tew Moek. ^emeaigsle ISerSgieaa. Men leest in den voorlaatsten Tijdspiegel: «Gelukkig voor de Theologische wereld, dat men dé£r niet, zoo als in de staatkundige vervolgingen tegen den vrijzinnigen heeft inge steldanders werd waarschijnlijk deze of gene onder ons wel dra een Theologische Tuieme of van Hulst." Men maakt zich de beschouwing van geheele staten ligter zegt raen als men zich deze voorstelt als enkele men- schen individuenZij zijn derhalve ook eerst kinderenen zoolang zij dit zijn past de onbepaalde éénhoofdige regerings vorm -hun het best. Wanneer echter de kinderen grooter worden, laten zij zich niet meer als zoodanig behandelen; want dan worden zij somwijlen wijzer dan de vaders." ,Glosse hierop. »Ik ken geene glosse, zeg ik met Claudius. Eigentlijk weet ik er wel meer dan ééne, maar ik ben bang voor het hooge geregtshof en voor de lageretot zell's voor het allerlaagste toe." »De Minister van Financiën (te Parijs) verklaart met de hand op het hart, dat elke verhooging van belasting hem ongemeen veel kost. 't Is jammer dat degenendie be talen moeten met even veel regt zeggen kunnen dat het hun nog veel meer kost.15 Op de Kamper tentoonstelling is evenmin Deventer Koek gezien of geproefdals Deventer Bier. En toch behoort die koek in hare verschillende soorten tot de .voornaamste artike len van industrie binnen de provincie. Die koek, buitenaf zoo vermaardis zelfs binnen Deventer nog meer geëerd dan gewoonlijk een profeet in ?.ijn vaderland. Evenwel Deventer kon er nog meer genot van hebbenindien de lekkerbekken er botergebak en ander magenbederf voor geliefden te laten staan. Die koek toch is een even gezonde en voedzame als heerlijke kost. De jager, die eeu zoogenaamd vierel koek in den zak steekt, kan zijn middagmaal overslaan. Alleen voor kiespijn is water en melk meer aan te raden. Maar er is meerDe kwade wereld heeft wel gezegd dat men in zekere hoofdplaats bij zeker iemand gedurende den jagttijd, in zijn voorhuis over hazen en patrijzen viel. De Deventer Koek heeft dit boven het wild vooruit, dat men er in alle tijden van het jaar over zou kunnen vallen. De De venter koek is bijzonder geschikt om zoowel naar hofstad als hoofdplaats te worden ingezonden. Immer bij de lieden van het behoud moet dezelve zeer welkom zijn, als geene nieuwigheid uitmakende, maar als oude host, en wel oude kost waar de lastige opposanten niets meer op te vitten hebben dan op jong wild en consorten. De ondervinding moet ook wel geleerd hebben, dat deze of genemet onverwerpelijke trac- tementen en baten gezegend, evenzeer klandizie gegund heeft aan zijnen koekebakker als aan de wildstroopers. 't Behoud moest een huisvol arme drommels, zoete papa's, en Deventer koeken hebben: dan waren wij zeker gered, en de Grondwet geen hansworst. [Ingezonden). Als een bewijs van buitengewone vruchtbaarheid kan vermeld worden, dat in den tuin van den Heer Kock nabij Deventereen peerenboom reeds voor de derde maal eenige bloemen draagt, daar in Julij dc eerste, en gepasseerde week -voor de tweede maal eenige volkomene peeren geplukt zijn. 't Is echter bij ieder eenigzins gunstig jaar het gevaldat deze boom twee maal vrucht geeft. i Komt, kimlers! vrouw! liet hoofd omhoog, Geen tranen langs den wang; Ik hond als man mijn oogen droog, Maar zóó maakt gij 't mij bang! Ach, vader! 'k wil, maar kan het niet; Wanneer mijn oog in 't ronde ziet; Zie toch, zoo lang wij zijn getrouwd, Hebt gij het gindsche veld bebouwd Dag, buurman, 'k druk voor 't laatste uw hand, In 't oude vaderland; 'k Vind vrijheid bloei en vree Aan de andere zij der zee! Aan dc andére zij der zee! 