NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD. N°. 5o. 29 Augustus 1846. Geabonneerden buiten de stad gelieven het ver schuldigde van het verloopen kwartaal voor het einde dezer maand franco aan den Uitgever te zenden 5 zul lende deze anders de vrijheid nemen, met verhooging van tien cent voor de kosten, er over te disponeren. De pogingen der mannen van 't behoud om openbaarheid in publieke aangelegenheden tegen te gaan cn die wij dezer dagen in 't bijzonder hebben kunnen opmerken, vallen in 't ongerijmde en vernietigen alle hoop op verbetering. Men bemint hardnekkig de duisternis cn schuwt het licht, even als boosdoeners en nachtuilen. Moet men daaruit de gevolgtrek king maken, dat in dat geheimzinnig duister weinig goeds wordt uitgerigt, en het werk het licht niet kan verdragen; of dat die duisterlingen vreezen, dat hunne nietigheid, bij het zien hunner daden, zou aan 't licht komen? Van vele hoogere en lagere collcgiën wordt dit vermoed. De verlichten en wel- gezindendie er toe behooren en een stap doen om den sluijer af te werpen, worden, of door hunne ambtgenooten zelve, of door hoogere autoriteit daarin gedwarsboomd. Allerlei pogingen worden ook aangewend door de Behoudslui om de uitgave, verspreiding cn lezing van vrijzinnige dagbla den, welke de gebreken onzer staatsinstellingen en die onzer bestuurders dagelijks aantoonen en krachtdadig op hervorming aandringentegen te gaan. Wij zouden om van de bekende vervolgingen der drukpers en het intimidatie- (schrikaanjagend) stelsel niet te gewagen vele verschillende voorbeelden daar van kunnen aanvoerendoch zc zijn genoeg bekend. In No. 4 van de Burger zegt de redactie: Thans, wij mo gen het ons niet ontveinzen, ziet de regering met versmalling op de liberale dagblad-pers ter neder.Ja, hare minachting voor de oppositie-bladen gaat zoo verredat te genwoordig geen enkel derzelvc, ook het Handelsblad niet, meer officieel op de ministericn mag worden gelezen en dat van de oppositie-bladen dus ook van de wenken die ze bevatten of de klagten die ze opperenten gevolge van een door xle ministers onderling genomen besluit, nimmer een woord meer wordt gerept in den ministerraadwaar vroeger menigmaal over de artikelen in de oppositie-bladen werd ge delibereerd.1' De vervolging, onderdrukking en versmading van de vrije slem des volks is zoo 'onstaatkundig als gevaarlijk. De Arnh. Courant bevatte onlangs cene zoo vernuftige als juiste vergelij king. Zij zeide)ials men de veiligheidsklep toestoptspringt de stoomketel.'"' Men zou dit voigenderwijze kunnen uitbreiden: Gesteld Nederland is de stoomketelvolk en burgers zitten er in de aristocraten de behoudslui en de noblesse zijn de machinisten die er onder stoken. De vrijzinnige bladen zijn de veiligheidskleppen, waardoor de overtollige stoom, door het al te straffe stoken der machinisten, zich ontlast. En nu roepen wij: Lieve machinisten! stookt toch niet te strafen laat vooral de veiligheidskleppen vrij werkenivant als gij deze met geweld toestoptspringt onze dierbare ketelen gij weet hel immers wel dat by het springen van stoomketels de machi nisten het eerst aan de beurt liggenen dus hel meeste g'-vaar loopen Aan de Redactie Wij zagen vreemd op in het vorige nommer van dit blad de droevige tijding te vinden, dat eenc nieuwe stedelijke be lasting reeds cene uitgemaakte zaak is. Gelijktijdig las men het betoog, (op geene chimèresmaar op onwraakbare bewijzen steunende) dat eene nieuwe belas ting niet noodig zou zijn, wanneer men den weg volgde, door ons aangewezen en door meerdere leden van den Ste delijken Raad, hoewel op eene eenigzins andere wijze, voor gesteld. Wat moet het publiek van deze tegenstrijdigheid den ken? Wij kunnen moeijelijk geloof slaan aan hetgeen gezegd wordt, als zouden lage hartstogten en onedele drijfveren bij sommige leden der regering in 't spel zijn geweest; dat er twee vijandige partijen zouden bestaan', de eene, welke sterk tegen de nieuwe Kazerne en den verkoop van ecnige boeren erven geijverd heeft, cn de andere, die het bouwen eener nieuwe Kazerne in 't belang der stad, als mede het in pu blieke veiling brengen der boeren-erven met kracht en klem heeft voorgestaan; dat eerstgenoemde partij, welke het onder spit met de Kazerne gedolven heeft, door den invloed der an dere partij en de petitiën van een overgroot aantal ingezete nen nu onedelmoedig genoeg zou zijn om zich te wreken zoo wel op hunne andersdenkende medeleden als op de bur gerij door nolens volcns eene nieuwe belasting door te drij ven. Wij herhalen het, wij kunnen zoodanige verregaande kleingeestigheid kwalijk geloovenmaar dat ons de handel wijze van de stedelijke regering zeer vreemdja onverklaarbaar voorkomt, willen wij gaarne hier opentlijk betuigen. Wij weten echter met zekerheiddat in de langdurige ver gadering van dien gewigtigen Donderdag het belastings-besluit en de middelen, die de Commissie voorstelde, niet dan na cenen hevigen tegenstand en slechts met eene geringe meer derheid zijn doorgesleept. Wij hebben nota genomen van hen welke het hebben tot stand helpen brengen. Voor als nog bestaat er geene noodza kelijkheid hunne namen bekend te maken, maar mogten eerlang (cn hierop is veel hoop) de stedelijke raden periodiek moeten aftreden, even als de kiezers, provinciale staten enz., dan zullen wij niet in gebreke blijven, dcu kiezers het dui delijk te makenwie al dan niet moeten verwijderd worden als de belangen der ingezetenen al of niet behartigende. Het bevreemdt ons inderdaad, dat nog geene gelegenheid is geopend 0111 de ingezetenen te doen tcekenen op een adres aan Heeren Gedeputeerde Staten der Provincie, of aan den Dit blad verschijnt geregeld alle Zaturdagcn. De prijs van het abonnement is voor Zwolle, Deventer, Zutphen en Apeldoorn 50 cent in de drie inaauden overal elders franco per post 62'/2 cent. Alle post- kautoren nemen bestellingen aan. De prijs der Adverlenliön is van één tot vijf regels 25 cent, en 5 cent voor eiken meerderen regel, be halve 35 cent zegelregl bij iedere plaatsing. De Advertentién moeten vóór Vrijdag middag vier uur ter Drukkerij ie Derenter zijn ingezonden. Alle toezendingen voor dit blad bestemd moeten franco geschiedenhetzij door bemiddeling der Post kantoren, of te Zwolle bij G- J. Schutte heven- ter, A. Teb Guvsë; ZulplienJ. H. Mellirk; Apeldoorn, B. Guuning. Te Kampen bij de Gebr- Fees. KALE Z WOLLE DEVENTER 10SKI0P. ZETPOENAPELDOORN,

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1846 | | pagina 1