen, bij Mingelen le 's Dage. «Men anticipeert in Nederland op het Koningrijk der Hem/e- len." Waar de Ncderlandsclie diplomatie mogt falen, rekent men er op dat »de God van Nederland" wel zal aanvullen, wat gebrekkig bleef. AC.) Eenige vergeten Graven in de Jacobijnenkerk te Leeuwarden zullen in hunne eer hersteld worden, op kosten des Konings. Tot 's Konings vlug-schoonschrijver benoemd de heer Dekker. Gear riveerd te Katwijk 225,000 bokkingen per bomschuiten. De Zwolsche C. wil weten, dat het in erpslige overweging is (bij?)om de jaarlijksche Bidr en Dankdagen (thans alleen in Overijssel en Drenthe in gebruik), over 't geheele Kijk uit Le schrijven. Een buitengewone slgcmeene Be dedag, om bekeering van onze regenten, de Behoudslui in t algemeen, wordt door velen als dringend noodzakelijk beschouwd. Het Geref. Armbestuur te Zwolle heeft den oorlog verklaard aan de «huizenmellcerg" zijnde eene industrie om met woekerwinsten kleine huisjes te verhuren, ten koste van den arme. In een brief uit Cheribon van Julij j.l. voorkomende in de Arnh. C. No. 243, wordt o. a. een curieus staaltje verhaald van Javaansch bijgeloof. Eenigen tijd geleden had Mevrouw de residenle van Tagal eene kat aangekleed, die vervolgens in processie rondgeleid en pleglig in de rivier gemandiet (gebaad) was geworden, welke ceremonie moest dienen om regen van deri Hemel af te snieeken.Ü! De lieer Varkevisser destijds Resident (Gouverneur) van Tagalliet deze plegligheid toe!! Heeft bij daardoor zijn persoon en zijne waardigheid, als Resident, Europeaan cn Christen, niet erg gecomproniiteerd De heer de Brouckère heeft j.l. in de Belgische Kaïner der Vertegen woordigers openllijk verklaard, dat liet van alge'meene bekendheid is, dat Z. UI. (Koning Leopold) alle vervolging der drukpers haat. (Kon men dit ook elders van den Vorst getuigen!) Het tolverbond is met bet Nederlandsclie gouvernement weer aan 't schagcheren over handels voordelen; doch als men bedenkt, dat liet grootste voordeel doorgaans voor den sterksten is, is het le vreezen, dat liet traclaat, dat gesloten zal worden een zusje van het Belgische zijn zal. Wat het regt intus- schen betreft, is geregeld altijd voor den sterksten: adres aan den lieer van Holst en Sinjeur de Jonge, groot-zwaarddrager der geregtigheid. De Hooge Raad delibereert thans over eene Roerende zaak, beslaande in veene kal met drie poolen!" De uitspraak iu deze hoogst belangrijke zaak is bepaald op 2 Dec. aanst. Stads-Nieiiws van Deventer. 1. Publicatie van Burgem. en Weth. Kennisgeving, dat de vergade ring tot liet benoemen van Uoofd-Ingelanden voor liet 7de Dijksdistrict, zal gehouden worden op bet Raadhuis alhier, op Maandag dtn 21 Dec. e. k. 2. Idem. Idem, dat, wegens de groote droogte en den lagen water- slai.d der rivier, tot wederopzeggens toe, wordt verboden, buiten 's huis te schrobben, en zullende men slechts de straten en stoepen mo gen schoon vegen. 3. Idem. Idem, dat de beesten of paarden van ongeregligden, die op de Stadsweiden ontdekt mogten wordenzonder aanzien van persoon zullen worden geschut; verder dat de geregtigdendie deze dieren op de Bergweide hebben loopen, dezelve dadelijk moeten transportereu naar de Bolwerksweide. waar ze tot primo Dec. e. k. mogen veloeven. ,4. Idem. Idem, dat op Donderdag den 26 Nov. a. s. en de beide volgende dagen, op de gewone uren, op de Stads Secretarie ter inzage zullen liggen verschillende buitenlandsche hdtidelsberiglenontvangen bij de Kamer van Koophandel en Fabrijken, bier ter slede. 5. Bij Min. Besluit is dé Ingenieur P. J. de (Tuartel gestationeerd te Deventer voor de buitengewone dienst van den Waterstaat, gedurende den winter van 1846/7. Het relaas uit Olst kan niet dan als advertentie en onderteekerid ge plaatst Avorden. Sints eenigen tijd ontvangen wij den Asmodee, de Burger en de Drent- sche Courant, een dag later dan voorheen, terwijl de Zierikzeesche Kieuwsbode van Maandag eerst des Donderdags arriveert. Hoe expediet WATERHOOGTE te DEVENTER, 's morgens S ure. 15 Nov. 16 palm 5 duim 16 16 5 17 16 b 4 18 b 16 0 19 Nov. 15 palin 7 duim. 20 15 4 MARKTPRIJZEN te ZWOLLE, 13 Npvember. TARWE f 10.25 a 11.25. ROGGE f 9-25 a f 9.25. BOEKWEIT f 5.70 5 6.90. BOTER f 17.75 a 1S.00. GRAANMARKT te DEVENTER, 20 November 1846. Heden was er, gelijk vorigen marktdag, weder weinig aan, alleen van BOEKWEIT eene belangrijke aanvoer, volgende prijzen werden besteed. Voor TARWE: met grage koopers van f 11. tot f 12. p. m. ROGGE: met onbeduidende» aanvoer, f 9.25 a f 10. p. in. BOEKWEIT: bij meerder kooplust f 6.50 5 f 7.30 p- m. GARST: zonder noemenswaardige aanvoer f 6. 4 f 6.30p. ra. HAVER: Wem Wem 3Ö0 d4.5U p. m. PAARDEBOONEN: f 8.25 4 f S.oO p. di. GELE ERWTEN: f 10.50 p. m- BOTER: I. soort f 16.50 èf IS.» «"''/J"-®? i„13-25" Aanvoer 640 4 660 achtsle Vaten ol 12,800 4 13,200 N. P. AARDAPPELEN: f 2.40 a f 3. Puik besten f 3.25 het nuld. Ter markt pcwecst 30 a 40 mud. Per schip naar Holland verzonden 3 4 400 mud, tegen f 2.90 a fZ

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1846 | | pagina 3