NIEUWS- EN AIÏERTEMT1E-BLA0. lil Augustus 1846^ A0. 55. KALEIMSKOOP z WOLLE DEVEXTER Dit blad verschijnt geregeld alle Zaturdagen. De prijs van het abonnement is voor Zwolle, Deventer, Zutphen en Apeldoorn 50 cent iu de drie maanden overal elders franco per post 62cent. Alle post kantoren nemcu bestellingen aan. De prijs der Adverlenliön is vau één lol vijf regels 25 cent, en 5 cent voor eiken meerderen regel, be halve 53 cent zegelregt bij iedere plaatsing. ZUTPHEN, APELDOORN. De Advertentiën moeten vóór Vtijdag middag vier uur ter Drukkerij te Deventer rijn ingezonden. Alle toeiendingen voor dit blad bestemd moeten franco geschiedenhetzij door bemiddeling der Post kantoren, of te Zwolle bij G- J. Schutte; Deven ter, A. Tea Guxnii; Zutplien, J. II. Mellink; Apeldoorn, B. Gunning. Te Kampen bij de Gebr- Fels. Rfen*kwaaiMligBBC<lcii en Curiositeiten van de jongste Zittingen der Provinciale Staten van Overijssel. (Derde Vervolg.) Vergadering van Dingsdag 21 Julij; vervolg-der elfde Zilling. Men is genaderd tot art. 16 van bet bewuste Reglement, (een crimi neel artikel voor Z. Exc.) Het luidt: De Voor zi t ter., tenzij hij le vens lid is van de Staten, heeft gecne stem in de vergade ring. Jonkh. J. A. Sandberg best rijd t het in een zeer wijdloopig be toog, (1) dat door de Heèren van Roijfn van Logheid, van Marle en Roessingr Udink met kracht en kiem wordt wcderlegd ja te niete ge daan. Vfij voelen ons gedrongen de merkwaardige inleiding -der rede van den lieer van Roijen hier mede te deelen»Er behoort waarlijk eenige moed toe om in onze' dagen eerlijk te zijn, wanneer men ge roepen is om zich te bemoeijen met zaken, die de staatsregeling betref fen. Wie denkt daarbij niet aan zijn eigen lot, aan dat zijner kin deren? Wie niet aan neven en nichten; wie niet aan een Zwart Boek? Waarlijk velen worden geneigd zich te buigen, omdat wat zich buigt, niet zoo gemakkelijk knikt, als wat tegenstand biedt; en helaas, maar al te dikwijls wordt het vergelen, dat men niet steunen kan op heigeen buigt, maar ceniglijk op dat, hetgeen tegenstand biedt. Wanneer men, zoo als hier, gebreken moet helpen herstellen, waarvan <toor hooggeplaatste personen de herstelling niet gewenscht wordt, dan ontbreekt het zelden in eene vergadering aan leden, wier maatschappelijke betrekking, wier huissclijke om standigheden hen in eenen moeijelijken toestand plaatsen; zij moeten kiezen lusschen gunstbejag en de strenge naleving van bunnen Eed. (2) Wanneer ik mijn oog laat gaan over deze vergadering, dan zie ik de meeste kruinen met grijze haren versierdde voorboden daarvan dat hunne rol op deze aarde spoedig is afgespeelddat het oogenblik geboren wordt, waarin voor ons een antler boek zal worden opengeslagen, waarin onze rekening slaat opgeleekend van de gedragslijn, die wij hier hebben gevolgd." De Heer van Marle bemerkt, onder andoren, ter nadere ontzenuwing van de argumenten des Jonklicets Sandbf.rg »De vergelijking bij den Baad van State gaat mank, alzoo daar niet eigenlijk gestemd wordt, want de Koning alleen beslist er; de Gouverneur beeft evenmin stem in de vergadering der Stalen, als bet Openbaar Ministerie in een regter- Iijk Collegie, (de vroegere naam van Procureur des Konings hel dert dit op)de Koning stemt niet eerst door zijnen Commissaris of Vertegenwoordiger voor een 64ste of 8sle part (dit is ook voor een Ko ning te klein), en dan nog eens weder door zijnen Minister voor bet geheel; maar de Koning, als afzonderlijke Staatsinagt, weigert in eens af zijne goedkeuring cp besluiten, die liein ongeschikt voorko men." (3) (1) Voorkomende in de Prov. en Zwolsclie Courant van 24 Julij jl. en in Overijssel, No, 157. (2) Wie denkt bier niet onwillekeurig aan een paar potentaten, die, door gunstbejag, slaafsche onderdanigheid, lage vleijerij jegens magt- hebbendendoor intrigue en kruipen, bet zoover hebben weten te bren gen, dat zij nu een groot figuur in de provincie maken; in 't bezit zijn van vette posten, of der aanzienlijkste en vereerendslc betrekkingenen die door hunnen invloed hun kroost, verdere aanverwanten en vrienden allen voorspoedig zien voorlschoppenhoe ongeschikt 'l ineerendeel dier lievelingen ook zij, om over anderen heerschappij te voeren. (3) Dit laatste argument van den