werd zij door beide gehaat; het bewijs daarvan leverde de thans voorgevallene openbare uitbarsting Zou het Engelsche blad anders hebben gesprokenindien het, in stede van de Genecfsche de Nederlandsche Regering hadde gegolden? Stads-NSesflws vsibb S^cvc-bbSce9. 1. De halfjarige collecte bij de Hervormden heeft gisteren opgebragt eene som van ruim f 900 en eenige manufacturen. Die in dc buurschap Epse f 33.15. 2. Eene -commissie tot uitdeeling van warme spijze, als in den vo- rigen winter, zal eerstdaags in werking treden. 8. Van wege liet Ministerie van Binnenlandsche zaken is de goedkeu ring te kennen gegeven over den tegenwoordigen toestand der Latijnsche scliolen te Deventer. Het verdient ook opmerking, dat alle jonge lie den, welke-op dezelve onderwijs hebben genoten en ziel» tot het Staats examen hebben aangemeld, het examen gelukkig hebben doorgestaan. 4. In de gewone vergadering jl. Donderdag van liet Natuur-en Schei kundig Genootschap alhier, vergastte Prof. Coe de leden op verschillende welgelukte proeven met het zooveel geruchtmakende schietkatoen. 5. .11. Donderdag is alhier eene hoeveelheid varkcnsvlecseh van 950 halve Ned. ponden door den sted Commies P. Braxd aangehoudenen vervolgens met behulp van zijn confrère J. Mulder in besiag genomen. Tegen gisteren Avord eene publieke verkooping van het benaderde aan gekondigddoel» deze heeft geen voortgang gehad, zijnde de zaak met den spekkooper B. uit Olst geschipperd. De bekende Predikant Zonae is op nieuw door den Hoogen Raad vrij gesproken, op grond dat het enkel houden van godsdienstige bijeenkom sten, zonder bepaling van een vasten dag lot nadere bijeenkomst, niet daarstelt eene associatie. Liet veruordeelend vonnis der Ulrecbtsche Regt- bank, ten laste van Mevrouw Zeelt, is echter bevestigd, en is zij boven dien in de kosten veroordeeld, als hebbende lot liet houden van gods dienstige bijeenkomsten baar huis afgestaan, zonder vergunning van bet plaatselijk bestuur. De gemalin van Dr. Steiger is door liet crimineel gereglsbof te Lncern Lij verstek veroordeeld tot zesjarige tuchthuisstraf, en bet dragen van een ijzeren halsband met muilband. Gelukkig dat deze dame, even als baar echtgenoot, buiten schot is. De koning laat zijne landgoederen in bet Luxemburgscbe uitschilderen. Koekkoek moet er 9 schilderijen van leveren. Julius Caesar heeft ook vele landgoederen gehad doch zijn einde was treurig. (Z Ni) Naar aanleiding eener aanvrage van den bekenden beer van Vliet, beeft ons gouvernement besloten, gcene con- ccssiën te vcrlecncn aan parlikulieren of maatschappijen tot het aanleggen van spoorwegen in Neêrlantls Indië. Men behoudt dus de winsten aan zich. Z. M. onze Koning heeft j.l. Maandag een fijn diner gegeven aan zijne ministers en een aantal leden der Kamers (de behoudslui?) ldepi Z. M. Louis Philippe den 29 jd. aan zijne ministers, ter verjaring van bet zesjarig beslaan van bet ministerie Guizot. Min. Guizot zal pre sident van den raad van ministers worden met een Iraclement van 120,000 fr..- de helft meer dan hij vroeger trok hij kan 't er voor doen. Een Luiker zwaluw, aan welke men een stukje perkament met liet woord Lie'ge" (Luik) had bevestigd, keerde bet volgende jaar bij zijn verlrouwelijken huisbaas terug met hetzelfde document, maar vermeerderd met het bij schrift vConsianline"fs Gr. N.) Te Wexford, niet verre van Quebec, is zekere Daniël Atki.ns, alias de Zwarte Daniël, in J20jarigen ouderdom opgemarscheerd. Ilij was maar zeven maal gehuwd geweest cn laat 5^0 kleinkinderen na te weten 320 jongens en 250 