Men is te Zwolle zeer verontwaardigd dat het Provin ciaal Geregishofbij de audiëntie des Ronings, zoo in 't oog loopend is miskend. In den regel moest dit hooge collegie, hetwelk nog wel en corpsniet bij commissie, was opgeko men het eerst toegelaten worden maar Gedeputeerde Stalen de Officieren der SchutterijCommission uit de Stedelijke Re geringende Schoolcommissiede verschillende commission van Kerkbesturen gingen vóór. De achtbare grijze Voorzitter van het Hof, Baron van Pa Handt, moest met zijne medeleden niet alleen zoo lang zich gruwelijk vervelen, maar ook nog eenmaal te vergeefs uit de antichambre den gang door tot aan de deur der audiëntie-zaal zich begeven en terugkeerenom nog een gcruimen poos te wachten. Nadat eindelijk een drie tal Israëlieten, cene Rerkelijkc Commissie vertegenwoordigende, hunne taak volbragt hadden, werd het aan het Hof vergund binnen te gaan. 't Is ook niet minder opvallend en stuitend dat bij de uit- noodiging tot het déjeuner door den Gouverneur aan Z. M. aangeboden, het geheeie Provinciale Hof is gemankeerd, door deszelfs President voorbij te gaan. Wat heeft toch de' ltegterlijke Magt, wat heeft inzonder heid den waardigen van Pa Handt misdaan,- dat deze zoo voorbeeldeloos, met minachting moest behandeld worden? Z. Exc. zal het misschien weten! Men verneemt dat het Prov. Hof officiële kennis heeft ge geven van die vreemde receptie aan Z. Exc. den Minister van Justitie, met verzoek tot de noodige voorziening voor het vervolg. Op de jaarlijksche Algemeene Vergadering van deelheb bers in de Rijn- en IJssel-Stoomboot-Maatschappij j.l. Zatur- dag te Rampen gehouden, werden 236 stemmen uitgebragt. Uit de rekening bleek, dat het voordeelig saldo over 1845 f 267.433 bedroeg. De Directie stelde voor om hetzelve, on der korting van 4 °/o, in de reserve-kas te deponeren. Jonkh. Hovy, daarentegen proponeerde, om er een cadeau van te maken voor den Heer Directeur Fr oh we in. Men begreep echter dat dit wel zeer aardig wasmaar dat het zou strijden tegen de Statuten, waarom de Directeur dan ook wijsselijk voor de goede intentie van den heer Hovy en voor het ge schenk bedankte. De Heer Commissaris Wt te waai van Stoetwegen werd als zoodanig met 222 stemmen herkozen. (Jonkh. Hovy had er 8.) Ter vervanging van den heer Ne ring Bogel (geen aandeelhouder meer zijnde) als Commissa ris bekwamen Jonkh. Hovy 108de Heer B. vanGronin- gen Sz. 95, de Heer C. A. Gluijsteen 20 stemmen enz. Dadelijk na dezen uilslag begon Jonkh. Hovy -voor de eer dei- benoeming zijnen dahk te betuigen, maar werd door den President, Mr. A. J. Du ij ma er van Twist, daarin ge stoord en beduid dat de zaak nog niet geheel in orde was. Er grepen hevige discussiën plaats over de vraag, of eenvou dig de meeste stemmen voldoende waren, of dat de volstrekte meerderheid vereischt werd. Eindelijk deed de heer van Schreven de ontdekking, hoe uit de notulenjbleck (latten vorige jare Mr. D. J. van Doorninck ook door geene vol strekte meerderheid van stemmen was benoemdwaarop de Heer Gouverneur van Overijssel zich uitliet, dat wanneer thans tot de volstrekte meerderheid besloten werd, hij de benoeming van het vorige jaar v^oor nietig zou verklaren. De Heer H. Kro nenberg merkte hierop aan, dat, als men vroeger eene verkeerdheid heeft begaan zulks geen vrijheid geeft om die op nieuw te doen. Ten slotte werd met meerderheid van 170 legen 63 stemmen besloten dat de benoeming met de meeste stemmen geldig was, en werd alzoo Jonkh. Hovy als Commissaris gefeliciteerd. Een aardig baantje voor Z. H. W. Geb. daar hij nu, zijne menigvuldige togtjes naar Amster dam allen franko kan doen. De aandeelhouders krijgen nu dit jaar nul percent. In 't vori<re verheugde men zich nog in één percent en zijdie alstoen ter vergadering waren kregen daarenboven nog gratis exquisen wijn en puike manilla's, op kosten der stad Kam pen terwijl men ditmaal zulks begeerende uit eigen zak moest betalen Maar de uitzigten der Maatschappij zijn zeer gun- sti"De eerste zes maanden dezes jaars hebben circa f 7000 meer opgebragt dan gedurende hetzelfde tijdvak van 1845. Houdt moed dus, Aandeelhouders! Wat moet men van een land denkenwaar ecne onge- lukkige Trouw van een, volgens 't gevoelen van onpartijdige reüsseerden onreglvaardig gevonn.sden onschuld,gen man een voetval voor den koning moet doen om genade voor hem af te smeeken? Komt hier de schande op het slagtoffer, ot op hen, die tot zulk een ergerlijk tooneel aanleiding geven «Waar menschliikheid van