ISci'igien. Corresporadeiatfie. C - ;''v Pierrot van Akerlaken wordt weder als Minister voor Binnenlandsclie zaken gedoodverwd. De Hertog van Montpensier heeft te Straatsburg gedanst niet de dochter eens tuiniers. Zou zijne schoone bruid Llïsa ook jaloers worden? De Chinesen hebben de Engelschen geducht wil len foppen met een gedeelte nier schalling, wegens de ontruiming van Canlon door de Engelsche troepen. Een der kisten niet zilveren staven, welke 100,000 p. sl. waard moest zijn, bleek bij de opening slechts en kel lood te bevatten Een koninklijk viervoetig beest van Z.M. is door den bliksem gelrofiën. Den 23 dezer zal bij den Iloogen Raad in cassatie worden behandeld de bekende zaak van de uitgeefster der Vlissingsche Courant. De uitspraak van den floogen Raad in die van'den Heer v. Bevervoorde is op 30 dezer bepaald. De eisch is bevestiging van 't vonnis van 't Haagsche Hof. Elf bezopene kinderen Israels, per spoor trein van Leiden naar den Haag stöomende, na reeds in 't stationsgebouw ontzaggelijk veel lawaai gemaakt te hebbenbegonnen in den waggon oproerigheden legen de overige passagiersten gevolge waarvan de trein te Voorschoten stilhield en 9 hunner vrij onzacht uit den wagen werden gezet, die, onder krachtige vorwenschingenper pedes hunnen weg heb ben moeten vervolgen, terwijl de beide anderen, bij de aankomst in de residentie, door de policie werden ingerekend Te Kampen maken zich ecnige ingezetenen gereed om naar N.-Amerika te vertrekken. ,11. Maandag zijn 40 personen per scliip uit Zwolle vertrokken, bestaande uil een Zwolsch huisgezin, 4 uit Hatlem, 2 uit Genemuiden en 2 uit de om streken van Epc, terwijl eergisteren 6' buisgezinnen, uitliet ambt Ilar- denberg zijn afgereisd met ccn kapitaal van drieduizend gulden; allen naar Amerika. Op 't Kamper-eiland zijn vele personen meer of min der zwaar ongesteld geworden door 'L gebruik van gekookte garnalen, even als zulks te Amsterdam plaats vindt. bij een armen drommel te Tiel, die zijne verschuldigde belasting niet kon betalen, werd een militair ingelegerd, die hij niet behoorlijk kon regalerenalzoo bij voor zich zeiven en zijn gezin niet te eten bad. Ilij is nu tot eene gevange nis van 8 dagen veroordeeld daar hij natuurlijk geen f 10 boete kan betalenDe Koning wordt 25 dezer in den Haag terug verwacht, om ecnige dagen later naar Limburg te vertrekken. Te Amsterdam is een policic-bediende lot f 25 boete verwezen, omdat bij een jongen, dien hij naar den policie-coramissaris bragt, onder weg rnuilpeeren gaf. Voor de dienst op de Nederlandsche bezittingen op de kust van Guinea zijn legen October a. s. benoodigd 1 of 2'bekwame smeden, en 1 of 2 Op dit oogenblik hebben wij het ongeluk zonder koning te zijn, en zelfs zonder koninklijke familie; sinds verscheiden maanden zijn wij zonder minister van binnenlandsclie zaken; en evenwel gaat alles zijn gang en sukkelt voort.... even slecht als of er een koning en een minister van binntenlandschezaken was. W.elk een hondje van cene regering, dat even goed gaat met of zonder hoold. Al die afwezigheden hebben echter hare gevaarlijke zijde; namelijk, dat een menseh met de sluipwegen der regeerkunst onbekend maar met eene slechts geringe mate gezond ver stand bedeeld, er ligtelijk toe zou kunnen komen te denken: daar het nu bewezen is, dat de machine even goed kan wer ken, zonder al die toevoegsels, zou men die immers zeer wel kunnen missen; te meer, daar zij nog al tamelijk duur te onderhouden zijn? IS'aar Asmocléc vjöbs iScveBÈgeG*. 1. Publicatie van Burgen»., en Weth. Kennisgeving, dat het eer ste suppletoir-kohier van het Patentregt over J846/7, ter invordering aan den Ontvanger is overgegeven enz. 2. Idem idem, dat het tloogc Gouvernement voornemens i«, om terstond bij de opening der eerstvolgende zitting van de Slaten-Generaal eene Voordragt te doen, om de Wet van 18 Dec. 1845; (S. R. No. 87), houdende maal regelen ter bevordering van den invoer van levcnsmidiJe- len nog eenigen lijd le doen voortduren. 