Oorza&eia dea' Etaodveiiraizhig* 'het op 't gebied der Staatshuishoudkunde neemt, door zoo vélen mogelijk op priji-gesteld te zien. Zulke Gouvernemen ten toch meenen. ^et ajKd, goed, ook waar zij dwalen; zij móeten het er hunne maatregelen den tóets des onderzoetsdoorstaan. Zoo is het geval, zeggen wij, met elk GoöveVnementdat ter goeder trouw handelt: d: i. zijne belangfn met die des volks vereenzelvigt. Alleen eene hegeringje/ kwader trouw belemmert de stu die der Staatshuishoudkunde; alleen zulk eene regering heeft goede redenen die studie te belemmeren, daar hare eigenba- tjce bedoelingen, ten koste van het volk, door deze weten schap worden aan t licht gebragt. Wat dunkt u dus, lezers! ^ou onze Regering wel zeer ge negen zijndeze studie te bevorderen? Zou het wel in haar belang zijn, het volk als 't ware eene controle harer hande lingen en bedoelingen in handen te geven? De IJsselbode heft een noodkreet aan over de moeijelijk- heid om sprekers telken jare op nieuw le bewegenin de ver gaderingen van het Departement Kampen der Maatschappij tot Nut van 51 Algemeenop te treden, en betoogt het gevaar voor die Afdeelingwanneer men zich eens geheel aan de ver vulling van leesbeurten mogt onttrekken, dat te voorzien is; want: zonder sprekers geen Nutbevat waarheid, en de ge volgen zijndat bij vermindering van 't getal ledende nut tige instellingen aan het Departement verbonden allengs moe ten te gronde gaan. Te Kampen zijn wel bijna alle spreekbeurten bezet, maar 't schijnt geforceerd te zijn gegaan., terwijl de sprekers bijna alle oude gedienden zijn, waarop voor 't vervolg niet veel meer te rekenen valt. Te Zwolle zijn al de sprekers, die gedurende den winter zullen optredenop éénen Zwollenaar navreemden. Dit pleit ook slecht voor de ambitie der Zwolsche leden. Te Deventer zijn de onvermoeide pogingen der daartoe ex- presselijk benoemde Commissie, tot aanwerving van sprekers en regeling van leesbeurten totaal misluktwelke droevige mare in de vóórlaatste vergadering van het Departement officieel is aan gekondigd. Geen enkel lid had zich tot spreker laten vinden; alleen de WelEdele Hooggeleerde Heer, Prof. G. Mees, lid dier Commissie beloofde, uit consideratie, eene bijdrage te zul len leveren. De Zwolsche Courant heeft regt, als ze zegt: »Jn de ge- heele provincie Overijssel wordt het gebrek aan sprekers knel lend gevoeld behalve in Rijssen Het meest is zulks van Deventer te bevreemden, waar men, wegens een Athenaeum enz. zoo vele geleerden van professie en andere bekwame mannen aantreft, die met, zoo weinig moeite wel in een driedubbel aantal spreekbeurten zouden kunnen voorzien, en desniettemin is hier bij, den grootsten overvloed het grootste gebrek. Is dit een bewijsdat de tijd van verhandelen en redevoe ren voorbijen dit eertijds krach lig vehiculum tot den bloei der Departementen dus verouderd en versleten is, dan ware het dunkt ons wel der moeite waardig op andere, meer met den geest des tijds overeenkomende middelen te denken, ten einde de Vergaderingen te veraangenamen en daardoor de Maatschappij in stand te houden. Dat men zich hier dan ook niet aan het oude vastldemmedat ons voor en na, al wat wij nog bezitten zal doen verliezen Ingezonden Hoe logisch de hoofdartikels der Arnhemsche Courant door gaande gesteld zijn, vinden wij echter eene uitzondering in eenige beweringen voorgedragen in haar N. 212 van den 4den dezer. Wanneer de oorzaken der landverhuizing aangetoond zijn als bestaande in verval van landbouw, fabriekwezenhan del, wijst de A. C. de gehuurde pennen teregt, die beweren, dat de luiheid der natie er