meisjes. Volgens eene strenge aanschrijving zullen de straatmuzikanten hier ten lande, meest onbeschaamde gepatenteerde bedelaars, niet builen hunne gemeenten mogen spelen. Een wijze maatregel. Te Noordbroek beeft een verge lijkend schoolmeesters-examen plaats gehad, waarvoor zich 83 sollicitan ten hadden opgedaan, van welke er echter slechts 59 zijn opgekomen. Vijftien kwamen in aanmerking en bun arbeid werd genomineerd. No. 1, zekere Ufkes, had 76, en No. 15, de minste, mijnheer Koits, 51 yJ goedkeuringsmerkeii. De afkeurin g sleekens -schijnen niet genoteerd. Voor een der twee vacante posten is Nie.tiei.ier benoemdhebbende vijf maal elf merken. Volgens een Deensch dagblad gebruikt bet Armbe stuur te Koppenhagen voor deszelfs weldadige inriglingen elk half jaar 26 tonnen Brandewijn!!! De Hongaren, tot dus verre bet voorregt genietende geene tolbeambten op hun grondgebied te kennen, beschonk dezer dagen Oostenrijk hen met een tolkantoor bij Druclc, dat dadelijk ge sloopt werd, terwijl de bennekiekers vrij onzacht werden verdreven. De Officier vah Gezondheid, Dr. W. C. Goedbloed, in garnizoen te De venter,*'^ hij uitzondering op zijn dringend verzoek, eervol uit 's lands dienst ontslagen. Jonlch. van der Heim, griffier der Tweede Kamer, -j- en begraven. Te Zwartsluis werd onlangs van 't Gemeentehuis een Reglement van Policie afgelezen, waarnaar zich, in het vervolg elk ingezeten zal behooren te gedragen ten einde te voorkomendat de daarin vervatte boelen ?iiet o;i ben kunnen morden toegepast!!!De Ueer van Hulst biedt al zijne nog niet afgèredene Snelwagens voor f2 liet stuk aan ter gedeeltelijke bestrijding der proqes- en gevangenis-kosten. De ves tiging der Engelschen op Borneo en de in bezitneming van Lahoan is nu eene uitgemaakte zaak!! liet monument voor wijlen den beer J. A. Oostkamp te Zwollq, door vrienden en leerlingen bekostigd is j.l.Zalur- dag plegtstalig onthuld. De Redactie van 't beruchte ütréchtsche Avondpolje schijnt bij de znmeiiflausing van No. 125 weder hare vijf niet best bij elkander te hebben gehad. Twee bijna gelijkluidende beriglen over proeven niet schietkatoenvan 18 en 17 regels, volgen daarin on- middelijk op elkander. Wegens gebrek aan splint, is hel stichten van jicn Gymnasiumnaar de behoeften des tijcis, te Kampen afgestemd. Vroeger te Deventer idem. De Ileeren Duijmaer van Twist en Oost Jordens hebben bedankt om in den Hoogen Raad te zitten, als hebbende geen kans. (K. C.) Te Purraercnd cn door geheel Waterland staat, wegens algemeene ziekte, alles stil. Een spoorweg-beambte te Utrecht, eene moeder en dochter te Groningen, en een schoenmaker aldaar hebben eene poging gedaan om zich van kant, te maken dc eerste door een pistoolschot en de drie anderen bij wijze van verzuipen. Allen waren het leven in ons gezegend vaderland zat. Jupiter Floris (de heer van IIall) spreekt Fransch als eene Spnansche koe, en kent niet eens de beteekenis van liet woord periodiek. {Wespen.) De inwoners van bet vlek Benlheim hebben met verwondering in de couranten gelezen, dat 400 hunner aanstalten zouden maken, om naar Amerika te vertrekken. Dè beide nullen waren te veel: slechts 4 personen van ééne familie hadden daar toe plan. Bij de beraadslagingen over bet Koloniaal batig slot heeft de Minister Baud biltere pillen moeten slikken, maar de man is in de wol geverwden schudt liet van zich af als een poedel het water. De voordragt, welke met unanime stemmen had verdiend afgestemd te woi> den, is met 27 tegen 13 stemmen aangenomen!! Die goede TweedeKamerü! WATERHOOGTE te