3. Idem. idep», dat over de verlofgangers der Nationale Militie, welke zich binnen deze gemeente bevinden, op den Gdcn October aanslaande, des morgens te 9 ure, op de gewone plaats op liet Raadhuis alhier, in spectie zal gehouden worden, met uitzondering van de zoodanigendie in de maand September van dit jaar de najaars-excercitiëu hebben bijgewoond. 4. Aangesteld tot Cipier van 't Huis van Arrest te dezer slede: J. Verschuiling thans in dezelfde betrekking le Assen; ter vervanging van den Cipier M. Schaap, welke als zoodanig tiaar Zwolle verplaatst is. 5. Men verneemt, dat de Kamer van Koophandel en Fabrijken alhier in een gemotiveerd adres aan bet stedelijk bestuur, de dringende nood zakelijkheid beeft betoogd om, in navolging van het naburige Zulphen op de wëkelijksclie marktdagen, personen en wagens, kennelijk met marklproducten voorzienvan weg- en bruggelden geheel vrij le stellen. Men beeft allen grond, om zich niet cenen allezius gunstigen uilslag le mogen vleijcn. 6. Men verneemt, dat hij 't invullen der stembiljetten velen hebben gestemd op de Heeren P. Romiuenie, W. Reinoers, J- Deeleman, Dr. F. G. Nouky en G. Sliciitenbree. Wij verheugen ons in deze keus, daar al deze Heeren zich als vrienden van vooruilgang hebben doen kennen. 7. Jl. Zalurdag en in het begin der week liep alhier het gerucht, dat de minister van Hall zich in ons midden bevond en ten huize van zijn vriend, den Heer Cost Jordens, lid der Tweede Kamer, was gelo? geerd. Davo's burgerij verheugde zich uitermate den geliefden Ridder in levende lijve, te zullen aanschouwen! doch hoe werd ze teleurgesteld bij het vernemen dat men een der gedecoreerde Leden cener Commissie uit Friesland, die wegens 't Krankzinnigen-geslicht herwaarts was geko men, voor Meester Floris had aangezien! De waarschijnlijkheid was er anders wel voor, daar juist drie Overijsselsche leden der Tweede Ka mer, amices van Z. Exc. zich in hunne gcboorlrplaats bevonden. Een bezoek van 't gekkenhuis door Z. Exc. zon ook niet vreemd zijn geweest. De Arnh C immers beweert /dat Z- Exc. aan monomanie laboreert. dito huislimmerliedenongehuwd of wcduwenaars zonder kinderen, niet ouder dan 25 jaren; zij zullen genieten vrije heen en terugreis, 'f 880 's jaars, van den dag hunner inscheping af, en ƒ250 voor uitrusting. Te Delft is een aardappel opgegraven, de gedaante hebbende van"een pasgeboren kind, wegende circa 2 Ned. P. 27 African en uit de O.- Indie, als onbekwaam tot verdere dienst weggezonden, zijn jl. Dingsdag van Harderwijk naar de kust van Gninea geëxpedieerd. Twee hoog leeraren, de een te Frankfort en de andere te Bazel, hebben, zonder van elkander le welen 't ontploffend Katoen (schietkatoen) uilgevonden Het geheim zullen zij voor f 250.000 aan ecnige Noord-Amerikanen verkoo- pen. Dit schietkatoen kost de helft van het schietkrulden heeft zesihaal meer voortstuwende kracht. De tooneel-direcleur Hoedt heeft zijne rol in 't ondcrmaansche afgespeeld. De Prinses van Oranje heeft twee dagen te Frankfort vertoefd. Menschrijft aldaar hare veelvuldige uilstapjes naar Stuttgart daaraan toe, dat zij het Hollandsche klimaat niet zou kunnen verdragen Het nieuwe beursgebouw te Amster dam, door de noodlottige doordrijverij van één Man, totaal mislukt zijnde, zal nu overdekt worden. (Zie Overijssel No. 170) De Koningin van Engeland heeft onlangs een bezoek gebragt op de eilanden in het kanaal, speciaal op Jersey en Guernsey, waar sedert Karei. II. geen sou- vereiri den voet had gezet. Aldaar zijn de wetten en gebruiken van de 12de en 13de eeuw nog in zwang. Een heerlijk oord voor de Behoads- lui! Wij wenschen er onze lanilsvaderen heen! Den Bisschop Grooff is pleglig tor hand gesteldeen kostbaar zilver vergulde Bisschopstaf en een gouden kruis, rijk niet diamanten versierd en hangende aan eene gouden keten, zijnde een geschenk van Iiatholijkenuit liet bedrag van giften gevonden. Verwacht eerlang de voordragt van een geheel splin ter nieuw Slraf-Welboek. Tc 's Uagc zijn guldens gezien van koper niet zilver overtrokken, dié op 't oog echt. zijn. De ex-gouverneur van Gelderland heeft een dennen bosch, te Ruurlo,' ruim 1 '/2 bunder groot, dat door rupsen was aangelasl, dóen afbranden. Prins Fuf.de- rik is met zijne gemalin en beide dochters van de Duitsche reis weder in 't