alleen schuld aan heeft; en zeg »wat wij opnoemden was de natuurlijke loop van zaken. Voor een gedeelte, intusschen, ligt de oorzaak buiten hen:'* (de ministers). In dit opzigt verschillen wij grootelijks en geven 't gouvernement wel degelijk de schuld. Eene regering moet niet alleen zorgen voor 't invorderen en ophalen en uitgeven van geld dat is bijwerk maar behoort bovenal de behoeften des tijds te bevredigenen natuurlijke hulpbronnen te openen: behoort te zorgen voor den bloei van T haar toevertrouwd volk. En wat is er gedaan? Wetten worden in stand gehouden, tegen de algemeene belangen; de handel is aan banden gelegd; de kolo niën worden als uit te mergelen wingewesten bestemd; de landbouw wordt door de Graanwet niet geholpen, maar geheel ten onder gebragt; fabrieken worden kunstmatig beschermd, sommige opgerigtwaardoor eenigen zich bevoor- deelen. De vrijheid van godsdienst is belemmerd cn gelijk de eene secte dit heden ervaart, kan zulks morgen de andere te beurt vallen. De drukpersvrijheid ligt stervende. De Grondwet moet blijven wat ze is; een kinderbroekje voor een volwassen knaap! En moet men in dat alles geene oorzaken vinden den ministers toe te schrijven Jt zij door hunne onachtzaamheid of dwangbuis-theorie te weeg gebragt? Wij geloovcn dat de A. C. bij de'toepassing ingedut is: Quandoque dormitat bonus Homerus. (De goede Homerus dut wel eens). Dit alles zoo zijndecn aannemendedat geene volksver huizingplaats vindt bij een te vreden gelukkig, bloeijend en vrij volk meenen wij te mogen besluiten dat de Am. C. dwaalde, zeggende de oorzaak was buiten hen. De Arnh. Ex. Dl in. C. opsommende, dat op Maandag den 19 October jl. 1. de Heer de Haas, op zulk eene stuitende wijze, uit de gevangenis te 's Hage naar Hoorn is getranspor teerd 2. dat op denzelfden dag de Heer van Bevervoorde te 's Hage is gekerkerd3. dat op denzelfden dag zulks ook met den Heer van Hulst het geval zoude geweest zijn, had men hem niet te Zwolle zijn verzoek toegestaan om reeds den vo- rigen avond de gevangenis te betrekken; (alle drie veroordeeld wegens drukpers-delicten); terwijl op denzelfdcn 19den Octo ber 1846 de opening plaats had der Staten-Generaalvraagt «Mag het gepast heetenom de vonnissen, die geheel niet in den smaak der Nederlandsche natie vallenjuist bij de ope ning van de zittingen der kamers harer vertegenwoordigers ten uitvoer leggen?"Of moest dit voor de Natie in alle opzigten eeD ongeluksdag zijn? Wij hebben zonjaren en maanjaren. Wij hebben een sterrekundig of hemelsch jaar, een burgerlijk of aardsch jaar, ja zelfs een belastingjaar (van Mei tot Mei) een polderjaar, een I academiejaar enz. enz. Uit de vóórlaatste Deventer Courant leeren wij officieeldat de stad Deventer zich ook mag ver heugen in een pomp jaaralsmede nict-officiëelhoe lang het jaar is van de nieuw ontdekte planeet. Twee zeer belangrijke bijdragen tot de menschelijke kennis! o ISOOlfBWOË. Waarschuwing Behalve de voorzorgen, die genomen worden om het bus kruid niet ontijdig te doen ontvlammen, zal men nog bijzon der met het geprepareerde katoen moeten waken dat het niet verwerkt worde voor verschillende voorwerpen. De leden eener Tweede Kamer, welke katoenen slaapmutsen met een pluimpje dragen, moeten vooral op hunne hoede zijnook die onder hen welke wolletjes in de ooren stoppen om zich doof te maken. Één vonk kon hun hoofd in stukken doen bersten! Men zou dus letterlijk zulk een Tweede Kamer een donder- of bedonderde kamer kunnen noemen. Ter Boekdrukkerij van TER GUNiNE C°. te Deventer.

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1846 | | pagina 8