&tad&-Nicuws van Deventer. C^eEaaeaagele ISerigteu. Correspoaicleeèle. Onze zaak roet de Kamper Courantthans genoegzaam in staat van wijzen achtende, zullen wij ons en onze lezers met geene dupliek vermoeijen maar gerust het vonnis van 't publiek afwachten. Wie nog ophelderingen mogt verlangen verwijzen wij naar de Arnh. ex-Mm. Ct.in wier jongste nommer men leest: »DE TIJDEN VERANDEREN EN WIJ MET DEZELVEN. «Wie ooit de waarheid van dit spreekwoordelijk gezegde betwijfeld hebbe, neme No. 950 der Kamper Courant in han den en leze wat aldaar op de eerste bladzijde geschreven staat, en vergelijke die Hoveling s-Adolaiie met de taal, welke de Kamper Courantin het tiental vroeger jaargangen, gevoerd heeft, en men zal niet geloovendat men hetzelfde blad leest. Een opposant behoort consequent te zijn of maakt zich belagchelijkwij hebben wel dagbladen gekend en kennen ze nogwier redacteuren door omkooping met geld of eer ambten werden overgehaald, om hun vendel te verlaten en als deserteurs tot den vijand over te loopen maar dan bleef het vendel niettemin wapperen en had spoedig een ander, die het opvatte en die de partij bleef dienen, onder welke zijn gedeserteerde voorganger zich vrijwillig geschaard had. Met het Kamper-vendel is het geheel anders; sedert de uitgever de gevangenis in het verschiet heeft, kruipt de oppositie in de schulpen zingt gemoedelijk Pater peccavi. Het gevolg zal zijn dat de patient aan eene uitterende ziekte zal laboreeren en een kwijnend sukkelend leven 'zal lijden tot dat het uur slaan zal, dat men ook van hem zeggen zal: hij is er geweest. Is dit woord soms ook al triviaal, even als siroop win kei en honigkwast? Stellig minder dan «bepisl" cn »le bep voorko mende op de 3de kolom van 't laalste nommer der zoo supra-kiesche R. Ct. Is bet edelmoedig, als zij veroordeelt, den Koning met wen- schen of verzoeken te bestormen" en aan de echtgenoote van baren uit gever denkt? 1. Publicatie van Burg. en Weth. Kennisgeving, dat bet eerste Kohier van bet Patenlregt voor tappers, kroeghouders, schip pers, kramers enz. over bet dienstjaar 1846/7 ter invordering aan den Ontvanger is overgegeven, enz. 2. Z. BI. beeft yan de Tentoonstelling te Kampen nog nader doen ontbieden de twee overige prachtige Smyrnasche Tapijten uit de fabrijk van den Heer Birnie. De fraaije Vuurhaard van den lieer Wilhelm was het eerste voorwerp, dat Z. BI. bijzondere aandacht trok; ook beeft Z. M. eene keurige teekening in sapverw' van den Kunstschilder A. van 't Zant aangekocht, alsmede een fraai en kunstig geschilderd tafeltje van den Huisschilder tl. Denekamp; alles Deventer-fabrijkaat. 3. Gelijk te vermoeden was, is de Heer P. Onderberg, opzigler in het Krankzinnigen-geslicht alhier, door Z. BI. 1° dezer benoemd tot Broeder van den Nederlandschen Leeuw. 4. Het orgel van de Hervormde Kerk te Apeldoorn, door wijlen den Graaf van Nassau geschonken en door den Heer C. F. A. Nader alhier vervaardigd, is thans voltooid, naauwkeurig onderzocht en goedgekeurd door den Heer van der Dussf.n organist te Kampen die den hoogsten lof aan dit werk heeft toegezwaaid. 5. Jl. Zaturdag hebben twee jongelingen uit Twello, in de nabij heid dezer stad in een kolk het leven verloren. De een trachtte den anderen uit de diepte te redden. Gelijktijdig is een Heer te dezer slede, terwijl hij zwemmende was, een' ramp overkomen; wel niet van ecu' doodelijken maar van een zeer on welriekend en aard. 6. Jl. Dingsdag is een Dragonder verdronken en een ander gevaarlijk door een paard geblesseerd. 