Vaderland gearriveerd. Te Gent heeft een harddraverij van ezels en varkens plaats gehad. In den Haag zullen in October gastma len en danspartijen aan ezels worden gegeven. (Z. N.) Gearriveerd te Dordrecht twee Russische oorlogsslonmhootenaan boord hebbende geschenken voor de onlangs met den Kroonprins van Wurtembnrg ge huwde Russische Grootvorstin Olga, om verder naar Slultgardt vervoerd te worden. Een Amerikaansche zee kapitein is te Antwerpen met de schoone 22 jarige dochter van een koopman doorgegaan, beide zee kie zende. Uit de gevangenis te Zwolle zijn deze week, wegens bede larij, 30 personen naar 't land van belofte (Ommerschans) getranspor teerd. Nog 14 verbeiden dié zegeningen. C. Soeteüs sans fils) discht in 't H. D. eene menigte excuses op, waarom de uitvoering van zijn as- phalt-weg van Amsterdam naar Haarlem vertraagd wordt. Wij welen van oudsdat die lieer fils in dit opzigt zeer vindingrijk zijn. Te Amsterdam worden nog eénige bekwame verlakkers gevraagd (11. B. 13379). De volgende maand zal de groole /«oo/markl le 's Ilage weer geopend worden. Men spreekt van reizen £ens Ministers om de verkoo- pers op te winden. In ons land, waar alle posten en bedieningen te koop schijnen, vraagt ccn stuurman voor f 1000 eene aanstelling als gezagvoerder van ecu schip op de O. I. vaart. (II. B. 13341.) O gru wel! Het beruchte groot Noord-HoIIandsche beest is eindelijk in de nabijheid Van 't fort Kijkduin gevangen. Zijn kop beeft veel van dien eens 'konijns, en zijne achterpoolen zijn van zwemvliezen voorzien. Wij welen niet of er aan oén onzer Hoo'gescftpferi ook een professoraat in de Ned. stijl en welsprekendheid vacant is. Wij zouden in dit geval daarloe de Infanteristschrijver van liet artikel de Nieuve Spectator in het H. B. van 10 dezer, voorstellen; 't stuk is waarlijk curieus. Een Engelsche miss heeft legaten aan haren bond en aan hare drie kat ten vermaakt. Men vraagt of hiervan ook succes.sie.regt; zal moeten be taald worden, daar de wet hieromtrent zwijgt. Ware het in ons land onder het pro duet ie f-sl else gebeurd, dan zou bet antwoord ligt le gis sen zijn. De eebtgenoote van een apotheker te Loencn aan de Vecht, is door een 80jnrige Vroedvrouw verlost van vier kinderen, die kort daarna liet leven hebben geëindigd. (II. B. adv. 13494) Te Pa rijs wil men eene Moskee bouwen voor de Moliomedancn. De geestelijke zou door T Franscho gouvernement bezoldigd worden. Iloe liberaal.' Uit Bentheim zullen omstreeks 400 en uit Orhtrup 120 personen naar N.-Amerika vertrekken, vergezeld door een lijf- en zielverzorger. oEen gepatenteerd koopman bij Brammen," zond ons een dichterlijk verhaal van de handelwijze eens gebrilden hrerschapsniet ver van daar" «Die leeft als rentenier aan ccn der Spaanselie oorden." De hoofdzakelijke inhoud is deze: De bedoelde heer zou op de Sociëteit ijverig in dc weer zijn om anderen over tc balen, om suiker, koffij, llice, enz. bij balen en kisten, voor gemeenschappelijke rekening tc ontbieden en dan de massa onderling te verdeelcn, ten einde die waren zoo fjoende goedkoop te bekomenja de man zou zelfs »'t Schiedammer nat," »hij meer dan een vat," op doen. Ook zou bij niet te eergierig zijn om 's winters een varkentje te smokkelen De dichter schelst vervolgens het schandelijke dier manoeuvre van ver mogende lieden, die ten ondergang moet leiden van eerlijke winkeliers, welke bij zoodanige aanzienlijke inkoopen door de rijken, slechts debiet vinden hij de smalle gemeente, met den aankleve van vele bankroetjes, en die daarbij, totdc uitoefening van hunne affaire, nog door zware pa tenten en belastingen gedrukt worden. De geachte inzender boude het ons ten goede, dat wij op deze pro zaïsche' wijze van zijn stuk melding maken. Wij konden niet geheel voldoen aan zijn verzoek, vcwvaLj^U^slol zijner poezijli Redactjgfr! het waSMjik groot genuege «Dus doe mij Om deze réeglen i Opdat do ar Floris^ Waardoor die kn En dat die Spaarj Met ons wordt et' n Sfe3tP's hlad,. te voegen :n/»w;et wor.il' uitgevonden Uuisieps W(V,|' gehomh' hiji zoo ageer' -ftk.en dus gepatjnleerd.

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1846 | | pagina 3