'iMERIKÏ, desiaessgjle IDSerlgèeaa. Het volgende curieuse adres is ons ter plaatsing toegezonden Aan de Stads-Hellebardiers ie Deventer, Zeer Geachte en Zeer Voorzigtige Mannen Geven rcverentelijk le kennen de ondergeteekende ingezetenen der ge meente Deventer, Bierbij gebruik makende van liet regt van petitie, gewaarborgd bij art. 159 der Grondwet, Vodtts in liet dierbaar belang van den landbouw, en in dat van de oogende neuzen en den vrede der supplicanten, der overige ingezete nen en der vreemde gasten Dat zij niet lang geleden ontwaard hebben het bloed der runderen, voortvloeijende langs de deventer straten, Dat zij almede ontwaard hebben, onder anderen aan de Viscbpoort, zekere dampen van bastaard-e^w de Colognewelke hen niet teNteren, maar veeleer tcMteren, Dat, zoo als supplicanten bescheidenlijk vermeenen, zoodanige stoffen met voordeel zouden worden opgezameld aan de sources, en dat de moesgroentenja zelfs de kool (welke thans nog al succes schijnt te genieten) er welig op zouden tieren Dat men ook niet weten kan, of het wel geraden is, de voorbijgan gers te gewennen aan het gezigt van bloed, Dat het voor UwcEd., welke uwe verroeste hellebaarden zoo loffelijk hebt omgekeerd in nuttiger veegtuigenvoorzeker eene schoone taak moet zijn, met den vooruitgang des tijds mede te streven lot opklaring onzer gemeente, in den 2in als hierboven aangeduid. Waarom supplicanten zijn te rade geworden, UweEd. te adiëren met verzoek, Dat het UweEd. goedgunstiglijk moge behagen, het boven gededuceerde in welwillende deliberatie te nemenen het ver- eischte te beramen, ten einde, althans na het herrijzen der lentezon, alle ongelegenheid die in het ressort uwer werkzaam heden mogt ontslaan, in tijds worde afgekeerd. 't Welk doende (Volgen de onderteekeningen.) Liedje. Wijze: Wie spreekt uit monden van meiaal. 1. Wie zingt er eens verheugd van zin, mij meé? Wie stemt eens luide en vrolijk in, hoezéc! Ik zing het schoonst gewest der aard, Een land dat goud en zilver baart; Wie meé! Wie meé, wie meé! 2. Ik zing van Noord-Amerika, hoezéc! Dat landschap zonder wedergaê hoezée! Daar is een ieder welgesteld, En kent er deur noch venstergeld; Iloezée! hoezée! hoezée!, 3. Van grondbelasting weet men niet, hoezée! Patent, accijnsbrief zijn er niet, hoezée! De suiker is er niet zoo duur En onbelast zijn licht en vuur; Hoezée, hoezée, hoezée! 4. Een elk geloof er wat hij wil, hoezée! Nooit staat er handel, nering stil, hoezée! Daar is geen enkle vette post Die 't land tienduizend gulden kost; Iloezée, hoezée, hoezée! 5. Daar rijdt men, zoo men rijden wil, hoezée! Met paarden naar zijn smaak of gril, hoezée! De zadels zijn er niet belast En toch elk ruiter zit er vast; Hoezée! hoezéeI hoezée! 6. De visch, die in hel water leeft, hoezée! Het wild, dat door de velden zweeft, hoezéc.' 't Is.al tot nut van 't algemeen, Een eigendom van groot en klcên; Hoezée, hoezée, hoezée! 7. Wie wil er met mij mede gaan? Allez! En zien hoe daar de zaken staan? Allez! Die roepe luidt- Allez! ik ga! Naar 't gastvrij Noord-Amerika Allez, allez, allez! Aardenburgs Depót. R. Mfltsls^ieaaws vïïeb ©cvcbbéce*» 1. Kennisgeving van Burgenn. en Welh. dat .Ian Jansen verzoekt eene Kuiperij te mogen uitpefenen in het huis No. 60, in de Diefsleeg en dat bezwaren daartegen tot den 19dcn dezer ter Secretarie kunnen kenbaar gemaakt worden. 