C^eaiacaigcle Heirlg&eBÊ. - M ~vvv^^HXjuvwvvvrfVxx>OOOtAttKAfl?W\aö0öööQO00QQy OGwtivU vUVVVVxhX rü^ilöööOOQ<)i»QOGWlWti^>OOW^WÖÓC<JCC< gen der Engelschen om zich op Borneo te vestigenonder anderen het volgende «Toen wij gewag maakten van de eerste verschijning der Engelschen op Borneo waar zij tot voorwendsel van hunne interventie de noodzakelijkheid betoogden om de zeeroovcrij in die wateren tegen te gaanbedrogen wij ons niet in de gissing naar het doeleinde der Britten. De Engelschen hande len nimmer andersen er is geen volk dat onder den dek mantel van menschlievendheid meer schoone landen heeft vero verd. In navolging der Spanjaarden die om den wille der godsdienst geheele menschenrassen uitroeidenveroveren de Engelschen geheele streken uit louter menschenminOn der het vredelievendste voorwendsel zet' Engeland schroomval lig den voet in eenig land; weldra wordt deszelfs philanlropie smartelijk aangedaan door de misbruikenwelke het daar ontdekt; het edelmoedige Albion kiest de partij van de zwak ken tegen de sterken en indien het er niet in slaagtom den een door den anderen te doen vernietigen dan doet zich steeds een Engclsch onderdaan op, die door de overwinnende partij is beleedigd en daardoor aan zijne natie het regt geeft, om zijne verdediging op zich te nemen en te voltooijen wat de burgeroorlog heeft begonnen. Spoedig zal Engeland zonder eenigen schroom er op bedacht zijn, om zich op Borneo te vestigen, in spijt van de protes- tatiën van Nederland, dat, onnoozel genoeg, zich op de heiligheid der tractaten!! beroept." De Noord-Brabander is van gevoelendat het vastzetten of opsluiten van honden eerder de hondsdolheid kan bevorde ren dan tegengaan doch vermeent de aandacht der bevoegde magt te moeten inroepen op een ander misbruik dat zijns inziens vele noodlottige gevolgen in zich heeft. De manier of mode wordt bedoeldom rijtuigen of paarden door losloopendc hon den te laten volgen. Dit moge fashionabel zijn maar het is niet minder gevaarlijk. Men moet die arme dieren zien met den tong uit den bek het rijtuig, waarin hun meester zit, of het paarddat hij berijdtnaloopenen danwanneer zij uitgeput, eenige oogenblikken stilhouden, weder met nieuwe inspanning van krachten het steeds voorthollend rijtuig of paard weder moeten bereiken. Het is een misbruikdat vooral in de zomerhittede schromelijkste gevolgen kan na ch slepen. Zeker Feliciaivus B..... en Sylvain Dumon waren lands lieden en in hunne jeugd schoolmakkers. De eerste had het voorkomen van een Hercules en was de schrik van het ge heele gymnasium. Niemand kon beter dan hij blaauwe oogen slaan, ook niemand zoo goed zijne makkers afrossen als hij. Na vijfentwintig jaar gescheiden te zijn leest hij in de Moni- teur, dat zijn oude medeleerling tot Minister is benoemd. In allerijl snelt hij terstond naar Parijsdoet zich bij Z. Exc. aanmelden en zoodra hij binnen wordt gelaten, roept hij zijn landsman toe: Kruis of Munt T' De heer Sylvain Dumon lachte, terwijl hij zich evenwel niet van eenige vrees kon ont houden, en den volgenden dag keerde de heer B.... thans onder-prefektmet het Kruis van het Legioen van Eer op de borst naar zijne provincie terug. 19 E G31ÖOTE MAN. Lied om bij plegfige gelegenheden Ie zingen VniJ KAAR Bérakger. Daar rijdt de groote mari voorbij, En spoort zijn kreupel paard, En dringt liet loopend volle op zij, Eerbiedig zaèmgescbaard. Een zwiepjen in de reglerhand, Voelt bij ziel) groot in 't vaderland! Fluks, Boeren! bpeden van den kop! 't Is de Baron van Doedeldop. Veel is hem door den lijd ontrukt, Zijn a a ril ijk goed verkocht; Maar denkt niet, dat de grootsebbeid bukt: Ze is vast aan 't ras verknocht. Steeds met bet zwiepjen in de band Voelt enz. Hem rest een kunstig wapenbord, 't Eewijst zijn aadlijk bJoed En leert, dat zelfs bij 't grootst te kort Geen groote werken moet: Dus met bet zwiepjen in de hand Voelt enz. "Wel spreekt men van een jagersknecht: (Mama van wiblpret hield,) Maar 't wapenschild maakt aJJes regt, Dus, kinkels, neergeknield, Nu hij een zwiepjen in de hand Rondrijdt, ter eer enz. Dat wapenschild geeft hem den kost, Door burger, of door boer, Het vaderland zorgt voor een post, En voor liet ezelsvoer Dus met het zwiepjen in de hand, Eet hij zich zat in enz. Zijn eerste telg is oliedom Maar spelt en krabt zijn naam; En buigt de domme 't regt niet krom Zoo is de man bekwaam. Als vader, 't zwiepjen in de hand, Eet bij van 't regt in enz. Zijn tweede telg is officier; Verwijfd en bang van aard, Bilt bij voor een ontbloot rapier: De. burger voor zijn baard Zoo rijdt bij, 't zwiepjen in de hand, Mei vader nieê doqr enz. Nu weet gij, lummels van bet volk! Voor wie gij zoo veel geld Ziet zinken in de miris-kolk: Hij zelf beeft bet verteld, Die, 't aadlijk zwiepjen in de band, Eet, drinkt, ter eer van 't vaderland Dus Boeren, boeden van den kop! 