7. X. maakt de opmerking, dat de klokslag van den groolen toren hetzelfde akelig geluid voortbrengt, als de brandklok; zoodat men zich, in den voornacht vooral, soms verontrust bij het slaan van 11 of 12 uur, of het ook de brandklok zou zijn, die tegenwoordig nog al eens in beweging komt. Ook heeft, hij opgemerkt, dat sommigen der nachl- wachts de klap niet best welen te handtecren: ze verkeerd slaan, even alsof er brand of ander onheil is. Hem dunkt, dat de aspirant- klapperlieden eerst een behoorlijk examen dienden af te leggen, alvorens in functie te treden. Te Londen is thans de sprekende Automaat van Prof. Fader uit Weenendie de rnenschelijke stem misleidend nabootst, en wien men, cveri als een Hoveling alles kan laten zeggen, wat men wil. Sommige leden van Eerste en Tweede-Kamers hebben er wel eenige gelijkheid mede. De vorige week is te Almelo het last Rogge tot f 324 verhan deld, zijnde 90 a f 100 hooger dan de prijs te Amsterdam en Bremen. Men vermoedt, dat deze kunstmatige opdrijving eene misdadige specu latie is, waartegen voorzien bij art. 419 van het Wetboek van Straf- regt (f). Den 12 jl. heeft Blgr. Grooff het seminarie Hageveld te Velzen bezocht, bij welke gelegenheid aldaar met veel luister is feestge vierd. Onder anderen heeft er een optogt plaats gehad van seminaris ten bij fakkellicht, voorstellende Clunesche ruiters; Chinezen te voet, met pijl en boog; springende Chinezen, met schel en tambourijn; een olifant door een kleinen moor bereden, enz. De hoofdpersoon was geze ten in eene Ghinesche draagtent, door acht zwarten ondersteund en door boogschutters gevolgd, en hield van uit zijn draagstoel eene ge mengde dichterlijke en prozaïsche oratie, ter eere van den geliefden Bis schop; vervolgens vuurwerk, gezang enz.Als eene ieer gewiglige bij- (-J-) Straf: ééne maand tot één jaar gevangenis, eene geldboete van 500 tot 10,000 franken en 2 tol 5 jaar onder liet toezigt der hooge politie. zonderheid verhaalt men te Kampen, dat Z. M. staande het déjeuner aldaar, op uilnoodiging van den«Heer Burgemeester, een sigaartje heelt gerookt; zijnde dit volgens Z. BI. Adjudant, geheel ongewoon en ten cenenmale strijdende met de étiquette. Te Mannheim houdt de Politie omtrent petilionarissen een groot kladboek, een soort van Zwarte Boek. Te St. Gaud ens zijn twee geestelijke vrouwen gear resteerd, zuster Reine en zuster Heloïse, die onder dit mom vele afzet terijen hebben gepleegd, 't. Waren niet anders dan uilgebroken galei boeven uit liet bagno van Toulon. Eene meid had hel eerst het ge heim weten te ontdekken, dat de zoogenaamde zusters geene zusters, maar broeders, en wel zeer ondeugende broeders waren. Z. M. heeft Ic Schiedam in eene branderij een klaartje gebruikt, strijdendeniet niet de clique lieen heeft in de retour, niet een schootsvel voor den den eersten steen gelegd eener brug over de Schie. Bleer dan 1000 Ooijevaars zijn Kleef gepasseerd. Vier Dolmenics van de Ilullandsche Ge reformeerde kerk der Vereenigde Stalenzijn uit New-York te 's Uage gearriveerd om met hunne geloofsgenooten hier ten lande betrekkingen aan te knoopen. De jonge Kuiper (zie ons No. 30) is zijn Nieuwjaars- slokje goed bekomen. De Hooge Raad heeft de uitspraken van de Regt- bank te Winschoten en het Hof van Groningen bevestigd, dat de jongeling geen misdrijf, maar slechts een liglzinnige grap had uitgevoerd. Vol gens de Staa ts-Couran t was de zoon van Adam cn Eva. genaamd: Christian Kulliiann en had nagelaten f 4.04. Een nieuwe aanslag op liet leven van den edelen Koning der Franschen, Louis PninppE, is ten negende male gelukkig mislukt. De Cholera heeft zich te Londen geopenbaard. Onze gezant aldaar, de Heer Dedfl is erg ziek. In Pruissen houdt de Regering zich buitengewoon onledig om het Armwe zen beter te organiseren, en bedelarij en landlooperij krachtdadig te sluiten. Bij ons te lande schrijft men er fraai ov<r, maar doet men er niets aan. In 't begin der vorige week passeerden te Arnhem 13 wagens cn karren