Cieffijesagclc Jüea'lgteaa. Terüer' ™ar van stemmen op deze beide candidatcn aangeprezenen on der deze vaan alleen zijn ze gekozen."' Naar men ons verzekert, heeft men dien gunstigen uitslag te dankenaan de ijverige pogingen van de bekende Am- sterdamsche Staatkundige Sociëteit, onder bestuur van Prof. Beijerman, en andere verlichte mannen. Te Dordrecht heeft een bekende voorstander der Grond wetsherziening de heer P. Blussé van Zuidland de meeste stemmen bekomen. Te 's Hertogenbosch zijn gekozende Heeren A. Süys en A. van Lanschot. liet waren de twee candidaten wier na men op een stukje "papier gedrukt, onder de deuren der woningen bij de stemgeregtigden zijn doorgestoken. In de laatste zitting van den Badenschen landdag, dankte de heer Welcker den President der kamer in naam zijner ambtgenooten voor de onpartijdigheid, waarmede hij zich van zijne taak gekweten had, »en de openbare meaning zeide hij, «zal niet nalaten het zegel der goedkeuring aan ons werk te hechten." De Arnh. C. voegt hierbij: «Arme Welcker, die waant, dat er, buiten den kring der vertegenwoordiging, nog eene meening, eene openbare meening zij, welke goed- of afkeuring in publieke gedragingen en aangelegenheden zou te geveu hebben Mogt hij zich eens vierentwintig uur laven aan de zon der filosofie van onzen minister-wijsgeer Men verneemtdat onlangs Ileeren Kerkvoogden en Notabelen der Hervormde Gemeente te Deventer, bij meerderheid van stemmen, beslo ten hebben, om niet te berusten in liet vonnis van hel Knntongeregt d.d. 7 October 1845, waarbij de vordering tegen den Heer Mr. J. P G. Moorrees tot betaling van een Uitkoop groot f 100, wegens bet niet aannemen van de betrekking van Diaken bij de Hervormde Gemeente te Deventer aan den Kerkelijken Ontvanger is ontzegd. (I) Eerlang zal dus deze zaak voor de Arrqndissemènts-Regtbank te De venter moeten dienen. Behalve het ongerijmde en onchristelijke in het algemeenom iemand door dreigen en vorderen van een zoogennamden uitkoop (men durfde in geestelijke zaken zeker het woord boete niet gebruiken) tot het vervullen van eene kerkelijke verpligling te dwingen is ook, in het onderwerpelijke geval, de handelwijze van genoemde ker kelijke autoriteit juist geschikt, om ccn geacht lid der gemeente niet alleen te verbitteren, wat bij ieder het geval zou zijn, maar ook met zijn [talrijk gezin uit de gemeente te verdrijven en zich in eene andere te vestigen. Was het edelmoedig en staatkundig, toen hij zich naauwe- lijks in de gemeente had gevestigd en voor den vereerenden maar hoogst bezwarenden en moeijelijkcn post van Diaken en burgerlijk Armverzorger meende te moeten bedanken, hem dadelijk in reglen te vervolgen? Zoude dit in 't oog der Kerkvaderen een middel zijn om leden van elders te trekken Wij bejammeren liet, dat zij geen verstandiger besluit genomen heb- bdn, te meer daar het yrij waarschijnlijk is, dat zij er bij de Regtbank even ongelukkig zullen afkomen, als voor liet Kantongeregl. De er kende bekwaamheden en de regtswetcnschap van den Heer kantonregler Cost Jordens doen ons zulks vermoeden. (Op verzoek, overgenomen uit Overijssel No. 172) (1) De uitspraak was gegrond op de toepassing der wetsbepaling, volgens welke iemand, gedurende zijne minderjarigheid eene burger lijke verbintenis aangaande, zoo als in dezen bet aannemen van liet lid maatschap bij het Hervormd Kerkgenootschap, daarvan vernietiging kan vorderen 1 s-~N leu w§ viaai 0$ eve sates*. 