2. Naar men verneemt, is bij den Stedclijken Raad het besluit geno mendat, bij wijze van proef, de volgende maatregel zal worden inge voerd Het bruggeld aan de Schipbrug over den IJssel zal op de vrij dagen tot de helft worden verminderd Geheel vrij van bruggeld zullen op die dagen de wagens en karren zijn, welke het tolhek op den Voorster straatweg passeren en niet uit de Voorsteeg komen. Het weggeld over de Teuge zal na 1 Januarij op Vrijdagen niet worden gevorderd. Rijtui gen echter van weelde zijn van deze gunstige bepaling uitgezonderd. •3. Men verneemt met bijzonder genoegen, dat de Leerrede van den WelEerwaarden Zeergeleerden lieer Ds. J. .1. Metzlar, gehouden op den jongstcn Overijsselschen Dankdag voor het gewas, door Zijn WclEerw. goedgunstiglijk aan het Hervormd Armbestuur ter uitgave is afgestaan. Dezelve zal aanstaanden Maandag bij den Boekhandelaar Jac. van der Meer in het licht verschijnen en voor den prijs van Veertig Cent zijn te bekomen. Men heeft billijke redenen te verwachten, dat het debiet, niet alleen wegens d<-n inhoud der Leerrede het werk eens geachlen Leeraars maar ooV wegens het liefdadige doel, dat met de uitgave beoogd wordt, zeer aanzienlijk zal zijn. 4. Even als de vorige week door Prof. Cop, in het Natuur- en Schei kundig Genootschap alhier, werden jl. Woensdag in de Vergadering van het Departement der Maatschappij ter bevordering vèn Nijverheid, door den Heer Dr. B. Meijlink. Apotheker en Chemist te dezer stede, eenige belangrijke en zeer wel gelukte proeven genomen met het thans zoo veel geruchtmakend Schietkatoen. 5. Een 40tal landverhuizers uit Tlatlem, Epe en Heerde zullen heden per schip deze stad passeren naar Rotterdamom van daar de reis naar Noord-Amerika voort te zetten. De Regering van Bcijeren heeft, tot nader order, den verkoop van Schietkatoen verboden. Ook heeft zij, even als ten vorige jare, eene verhooging van tractement toegestaan aan alle lagere ambtenaren, ten einde zij door de duurte der levensmiddelen niet al te zeer zouden ach teruit gaan, terwijl de gezamenlijke gemeenten eene aanzienlijke verlig- ting in den opbrengst der belastingen is toegestaan, ten einde de min vermogende klasse tot goedkooper prijs brood zou kunnen koopen. (Wat doet onze vaderlijke Regering?) Door de leden der Vereeniging ter bevordering van de belangen des Boekhandels" zal een verzoek om gratie voor den Heer van Hulst aan Z. M. worden aangeboden. Een Am sterdammer, in de Salon de variétés met de ridderorde van 't Neérlandseh Leeuwtje bluffende, en daartoe geenszins geregligd zijndewordt deswege vervolgd. (Nieuwe stof voor een treur-eindend blijspel!) In Noórd-Hol- land bouwt men een Provinciaal Krankzinnigen gesticht. Voor Zuid' Holland acht men dit niet noodig, ofschoon op goede gronden beweerd wordt, dat aldaar meer dan ergens elders behoefte bestaat aan een dol- of gekkenhuis. Men schrijft uit Montenegro, dat de Vorst zijne ju- weelen le Triest heeft te $clde doen maken, om granen aan le koopen, ten einde in het gebrek zijner onderdanen te voorzien De Kroonprins van Denemarken heeft nu besloten om niet ten derde male te gaan trou wen, daar het toch niets kan helpen. Onze Tweede Kamer is tot Fe- bruarij uiteen gegaan om de zoo noodigc rust te nemen «Waarom niet," vraagt de IJsselbode, «het land is in rust, de toekomst lagchend en de burgerij te vredenTe Kampen is eene felle oppositie legen den Geref. Kerkeraad uitgebroken, ter zake van 't een half uur later aangaan der voormiddag Kerk, ten behoeve van langslapers. Tot da mes, ja zelfs schooljongens, schrijven er over! (Zie Kamper C. en IJsselbode). Bij eenige prenlverkoopers te Brussel zijn de glazen in geslagen, omdat zij verschillende karikatuur-platen ten toon stelden, zinspelende op de langdurige afwezigheid van Leopold, den rot