'k Ileb op dat veld als kind gespeeld, Als man gesloofd, gewerkt: 'k Heb de opbrengst met het land gedeeld, En onzen nood beperkt; 'k Zou denken, vrouw! dat gij vergeet, Dat bier het land zijn kinders eet. Ach, vader! maar het troost mij niet, Wanneer mijn oog in 't ronde ziet! Dag, buurman, enz. Daar staat de linde; wijd en zijd Spreidt hij zijn takken rond Daar heb ik 't eerst naar u gevrijd En kusle_u 't eerst den mond! En woonde liefde in ons gezin Toch sloop er de armoê langzaam in. Ach vader! smoor mijn tranen niet, Wanneer mijn oog de linde ziel! Dag, buurman, enz. Ik groet u kerkje met uw spits, Die schemert door 't geboomt; Waar 'k leerde, dat God vader is: A! 't goed van boven koomt! Doch waar 't geweien wordt gedrukt, Wordt kerk en vrijheid omgerukt. Ach, vader 'k zwijg, maar 't baat mij niet; Wanneer mijn oog naar 't kerkhof ziet. Dag, buurman, enz. Jamoeder ligt bij 't boomgewas Begraven in het zand, Geef God rust aan haar eenzame ascb, In 't oude vaderland! Vaarwel, ween niet, bij moeders graf Neem ik getroost den wandelstaf. Ja, vader! 'k weet dat Ilij gebiedt, Maar wijt der vrouw haar tranen niet. Dag, buurman! 'k druk voor 't laatst uw hand, In 't oude vaderland; 'k Vind vrijheidbloei en vree Aan de andere zij der zee Aan de andere zij der zee Vjpageaa caa AaitwooaMlcii. Hoe kent men vaders? aan het kind. Hoe kent men ridders? aan het lint. Hoe kent men kerken? aan den toren. Hoe kent men ezels? aan hun ooren. Hoe kent men guiten? aan hun streken. Hoe kent men menschen? aan hun spreken. Hoe kent men een jurist magister? Beschouw maar zekren staatsminister! VI. C. vaaa ©cvcGBtca». 1. Jl. Woensdag avond heeft zich hier ter slede eene gehuwde vrouw moeder va u-acht kinderen, verdronken. Men vermoedt, dat vrees voor eene geregielijke vervolging, wegens het ontvreemden van een aantal servetten, haar tot dezen wanhopenden stap vervoerd heeft. 2. Men klaagt plgemccn over de slechte verlichting op de Langebrug. De Commissie uit het Gereformeerd armbestuur, belast met het be heer over de buitengewone kollckle door het middel van inschrijving, heeft de eer ter kennis der respective inschrijvers le brengen, dat zij op aanstaanden maandag en dingsdag den 14 en 15 September zitting zal houden in bet lokaal der armenkamer des namiddags van B tot 7 uur, ten einde in ontvangst le nemen die inschrijvingen, welke men inogt verkiezen aldaar te storten zullende op woensdag den 16 met het incasseren van het alsdan niet binnengekomen*: een aanvang gemaakt worden. Namens de Commissie voornoemd Deventer den 11 September 1846. A. YEUWE1J Bz. De bijna löjarige Koningin van Spanje beeft eindelijk eenè keus uit het groot aantal vrijers gedaan. De gelukkige is lraar volle vlecschcJijke neef, de infant Don Francisco de Asis Maria, ruim 24 jaren oud, een onbeduidend persoon. Te gelijk (10 Oct. de verjaardag der Koningin) zal bare schoone zuster Lüïsa, pas 14 jaar en 7 maand tellende, mei den Hertog van Montpensier een jongeling van 22 jaren, gaan trouwen. De Haag- sche Nieuwsbode pruttelt sterk tegeri de toenemende landverhuizing maakt dc emigranten bang voor de zielverkoopers, de groole zee, en c!e nieuwe wereld, waar zij zijn overgelaten aan God! Dat die menschen er builen 't bereik zijn van kuijpers en deurwaarders, controleurs, visiteurs, kommiczen, die 't laatste kluifje uil den pekel holen, wordt met studie verzwegen. KCMen schrijft uit Parijs aan de Timesdat eene' jonggehuwde prinses, dochter van een gewezen koningden voorlaatsten Woensdag met een Hollandschcn schilder onlvlugl is. Te Amsterdam worden thans van stadswege verpleegd 1156 zieken. Ook te Karlsruhe zal op 't voetspoor van Mannheimeene vrijmelsclaurs-loge opgerbn worden. ln België is het gebruikelijk, openbaarheid le geven aan de stedelijke rekening van ontvangsten en uilgaven van het vorige dienst jaar, door aanplakking derzelve op onderscheidene plaatsen. Bij ons weet men de inzage dier stukken niet bezwaarlijk genoeg te maken en komt dan nog twee, drie jaren er mede achteraan. Yolgens de Zwarlstnizer

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1846 | | pagina 3