Heer van Marle heelt bijzonder «le attentie gelrokken; bet is eene nieuwe opmerking om bet ongerijmde en ongrondwettige van bet medestemmen des Gouverneurs in Provinci ale- en .Gedeputeerde Stalen aan te toonen. Stemt de Gouverneur, als plaatsvervanger of vertegenwoordiger des Kqnings, mede, dun is natuur- De Heer Roessingh Udink maakt de zeer juiste opmerking, dat de Gouverneur, volgens art. 135 der G. W., bij zijne aanstelling alleen den eed doet van getrouwheid aan de Grondwet; terwijl art. 136 aan de le den der Staten nog daarenboven den eed ojdegt, dat zij de reglemen ten der provincie zullen achtervolgen en nakomen, en voorts de wel vaart van de provincie niet al hunne kracht zullen bevorderen. •Waar om vraagt Z. E. G. A., «waarom vordert de Grondwet dan ook dezen eed niet van de Gouverneursindien de Grondwet dezen als leden der. Staten aanmerkt? Op deze gedachte is men zelfs niet gekomen bij tier vaststellen der Instructie van de Gouverneurs, alzoo zij bij art. 3 slechts getrouwheid aan den Koning, onderwerping aan de Grondwet en de na leving der voorschriften, van hoogerhand gegeven, bezweren." Z. Exc. zegt daarop, ter beantwoording van den Ilecr van Marle De Gouverneur is niet openbare aanklager van delicten: dat ik de ver gelijking niet begrijp, zal aan mijne kortzigt iglieid liggen." (4) Wij kunnen niet nalaten de verdere argumentatie van Z. Exc. mede te deelen, al ware bet slechts om te toonen, tot welke politieke lieflijk heden de afhankelijkheid aan een despoliek minjsterie leiden kan. Z. Exc. dan beweert: »Art. 135 der Grondwet bepaalt, dat de Koning Commissarissen aanstelt op zoodanige Instructie, als hij goedvindt. De Grondwet geeft daardoor aan den Koning het rrgt, verordeningen hij die instruction te maken, zoo als hij die oorbaar acht; en alles wat in die inslrucliën slaat, heeft dus dezelfde kracht, alsof het in de Grondwet stond uitgedrukt!!! (Aigem en hoofdschudden en glimlag- chcn; voorwaar, niet vreemd!) De Koning heeft het regt van stem ming bij de Instructie aan de Voorzillers gegeven, en dit regt is dus even grondwettig, alsof liet in de Grondwet stond uitgedrukt." (O lepidum caput!) lijk de Koning lid van alle Prov. en Gcdep Stalen, en men heeft Jan in Overijssel 63-f 1=64 leden in de Provinciale en 7+1=8 leden in de Gedeputeerde Stalen, zoodat de Koning voor of, in laatstgenoemd Collegie, voor 1/s gedeelte tot een besluit kan medewerken. In andere Provinciën, waar het aantal leden en Gedeputeerden grooter of kleiner is, heeft de Koning dan ook een grooter of kleiner deel aan de stem ming, bijv. in Gelderland l/9l cn »/s, in Drenthe '/as'cn Ve enz- Welk eene zotheid! Gesteld eens, in de Stalen wordt een besluit genomen, waaraan de Gouverneur (de Koning) zijne stem heeft geweigerd; zal nu de Koning inconséquent genoeg kunnen zijn, orfi dit besluit, waar tegen zijn vertegenwoordiger gestemd heefl goed te keuren? of, fn 't andere geval, wanneer een besluit, hoe slecht liet ook moge zijn, door medewerking van den Gouverneur is tot stand gekomen, af te keuren? (4) Wij willen dit gaarne gelooven. De drommel mogt overal zoo schielijk om denken! En Z. Exc. vocht daar als bet ware in de scha duw, gelijk Leomdas. Dat is ook een toer! Bij tijd en gelegenheid kunnen bierhij opgeslagen worden arlt. 36 der Reglerl. Organisatie, en 322-328 Burgerlijke Reglsvordering, ofschoon dit maar wellen zijn. Z. Exc. mag wel in de eerste plaats gedacht hebben aan het Reglement op de eedsaflegging (art. 52—60). Dat is een besluit: walblicfje? Daar staat liet criminele meer op den voorgrond, en de zorg voor hulp behoevendenzelfs voor de burgerlijke belangen van bet algemeenmeer op den achtergrond. Z. Exc. zal echterwelen, dat het Opem baar Ministerie zich te bemo'ujen heeftJbet belastingzakenzegge niks! Dus Zelfs bij Gedeputeerden kgy'cn belastingzaken. Daar heeft Sires Commis$4i^Jfraaj£3al (-}) te maken. de Drenlsche haars&faftfp een kwart kansje minder dan voor de Gelderscbe of (iverijsselsct^fó'lsc.liapen. Dat is ja billijk! ITp» daar bet Assenscbë bof uit bekostigd .fvp'rtkn?) (t) MEÊ besla liënten. (Eert estaat nicest uit liQFti^^e^is zeer verkwikkend /oor pa- oeconoom.) v,V ',v "t

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1846 | | pagina 1