voija- geur. Zekere Heer A. van Runem, tegenwoordig te Zwolle gedomici lieerd, heeft bij de Gouvernementen van Nederland, Hannover en Olden burg consessie aangevraagd, tot het leggen van een IJzeren spoorweg van Utrecht, over Amersfoort, Harderwijk, Elburg, Zwolle, Almelo, NordhornLingenOldenburg en Bremen naar Hamburg. De Zwolle naren jubelen daarover; zij hebben gelijk. J. K. Benus en 15 andere vervecners in Groningen en Drenthe, verzoeken van de Tweede Kamer de afschaffing van den Turf-accijnsals leidende deze tot emigratie naar Noord-Amerika. Koning Leopold is kwaadomdat de Koningin van Spanje of hare zuster geen Codurg tot man heeft genomen. De Ge neraal van Geen heeft zijne aardsche campagnes geëindigd De gema lin van Dr. Steiger gelijk men weet, door bet geregtshof van Lucern bij verstek veroordeeld tot zes jaren tuchthuisstraf, en lot het dragen van een ijzeren halskraag niet muilhand, is kort daarna geëxecuteerd. Eene deputatie, niet van Lucernsche gereglsdienaarsmaar van Zurichsche burgers, begaf zich naar Winterlhur, de tegenwoordige woonplaats van Mevrouw Steiger, en reikte haar een halsband met muilband over doch niet van ijzer maar van suiker vervaardigdhet werk van een suikerbakker le Zurich. Wordt geld gevraagd lot oprigling van nog een dagelijks te verschijnen dagblad le Amsterdam. (Amsl. C.) De groote raad te Bazel heeft met overgroole meerderheid beslotenom aan de wenschen der 700 petitionerende burgers om eene gchcele her ziening der constitutie, le voldoen. (In Nederland wordt op een der gelijk petitionement van 7000 burgers, dus 10 maal meer, door de Regering geen acht geslagen). ln de Tielsche Nieuwsbode is uitgere kend, dat het Adres in antwoord op de Troonrede, den Nederlanders te staan komt op f 4403,77ys. Per weck kosten de beide Kamers dezelfde som. De drukker en uitgever van den Zierikzeesche Nieuwsbode is den 3den dezer des avonds omtrent tien ure!! gedagvaard, wegens een gemengd berigt in 't noinmer van 1 Oct. jl. luidende: «De ondeugende Kantonregter Jan B.door,de Burger nog zeer onlangs schrikkelijk in de maling genomen, begint nu valsche guldens te debiteren; nu hij heeft ook lang genoeg in 't geniep valsche munt geslagen." De Kan tonregter van Ommen, wonende te Heemseheeft zich dat gemengd be rigt aangetrokken en eene regterlijke vervolging in het werk gesteld. Een magnetiseur, zich noemende Jooocus Meijer, is te Goes in 'hechte nis genomen, als beschuldigd met zijne kunst vele lieden te hebben op- geligt. De Heeren J. van Lennep en J. A.. Ai.berdingu Tnvar waarschu wen in 't Handelsblad tegen zekeren jongen Duilschcr, blond, van mid delmatige gestalte, tamelijk wel gekleed, zich uitgevende voor den be kenden romanschrijver, den Baron von Sternberg, en sints eenigen tijd zich bezig houdende niet liet exploiteren van de goede trouw en de meer of min ruime beurzen der llollandsche letterkundigen. De twee vleder- muizen uit de A ruk. C. worden door een vleermuis in de Drcntsche C. verdedigd!! De Tweede Kamer zal elf weken vacanlie genieten met behoud van Iractement, als zijnde door de droogte geene wetsontwerprn rijp geworden. (K. C.) De eerste officiële spruit van den Burgemees ter'van Antwerpen is deze week op St. Maartensdag met echt water uit den Jordaan gedoopt. De Procureur-Generaal van Maanen heeft eer gisteren voor den Uoogcn Raad volgehouden, dat de Staat verpligt is een der zeven kinderen uil een wettig huwelijk, op te voeden. (Toch niet in de kolonie Veen huizen? I) De uitspraak is bepaald op 3 Dec.

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1846 | | pagina 3