DEVENTER, 's morgens S ure. 1 Nov. 21 palm 1 duim 2 21 0 3 21 0 4 20 9 Nov. 20 19 palm 5 duim. MARKTPRIJZEN te ZWOLLE, 6 November. TARWE f 10.25 h f 11.25. ROGGE f 9.20 ix f 10.00. BOEKWEIT f 5.60 a 7.00. BOTER f 18 a 18.50. GRAANMARKT te DEVENTER, 6 November 1846. Ook lieden was er van alle Graansoorten, behalve van Rogge, eene redelijke aanvoer; doch ook alles was tot staande prijzen te jilaalsen. TARWE gold van f 11.00 lot f 12.00 per mud. ROGGE naar kwaliteit, van f 9.00 lot f 10.00 verkocht. BOEKWEIT in ruimte aan, van f 6 50 tot f 7.50 te plaatsen. GERST heeft f 6.00 a f 6.25 opgebragt. IlAVER van 3.80 let f 4.50 met veel'koopers. PAARDEBOONEN f 8 00 tot f 8.75 per mud. BOTER: 1. soort f 17.00 a f 17 25, 2. soort 15.50 a f 16.00. Aanvoer 580 a 600 achtste Vaten of 11,600 A 12,000 N. P. AARDAPPELEN f 2.40 5 f 3.00. Puik besten f 3.40 bet mud. Ter markt 50 a 60 mud. Per schip naar Holland verzonden 7 5 800 mud tegen f 2.90 a ƒ3.00. GRAANMARKT te ZUTPHEN, 5 November Door de druk bezochte jaarmarkt van heden, was de aanvoer van Graan niet zeer aanzienlijk. TARWE.- Zeer willig, van f 9.50 lot f 11.50. ROGGE: bij kleine aanvoer goed prijshoudend, van f 9.10 tot f 9.7-y. BOEKWEIT: tot iets mindere prijzen, met goede kooplust, van/"6.75 tot f 7.60. Voor GARST EN HAVER goed vorige prijzen bedongen. BOTER: 1. soort f 16.00 a f 16.25, 2. soort f 14.50 5 f 14.75. BURGERLIJKE STAND te ZWOLLE. Ondertrouwd: T. Nijenhuis met M. Bocrrigtcr. J. v. Ommen met J. Neuteboom. J. Zwart, wed'r. van II. Veerman niet II. Loggers. H. v. de Beek niet II. de Vries. W. v. Scheepen met M. Garsten- berg. J. P. H. v. d. Sleijden niet A. C. Landbcrg. J. W. Bol lok met B. P. v. d. Berg. Gehuwd: W. II. Hoek met M. H. Lahgaux. J. ter ïlorst met F. Richter. A. Kloeke met G. Scburink. G. Bossink niet E. v. d. Heuvel. Bevallen: 27 Oct. P. Smit, geb. LingtonD. 30 dito. H. v. Uenengeb. Lanterman, D. G. Brink, geb. Knotlcma, D. —31 dito. H. v. Dijk, geb. Alfrink, Z. E. Baader, geb. Kolkman, D. Overleden' 2.9 Oct. G. U. Reinders, 18 m. 30 dito. B. T. Nibbe- link, 2 j. G. B. S. de Bondt, man van H. Hendriks, 43 j. D. Pieper, 2 j. 31 dito. G. W. Rutgers*, 18 m. 1 Nov. C. Scliunicr, wedr. van G. Eleveld69 j. 2 dito. G. Scliafer, 3 j. J. D. Mul der, 18 m. E. Rouw, 9 j. E. Vrede, wed. van L. Tlieunissen 70 j. 4 dito. T. J. Tikkel, 28 j. K. Voetelink, 8 n>. ONDERTROUWD te DEVENTER. 1 Nov. II. C. Michaëlis, l\ector dei' Lat. School te Enkhuizen, 28 j.met II. J. Verburg, 27' j. W. Wezenberg27 j., met B. J. C. tenHoope, 30 j. BURGERLIJKE STAND te ZUTPHEN. Gehuwd: 4 Nov. G. G. Grauwcrt, wedr. van E- Kulsdom met J. II. Doornink. II. C. Gerrelsen met II Vermeulen. II. Mcuwissen, wedr. van M. H. Smits met B, Röeling. A. Brands met E. Bolle. 6 dito.. D. B. Tcunissen, genaamd Sonnenberg met F. te Velthuis. Bevallen: 30 Oct. J. Assie, geb. ter Maat, D. 31 dito. T. 11. Gruppen, geb.'SchollenD. 1 Nov. W. Scherpen huizengeb. Haze laar, Z. J. Hagenbeek, geb. Lensink, D. 2 dito. G. J. Kaptein, geb. Sprokkereef, D. 3 dito. H. .1. Krassenberg, geb. v. Wouw, Z. Overleden: 1 Nov. A. Teerink, öl j. 2 dito. H-Meilink13 m. 4 dito. G. Brouwer. 4 m. BURGERLIJKE STAND te APELDOORN: van 30 Oct. tot 6 Nov. Geruwd': Ut. L v. Lunlercn met W. v. d. Broek-, Bevallen: B. Wolven, geb. Wientjes, D. M.Tien en;, geb. Eijkên- dal, D. J. v. Delden, geb. Berends, D. G. Alofs, geb. v. Beek. D. J. Schouten, geb. Bos, D. Overleden: M. v. de Kastccle, 32 j. II. J. Nijhof, 67 j. W Schouten, 16' j.

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1846 | | pagina 3