1. Publica\ie van Burgem. en Wctti. Herhaling der Kennisgeving betreffende de Verlofgangers der Nat. Militie. (Zie 't vorige nonimcr) 2. Onze geachte Geneesheer Dr. B. H. Everts is benoemd tot eersten creneesheer bij het Provinciaal Krankzinnigen-geslicht van Noord-Holland. (Zie Overijssel No. 172). 3. Naar men verneemt is de levering van de fourrages voor het garnizoen alhier, (zie het vorige nommer) niet toegestaan, gelijk te verwachten was, maar onderhands, tot eenen veel minderen prijs, aan een önder gegund. 4. Tot kiezer hier ter slede, is met een buitengewoon groot aantal stemmen, benoemd, de Heer W. Reinders: eene keuzedie wij regt gelukkig noemen en zeker ook de algemeene goedkeuring zal wegdragen. Minder "echter(wat volgen zal). De hertog van Montemolin, oudste zoon van Don Carlos, is den 14 dezer uit Bourges,- bijna op gelijke wijze als Prins Looewi.tr Napoleon ontsnapt. Men vreest dat hij als pretendent tot den Spaanschen troon, zal trachten een opstand te bewerken. Ook het bekende Carlistische opperhoofd Cabrera is uit Parijs plotseling verdwenen, en men ver moedt, dat beide naar Engeland zich hebben begeven. De Zweedscbe Koninklijke familie, van de mazelen genezen, gaat op reis naar Noorwe gen. Door het geweldig aanslootcn van den Koninklijken Leeuwwaar door vrouw Arnoldia diep is gezonken, zal deswege^eene regterlijk on derzoek, op last van het O. M.worden ingesteld. Op den Holland- 1 schen Spoorweg, bij Slolerdijk, is jl. Zondag een locomotief buitensporig p-eraakt, hetwelk een geweldigen schok, maar gcene ongelukken heelt veroorzaakt. Overleden het Ilooge Raadslid D. Westenberg uit Over ijssel, zoodat waarschijnlijk uit deze provincie een nieuw raadsheer in den Hoogen Raad zal worden benoemd. Wordt een lid van 't Geregtshof gekozen, dan zullen de Prov. Staten buitengewoon moeten bijeenkomen om een ander te kiezen, Een faveurtje voor Z. Exc. den Gouverneur! 't Zeeuwsche Hof beeft den kashouder van 't algemeen armbestuur te Middelburg, wegens verduistering van f 14,000, veroordeeld tot pron ken, 6 jaren zitten én f 1000 boete. Een ander eerlijk man, een ont vanger van stedelijke belasting aldaar, zal om een dergelijke grap bijna dito kastijding ondergaan. Beide waren naar Belgie gevlugt, maar uitgeleverd geworden. Te Middelburg is men ook aan het gra ven naar gestolen schatten, uit den tijd van Napoleon, maar men weet de piaats nog niet regt. Het halve Handelsblad zal den 29 Oct. pu bliek verdocht worden. Een Tielsclie jood, die zich voor predikant uitgaf, wordt door een Keulschen boekverkooper achterhaald, wegens f 1100 aan geleverde boeken, betaald met valsche wissels. Zeer be hendig gesnoeide gouden Willems, zijn te Brussel in omloop. Een is er gearresteerd en overgeleverd. ln de jodenbuurt te Adrianopel is in den nacht van 24 op 25 Aug. een vreesselijke brand uitgebroken, waardoor 600 huizen 110 winkels, 40 herbergen of kofTijhuizen6 syna gogen en 28 goederen-magazijnen in de nsch zijn gelegd, terwijl duizend huisgezinnen zonder woning zijn geraakt. De Heer Abriaan van Be vervoorde, verantwoordelijk directeur en uitgever van de Burger en As- viodee, wordt met twee nieuwe vervolgingen gedreigd, ofschoon de eerste nog niet is afgeloopen. 