't Is de Baron van Doedeldop. S. &ta«§s=NaesBW© vaea Bcvciatfca3. "Wij meenen de aandacht onzer Stadgenooten te moeten vestigen op een dezer dagen bij den Boekbandelaar J. de Lange uitgekomen »H and- boek voor ingezetenen der stad Deventer, bevattende eene beknopte Verzameling van plaatselijke Verordeningen, in zoover dezelve voor de inwoners algemeen verpligtend zijn." De schrijver, de Heer J. Poeliiekke, geëmploijeerde ter stedelijke Se cretarie, beeft zich van zijne hoogst moeijelijke taak. naar bot ons voor komt, goed gekweten; doelmatige keuze, orde, beknoptheid en duide lijkheid zijn de eigenschappendie zoodanige werkjes moeien aanbevelen, en dit geloovon wij, dat bier bet geval is, trouwens bet was te ver wachten van liet werk van iemand, die onder de leiding van den hoogst bekwamen Secretaris der stad, den lieer Mr. H. van Logitem dagelijks werkzaam is. Elk die dit Handboek inziet, zal uit de opgave van den inhoud bet groote belang, voor elk ingezeten, van dit werkje beselFcn, en zal bet nut erkennen, dat de zamensleller, met veel moeite en zorg, daarmede heeft geslicht. Bij den lof, dien wij meenen dit werkje temogen toezwaaijen, hebben wij echter eene kapitale aanmerking, die ook door anderen wordt ge maakt. Men bad namelijk gaarne meer wenscben te weten, omtrent bet «Burgerregt en de Stadsweiden," want liet weinige dat er bier van medegedeeld wordt, is algemeen bekend. Deze onvolledigheid, in vergelijking van de rubriek «Godshuizen," enz. is in 't oogloopend, doch welligt niet aan den schrijver te wijten. Vermoedelijk beslaan er redenen om zekere punten, bet Groot-bu rgerregt betreffende, in een heilig duister te laten, en ze, op de wijze van de priesters der Zuidzee- eilandentaboe te verklaren. Had men soms bet een of ander aan 't licht gebragt, hetwelk nu in 't duister wordt gehouden, welligt zouden eenige Grootburgers zoo niet allen in oppositie komen die nu bij geene genoegzame kennis van bun regt, zich laten welgevallen, boe dit regt thans wordt vertegenwoordigden er mede wordt omgesprongen. Misschien komen wij nog eens opzettelijk op deze belangrijke zaak terug- De Hoofdredacteur van liet Parijssche blad La Presse is door den Groolen Heer met de ridderorde van Nichan Iftihar beschonken. Re dacteurs in Nederland worden gedecoreerd met vonnissen. De chef der politiebedienden te Zwolle is door bet stedelijk Bestuur, bij gelegenheid van zijn gouden bruiloft, met een zilveren tabaksdoos vereerd. De jeugdige gade van den 73jarigen Vorst v. Metternicii, is dezen Staats man behulpzaam in zijn kabinet; opent de gewigligsle depêches, door ziet ze en geeft baar advies! Dc A. C zegt, dat onze ministers de nieuwe Oostindische wetgeving, als contrabande, stilletjes binnengesmok keld hebben. Z. M. is op II. D. reis naar "Weimar, te Arnhem met saluiscliolen begroet door dc leggende ben, en de bekende poëet Jantje de Breet, bad een aanspraak gereed. Drie plattelands Ileel- en Vroedmeeslers in Zuid-Holland hebben onlangs een buitenlandsch reisje gedaan en zijn, na 8 a 9 dagen absentie, als Doctores Med., Chirurg, et Art. Obstelr. terug gekeerd. Dc opbouw van een Logement voor boeven te Amsterdam is door een PioUcrdammer boef aangenomen voor f 184,000. De nipuw te bouwen stoom-suikerfabrielc voor f 160,000. Te Doornik beeft een wedsirijd van vinken plaats gehad waarbij er drie bun deuntje, in den tijd van één uur 1,118 malen hebben gezongen; de eerste 420, de tweede 368 en de derde 330 maal. Te Dol ba in bad een wedloop van ezels plaats, en op Pink ster Zondag te Disons bij Yerviers, eene barddraverij van var kens! Een wedstrijd van ezels of zwijnen is iri Nederland ook niet vreemd. Overleden bet cenig ooilam van J. Corporaal. (Dagbl. v. 's Gr.). Men meende dat de persoon, welke den Heer Lehman te Kleef, naar 't leven stond, waanzinnig was; 'L blijkt eclilcr nader, dat zulks niet bet geval kon zijn, daar de man reeds den volgenden dag op vrije voeten is gesteld, en men nergens elders met waanzinnigen zulks doeL, dan in 't krankzinnigen geslicht te Zutplien, volgens de E. M. C. Een locomotief is een motief om in loco te blijven (K. C.) Utrecht is levendig geworden; Prof. Ackf.rsdijk tegen de munt, Prof. Vreede tegen dc lijfstraffen, Prof. Rooijaard tegen de armen wet en Prof. Mülder tegen de aardappelen; allemaal maar in 't Zwarte Boek! De twee Ti else be Weekbladen zijn bet niet eens over den zin der uitdrukking, door de Nieuwsbode gebezigd, »dat men den Heer van Heeckeren van Kell eene serenade beeft ge-

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1846 | | pagina 2