gruwt cn 't hart terug voor beeft. Woensdag avond om 8 uur is te Zutphen gevankelijk binnengebragt de R. K, kapelaan van Groenlo,'zoo men zegt, beschuldigd van poging tot moord op eene dienstbode, met hij in cene misdadige gemeenschap geleefd had. De eezamentlijke Rijks-middelen hebben, volgens den Mi nister in de Tcrloopen zes maanden opgebragt f 25,053,432.7#, dat is' f 51,032.56 MINDER dan m de eerste zes maanden van 1845. Behalve het regt van waarborg op gouden cn zil veren werken, hebben de rijks-middelen over de laatste drie maanden alle aanmerkelijk minder opgebragt dan in hetzelfde tiidvak van 1845; zoodat de vergelijking met 1845, die aan 't slot van 't eerste kwartaal 1340 eene vermeerdering van bijna een millioen aanduidde, voor het verloopen halfjaar eene beduidende vermindering aanwijst. Zou de zoo rondborstige opgave van die vermindering soms ook moeten strekken, om in de aanstaande zitting der kamers het Budjet weder een weinig liooger op te voeren? Onze deug- zame Minister van finantien, zegt de Burger, is er waarlijk 'iLRif "ministeriële resolutie is bepaald, dat de stads-,ambts of dorpsdoctor persoonlijk, reglslreeks ondergeschikt is (dus slaaf) aan zijn gemeentebestuur, zoodat hij, om deze reden, onbekwaam is, het lidmaatschap daarvan te bekleedendat echter eene ministeriële dispensatieen deze alleen, van het bezwaar der resolutie ontheft. (Zie omtrent deze zaak de Arnh. C. van 10 JulijNo 150). Een nieuw middeltje om de opbrengst meer productief te maken heeft onze minister van fmanticn onlangs uitge dacht. Bij verkoop namelijk van vaste goederen, die eerst na eenicen tijd aanvaard wordenmoet thans de rente van den koopprijs gekapitaliseerd en van het verecnigd bedrag de ree- ten worden betaald. Men koopt bijv. een huis voor f 1000, te aanvaarden over een jaar. Nu betaalde men tot dusverre in zoodanig geval slechts van de koopsom 1000maar thans vordert men daarenboven nog het regt over een jaar rente 4 0/q, of, 40 en dus van f 1040. Practica est multi plexzei de Duivel, enz. Met een belemmerenden maatregel voor de nijverheid die minder algemeen bekend is, "Wordt de landman, ondei anderen in Twente, gekweld. Ieder boer aldaar moet vóór den oogst, aan den Burgemeester zijner woonplaats opgave doen van de hoeveelheid graan, alsmede van één of twee marktenwaar hij hetzelve denkt te verkoopenwaartegen hij een document ontvangt, op hetwelk telkens de hoeveelheid verkocht graandoor de ambtenaren der in- en uitgaande regten op de markt wordt afgeschrevenen wanneer nu de boer verkiest, cene andere markt, dan de door hem opgege- venc te bezoeken heeft hij een binnenlandsche paspoort noo- dig, door den ontvanger der in- cn uitgaande regten af te geven. KampenJulij 1846. Jan de Redactie van den Kaleidoskoop. Een tegenhanger van de Dockummer publicatie in uwe ge achte courant van 13 Junij jl. is onder anderen in artikel 55 van het politic-reglement voor de stad Kampen te vinden, krachtens hetwelk aan de straat op geen ladder mag gewerkt wordenzonder dat ér iemand opstaat. A. O., schilder alhier, is dien tengevolge onlangs in eene geldboete verwezen ter zake hij zich niet had ontzien aan de Bovenkerk op een ladder staande, te werken, zonder dat er iemand op stondrom de voorbijgangers te waarschuwen. Art. 55 luidt: «ëvenmin zal aan de straat op ladders mogen gewerkt worden, tenzij iemand op dezelve, HOf enz. geplaatst zij, om de voorbijgangers te waarschuwen." Nu kan er toch bezwaarlijk op ladders gewerkt worden tenzij er iemand opstaat; en, dat de werkman, (zoo als in casuniet te gelijker tijd de voorbijgangers zou mogen waar schuwen is bij genoemd artikel niet verbodenwaarin toch had men dit bedoeld zou moeten gelezen wor den»er mag aan de straat op ladders niet gewerkt worden, «tenzij een tweede persoon op of onder dezelve geplaatst zijenz." En dit is nog slechts een proefje uit het bedoelde regle ment, waarin men geene bladzijde kan opslaan zonder derge lijke geestigheid te ontmoeten, als: art. 71, 72 en 73. «De «Herbergiers moeten, als zij 1snachts mogen tappen, een hel- «der brandende lantaarn boven hunne deur hebben, die »'s avonds te 11 ure mag uitgedaan worden waardoor het begin van den nacht na het eindigen van den avond, juist en teregt wordt bepaald!! Art. 80. «Men zal zijne be hoefte in het openbaar niet mogen doen, (goed!) maar ge bruik moeten maken van de tot dat einde nog te maken publieke secreten.''

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1846 | | pagina 2