met landverhuizers, komende uit Hessen; later 7 dito met huisgezinnen uit Aalten, die almede een beter Vaderland in N-Ame- rika hoopten te vinden. (A. Ex. BI. C.) Z. BI. deed de voorlaatste logt naar Utrecht in 38 minuten. Terugkeerende verzocht Z. BI. meer spoed, vloog op weg, en legde denzelven in 28 minuten af. Welk een vooruitgang!!! Na de wedrennen jl. maandag te Scheveningen le hebben bijgewoond is Z. BI. naar Luxemburg vertrokken, om na 8 A 10 dagen terug te kceren en dan eene reis naar Silezië te ondernemen. (Leo pold schijnt niet alleen den lilel van Roi voyageur meer toe le komen.) De paketlen uit de Oost, voor het dagblad Overijssel bestemd, worden van hel Testkantoor le Amsterdam geopend te Zwolle ontvangen. De Am ster dam sc he Courant schijnt de dienst bewezen le wordenom de private correspondentie voor Overijssel in le zien, cn er partij van te trekken, alvorens ze naar Zwolle geëxpedieerd worden. Het aantal hulpbehoevende kinderen van veroordeelden in twee onzer strafgevange nissen, beloopt niet minder dan 892, en bij eene evenredige raming over de overige gestichten, 1500; ieder zou jaarlijks f 60 moeten kosten voor verzorging door de Maatschappij van Weldadigheid, want deze be wijst geene weldadigheid dan 5 contant. De Dr. C. vindt den Gou verneur Nan Overijssel nog al liberaal, omdat Z. Exc. duldt, dat de verslagen van de zittingen der Stalen in de dagbladen publiek gemaakt worden. Kon bet Z. Exc. maar beletten! Bij de wedrennen te Sche veningen beeft een jockeij van Prins Alexander zijn sleutelbeen gebro ken en is een kanonnier, ridder van de BJiljtaire Willemsorde, gearres teerd en tusschen de bajonetten weggevoerd, omdat, hij niet voldeed aan het bevel van den Kroonprins, (die in bu rgerk I eed ing geen gehoor zaamheid van een militair kon vorderen)om eene zamenscholing uit een te doen gaan. Aan 's Rijks munt is met de oude werktuigen en in de oude localen, van liet begin van Julij 1845 lot half Junij van dit jaar voor f 11,700,000 aan nieuw zilvergeld geslagen. De munt is nu op dien voet gebragt, dat zij 's weeks f 500,000 aan groote zilveren spe ciën kan afleveren. De Burger vraagt, 1° waar die elf milliocn nieuwe munt kunnen zijn gebleven; 2° wanneer men zal kunnen goedvinden ons nieuwe munt te geven, nu men zelf erkent, dat voor G'/2 millioen guldens per kwartaal kunnen worden gemunt of hermunt? De Heer Lisman van Arnhem, ten vorige jarë tot lid van bet Geregtshof le Pa ramaribo benoemdis thans tot Gouvernemenls Secretaris verheven, een der lucratiefste betrekkingen aldaar. Blen deelt ons uit Voorst nog mede, dat die verrader (zie vorig nom mer) eenige dagen later een pleiziertogtje met de familie van dien vreemden commies en familie doende, de boeren het rijtuig begonnen aan stuk te slaan, om met hem en cum suis te eindigen; en dat, na alvorens in dien oorlog de deur en al de glazen van het rijtuig verbrij zeld waren, eene snelle vlugt op een galop hen gered heeft. WATERHOOGTE te DEVENTER, 's morgens 8 ure. 2 Aug. 25 palm 4 duim. 3 25 4 4 25 2 5 24 7 Aug. 24 palm 3 duim. 23 8 MARKTPRIJZEN te ZWOLLE, 7 Augustus. TARWE ƒ11.50 12.00. ROGGE 8.50 A 9.00. BOEKWEIT ƒ7.50. BOTER 14,75 A 15.00. GRAANMARKT te DEVENTER, 7 Augustus 1846. TARWE: bij eenige meerdere aanvoer tot ecnigzins verminderde prij zen verkocht, als: Jarige 10. a 11 25. Nieuwe: ƒ9.50 a 11.25 p. m. R.OGGEweinig aan, tot vorige prijzen verkocht: Jarige en Nieuwe van 8.75 tot 9.30 p. m. BOEKWEIT; van ƒ7. tot ƒ7.50 p. m. GEBST-. 5. a 5.25 p. m. IIAVER: ƒ3.60 A 4.20 p. m. BOTER: vat, 1. soort 14.75 a 15. 2. soort 13.50 A 14. Wegens de warmte was de aanvoer minder, bedragende 550 A 580 achtste valcu of 11.000 a 11.600 N. P.

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1846 | | pagina 3