't Wordt hoe langer hoe fraaijer! Mijn Heer Bok'schijnt weer belasterd!! en de Inspecteur-Generaal der Registratie (de heer Uoltius) schijnt het gegriefd te hebben, dat de Burger heeft gesproken van het aanbod van een lief buitentje tegen zeer lagen koop prijs en in verband niet een ontvanger der directe belastingen, die tot ontvanger der registratie is benoemd. De scheertijd der dierlijke scha- prn is afgeloopendie der menschefijke op handen met October aan staande (Z. N.). De Spaansche Cortes hebben het huwelijk der Ko ningin geaccordeerd met eenparige stemmen (179); en dat van bare zuster met 159 tegen 1 stem; 19 hieven neutraal. Z. M. onze Ko ning is den 17 te Erdmansdor/f gearriveerd, otn daar een tele a te te ie 'houden met den Pruissischen collega en er eenige dagen te verwij len. Straatmans te Ostende is na 't gebruik van 56 glaasjes klare dood op 't bed gevonden. »De krokodil te Amsterdam, na vier maanden vastens, vrat als een schatkist," zegt de Kamper C, Beroepen te Leiden, Ds. A. Rutgers van per' Loefe, predikant te Zut- plien. Koningin Victoria zal geen bezoek brengen aan den Koning der Fransclrenvermoedelijk wegens het huwelijk Aan zijn zoon met de Spaansche infante. Beroepen Dr. Haverkorn van Rijsewijk Predikan te Ruurlo, te Vollenhove, en de Proponent Sluiter te Zalk en Veecaten.— Men schrijft ons uit Amsterdam d. d. 22 dezer: «Gisteren avond en familie (zes personen) uit de Salon de Variétés komende, gingen wij, zoo en passant, in de Duizend Kolommen, waar een troepje muzij- kanlenonder den naam van het Bacher gesellschaft eenige zeer mid delmatige niuzijk maakten. Wij namen een flesch wijn en een glas punsch. Na een half uurtje vertoefd te hebbenvraagde ik hoeveel geld het was, en 't antwoord heette: f 4.30. Hiertegen eenige bedenkin gen inbrengende, trachtte de knecht die weg te redeneren, op deze wijze: 2.50 kost de ordinaire flesch wijn met 4 glazen; 2 glazen meer is ieder glas 60 cent, dus dat is f 3.70, en een glas punsch a 60 ce n maakt f 4.30."" Ziedaar eene curieuse kasteleins-rekening. Een ieder wachté zich voor schade!'' WATERHOOGTE te DEVENTER, 's morgens 8 ure. 20 Sept. 24 palm 1 duim 21 23 B 22 22 7 23 x. 22 1 24 Sept. 21 palm 7 duim, 25 21 4 MARKTPRT.1ZEN te ZWOLLE, 18 September. TARWE 10 00 1 1.00. ROGGE f 9.75 a 11.25. BOEKWEIT f 6.85 a 7.35. BOTER f 17,75 a 18.25. GRAANMARKT te DEVENTER1, 25 September 1846. De aanvoer van alle Graansoorten blijft gering waardoor vooral voor puike kwaliteit van Nieuwe Tarwe en Rogge, tot zaaijiug geschikt, ruim vorige prijzen waren te bedingen. TATWE: gold van f 10.50 tet f 11.75 per mud. ROGGE: werd met f 10. lot f 11.25 betaald. BOEKWEIT heeft van f7. tot f 7.50 p. m. opgebragt. GARST: niet aan. HAVER: f 3.60 5 f 4-30 p. m PAARDEDOONEN: f 7. tot f 7.50 p. in. BOTER: I. 'soort f 16.75 5 f 17. 2. soort 15 a 15.75, Aan voer 615 a 625 achtste Vaten of 1230 h 1250 N. P. AARDAPPELEN, f 2.30 5 f 2.60 het mud. Puik bêffcm f 3.00. Aanvoer ter markt 20 a 25 mud. Per scb.p verzonden ruim 1200 mud, tegen f 2.50 a f 2.60. GRAANMARKT te ZUTPIIEN, 17 September. TARWEVoortdurend .net renen schralen aanvoer, en goed pnj,- houdend, van f 10.oO tot 11-51 10.50; vnor de zaai zelfs ^BOEKWEIT: in ruime mate ter markt, door gebruikers gretig geno- "SaRSTw HAVERenkel van de zolders tot goed vorige prijzen verkocht. BOTER f 15 50 lot 16.25 het Vs vat.

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1846 | | pagina 3